رفتن به مطلب

خانه هوشمند

hasting_m

ارسال های توصیه شده

سلام.چند سوال داشتم.1)برای مدیریت یه خانه هوشمند، به یک کامپیوتر نیاز داریم و تعدادی سنسور.حالا سوالم اینه این سنسور ها رو چجوری باید به کامپیوتر وصل بشه؟؟

البته این سوال یه نفر دیگه هست و من بهش پیشنهاد دادم که اینکارو با برنامه ریزی میکرو کنترلرها انجام بده.یعنی همون برنامه توی کامپیوتر رو بریزه تو میکرو.آیا این جواب درسته؟

2)آیا میکرو میتونه برای مدیریت یک خانه استفاده بشه؟؟یعنی اونهمه توانشو داره؟؟

3)تو برخی مسابقات رباتیک تلویزیون دیدم که در کنار زمین مسابقه ، افراد با لپتاپ کار میکردن.آیا از طریق لپتاپ کنترل میکردن اون رباتها رو؟مگه با ریموت کنترلر نمیشه کنترل کرد؟و کلا چجوری تو این موارد کامپیوتر به قطعه ای که باید کاری انجام بده(در اینجا ربات، و در مورد قبلی سنسورهای یک خانه منظورمه) متصل میشه؟؟از چه طریقی؟؟

لینک به دیدگاه
سلام.چند سوال داشتم.1)برای مدیریت یه خانه هوشمند، به یک کامپیوتر نیاز داریم و تعدادی سنسور.حالا سوالم اینه این سنسور ها رو چجوری باید به کامپیوتر وصل بشه؟؟

البته این سوال یه نفر دیگه هست و من بهش پیشنهاد دادم که اینکارو با برنامه ریزی میکرو کنترلرها انجام بده.یعنی همون برنامه توی کامپیوتر رو بریزه تو میکرو.آیا این جواب درسته؟

2)آیا میکرو میتونه برای مدیریت یک خانه استفاده بشه؟؟یعنی اونهمه توانشو داره؟؟

3)تو برخی مسابقات رباتیک تلویزیون دیدم که در کنار زمین مسابقه ، افراد با لپتاپ کار میکردن.آیا از طریق لپتاپ کنترل میکردن اون رباتها رو؟مگه با ریموت کنترلر نمیشه کنترل کرد؟و کلا چجوری تو این موارد کامپیوتر به قطعه ای که باید کاری انجام بده(در اینجا ربات، و در مورد قبلی سنسورهای یک خانه منظورمه) متصل میشه؟؟از چه طریقی؟؟

درود

در مورد این سوالتون بقیه دوستان که اطلاعات بیشتری دارن حتما پاسخ خواهند داد

ولی تا اونجا که من اطلاع دارم برای سیستم های هوشمند خونه یه سری ماژولای خاص داره که سناریو نویسی میکنن اصطلاحا

ولی اگه برنامه نویسی با میکروتون قوی باشه خیلی راحت میتونین این کارو انجام بدین.....

حالا این سنسورایی که گفتین چی هست و برای چه کاری از چه سنسوری میخواید استفاده کنید؟؟؟

لینک به دیدگاه

سلام...

ببین دوست عزیز....

ساختمان هوشمند داری سه بخش کلی هست.... مدیریت اتوماسیون کنترل.....

مدیریت توسط نرم افزار ب صورت نظارتی انجام میشه....منظور از نظارت اینه ک تمام فرایندهای اتوماسون و کنترل....توسط تجهیزات هوشمند صورت میگیره....و تنها تنظیمات و پارامتردهی توسط نرم افزارهای مدیریتی انجام میگیره...

چیزایی مثل مانیتورینگ بهینه سازی کنترل مرکزی و گزارش گیری کار سیستم مدیریتی ساختمان هوشمنده....تو این بخش در واقع پروتکل های ارتباطی قرار دارن...ک باعث میشه ازاز زیر ساخت های ارتباطی مختلف استفاده بشه.....

در بخش اتوماسون و کنترل هم ک کنترلر ها و سنسورها قرار دارند.....ک با زدن کلید یا سنس....میان اون سناریویی ک از قبل براشون تعریف شدست رو انجام میدن....

لینک به دیدگاه

تجهیزات ساختمان هم شامل سنسورها و ورودی ها....فعال سازها و خروجی ها و رابط های کاربر هستند....

سنسورها ک....مثل سنسور حضور نور....ترموستات هوشمند....دوربین مدار بسته....تجهیزات تشخیص هویت و از این قبیل اند

فعال ساز ها ک....مثل....قفل برقی و تجهیزات کنترل تردد....فعال ساز موتورهای سایبان و روشنایی....تجهیزات اعلام و اطفای حریق و ....

