رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

آشنایی با رله (تایمر) راه پله:

در بسیاری از آپارتمان ها و راهرو ها نصب کلید ثابت از نظر صرفه جویی انرژی الکتریکی مقرون به صرفه نمیباشد. چون پس از روشن شدن لامپها بعد از گذشت چند دقیقه میبایست مجددا خاموش گردد. با استفاده از تایمر میتوان با فشرد یک کلید ، لامپها را روشن نمود بعد از سپری شدن زمان تنظیم شده دستگاه بصورت اتوماتیک لامپها را خاموش میکند.

طبقات ساختمان هر قدر هم باشند شما فقط به یک تایمر نیاز دارید و علاوه بر آن فقط برای هر طیقه یا جلوی در هر واحد یک کلید فشاری لحظه ای قرار میگیرد که سیم بندی آن هم بسیار ساده است. تمامی کلید ها با هم موازی میشوند. در صورتیکه کلیدی زده شود تایمر شروع بکار کرده و لامپها را روشن میکند و پس از گذشت زمان معینی که قابل تنظیم نیز هست، لامپ ها خاموش میشوند. و دیگر نیازی به خاموش کردن از طرف اهالی ساختمان نیست و مشکل فراموش کردن، خاموشی روشناسیی بعد از استفاده، برطرف شده است.

طریقه اتصال رله راه پله:

چون رله راه پله دارای یک کلید سه وضعیتی و یک رله (سیم پیچ) و کنتاکت (کلید) وصل است ، باید به صورت زیر عمل کرد:

سیم فاز به مشترک کلید سه وضعیتی وصل میشود و از پیچ شماره یک سیمی به شستی ها برده میشودو برگشتی شستی ها را به رله (سیم پیچ) متصل میکنیم و از طرق دیگر سیم پیچها را به سیم نول وصل میکنیم. از همان نقطه شماره یک به کلید اتصال دهنده رله برده (این عمل معمولا در داخل رله انجام شده) و بازگشت فاز را به ته سرپیچهای لامپ متصل میکنیم.

هرگاه کلید در حالت یک باشد با فشار دادن شستی ها،لامپها برای زمان تنظیمی روشن مانده و بعد از گذشت آن زمان مدار قطع میشود. برای اینکه بتوانیم به طور دائم لامپها را روشن نگه داریم سیمی از پیچ شماره دو گرفته و به ته سرپیچها میبریم . باید توجه داشت که کارخانه سازنده رله راه پله ، طریقه اتصال آن رله را رسم کرده، روی بدنه آن نصب میکند که باید در موقع استفاده از آن به نقشه آن توجه کرد.

%D9%86%D8%B5%D8%A8-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D9%BE%D9%84%D9%87.jpg

رله ضربه ای و کاربرد آن:

برای راه پله ها و محل هایی که مصرف کننده باید از چندین محل خاموش و روشن شود مورد استفاده قرار میگیرد. بدون اینکه زمان مطرح باشد یعنی به طور اتوماتیک مدار قطع نشود.

رله ضربه ای تشکیل شده است از یک بوبین با هسته آهنی که در بالای آن قرار دارد. وقتی ولتاژ به بوبین وصل میشود، اهرم به طرف هسته کشیده میشود. در انهتای اهرم یک ائده پلاستیکی وجود دارد. در مقابل این زائده یک چرخ دنده به اندازه 8/1 دور دوران میکند. در زیر این چرخ دنده کنتاکی وجود دارد که با چرخش چرخ دنده قطع و وصل میشود. طریقه قطع و وصل به این ترتیبت است که روی محور چرخ دنده یک مکعب وجود دارد که هنگام دوران، در یک مرحله سطح صاف مکعب و در مرحله بعد راس مشترک بین دو سطح جانبی مکعب روی کنتاکت قرار میگیرد و به این ترتیب مدار را قطع و وصل میکند.

