رفتن به مطلب

استقبال میلیونی از نمایشگاه کتاب با سرانه مطالعه در حد فاجعه

fakur1

ارسال های توصیه شده

در خوشبینانه ترین آمار ، سرانه کتابخوانی در ایران سه تا سی دقیقه در شبانه روز هست،این یعنی فاجعه.اونوقت استقبال مردم از نمایشگاه چند میلیونی است.من نمیدونم چگونه این دو تا رو چگونه بغل هم بذارم.

کمک میکنید این مسئله رو ریشه یابی کنیم!

لینک به دیدگاه

نکته جالب و قابل توجه اونجاست که وقتی محققین درباری میخوان تو این مورد به اصطلاح تحقیق بکنند و علت رابیابند ، بعد از کلی لوغوض گویی نتیجه میگیرند که گناه این رخداد به گردن مردم هست ، در حالی که متوجه نیستند که اون عاملی که باعث این اتفاق هولناک شده ، خود سیستم هست.

لینک به دیدگاه

راستش شاید فقط برای کلاس یا شاید هم به قول بعضیا برای دکوراسیون خونشون و نشون دادن ژست روشنفکر در ظاهر.

راستش رو بخوای من تو یکی از سایتها یه مورد رو تست کردم که خیلی خیلی برام جالب بود.

کتابی رو آپلود کردم که پسورد داشت و پسوردش رو هم در ذکر نکردم. جالب بود با اینکه نزدیک 900 نفر دانلود کرده بودن حتی یکنفر هم نپرسید پسورد این کتاب چیه

لینک به دیدگاه
راستش شاید فقط برای کلاس یا شاید هم به قول بعضیا برای دکوراسیون خونشون و نشون دادن ژست روشنفکر در ظاهر.

راستش رو بخوای من تو یکی از سایتها یه مورد رو تست کردم که خیلی خیلی برام جالب بود.

کتابی رو آپلود کردم که پسورد داشت و پسوردش رو هم در ذکر نکردم. جالب بود با اینکه نزدیک 900 نفر دانلود کرده بودن حتی یکنفر هم نپرسید پسورد این کتاب چیه

حالا کتاب که جای خودشو داره. بذار یه تعریف از خودم بکنم :ws28:

همین تاپیکهایی که من میزنم هر کدومش میتونه سرفصل یه کتاب برای سازندگی و تکامل شخصیت باشه. مردم مثه روزنامه میان میخونن و رد میشن و حتی یه کلمه هم ندارن که زیرش بنویسن. کتاب که حدیث مفصلی است .

من جرب المجرب حلت به الندامه

پشیمانی برای کسی که آزموده را می آزماید روا است .:ws28:

لینک به دیدگاه

انسان تا زمانی که احساس نیاز نکنه , دنبال هدفی نمیره . قصه کتاب و کتابخوانی از مقولاتی است که خیلی حساس هست. یعنی انسان تا زمانی که جایگاه واقعی و جایگاه فعلیشو ندونه که کجاست , طبعا از بودنش راضی میشه و به این شکل هیچ هدف جدیدی تو ذهنش تیک نمیخوره.

ساختار جامعه ما طوری است که همیشه سعی میکنیم الکی در خودمون و در دیگران اعتماد به نفس ایجاد کنیم , همین سنت غلط باعث میشه که ایرانی جماعت همش از خودش راضی باشه و هیچوقت احساس نیاز نمیکنه که بخواد بیشتر بدونه و یا بیشتر روی شخصیت خودش کار بکنه.

تو دانشگاه هم بخوبی این موضوع رو بعینه میبینیم. دانشجوی تازه وارد تا دو تا ترم درس مسخونه , یهویی دانشمند جامع الشرایط میشه. تو همه موارد عین یه کارشناس خبره اظهار نظر میکنه و رفتاری رو به خودش میگیره که انگار هیچکس اندازه این آدم نمیدونه.

با این شرایط دیگه حدیث کتاب و کتابخونی فقط یه نمایش میشه که نمونه این نمایش رو ما هر سال تو نمایشگاه و تو زندگی مردم مشاهده میکنیم.

