رفتن به مطلب

شیت بندی در فتوشاپ - آموزش تصویری


Tamana73

ارسال های توصیه شده

[TABLE=width: 100%]

[TR]

[TD=colspan: 3]a.jpg

 

در این قسمت با چند راه اولیه و ساده به دانشجویان و دوستدارانی که با فتوشاپ آشنایی چندانی ندارند شیت بندی را آموزش می دهیم. در این بخش دستور ها و تکنیک و افکت های بسیار ساده و اولیه را معرفی می کنیم و کسانی که می خواهند با فتوشاپ و قابلیت های این برنامه برای شیت بندی آشنا شوند می تواند مفید باشد و امیدواریم که با اصول اولیه شیت بندی با فتوشاپ در جهت پیش رفت دوستان کمک کرده باشیم.

 

فتوشاپ را باز کنید. در صفحه ای که باز شده، مطابق تصویر اطلاعات مربوط به شیتی که می خواهید آماده کنید را وارد کنید.

 

1.jpg

 

در اینجا ابعاد شیت 100*70 سانتی متر و به صورت افقی فرض شده اگر می خواهید عمودی باشد باید جای 100 و 70 را عوض کنید.

 

2.jpg

 

گزینه COLOR MODE را روی cmyk color قرار دهید. رزولوشن حتماً 300 باشد تا کار با کیفیت باشد. ( می توان روی 150 هم تنظیم کرد. )

بعد از انجام تنظیمات صفحه ی شیت را ok کنید. صفحه ای سفید در اختیار شما قرار می گیرد.

 

3.jpg

 

حالا در این مرحله باید فایل پلان، نما، مقطع و... شما از اتوکد به این صفحه بیایند. برای این کار فایل اتوکد خود را باز کنید. با دستور ctrl+P یا دکمه پرینت منوی صفحه، قسمت پلات باز می شود. در این قسمت باید این تنظیمات را اعمال کنید:

 

1. در قسمت پرینتر/ پلاتر باید گزینه Dwg to PDF را انتخاب کنید. با این فرمت پلان ها باید وارد فتوشاپ شوند.

2. سایز برگه PDF را انتخاب کنید که بستگی به اندازه و مقیاس پروژه شما دارد.

3.با استفاده از گزینه window محدوده ای از فایل کد را که می خواهید انتخاب کنید.

3.مقیاس پروژه خود را در قسمت Scale وارد کنید.

4.گزینه monochorome را انتخاب کنید تا شیت تحویلی شما یک دست سیاه دیده شود.

5.در قسمت کشوی کرکره ای هر گزینه ای را انتخاب کنید عدد زیرش هم تغییر می کند و 200 می شود ولی رزولوشن فتوشاپ هم 300 انتخاب شده، شما می توانید عدد 200 را به 300 هم تغییر دهید. با این کار مقیاس کار شما به هم نمی ریزد.

4.jpg

 

بعد از انجام این مراحل OK را بزنید و فایل PDF خود را Save کنید. نمونه ای از فایل PDF را می بینید.

 

5.jpg

 

6.jpg

 

دوباره وارد صفحه فتوشاپ شوید و از منوی فایل گزینه open را انتخاب کنید.

 

7.jpg

 

فایل مورد نظر را انتخاب و باز کنید. صفحه ای مطابق شکل باز می شود، نکته ای که باید رعایت کنید عدد رزولوشن می باشد که باید 200 باشد سپس ok کنید.

  • اگر رزولوشن شیت شما 300 باشد کیفیت بهتری خواهد داشت.

8.jpg

 

فایل PDF شما به این صورت باز می شود. از منوی کناری گزینه move را انتخاب کنید. برای آن که هم شیت 100*70 و هم پلان را در کنار هم ببینید سربرگ پلان را درگ کنید به سمت پایین تا جدا شود.

 

9.jpg

 

10.jpg

 

11.jpg

 

حالا با ابزار move پلان را درگ کنید بر روی شیت .100*70 با همین ابزار می توانید پلان را در برگه جا به جا کنید. اگر پلان دیگری هم خواستید می توانید با همین مراحل وارد شیت کنید.

 

12.jpg

 

13.jpg

 

روش های زیادی برای کار بر روی شیت وجود دارد که در این پست برای کسانی که تازه شروع به کار با فتوشاپ کرده اند، ساده ترین روش را آموزش می دهیم. برای این که شیت خالی نماند می توانید یکی از رندر ها یا یکی از پلان ها را به عنوان پس زمینه قرار دهید. برای کار بر روی پس زمینه شیت و راحتی کار، لایه های مربوط به پلان هایتان را خاموش کنید.

 

14.jpg

 

15.jpg

 

با استفاده از ابزار move و درگ عکس مورد نظرتان را داخل شیت بیاورید. طبق تصویر می بینید که دور تصویر شما نقاطی وجود دارد که با استفاده از آن ها عکس را می توانید کوچک و یا بزرگ کنید.

