رفتن به مطلب

راهنمای انتخاب عینک آفتابی


ارسال های توصیه شده

ازجمله ملزومات آقایان برای روزهای تابستانی و روزهای آفتابی، استفاده از عینک‌ آفتابی است. عینک‌های آفتابی در طول پنجاه سالی که از قدمت آن‌ها می‌گذرد تفاوت چندانی نداشته‌اند. جای تعجب نیست که عینک آفتابی پدر و پدربزرگتان بسیار شبیه عینکی باشد که همین دیروز شما خریده‌اید. عینک هایی که تمام دهه‌ها از داشتنش راضی بوده اند؛ اما عینک‌های آفتابی که به‌عنوان مدل انتخاب می‌شوند روندی متفاوت دارند، روندی که در آن استایل و سبک عینک‌ها در هرسال تغییر می‌کند؛ بنابراین ما از جوشا مَتا (Jousha Matta) به‌عنوان مؤسس بوتیک عینک یک ممیز هفتاد و چهار (onepointsevenfour) برای انتخاب عینک آفتابی مد سال کمک گرفته‌ایم. آیا نیازی هست عینک آفتابی خودتان را عوض کنید؟ ما برای شما ۲۰ برند خاص عینک آفتابی را معرفی خواهیم کرد، با بنیتا همراه باشید. تا با آن‌ها آشنا شوید و درست انتخاب کنید.

ابتدا به نکات کلی در مورد این عینک‌ها دقت کنید:

همگام با مد

به نظر شما مردان باید روی چه شکلی از عینک‌ آفتابی به‌عنوان مد سال حساب کنند؟ شرایط کنونی عینک‌های آفتابی مد مردانه به این صورت است که عینک‌هایی با شیشه‌های کلاسیک همچنان مد هستند از طرفی تازه‌واردهایی با شیشه‌های گرد و مربعی هم به صحنه مد عینک آفتابی مردانه سال ۲۰۱۶ واردشده است. ماتا می‌گوید قاب‌های گرد بر اساس اسطوره‌های موسیقی قدیمی دوباره جان گرفته‌اند. در مراسم اس اس ۲۰۱۶ ما شاهد برگشت عینک‌های دهه هفتاد و شصت بودیم و به‌طورکلی می‌توانیم بگوییم که عینک‌های خلبانی و گرد در حال بازگشت هستند.

شرکت ری بن (Ray Ban) برای اولین بار برای مردانی که همانند خلبان‌ها به دنبال ماجراجویی بودند عینک‌های خلبانی را ساخت. این کار در دهه شصت میلادی صورت گرفت، پس از گذشت سال‌ها و در دهه هشتاد میلادی فردی مرکوری (Freddie Mercury) دوباره تغییرات اساسی در این عینک‌ها به وجود آورد و دوباره آن‌ها را احیا کرد. از آن به بعد همواره موردتوجه مردان قرارگرفته است.دلیل این‌همه محبوبیت را می‌توان در هماهنگی عجیب این شکل از عینک با بیشتر صورت‌های مردانه این زمانه دانست. چیزی که یکی از ملزومات انتخاب عینک است. این محبوبیت باعث شد این شکل از عینک‌ها در طول زمان توسط برندهای مختلف تغییر شکل دهند ازجمله تغییر قاب آن‌ها به قاب فلزی و تغییر شیشه آن‌ها به سلولزی استاتی و آیینه.

این تغییرات هم باعث بیشتر شدن محبوبیت این شکل از عینک‌ها شد. مدل‌هایی که امسال دچار تحلیل در شهرت شده‌اند مدل‌های بیضی گونه و مربعی هستند. برای این شکل از عینک‌ها واقعاً دشوار است در مقابل محبوبیت عینک‌های خلبانی بایستند. فریم‌های گرد و قدیمی حدود بیست یا سی سال پیش از محبوبیت بالایی برخوردار بودند. جنس ان روزی این عینک‌ها فلزات بی‌دوام و شیشه‌های شکننده بودند ولی امروزه این عینک‌ها از جنس تیتانیوم، فلزات باکیفیت بالا هستند. لنزها هم عقب نمانده‌اند. نکته‌ای که می‌ماند این است که این عینک‌ها برای صورت‌های کودکانه اصلاً مناسب نیست، این قاب عینک برای صورت‌های لاغر و مردانه بسیار جذاب هستند.