همه زندگی علمی ما شده کپی پیست . اونم نه کپی هایی که کپی کننده خودش اونو بخونه و بعد کپی کنه. فقط کپی میکنن که خودی نشون بدهند.

کتاب خونی زمانی اتفاق می افته که انسان از علم و دانش لذت ببره. تو جامعه ما مردم از دکور خونه و ماشین آخرین سیستم و گوشی موبایل و این جور چیزا لذت میبرند. بهشونم بگی , بدشون میاد.

یه نمونه از اعتماد به نفس های ما تو همین ورزش هم خودشو نشون میده. به این صورت که , سرتاسر لیگ بی خیال بازی میشن , اونوقت تو دو سه بازی آخر همچین امیدوار میشن که پیروز بشن که خود شما هم دیدین.

یه نمونه از اعتماد به نفس کاذب ما هم اینه که دانشجوی ترم سوم کارشناسی میخواد کتاب بنویسه. در حالی که تو اروپا میگن که کسی میتونه کتاب بنویسه که حداقل هفتاد کتاب رو ازبرش باشه. و ادامه این قصه دردناک که ما ایرانی ها داریم و البته خواهیم داشت.

لینک به دیدگاه

خوندن کتاب عمومی قراره کدوم نیازای ما ایرانی هارو برطرف کنه؟

اگر کتاب های دانشگاهی رو فاکتور بگیریم، کتاب های عمومی که در داخل مجوز چاپ میگیرن حرف جدیدی برای گفتن ندارن.

وقتی اکثریت ایرانی ها هنوز هم معتقدن که برترین تاریخ و فرهنگ نزد اوناست و یک دین کامل دارن که آخرین دین دنیاست و جواب همه چی هم اونجاست و هرکس اطاعتش کنه رستگار میشه، واقعا نیازی به مطالعه باقی میمونه؟

لینک به دیدگاه

اگر کتاب های دانشگاهی رو فاکتور بگیریم، کتاب های عمومی که در داخل مجوز چاپ میگیرن حرف جدیدی برای گفتن ندارن.

وقتی اکثریت ایرانی ها هنوز هم معتقدن که برترین تاریخ و فرهنگ نزد اوناست و یک دین کامل دارن که آخرین دین دنیاست و جواب همه چی هم اونجاست و هرکس اطاعتش کنه رستگار میشه، واقعا نیازی به مطالعه باقی میمونه؟

یه م.ضوع مهم گفتی ا یادم رفت سلام

شماگفتین مردم معتقدن....... من میگم دولت می خواهد . آنها هرچی می خوان به خورد مردم می دن ولی مردم باید هوشمندانه:ws3:رفتارکنند بگن میگن ما مهد فرهنگ دانش ووووو:ws52:هستیم . ولی چرا خارجی ها جلوترازماهستند؟ بگیم الان ماچی هستیم؟ الان توی دنیا چه جایگاهی داشتیم؟و....

به نظرم ومی تونه غلت باشه دوست دارند مردم راعقب وتوگذشته نگه دارند بقولی بادکنند. ببخش اینجوری گفتم وسیاسیش کردم

لینک به دیدگاه

کتابهای عمومی که میگید ، تعریفش چیه؟

لینک به دیدگاه
کتابهای عمومی که میگید ، تعریفش چیه؟

همون تعریفی که تو نمایشگاه کتاب هم اعمال کردن

یکسری غرفه دانشگاهی داریم یکسری غرفه عمومی

تو غرفه های دانشگاهی بیشتر کتاب های تخصصی عرضه میشه که برای خوندنش باید پیش زمینه هایی در اون رشته ها داشت.

ولی کتاب های عمومی، کتابهایی هستن که نیاز چندانی به پیش نیازهای آکادمیکی مخصوص ندارن

مثل کتاب های فرهنگ عمومی، روانشناسی هایی با زبان عامیانه تر، رمان ها، تاریخ های روان، فلسفه هایی با نثر و مفاهیم ساده تر و ...

لینک به دیدگاه
یه م.ضوع مهم گفتی ا یادم رفت سلام

شماگفتین مردم معتقدن....... من میگم دولت می خواهد . آنها هرچی می خوان به خورد مردم می دن ولی مردم باید هوشمندانه:ws3:رفتارکنند بگن میگن ما مهد فرهنگ دانش ووووو:ws52:هستیم . ولی چرا خارجی ها جلوترازماهستند؟ بگیم الان ماچی هستیم؟ الان توی دنیا چه جایگاهی داشتیم؟و....

