رفتن به مطلب

سنت قدیم 4 شنبه سوری در شهر شما

fakur1

ارسال های توصیه شده

این تاپیک روزنامه نیست که بیای بخونی و نظر ندی.حکایت آئین های ایرانی است برای ایرانیان واقعی

با تبریک فرارسیدن 4 شنبه سوری

قدیما 4 شنبه سوری یه صفای دیگه ای داشت.

خونه ها اکثرا یه طبقه بودن و پشت بامهاشون تقریبا همسطح بود.

مردم غروب که میشد تو کوچه ها آتیش روشن میکردن و پیر و جوون از روش میپریدند.

آهنگشم این بود ،،،، سرخی تو از من ،،،،،، زردی من از تو

بعد غروب هم میرفتن از پشت بوما شال مینداختن تو خونه ها و صاحبخونه گردو و خشکبار و تخم مرغ رنگی رو می بستن تو شال و میگفتند ، بکش که انشاالله خدا حاجت هایت را روا کنه.

روز قبلشم کوزه تازه میخریدن و صبح 4 شنبه میبردن تو رودخونه شهر و بهمراه رقص و شادی کوزه ها رو پر آب میکردن.

لینک به دیدگاه

گاها بعضی ها یه نوع کوزه ای سفالی هم درست میکردن که شکل خاصی داشت.بعد توث باروت میریختن و فتیله شو روشن میکردن و باروت با رنگهای قشنگ میسوخت و یه آتشفشان کوچولو رو به نمایش میذاشت.

بمب های دستی کوچیک و ترقه های دست ساز هم درست میکردن و یه چند تا مینداختن و تمام.

نه مثل حالا که بمب های اکلیلی درست میکنن و صدای مهیبش همه رو ناراحت میکنه.

اونموقع ها رقص و شادی و پایکوبی میکردن.

لینک به دیدگاه

متاسفانه امروزه روز اکثر اون آداب و رس.وم و شور وحال از بین رفته و یه مشت رفتار های غیر اصولی جایگزین اونا شده.یه عده هم ته دلشون راضی اتد که این اداب خوب ایرانی همچنان به گند بکشه و یا فراموش بشه و یا تداعی معاتی بدی داشته باشه.رسانه های ایران هیچوقت نمیان برنامه هایی بذارن که این آداب رو آنگونه که بوده نشون بده و یا راجع بهش گفتگو بشه.همش میان عکس مجروحان ترقه بازی رو بولد میکنن که بیننده هم از مراسم اصیل ایرانی تلقی منفی داشته باشه.

کسی نمیاد تک تک مراسم آتش روشن کردنها و پریدن از روی آتش و کوزه آب و لب رود و هزار یک فلسفه قشنگ این مراسم رو به جوونا یاد بده.همش کاری میکنن که این آیین ها بد جلوه داده بشه و محو بشه.

لینک به دیدگاه

200 تا زخمی و سوخته و دو سه تا هم مرده.

یعنی اگه اصالت یه آئینی فراموش بشه ، رفتار هایی بهش اضافه میشه که باعث نابودی اون آئین میشه،

چنین گفت زردشت

که سوزانید بدی را

در آتش

تا برون آید نیکی

لینک به دیدگاه
این تاپیک روزنامه نیست که بیای بخونی و نظر ندی.حکایت آئین های ایرانی است برای ایرانیان واقعی

با تبریک فرارسیدن 4 شنبه سوری

قدیما 4 شنبه سوری یه صفای دیگه ای داشت.

خونه ها اکثرا یه طبقه بودن و پشت بامهاشون تقریبا همسطح بود.

مردم غروب که میشد تو کوچه ها آتیش روشن میکردن و پیر و جوون از روش میپریدند.

آهنگشم این بود ،،،، سرخی تو از من ،،،،،، زردی من از تو

بعد غروب هم میرفتن از پشت بوما شال مینداختن تو خونه ها و صاحبخونه گردو و خشکبار و تخم مرغ رنگی رو می بستن تو شال و میگفتند ، بکش که انشاالله خدا حاجت هایت را روا کنه.

روز قبلشم کوزه تازه میخریدن و صبح 4 شنبه میبردن تو رودخونه شهر و بهمراه رقص و شادی کوزه ها رو پر آب میکردن.

:ws28::ws28::ws28::ws28::ws28::ws28:

آقا بابت این اسپم معذرت میخوام

اما تموم شد رفت دیگه هیچی درست نمیشه

دیشب توی اون تاپیک کامل گفته بودم ولی دیدم بی فایده هستش برشون داشتم

لینک به دیدگاه

دیشب بیرون بودیم اما چون مهمون داشتیم باس برمیگشتیم خونه تو راه ترافیک بود چشمتون روز بد نبینه:whistle:

یه ماشین کنار ماشین ما واستاده بود 5تا پسر به نسبت محترم(چی بگم آخه)داشتن به فکر خودشون شادی میکردن

یهو یه ترقه بزرگ انداختن وسط ماشینا :banel_smiley_4:بیچاره پیر زن رسما جاخورد:banel_smiley_4:

من نمیدونم این ترقه بازیا چیش خوبه میگن هیجان داره البمب کجاش هیجان داره اخه:whistle:

واقعا یه روز ارزششو داره آدم زخمی بشه؟البته اینا همش ظاهر قضیه هستش

اگر کسی واقعا بترسه میدونید احتمال اینکه دچار چند نوع بیماری سخت بشه چقدر زیاده؟چیزی که الان شاید بروز نکنه

نمیشه فقط به مردم خرده گرفت(این خانه از پایه ویران هست)

سازنده ی راه غلط باشه راهشم غلط خواهد بود آدمای راه رونده هم غلطی میشن:w16:

معنای شادی در ایران گم شده نام تفریح خط خورده همه میدونن چجوری.......

اگه 30سال طول کشیده یه فرهنگ غلط وارد زندگی مردم بشه 150سال باید طول بکشه تا فرهنگ غلطو حذف کنید....

چی بگم دیگه :hanghead:

لینک به دیدگاه

آرتاش کاملا درست میگه .

همشم نمیشه بگیم نکن نکن نکن .........

بیایم از زاویه دیگه به این ترقه ها ..... نگاه کنیم .انصافا چه تفریحی است . کجا هست که جوان بتوانه عقده هاي خودشو خالی کنه ؟

اینها به نظرم فقط ترقه نیست اینها می تونه عقده درون هم باشه ولی مسیر ش اشتباست .

اینم درسته " یه عده هم ته دلشون راضی اتد که این اداب خوب ایرانی همچنان به گند بکشه و یا فراموش بشه و یا تداعی معاتی بدی داشته باشه"

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...