رابط کاربر هم.... ریموت کنترل...پنل لمسی....اینترنت....رایانه... است

تعدادی سنسور و فعال ساز ب یک کنتلر متصل میشن....پردازش و تصمیم گیری توسط کنترلر صورت میگیره

لینک به دیدگاه

انتقال داده بین تجهیزات هوشمند از چند روش صورت میگیره...

یا از طریق سیم با ولتاژ پایین و معمولا هم dc و زوج سیم بهم تابیده ست.....یا از طریق همین plc خودمون ک میاد داده ها رو از روی مدارات قدرت انتقال میده.....یا ب صورت امواج و بیسیم

ک پروتکلهای مختلفی دارن....

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

سلام.من هرچی تلاش کردم هیچی از حرفای شما نفهمیدم!!

نرم افزارهای مدیریتی، زیرساخت ارتباطی،سناریو!!!....

سوال من اینه کامپیوتر باید اول به میکرویی مرتبط بشه و بعد از میکرو به سنسورها و قطعات؟آیا کامپیوتر پردازش میکنه یا میکرو؟

یا مستقیما میشه کامپوتر رو با قطعاتی مثل سنسور و... مرتبط کرد؟

اصلا کامپیوتر نقشش اینجا چیه؟؟ و میکرو نقشش چیه؟

مثلا ارتباط کامپیوتر از طریق وای فای، بلوتوث، یا فرستند گیرنده هست.خب ارتباطش با چی؟با قطعات یا میکرو؟

اصلا چرا اون وسط میکرو باید باشه؟؟اگر میکرو باید باشه، پس کامپیوتر رو دیگه برداریم:hanghead:

لینک به دیدگاه

سوال من اینه کامپیوتر باید اول به میکرویی مرتبط بشه و بعد از میکرو به سنسورها و قطعات؟آیا کامپیوتر پردازش میکنه یا میکرو؟

مثلا ارتباط کامپیوتر از طریق وای فای، بلوتوث، یا فرستند گیرنده هست.خب ارتباطش با چی؟با قطعات یا میکرو؟

اصلا چرا اون وسط میکرو باید باشه؟؟اگر میکرو باید باشه، پس کامپیوتر رو دیگه برداریم:hanghead:

شما دوستتون دقیقا میخواد چیکار کنه؟ایا میخواد یه سیستم هوشمند کامل رو طراحی و اجرا کنه یا یک سیستم هوشمند با تعدادی محدود پارامتر برای کنترل. در حال حاضر سیستمهای هوشمند متعددی از شرکت های مختلف در بازار موجود هست که میتونه ازشون استفاده کنه اما اگه میخواد خودش طراحی کنه اگه تعداد ورودیهاش کمه با همون میکرو و یک نمایشگر هم میتونه کار کنه اما اگه تعداد ورودیها زیاده نیاز به کامپیوتر و نرم افزار واسط و برنامه نویسی اون داره مطالب زیر در این مورد خیلی میتونه بهشون کمک کنه

http://www.noandishaan.com/forums/thread126323.html

http://www.noandishaan.com/forums/thread60178.html

http://www.noandishaan.com/forums/thread132826.html

http://www.noandishaan.com/forums/thread88994.html

http://www.noandishaan.com/forums/forum23.html

لینک به دیدگاه

خیلی ممنون بابت لینک ها .بازبرم بخونمشون ببینم چیزی سر در میارم.ما میخوایم در همین حد که یک کاری انجام بدیم.و فعلا اطلاعاتمم کمه خیلی.نصب چند سنسور و نحوه اتصال به کامپیوتر و کنترل.طبیعتا از طراحی ساده باید شروع بشه ...

لینک به دیدگاه

سلام .

بله از طریق میکرو هم میشه انجام داد ، شما از طریق کامپیوتر برنامه نویسی میکنین و بعد ب میکرو ارسال میکنین ! پردازش داده ها با میکرو هست

کامپیوتر اینجا نقش ی رابط رو داره و میکرو ( یا همون ماژول ) پردازش کننده

به زبان ساده ماژول حرف کامپیوتر رو میفهمه و کامپیوتر هم حرف ما ! ما نمیتونیم بطور مستقیم با ماژول ارتباط برقرار کنیم ( دیگه خیلی عامیانه گفتم )