به نظرم ومی تونه غلت باشه دوست دارند مردم راعقب وتوگذشته نگه دارند بقولی بادکنند. ببخش اینجوری گفتم وسیاسیش کردم

مطالعه کتاب و در منزل ربطی به حکومت نداره

اینکه شما جرات نکنی اندیشه های مختلف رو تو خونه خودت هم بخونی مقصرش بیشتر اون عادت ها و وسواس های فکری درهم تنیده شده ذهنی هستن تا حکومت

به نظرم مردم ایران دیگه بیش از حد دارن پای حکومت رو به همه چیز باز میکنن

درسته حکومت مشکل دارن، ولی یک حکومت فاسد نمیتونه بر یک ملت غیرفساد اینچنین مقتدرانه بتازه

لینک به دیدگاه
مطالعه کتاب و در منزل ربطی به حکومت نداره

اینکه شما جرات نکنی اندیشه های مختلف رو تو خونه خودت هم بخونی مقصرش بیشتر اون عادت ها و وسواس های فکری درهم تنیده شده ذهنی هستن تا حکومت

به نظرم مردم ایران دیگه بیش از حد دارن پای حکومت رو به همه چیز باز میکنن

درسته حکومت مشکل دارن، ولی یک حکومت فاسد نمیتونه بر یک ملت غیرفساد اینچنین مقتدرانه بتازه

سلام دوست عزیز

کدام کتاب کتاب های ویرایش شده . این ها حتی ازکارتون هم نمی گذرند. خب ملت ما هم ازاول اینچنین نبودند .....ما هم به اصطلاح می توانیم خیلی باکلاس رفتارکنیم ولی چرابعضا نیستیم؟

می دونیدمشکل که می گم حکومت چیه ببینید عادیه حکومتها نمیزارن مردم همه چیزبفهمند مخصوصا ما ! نمی دونم شاید میترسن مردم قضاوت کنند.

شما کتابی روشن درخانه می گیری می خونی .....خودت هم عوض می کنی .......... وال حالا باید بیای تو جامعه به بزرگترین چالش یعنی اینکه مردم نمی فهمند برخورد می کنی .

اصلایه چیزی برام سواله چرا کتاب شفای زندگی ونیروی درون اوییزهی یه قسمتایش ویرایش نشده !

لینک به دیدگاه
سلام دوست عزیز

کدام کتاب کتاب های ویرایش شده . این ها حتی ازکارتون هم نمی گذرند. خب ملت ما هم ازاول اینچنین نبودند .....ما هم به اصطلاح می توانیم خیلی باکلاس رفتارکنیم ولی چرابعضا نیستیم؟

می دونیدمشکل که می گم حکومت چیه ببینید عادیه حکومتها نمیزارن مردم همه چیزبفهمند مخصوصا ما ! نمی دونم شاید میترسن مردم قضاوت کنند.

شما کتابی روشن درخانه می گیری می خونی .....خودت هم عوض می کنی .......... وال حالا باید بیای تو جامعه به بزرگترین چالش یعنی اینکه مردم نمی فهمند برخورد می کنی .

اصلایه چیزی برام سواله چرا کتاب شفای زندگی ونیروی درون اوییزهی یه قسمتایش ویرایش نشده !

کمتر کتابی رو میشه سراغ داشت که نسخه بدون سانسور اون به صورت اینترنتی موجود نباشه.

فقط کافیه شما اراده مطالعه داشته باشی تا نود درصد کتابهای ممنوعه و سانسور شده رو در فضای مجازی پیدا کنی

اینکه ایرانی ها همش تو تلگرام و اینستاگرام میچرخن ربطی به حکومت نداره

اگر در حکومت گذشته مردم ما کتابخوان بودن، وضعیت ما این بود؟

من فکر میکنم ما روشنفکر درست و حسابی کم داریم که بفهمن مردم به چه چیزایی فکر میکنن و آرام آرام اونارو تغییر بدن

لینک به دیدگاه
کمتر کتابی رو میشه سراغ داشت که نسخه بدون سانسور اون به صورت اینترنتی موجود نباشه.