 

16.jpg

 

در این عکس یکی از نقاط گرفته شده، قبل این کار حتماً دکمه ی shift را نگه دارید تا عرض و طول عکس به هم نریزد. و تصویر را به اندازه شیت بزرگ کنید.

 

17.jpg

 

سپس روی گزینه ای که با فلش نشان داده شده کلیک کنید. پنجره ای باز می شود apply کنید تا تغییرات اعمال شوند. حالا از سمت راست تصویر و بالای لایه ها opacity را روی 25% و یا هر مقداری که می خواهید قرار دهید تا عکس کم رنگ تر شود.

 

18.jpg

 

19.jpg

 

به این صورت پس زمینه ای محو خواهید داشت.

 

یکی از راه های ایجاد کادر را به صورت ساده توضیح می دهیم. اول از همه برای انجام هر تغییری در کار یک لایه جدید اضافه کنید تا اگه مورد دلخواه نبود آن را حذف کنید بدون این که به بقیه کار شما آسیبی برسد. برای این کار باید پایین قسمت لایه ها create a new layer را بزنید. یا می توانید با دستور ctrl+j این کار را انجام دهید. سپس با ابزاری که با فلش نشان داده شده داخل شیت یک کادر بکشید.

 

20.jpg

 

برای پر کردن داخل کادر روش های مختلفی هست که در این جا روش ابزار Gradiant نشان داده شده. از ابزار های قسمت بالا می توانید تنوع رنگی یا تک رنگی را که می خواهید انتخاب کنید.

 

21.jpg

 

داخل کادر طبق تصویر اول بر روی قسمت یک کلیک کنید و موس را تا نقطه دوم بکشید.

چند نکته در این مورد:

  • هنگام استفاده از قلمو، برای ایجاد خطی صاف shift را نگه دارید.
  • برای زوم کردن دکمه ctrl و + یا – را همزمان فشار دهید.
  • برای یک مرحله بازگشت ctrl و z را بزنید.
  • برای چند مرحله بازگشت shift و ctrl و z را نگه دارید.

22.jpg

 

23.jpg

 

برای این که ابعاد کادری که کشیدید را بعدآً تغییر دهید ابتدا با ابزار مشخص شده انتخابش کنید. راست کلیک کنید و با گزینهfree transform ابعاد کادر را تغییر دهید.

 

24.jpg

 

راه دیگر استفاده از نقطه های کنار خود کادر است.

 

25.jpg

 

هم چنین با چهار کلید بالا، پایین، چپ و راست روی کیبورد هم می توانید این تغییر ابعاد را اعمال کنید.

 

26.jpg

 

برای قرار دادن عکس بر روی کادر از روش قبلی که ذکر شده عمل کنید. در اینجا برای کشیدن خط مشکی کنار کادر عکس از قلمو استفاده شده و هنگام ترسیم دکمه shift نگه داشته شده تا خطی صاف به وجود آید.

 

27.jpg

 

28.jpg

 

برای ایجاد افکت برای تصاویر، نوشته ها و لایه ها می توانید از قسمت پایین لایه ها و با استفاده از دکمه fx به کار افکت دهید.

 

36.jpg

 

37.jpg

 

31.jpg

 

32.jpg

 

33.jpg

 

34.jpg

 

 

در این بخش کار بر روی رندر را توضیح مختصری می دهیم. به عنوان مثال اگر رندر دید انسان بگیرید و با فرمت png آن را ذخیره کنید و سپس آن را وارد فتوشاپ کنید.

 

35.jpg

 

تصویر یک آسمان انتخاب کنید و به عنوان پس زمینه کار قرار دهید. می بینید که تصویر آسمان بر روی عکس رندر شما میاید.

 

%DB%8C%DA%A9.jpg

 

در این صورت باید لایه آسمان را به زیر لایه تصویر ببرید.

 

38.jpg

 

برای خالی نبودن تصویر می توانید درخت، آدم و ... به کارتان اضافه کنید. نکته ی قابل توجه این است که تصاویری که می خواهید اضافه کنید همگی باید با فرمت png باشند.

 

39.jpg

 

در این عکس برای اضافه کردن پرسوناژ دور نمونه مورد نظز یک کادر بکشید و ctrl+c را بزنید سپس در قسمت رندر ctrl+v را اجرا کنید.

 

40.jpg

 

41.jpg

 

42.jpg

 

نکته دیگر مربوط به نوشته های داخل شیت است. می توانید یک پس زمینه کم رنگ برای این قسمت انتخاب کنید تا نوشته ها از سایر قسمت ها جدا باشند و به چشم بیایند.

 

43.jpg

 

نکته ی دیگر جهت نوشته است. اگر منوی T را باز کنید از این گوشه علامت دوم را انتخاب کنید و می توانید با 90 درجه چرخش بنویسید.

 

44.jpg

 

45.jpg

 

در آخر اگر می خواهید تمام کار شما مانند این تصویر شود، دو رنگ متضاد را انتخاب کنید و در لایه پس زمینه شیت با گزینهGradiant شیت شما به این صورت در می آید. این دستور را برای همه لایه ها اجرا کنید.

 

46.jpg

 

 

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...