عینک‌های رنگی مردانه

تغییر رنگ عینک‌ آفتابی امسال یکی از مهم‌ترین اتفاقات است. از رنگ‌های خاکستری به رنگ‌های روشن تغییر رنگ داده‌ایم. به گفته مت: این تغییر رنگ فقط شامل لنزها نیست، بلکه قاب عینک‌ها هم‌تغییر رنگ داده‌اند. درحالی‌که همیشه رنگ‌های خنثی و خاکی جزء مدهای عینک در کل سال‌ها هستند، امسال این رنگ‌ها به زرد و قرمز و نقره‌ای تغییریافته است. این را مت گفته است. لنزهای رنگی جای لنزهای مات و آیینه‌ای را تقریباً گرفته‌اند، ولی رنگ نئونی کم‌کم از مد افتاد. درنهایت آبی و خاکستری به‌عنوان رنگ لنز با قاب‌هایی فلزی مخصوصاً به رنگ‌های نقره‌ای و تیتانیومی و یا فلزات روشن و باکیفیت، حتی شاخ حیوانات، همانند گاو به‌عنوان نهایت لوکس بودن محسوب می‌شود.

ترکیب

مد بازهای جسور باید تصمیم‌های جدیدی بگیرند: لنزهای رنگی را بارنگ‌های متضاد ه قاب عینک ترکیب کنند. مت می‌گوید: ما ترکیب‌های رنگی متضادی همانند قرمز و رنگ طلایی در کالکشن جدید خودمان داریم. ترکیب‌های خلبانی هم در این موارد وجود دارد. برای محل‌های غیر کاری و گردش‌های روزانه معمولاً رنگ‌های روشن و گرم استفاده می‌شود ولی ترکیب‌های خاصی برای مکان‌های خاص، اداره و حتی مراسم ازدواج هم ایجادشده است. وقتی سایه‌ها محو شوند و یک‌باره نور خورشید به شما بتابد، ما پیشنهاد می‌کنیم عینکی با ترکیب رنگ‌های سیاه، آبی تیره، نقره‌ای برای روزهای کاری خودتان انتخاب کنید.

تمام شیشه

درنهایت سادگی این عینک‌ها فقط از یک ماده ساخته‌شده‌اند که به نام تمام شیشه معروف هستند. در مقابل سادگی این عینک‌ها نوعی مدرنیته و آینده‌نگری زیبایی نهفته است. به‌نوعی آوانگارد و مینیمالیستی است. این کالکشن به نام توتولنت (Tuttolente) دارای شش رنگ خاص است و تمام آن‌ها از یک‌تکه و یک‌شکل ساخته‌شده‌اند. این قسمت از گفته‌های مت بود.

این عینک‌ها از یک‌تکه لنز زایس نایلونی تشکیل‌شده‌اند، تکه‌های چهارچوب و دسته‌های عینک توسط قطعات فلزی کنار هم قرارگرفته‌اند. قاب عینک‌ آفتابی D شکل ازجمله ساختارهای کلیدی و اساسی این سبک‌ها هستند. لنزهای تیز و لبه‌دار هم برای مردانی که صورت آن‌ها گرد است بسیار مناسب و زیبا است، به‌نوعی تضاد و تعادل کنار هم است. این سبک عینک برای پسرانی با شلوارهای ورزشی، کتانی و تی‌شرت ساخته‌شده است. برای دیدارهای رسمی از این عینک‌ها هم می‌توان استفاده کرد.

