رفتن به مطلب

گل درمانی، درمانی زیبا


ارسال های توصیه شده

گل درمانی، درمانی زیبا ... :icon_gol::icon_gol::ws2:

 

1710424243101123621217321732453625513392.jpg

 

 

 

25 خرداد "روز ملی گل" است و این بهانه ای شد تا به این نعمت زیبای خداوندی بیشتر فکر کنیم.

کارشناسان امور زیستی و روانشناسان، برای رسیدن به تعادل در زندگی ماشینی و زندگی احساسی و روانی، راهکارهایی را پیشنهاد می کنند و همواره به دنبال روش هایی برای کاستن از فشارهای روحی هستند. بنا بر تحقیقات دانشگاه روتگرز Rutgers در نیوجرسی، راه حل های ساده ای در طبیعت وجود دارند که می توانند به خوبی در بالا بردن سلامت روحی افراد موثر باشند: گل ها!

 

 

در حضور گل ها، احساسات شادی آور افزایش پیدا می کنند و حس رضایت از زندگی شدت می گیرد، گل ها رفتار اجتماعی را در جهت مثبت تغییر می دهند به طوری که گاهی باور کردن آن مشکل است.

 

توضیحی درباره ی یک تحقیق

 

تاثیر احساسی گل ها توسط دکتر جینت هاویلند جونز Jeannette M. Haviland-Jones پروفسور روانشناسی در دانشگاه روتگرز انجام گرفته است. او چهره ای شناخته شده در زمینه روانشناسی و یک مرجع بین المللی در رابطه توضیح و تفسیر رفتار ها و نشانگان غیر کلامی و عکس العمل های آنی است.

تحقیقی که در باره آن می خوانید، در واقع پایه و اساسی علمی برای یک باور عمومی ایجاد کرده است، این باور که گل ها، تاثیری سودمند و قوی بر روی دریافت کنندگان خود می گذارند.

 

چگونگی تحقیق

 

گروهی از محققین در مدت ده ماه رابطه عکس العمل های احساسی و رفتاری با گل ها را مورد مطالعه قرار دادند. آن ها با بررسی عکس العمل افراد در مقابل هدیه گرفتن گل متوجه شدند که گل ها، تعدیل کنندگان طبیعی و سالمی برای احوالات اشخاص به شمار می آیند.

شرکت کنندگان در این مطالعه، 147 زن در سنین، میزان تحصیلات، نحوه زندگی و پیشینه مختلف بودند. زنان به این دلیل مورد مطالعه قرار گرفتند که بنا به نتایج مطالعات قبلی، زنان در شناخت و تشخیص احساسات خود دقیق تر هستند و بیشتر از مردان در کار تحقیق بر روی موضوعات احساسی همکاری نشان می دهند و از طرفی بیش از مردان درگیر فراز و نشیب های احساسی هستند.

60108832351612391972261046116918558160105231.jpg

 

دریافت هدیه

 

شرکت کنندگان می دانستند که قرار است هدیه ای دریافت کنند اما نمی دانستند این هدیه چیست. دلیل این مرموز بودن، گرفتن یک عکس العمل واقعی و دیدن تاثیر گل ها بر روی احساسات آن ها بود.

عکس العمل های آنی

محققین کارکشته می توانستند میزان ابراز احساسات و طرز رفتار دریافت کنندگان گل ها را تشخیص دهند.

 

 

آن ها سه نوع لبخند را همراه با عکس العمل های کلامی ثبت می کردند. اطلاعات برای حفظ صحت و دقت، در طی 5 ثانیه اول دریافت گل در یک کامپیوتر دستی ضبط می شد.

 

لبخند مودبانه: این لبخند به طور معمول هنگام احوال پرسی سریع و یا تصدیق مودبانه چیزی به کار می رود. هیچ حرکت قابل تشخیصی در چهره دیده نمی شود و تنها گوشه های لب به بالا حرکت می کنند.

 

لبخند حقیقی: این لبخند هنگامی دیده می شود که تغییراتی در رفتار هم ایجاد شود که نشان دهنده خوشایند بودن یا لذت بردن از چیزی باشد. به همین دلیل "حقیقی" نامیده می شود زیرا از شادی واقعی به وجود می آید.

 

لبخند هیجان زده: این لبخند مجموعه دو حس است، هیجان و شادی. ما در این حالت لبخند حقیقی را همراه با علائمی نظیر بالا بردن ابروها و ایجاد خطوط افقی بر روی پیشانی مشاهده می کنیم.

