رفتن به مطلب

خلاصه پایان نامه آفرینش مکانهای جاذب طبقه خلاق به کمک طراحی شهری


ارسال های توصیه شده

پایان نامه آفرینش مکانهای جاذب طبقه خلاق به کمک طراحی شهری: راهنمای طراحی برای شهر تهران توسط سارا دادپور و راهنمایی دكتر کورش گلکار و مهندس عباس شعیبی برای دریافت درجه کارشناسی ارشد طراحی شهری از دانشگاه شهید بهشتی تهیه شد که فایل pdf خلاصه این پایان نامه رو از فایل پیوست می تونید دانلود کنید.

خلاصه ای از پایان نامه:
بر اساس تحقيقات ريچارد فلوريدا، جذب و حفظ طبقه يا گروه خلاق - افرادي كه طرحها يا راه حل هاي نوآورانه اي را خلق و ارائه مي كنند كه در سطح وسيع قابل استفاده مي باشد- از ملزومات اصلي توسعه و توفيق شهرهاي رقيب در دوران جهاني شدن مي باشد؛ اين در حاليست كه ايران و به ويژه تهران به دليل دارا بودن يكي از بالاترين آمار مهاجرت افراد تحصيل كرده و ماهر به خارج از كشور و بازگشت اندكي از آنان به كشور نه تنها فاقد توان جذب گروه خلاق است، بلكه حتي قادر به حفظ طبقه خلاق ساكن خود نيز نمي باشد. از طرفي با توجه به اينكه كار فلوريدا و تحقيقاتي كه در ادامه كار وي انجام شده است، نقش كليدي كيفيت مكان را در جذب و حفظ گروه خلاق نشان داده است؛ لزوم توجه به اين امر در حيطه طراحي شهري در ايران آشكار مي گردد. لذا، هدف اصلي نوشتار حاضر بهبود شرايط شهر تهران براي طبقه خلاق ساكن در آن و ارتقاء وضعيت آن براي جذب گروه خلاق در آينده مي باشد.

ساختار پايان نامه از دو بخش مطالعات اسنادي و مطالعه موردي تهران تشكيل شده است. در بخش يك، پيشينه نظري و پيشينه تجربي بررسي گرديده و از آنها اهداف و معيارهاي جذب گروه خلاق و اهميت نسبي معيارهاي مكاني نسبت به معيارهاي غيرمكاني به دست مي آيد. در بخش دو، پس از ارائه روش تحقيق، اهداف و معيارهاي عام جذب گروه خلاق در شهر تهران مورد سنجش و ارزيابي قرار گرفته و از آنها اهداف و معيارهاي خاص شهر تهران نتيجه گيري مي شود. در نهايت نيز با استفاده از اهداف خاص، راهنماي طراحي شهري جذب گروه خلاق براي شهر تهران تدوين مي گردد.

در پيشينه نظري تئوري هاي پايه خلاقيت درحيطه شهرسازي شامل تئوري هاي ريچارد فلوريدا و چارلز لندري بررسي مي گردند و پس از مقايسه آنها، تئوري فلوريدا به دليل محور قرار دادن بحث كيفيت مكان مبناي كار قرار مي گيرد. سپس تحقيقات نظري كه در ادامه كار فلوريدا انجام شده مطالعه گرديده و در نهايت معيارها و اهداف عام جذب گروه خلاق از آنها استنتاج مي گردد. در پيشينه تجربي؛ 8 پروژه كه بر اساس كار فلوريدا انجام شده اند، شامل تجربه هاي ايالات متحده (2 نمونه)، تجربه هاي اروپا (3 نمونه) و تجربه هاي كانادا (2 نمونه) بررسي شده و اطلاعات مربوط به نمونه ها شامل جمعيت شهري كه پروژه در آن انجام شده، گروه هدف براي جذب و حفظ، مقياس پروژه و معيارها و اهداف عام و خاص جذب گروه خلاق جمع بندي گرديده است. در مرحله بعد با استفاده از پيشينه نظري و تجربي، معيارها و اهداف عام جذب گروه خلاق نتيجه گيري شده و اهميت نسبي معيارهاي مكاني نسبت به معيارهاي غيرمكاني بررسي گرديده است.

در بخش دوم نوشتار كه مطالعه موردي شهر تهران مي باشد؛ در قسمت روش تحقيق، فرايند انجام مطالعه موردي و چگونگي تحقيق از نمونه هاي منتخب گروه خلاق، شامل بخشي از شاغلان دو حوزه معماري و طراحي نرم افزار و فناوري هاي اطلاعات و ارتباطات، با پرسشنامه توضيح داده شده است. سپس، اهداف و معيارهاي عام بر اساس ميزان اهميت؛ و معيار تامين سرزندگي و امكانات بر اساس ميزان جذابيت و كيفيت انواع فعاليتها به وسيله پرسشنامه مورد سنجش قرار گرفته و نتايج حاصل از بررسي آنها شامل اولويت بندي معيارها بر مبناي اهميت و اولويت بندي انواع فعاليتها بر مبناي جذابيت و كيفيت ارائه شده اند. علاوه بر اين اهداف و معيارهاي عام در تهران از ديد متخصص نيز بررسي گرديده اند. در نهايت با استفاده از اولويت بندي ها و نتايج بررسي، يك جدول سوات يكپارچه براي شهر تهران ارائه و اهداف و معيارهاي خاص جذب گروه خلاق براي شهر تهران تبيين گرديده اند. در مرحله آخر نيز با توجه به جدول سوات يكپارچه و اهداف و معيارهاي خاص، راهنماي طراحي شهري جذب گروه خلاق براي شهر تهران تدوين شده است.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...