لینک به دیدگاه

[h=3]تقریباً یک‌سوم کسانی هم که برای خرید عینک آفتابی اقدام می‌کنند دقیقاً نمی‌دانند چه نوع عینکی برایشان مناسب است.[/h][h=3]در فصل زمستان هم برف حدود ۸۰ درصد نور خورشید را منعکس می‌کند[/h][h=3]

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
[/h]
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
تاثیر زیادی بر روی صورت افراد دارد به نحوی که انتخاب یک
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
در زیبایی شما تاثیر بسزایی دارد. ما عینک‌های مختلفی داریم ، عینک‌های طبی ، که شامل نزدیک بین و آستیگمات و یا دور بین می‌شود و البته
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
نیز داریم . در این مقاله ما شما را راهنمایی می‌کنیم تا انتخاب مناسبی داشته باشید.

خیلی‌ها که فکر می‌کنند استفاده از عینک دودی مختص طبقه خاصی از جامعه است یا نشانه سانتی‌مانتالیسم محسوب می‌شود

اما این سکه روی دیگری هم دارد یعنی با یک عینک آفتابی مناسب می‌توان جلوی بسیاری از آسیب‌های چشم را گرفت. حتی خیلی‌ها به دستور پزشکان، ملزم به استفاده از عینک دودی هستند. هر چند استفاده از عینک آفتابی مختص فصل خاصی از سال نیست اما تجربه نشان داده که با آغاز فصل گرما اشتیاق مردم برای خرید این کالا بیشتر می‌شود. یادمان باشد همانقدر که عینک آفتابی می‌تواند برای محافظت از چشم‌مان مفید باشد، همانقدر هم یک عینک آفتابی غیراستاندارد و نامناسب می‌تواند به چشم ضرر بزند.

نکاتی در رابطه با انتخاب رنگ عینک تان و این که باید چه رنگی را انتخاب کنید :

رنگی را برای عینکتان انتخاب کنید که به رنگ صورت شما بیاید .

اگر شما صورت و پوست سفیدی دارید : بهتر است از رنگ‌های تند استفاده کنید مانند قرمز ، قهوه ای ، آبی ، مشکی ، به شما می‌آیند .

اگر پوست صورتتان سفید نیست و مات می‌باشد : بهتر است از رنگ‌های مانند سفید ، مشکی ، خاکستری استفاده کنید .

مشخصات عینک استاندارد چیست؟

آن دسته عینک‌های آفتابی‌، استاندارد به شمار می‌روند که حداکثر حفاظت از چشم را انجام دهند. عدسی عینک‌هایی استاندارد هستند که بتوانند بیش از ۹۵درصد از اشعه «یو وی» یا‌‌ همان فرابنفش را جذب کنند. میزان تعیین یو وی‌دار بودن عینک تنها از راه دستگاه یو وی‌متر امکان‌پذیر است. اگر دستگاه عدد ۴۰۰ را نشان دهد می‌توانید به استاندارد بودن عینک‌تان مطمئن باشید. پس یادتان باشد از فروشنده بخواهید عینک‌تان را با دستگاه یو وی متر آزمایش کند، حتی اگر قیمت عینک بالا و به‌اصطلاح مارک‌دار باشد. بیشتر عینک‌های آفتابی ارزان‌قیمت که معمولاً در فروشگاه‌های غیرمعتبر یا حتی کنار خیابان‌ها فروخته می‌شوند، به‌علت عدم‌جذب اشعه فرابنفش تأثیر بسیار منفی روی چشم‌ها می‌گذراند. یعنی نه‌تنها مفید نیست بلکه ضرر هم می‌زند.