 

مصاحبه

با تمام شرکت کنندگان قبل از دریافت هدیه خود مصاحبه می شود تا یک زمینه برای محاسبه در اختیار تیم تحقیق قرار بگیرد. آن ها پس از این مصاحبه می توانند تغییرات احساسی افراد را پس از دریافت گل اندازه گیری کنند. آن ها درباره حس و حال کلی افراد در طی روزهای گذشته سوال می کنند و از آن ها می خواهند تا احساسات خود را ارزش گذاری کند. چند روز پس از تحویل گل هم یک مصاحبه دیگر انجام می شود تا تغییرات روحی و حسی افراد در این حالت جدید مطلع شوند.

 

نتایج تحقیق

1- گل ها می توانند تاثیری آنی بر روی حس خوشنودی وارد کنند. تمام شرکت کنندگان در این تحقیق با لبخندهای "واقعی" و "هیجان زده" از هدیه گرفتن گل استقبال کردند و حس قدرشناسی و سرخوشی فوق العاده ای از خود نشان دادند. این عکس العملی همگانی است و در تمام رده های سنی دیده می شود.

15942801646516223517912828147392492169.jpg

 

 

2- گل تاثیر مثبت و طولانی بر حال و هوای اشخاص می گذارد. شرکت کنندگان در آزمایش توضیح دادند که پس از دریافت گل کمتر احساس اندوه، اضطراب و بی تابی داشته اند و در رفتار خود نشانه های بارزی از خوشی و رضایت را مشاهده کرده اند.

 

 

 

3 گل موجب برقراری رابطه ای صمیمی می شود و حضور گل، برقرار کردن ارتباط با خانواده و دوستان را افزایش می دهد.

خانم دکتر هاویلند جونز Dr. Haviland-Jones. پروفسور روانشناسی دانشگاه روتگرز می گوید: " عقل سلیم به ما می گوید که گل ها ما را شاد می کنند. حالا علم هم به ما ثابت کرده است که گل ها نه تنها ما را از آن چه تصور می کردیم، شادتر می کنند، بلکه تاثیر قوی و مثبتی در افزایش احساس آسایش ما دارند."

 

فضاهای مشترک

این تحقیق به بررسی مکان هایی در خانه که افراد معمولا برای گذاشتن گل انتخاب می کنند نیز پرداخته است. گل ها معمولا در جاهایی قرار داده می شوند که همه بتوانند آن را ببینند، مانند سرسرا، اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری و بر این حقیقت دلالت می کنند که گل ها نمادی برای تقسیم خوشی ها هستند.

بنا به گفته دکتر هاویلند جونز، " گل ها برای کسانی که به اتاق وارد می شوند احساسات مثبت به ارمغان می آورند و فضا را بیش از پیش دعوت کننده و خودمانی می کنند."

 

تاثیرات مثبت گل بر سالمندان

سالمندان در هر نقطه از جهان، هر روز خود را با قدمی به سمت پیری ,و خمودگی، ضعف حافظه انزوای اجتماعی آغاز می کنند. محققان دانشگاه روتگرز بهبود وضعیت روحی سالمندان را نیز یکی از اهداف خود قرار داده اند. یک تحقیق 6 ماهه بر روی شهروندان بزرگسال نشان داده است که وجود گل ها به طور عمیق و موثر موجب کاهش افسردگی و خمودگی، افزایش و توسعه برخوردهای اجتماعی و تقویت کننده حافظه در سنین بالا هستند.

 

81 درصد از سالمندان شرکت کننده در این تحقیق اعلام کردند که در پی هدیه گرفتن گل، از میزان کسالت آن ها کاسته شده است. چهل درصد از آن ها در خارج از چهارچوب دائمی دوستان صمیمی و خانواده، به معاشرت و شرکت در مناسبت های اجتماعی پرداخته بودند و 72 درصد از آنان در تست های حافظه به نتایجی مثبت و کاملا متفاوت از تست های ابتدای تحقیق دست یافتند.

 

دکتر هاویلند جونز می گوید:" مردم شاد، از زندگی طولانی تر و سلامت تری بهره مند می شوند و تغیرات را با دیدگاه مثبت پذیرا می شوند. تحقیقات ما نشان داد که در طی روند سالخوردگی، اندکی از طبیعت، می تواند یک دنیا معجزه کند و بر میزان رضایت ما از زندگی بیافزاید."

76177316230184114919616918617120921012864.jpg

 

 

تاثیر مثبت گل ها بر مردان

 

یک تحقیق دیگر گروه روتگرز نشان داد مردانی که گل دریافت می کنند نیز علائم خشنودی و توسعه روابط اجتماعی را نشان می دهند. این محققین دو گروه از مردان را در سنین و نژادهای مختلف مورد بررسی قرار داد که تنها یک گروه از آنان گل دریافت کردند و تمام عکس العمل های کلامی و زبان بدن آن ها مورد مطالعه قرار گرفت.