طرز اتصال یک رله ضربه ای بسیار ساده است. معمولا این رله ها با ولتاژ 220 ولت کار میکنند. غالبا در داخل رله یک طرف بوبین به یک طرف کنتاکت اتصال داده شده است که در این حالت تهداد ترمینالهای خروجی رله سه عدد است. برای اتصال رله ضربه ای به مدار از شستی استارت استفاده میکنند. مقدار جریان مجاز کنتاکتهای داخلی رله نیز روی آن ترسیم میشود. اگر شما با علائم اختصاری نقشه آشنایی داشته باشید، به آسانی میتوانید نقشه حقیقی رله را از روی نقشه اختصاری آن ک بویسیله کارخانه داده شده است ، ترسیم کنید.

طریق اتصال رله ضربه ای:

بعد از اتصال فاز به شستی ها سیم بازگشتی از همه آنها به بوبین رله وصل میشود و طرف دوم سیم پیچ رله مستقیما به نول اتصال پیدا میکند. در ضمن سیمی را از فاز به یکی از پیچ های کلید رله اتصال داده و بازگشت آن را به ته لامپ میبریم. ترمینال دیگر سرپیچ توسط سیمی به طور مستقیم به نول متصل میشود.

رله زمانی:

رله های زمانی در انواع مختلف و با ساختمانهای گوناگونی ساخته میشوند. در گذشته برای اینکه تعدادی لامپ را از چند نقطه خاموش و روشن کنند، از کلید تبدیل به همراه کلید صلیبی استفاده میکردند (مثلا در راهروهای طویل و دارای خروجی های متعدد و یا در راه پله های ساختمان های چندین طبقه)، امام امروزه کلید صلیبی کمتر شناخته میشود و در بازار موجود نیست و به جای آن در چنین مواردی از نوعی رله زمانی استفاده میشود که به آن رله راه پله میگویند.

در مدار روشناسیی راه پله با رله زمانی ، با فشار به یک شستی که جای کلید بکار گرفته شده است، رله شروع به کار کرده و لامپهای راه پله روشن میشوند و پس از گذشت زمان معین خاموش میگردند. بر روی رله های راه پله معمولا دکمه ای وجود دارد که سه حالت خاموش، روشن دائم و روشن زماتی توسط آن انتخاب میشود. حالت خاموش برای روز است، حالت روشن دائم برای مواقعی از شب که رفت آمد زیاد است، استفاده میشود و حالت روشن زمانی برای اوقاتی از شب که رفت و آمد کم است، در نظر گرفته میشود.

رله در حالت روشن، زمان معینی که روی آن تنظیم شده است، لامپها را روشن نگه میدارد. معمولا زمان تنظیمی به گونه ای است که فرد پس از ورود به راه پله بتواند در روشنایی لامپها به در منزل برسد. رله های زمانی در دونوع ساده و تاخیری هستند. معمولا هر رله دارای کنتاکتهایی است که در شرایط عادی (تحریک نشده) باز یا بسته اند. زمانی که رله عمل میکند، کنتاکتهای باز آن بسته و کنتاکتهای بسته آن باز میشود. به این ترتیب میتوان با استفاده از این کنتاکتها مداری را قطع یا وصل کرد.

هنگامی که یک رله زمانی ساده را تحریک میکنیم ، این رله پس از گذشت زمان تنظیم شده روی آن، تغییر حالت داده و عمل قطع و وصل را انجام میدهد و تا زمانی که تحریک رله را قطع نکنیم ، در این حالت باقی میماند. با قطع تحریک، رله به حالت اول برمیگردد. رله تاخیری به این صورت عمل میکند که آنرا تحریک میکنیم، بلافاصله کنتاکتهای رله تغییر داده و مدار را وصل میکنند. پس با گذشت زمان تنظیم شده ، مجددا رله به حالت اول خود برمگیردد. به این ترتیب معلوم میشود که رله های راه پله از نوع تاخیری هستند.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...