همیشه می‌توانیم عینک آفتابی بزنیم؟

لازم است تا چند نکته باریک‌تر از مو را هم درخصوص تهیه یک عینک استاندارد یادآوری کنیم. اول اینکه حتماً طی روز برای خرید عینک اقدام کنید تا تأثیر عدسی و رنگ را در نور طبیعی آفتاب بسنجید. هرگز از عینک‌فروشی‌ها و فروشگاه‌های نامعتبر عینک نخرید. اگر فروشگاهی دستگاه یو وی‌سنج نداشت، بهتر است به جای دیگری مراجعه کنید. هنگام استفاده از یووی‌سنج به عدد ۴۰۰ توجه کنید و اگر همین عدد را نشان داد از فروشنده بخواهید تا عینک دیگری را برایتان تست کند تا از عملکرد درست دستگاه مطمئن شوید. از عینک آفتابی تنها طی روز و در معرض نور آفتاب استفاده کنید چرا که استفاده از آن در شرایط دیگر به چشم آسیب می‌رساند. وقتی عینک به چشمتان نیست، آن را در قوطی مخصوص بگذارید تا شیشه‌های آن خط و خشدار نشود.

کدام رنگ عینک آفتابی مضر است؟

بعضی‌ها عادت دارند تا رنگ عینک آفتابی‌شان را با تیپ و لباسشان مطابقت بدهند و به‌اصطلاح «ست» کنند اما رنگ عدسی عینک‌های آفتابی در نوع کاری که شما انجام می‌دهید تأثیرگذار است. به‌طور کلی عینک‌هایی با رنگ دودی و قهوه‌ای کمرنگ برای هر نوع مصرفی، به‌ویژه رانندگی ایده‌آل به‌شمار می‌روند. عینک‌های دودی بدون تأثیر گذاشتن روی رنگ اجسام تنها میزان نور آنها را کاهش می‌دهند. عدسی‌های سبز رنگ بخشی از طیف رنگ آبی را کاهش داده و درخشندگی سطوح را کاهش می‌دهد. عدسی‌های زرد یا کهربایی رنگ برای محیط‌هایی که شفافیت بالایی دارند یا فعالیت‌های ورزشی مناسب‌ترند. در مقابل، عدسی عینک‌های آفتابی آبی یا بنفش برای استفاده در هیچ شرایطی استاندارد نیستند و کنتراست رنگ محیط را از بین می‌برند. این رنگ‌ها بیشتر به تبعیت از مد ساخته می‌شوند.

hou10087.jpgعینک آفتابی بزرگ باشد یا کوچک؟

تعریف کلی برای استاندارد بودن اندازه یک عینک آفتابی این است که سطح دور چشم را کاملاً پوشش بدهد و از رسیدن نور به آن جلوگیری کند. عینک‌هایی که عدسی کوچکی دارند تنها بخشی از چشم را می‌پوشانند و حفاظت کامل ایجاد نمی‌کنند. از طرفی عینک‌هایی که عدسی بزرگی دارند هم ممکن است روی گونه‌ها و بینی سنگینی کنند یا دسته‌های پهن آنها زاویه دید را کاهش بدهند. همچنین باید یک رابطه منطقی میان اندازه عدسی و قطر دسته و فریم وجود داشته باشد. تعیین نوع فریم عینک هم تا حدود زیادی سلیقه‌ای است اما یادتان باشد فریم‌های کائوچویی انعطاف بالاتری دارند، امکان شکستن‌شان کمتر است و راحت‌تر روی صورت می‌نشینند. شاید تنها مزیت فریم‌های فلزی این باشد که درصورت شکسته شدن قابل تعمیر هستند. این روز‌ها تنوع عینک‌های فریم کائوچویی نسبت به فریم‌های فلزی بیشتر است.