 

 

مردانی که گل دریافت کرده بودند، در گفتگوها بیشتر به چشمان هم صحبت خود نگاه می کردند و با محققین رابطه بهتری برقرار می کردند و نسبت به کسانی که گل دریافت نکرده بودند، لبخندهای حقیقی بیشتری بر لب داشتند. در این رشته تحقیقات، هر چند در کل زنان بیشتر از مردان به ابراز احساسات شدیدتری پرداخته اند، اما نتیجه در هر دو جنس یکی بوده است.

 

به گفته دکتر هاویلند- جونز " هنگامی که پای گل هدیه گرفتن به میان می آید، زنان و مردان در یک تیم قرار دارند. به نظر می رسد که همه ما دچار خوشی فوق العاده ای می شویم و رفتارهای اجتماعی خود را تقویت می کنیم."

 

تحقیقات تکمیلی

 

نتیجه تحقیقات دانشگاه روتگرز در اینجا به پایان نمی رسد، این گروه می گویند که انسان می تواند از گل ها برای فراخواندن قدرت ها و احساسات خود استفاده کند و راز این کار در "رنگ" گل نهفته است. هر رنگ دارای طول موج خاص خود است و هنگامی که وارد چشم می شود و از شبکیه عبور می کند و به عصب بینایی می رسد، تعدادی عکس العمل های زنجیره ای پدید می آورد که به واکنش هایی در کل بدن منجر می شود. ابتدا حاملان شیمیایی اطلاعات در طول رگ های عصبی که Neurotransmitter نام دارند، آزاد می شوند و با تحریک اعصاب مختلف موجب ترشح هورمون های آرام بخش نظیر ملاتونین melatonin، هورمون های محرک مانند آدرنالین adrenaline و هورمون های شادی آوری چون سروتونین serotonin می شوند.

 

به چند مثال توجه کنید:

 

افزایش انرژی با گل سرخ

 

از آن جایی که رنگ قرمز دارای کمترین سرعت ارتعاش و طولانی ترین طول موج است، غدد فوق کلیوی را تحریک کرده و با ترشح آدرنالین موجب افزایش انرژی می شود.

 

افزایش اعتماد و صمیمیت با زنبق بنفش

 

رنگ نیلی – بنفش، غده صنوبری مغز را تحریک می کند که در واقع تنظیم کننده برنامه خواب به شمار می رود. این رنگ ذهن را از تشویش، نگرانی و ترس خالی می کند و مانع در خود ریختن احساسات می شود.

 

افزایش هوشیاری با آفتابگردان

 

موج نوری رنگ زرد مغز را تحریک می کند و موجب هوشیاری، ذکاوت و قطعیت می شود. از آن جایی که ما رنگ زرد را رنگ خورشید و نور می دانیم، گل آفتابگردان به ایجاد حس خوشبینی نیز کمک می کند.

 

 

25252157206148820713917617858367522511546.jpg

 

 

خواب راحت با گل استکانی آبی

 

رنگ آبی به ترشح ملاتونین کمک می کند که یک هورمون مترشحه از مغز بوده و به آرام شدن و داشتن خوابی راحت کمک می کند. رنگ آبی غده تیروئید را نیز تحریک می کند که با ترشح تیروکسین thyroxin، سوخت و ساز بدن را تنظیم می کند.

 

 

 

 

آرامش با گل آهار سبز

 

رنگ سبز بر روی سیستم عصبی تاثیر می کند و موجب می شود تا آهسته تر و عمیق تر تنفس کنیم، این رنگ ترشح هورمون های تنش زا را کند می کند و به آرامش قلب کمک می کند.

جلوگیری از آلرژی با گل داوودی نارنجی

 

رنگ نارنجی سیستم ایمنی بدن و ریه ها را تقویت می کند و می تواند آلرژی های بهاره را دفع کند. نارنجی تاثیر مثبت فراوانی بر سیستم گوارش و اندام های جنسی دارد.

 

یاس بنفش و غلبه بر استرس

 

رنگ بنفش ملایم، آرامبخش سوختگی ها است، مانند آفتاب سوختگی یا عرق سوز شدن. به علاوه گرسنگی کاذب را از بین می برد و سوخت و ساز بدن را تنظیم می کند. این رنگ غده هیپوفیز را تحریک می کند که با ترشح هورمون ضد تنش بتا اندورفین beta-endorphin موجب آرامش می شود.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...