فقط کافیه شما اراده مطالعه داشته باشی تا نود درصد کتابهای ممنوعه و سانسور شده رو در فضای مجازی پیدا کنی

اینکه ایرانی ها همش تو تلگرام و اینستاگرام میچرخن ربطی به حکومت نداره

اگر در حکومت گذشته مردم ما کتابخوان بودن، وضعیت ما این بود؟

من فکر میکنم ما روشنفکر درست و حسابی کم داریم که بفهمن مردم به چه چیزایی فکر میکنن و آرام آرام اونارو تغییر بدن

سلام مجدد بابانیستی هستی چراانجمن اینجوریه...

اول بگم هیچی نمی تونه جای بوی چاپ وکتاب کاغذی رابگیره!

بااینهمه فی ل ت ر . من باکلیت موافقم اصولا خودم چیزی رابخوام زیرسنگ اینترنتی هم باشه میابم . فی ل ت ر خب یه سد برای ناامید کردن خب خیلیهانامیدمیشن!

من میگم چرا؟مابیایم به جای فی لتر قدرت تفکربدیم

نه من مخالفم اتفاقا قشنگ میفهمن ماخیال می کنیم نمی فهمن !

لینک به دیدگاه
سلام مجدد بابانیستی هستی چراانجمن اینجوریه...

اول بگم هیچی نمی تونه جای بوی چاپ وکتاب کاغذی رابگیره!

بااینهمه فی ل ت ر . من باکلیت موافقم اصولا خودم چیزی رابخوام زیرسنگ اینترنتی هم باشه میابم . فی ل ت ر خب یه سد برای ناامید کردن خب خیلیهانامیدمیشن!

من میگم چرا؟مابیایم به جای فی لتر قدرت تفکربدیم

نه من مخالفم اتفاقا قشنگ میفهمن ماخیال می کنیم نمی فهمن !

فایل های پی دی اف موجوده، راحت میشه پرینت گرفت و لذت بوی کاغذ رو هم برد.

دیگه کمتر کسی هست که از اینترنت استفاده کنه و فی لتر شکن نداشته باشه

من این دلایل شمارو بهانه میدونم

همین الان هم سانسور همه کتاب هارو بردارن، سرانه مطالعه مردم کمترین تغییری نمیکنه

چون مردم ما عادت به کتابخوانی ندارن، اونم به دلیل همون عدم نیاز که گفتم

بهتره برید با کسایی که کتاب نمیخونن صحبت کنید، میبینید اونا اصلا حال و وقت کتاب خوندن ندارن

لینک به دیدگاه
فایل های پی دی اف موجوده، راحت میشه پرینت گرفت و لذت بوی کاغذ رو هم برد.

دیگه کمتر کسی هست که از اینترنت استفاده کنه و فی لتر شکن نداشته باشه

من این دلایل شمارو بهانه میدونم

همین الان هم سانسور همه کتاب هارو بردارن، سرانه مطالعه مردم کمترین تغییری نمیکنه

چون مردم ما عادت به کتابخوانی ندارن، اونم به دلیل همون عدم نیاز که گفتم

بهتره برید با کسایی که کتاب نمیخونن صحبت کنید، میبینید اونا اصلا حال و وقت کتاب خوندن ندارن

بنظرم بازجواب بوی کتاب رانمی دهد !

نه بهانه نیست ما برامون عادت شده بایدیه قندشک داشته باشیم .

درسته برداشتن سان سورزیادتاثیرنمیزاره ولی دلایل دیگری هم داره اینها باهم می شود یک مشکل بزرگ! مثل قیمت بالا ، عدم آرامش فکری حالا تعدادی دارن کتاب می خونن ولی دراعماق مغز فکر بدهی ،پرداخت انواع قبوض و... هستند.

خب من ممکنه یه سوالاتی ازخودم بپرسم اصلا برای چی کتاب بخونم؟

یه سوال البته با کمک شما ؟ شما گفتین چون مردم ما عادت به کتابخوانی ندارن به نظرشما راه عادت دادن مردم به کتابخوانی چیست؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...