خرید بهترین عینک

کسانی که عینک طبی می زنند چه کنند؟

عدسی عینک‌های معمولی قابل فتوکروم شدن، رنگی شدن و پلوریزه شدن هستند و می‌توانند از چشم مراقبت کنند. یک راهکار دیگر هم استفاده از عینک‌های آفتابی است که روی عدسی عینک‌های طبی قرار می‌گیرد.به‌هر حال کسانی که عینک طبی می‌زنند هم باید از چشمانشان در برابر تابش نور آفتاب مراقبت کنند به‌ویژه بیمارانی که عمل لیزیک روی چشمشان انجام داده‌اند حتماً باید از این نوع عینک‌ها استفاده کنند. درواقع عینک‌های آفتابی باعث کاهش ضررها به هنگام تابش شدید نور آفتاب می‌شود. یادتان باشد وقتی که یک شخص از عینک آفتابی استفاده می‌کند، عدسی چشم او بیش از حد معمولی باز می‌شود و اگر عدسی عینک استاندارد نباشد، اشعه‌های مضر را به‌صورت مستقیم وارد چشم می‌کند. یعنی ضرر عینک نزدن از زدن عینک‌های تقلبی و غیراستاندارد کمتر است.

عینک آفتابی بزنیم یا نه؟

نور خورشید به‌دلیل طیف اشعه‌های فرابنفش می‌تواند بر چشم و پوست انسان‌ها تأثیر منفی داشته باشد و در درازمدت بیماری‌هایی را برایشان ایجاد کند. البته بخش قابل توجهی از اشعه‌های مضر خورشید به واسطه لایه ازون جذب می‌شود اما با نازک‌تر شدن این لایه و عدم‌جذب اشعه فرابنفش به‌صورت کامل، حفاظت از چشم‌هایمان ضروری می‌شود. عینک‌های آفتابی استاندارد احتمال بروز بیماری‌های چشمی همچون آب مروارید را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد. همچنین استفاده از این کالا، در سلامتی و شادابی پوست صورت، به‌ویژه در ناحیه اطراف چشم‌ها مؤثر است.

خرید عینک مناسب صورت شما

عینک‌های آفتابی یکی از ضمائم خیلی مهم هستند و البته نباید هر عینک آفتابی را انتخاب کرد ، باید عینک‌های استاندارد را برای محافظت از چشمانتان استفاده کنید .

علاوه بر آن باید عینک‌هایی را انتخاب کنید که به صورت شما بیاید زیرا صورت‌های مختلفی وجود دارد مانند : صورت‌های گرد ، کشیده و … .

حال توضیحات جالبی را در رابطه با انتخاب عینک و هم چنین عینک‌هایی که با رنگ‌های مختلف وجود دارد برایتان ارائه می‌دهیم ، با ما همراه باشید.

انتخاب فرم و شکل عینک :

قبل از این که به رنگ عینک تان بپردازید و بخواهید رنگ آن را انتخاب کنید اول به قاب و فرم عینک تان دقت کنید . اول فرمی را انتخاب کنید که صورت شما را اذیت نکند .

اگر صورت مربع شکلی دارید : قاب و فرم‌های را انتخاب کنید که گرد و یا بیضی باشند زیرا انحنا و حالت خمیدگی که این عینک‌ها دارند باعث می‌شوند که صورت شما را از حالت مربع شکل خارج کند و حالت مربع بودن صورتتان را کاهش می‌دهد .

اگر صورت گردی دارید : قاب و فرم‌های کشیده و مربع را انتخاب کنید و البته اگر در گوشه ی عینک‌ها حالت زاویه دار باشند بسیار مناسب است ، زیرا صورت شما را به اصطلاح سرو سامان می‌دهد و از حالت گردی خارج می‌سازد و البته به یاد داشته باشید ، افرادی که صورت گردی دارند نباید از عینک‌های که فرم شان گرد است استفاده کنند زیرا گردی صورت شما افزایش می‌یابد .

اگر شما صورت بیضی شکلی دارید : فرم‌های مستطیل شکل و کشیده باعث می‌شوند که صورت شما کشیده به نطر برسد . افرادی که صورت‌های بیضی دارند ، بهترین حالت و فورم را دارند زیرا به صورت‌های بیضی همه ی مدل فرم و قاب عینک می‌آید و آنها می‌توانند هر فرمی را که دوست دارند انتخاب کنند . و فقط نکته ای که متذکر می‌شویم و آن این است که از عینک‌های که فرم و قاب ظریفی دارند، استفاده نکنید .

اگر شما صورتی مستطیل شکل دارید: بهتر است از فرم‌های استفاده کنید که در گوشه‌های آن گرد هستند و دارای زاویه ی گرد می‌باشند ، زیرا برای اینکه حالت تعادلی بین صورتتان و فرم عینک تان برقرار کنید این حالت بهترین است.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

نکاتی برای خرید عینک

توصیه‌های عینکی

شاید هنوز خیلی‌ها به ضـــرورت استــــفاده از عینک‌های آفتابی پی‌نبرده باشند. تقریباً یک‌سوم کسانی هم که برای خرید عینک آفتابی اقدام می‌کنند دقیقاً نمی‌دانند چه نوع عینکی برایشان مناسب است. این نکته‌های کوچک را هم در زمینه یک عینک آفتابی استاندارد به‌خاطر داشته باشید.

عدسی مهم است: آنچه باعث تفاوت قیمت در میان برندهای شناخته شده عینک با عینک‌هایی با قیمت ارزان است، اصول ساخت اولیه‌ عدسی عینک است که در آنها رعایت شده است که شامل انحنای نرمال و نداشتن اعوجاج در عدسی است. وقتی انحنای عینک زیاد می‌شود تأثیراتی که از جنبه فیزیکی در شکست نور ایجاد می‌کند، آسیب‌رساننده است.

چهار فصل بزنید: استفاده از عینک آفتابی مختص ایام گرم و آفتابی سال نیست. در فصل زمستان هم برف حدود ۸۰ درصد نور خورشید را منعکس می‌کند. این میزان، 3برابر بیشتر از آب و ۵ برابر از ساحل دریا بیشتر است.

کلاه بگذارید: اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید از عینک آفتابی استفاده کنید، می‌توانید در روزهای آفتابی کلاه لبه‌دار روی سرتان بگذارید. لبه کلاه‌ها به واسطه سایه‌ای که ایجاد می‌کند تا ۵۰ درصد از ورود اشعه‌های مضر به چشم جلوگیری به عمل می‌آورد.

ساعات اوج مصرف: تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که بیشتر تأثیرات منفی نور خورشید در میان ساعت ۹ صبح تا ۲ بعدازظهر است که این میزان در فصول گرم سال تا ۴ بعدازظهر افزایش می‌یابد.

کودکان چشم قشنگ : شاید عده‌ای بر این باور باشند که تأثیر منفی اشعه فرابنفش تنها روی چشم بزرگسالان واقع می‌شود اما کودکان هم از این قاعده مستثنا نیستند. شرکت‌های سازنده عینک های آفتابی برای گروه سنی کودکان عینک های ویژه و زیبایی را طراحی کرده و روانه بازار ساخته‌اند.

نکاتی که باید هنگام خرید عینک به آنها دقت داشته باشید :

* شیشه ی عینک‌های را که انتخاب می‌کنید نباید زیاد سنگین باشد که شما را اذیت کند.

* عینکتان نباید زیاد به روی بینی شما فشار بیاورد و این موضوع را زمانی متوجه می‌شوید که عینک تان را بر می‌دارید ، عینک نباید اثری را بر روی بینی شما گذاشته باشد .

* اگر دسته‌های عینکتان به پشت گوش شما می‌رود ، اذیتتان می‌کند ، این ناحیه قابل تعویض می‌باشد حتما آن را عوض کنید .

در آخر دو نکته جالب را ارائه می‌دهیم

اگر می‌خواهید عینک‌های رنگی را انتخاب کنید بهتر است عینک خود را بنا به رنگ مویی که دارید که انتخاب کنید تا‌هارمونی رنگ‌هایی که به کار برده اید جالب تر شود .

و نکته بعدی این که اگر از عینک‌های رنگی استفاده می‌کنید رنگ عینک تان نباید با رنگ رژ لب تان مثل هم باشند ، اگر رنگ عینک تان قرمز می‌باشد رژلب قرمز استفاده نکنید .

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...