بخوام خلاصه بگم سیستم هوشمند از ی سری ماژول تشکیل شده ک هر کدومشون وظیفه خاص خودشون دارن! مثل : موسیقی ، پرده ، انواع سنسورها ، رله ها ، دیمرها و .. ک از طریق ی زیرساخت ( کابل شبکه Cat 5 یا Cat 6 ) با هم در ارتباط هستن

بعد از تکمیل شدن اطلاعات دریافتی از کارفرما و در ادامه مونتاژ تابلو BMS ( تابلو مدیریت هوشمند ) میان از طریق کامپیوتر تابلو رو پروگرم میکنن و ارتباط تابلو با کامپیوتر از طریق ی ماژول مجزا به نام IP port و یا تو بعضی برندها این ماژول با مآزول های دیگه ترکیب شده .

اینم عکسش :

ترکیب شده :

MHRCU.433-1-500x500.jpg

مجزا :

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

حالا این ارتباط ( بین تابلو هوشمند و کامپیوتر ) هم میتونه از طریق کابل باشه هم از طریق وای فای ! ارتباط از طریق کابل ک مشخصه ولی از طریق وای فای میتونیم به ماژولمون مودم وای فای وصل کنیم و از اون طریق پروگرم کنیم

اگه به ماژلمون مودم وصل کنیم مزایای دیگه ای هم داره ! اینکه از چند طریق میشه سیستم رو کنترل کرد !

برنامه هایی ک رو گوشی نصب میشه!

از طریق نت

منظور از کنترل ، کنترل تجهیزات خونه مثل کولر ، تی وی ، لامپ ها و غیره هست

ی سری اطلاعات کلی هم بگم ک حتما جاهای دیگه خوندین

ماژول همون کار میکرو رو انجام میده ولی باهم ی سری تفاوت دارن !

کمپانی های سازنده تجهیزات هوشمند اومدن برای راحت تر شدن کار برای هر کاری ی ماژول طراحی کردن ک بالا گفتم و پروگرم کردنشون خیلی راحت تر از میکرو هست

تو ماژول پروگرم کردن ب معنای تنظیمات ی سری پارامترها هست ولی تو میکرو باید برنامه نویسی کرد !!

و سناریو هم ب معنای MODE هست ! مثل تو گوشی ها ک مد سایلنت صدای آلارم ها و زنگ و اس ام اس قطع میشه و ی سری تنظمیات ک خودمون انجام میدیم

تو خانه هوشمند مثلا سناریو "ورود به خانه" تعریف میکنیم : تو این حالت وقتی بیرونیم از طریق موبایل و ارسال پیامک به ماژول SMS تابلو هوشمند، سیستم بعد از دریافت این اس ام اس ( ک البته ما از قبل از طریق همون پروگرم کردن ماژول ها و خواسته کارفرما این سناریو رو تعریف میکنیم) میاد کولر رو روشن میکنه و ذما رو 22 میذاره! چایساز رو روشن میکنه ! و ی سری کارای دیگه

یا سناریوی خروج از خانه : سیستم امنیتی رو فعال میکنه ! پرده ها کشیده میشه ! چراغ ها خاموش میشه ! تمام تجهیزات صوتی تصویری خاموش میشن و...

امیدوارم اطلاعاتم واستون مفیده باشه :icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
سلام .

بله از طریق میکرو هم میشه انجام داد ، شما از طریق کامپیوتر برنامه نویسی میکنین و بعد ب میکرو ارسال میکنین ! پردازش داده ها با میکرو هست

کامپیوتر اینجا نقش ی رابط رو داره و میکرو ( یا همون ماژول ) پردازش کننده

به زبان ساده ماژول حرف کامپیوتر رو میفهمه و کامپیوتر هم حرف ما ! ما نمیتونیم بطور مستقیم با ماژول ارتباط برقرار کنیم ( دیگه خیلی عامیانه گفتم )

بخوام خلاصه بگم سیستم هوشمند از ی سری ماژول تشکیل شده ک هر کدومشون وظیفه خاص خودشون دارن! مثل : موسیقی ، پرده ، انواع سنسورها ، رله ها ، دیمرها و .. ک از طریق ی زیرساخت ( کابل شبکه Cat 5 یا Cat 6 ) با هم در ارتباط هستن

بعد از تکمیل شدن اطلاعات دریافتی از کارفرما و در ادامه مونتاژ تابلو BMS ( تابلو مدیریت هوشمند ) میان از طریق کامپیوتر تابلو رو پروگرم میکنن و ارتباط تابلو با کامپیوتر از طریق ی ماژول مجزا به نام IP port و یا تو بعضی برندها این ماژول با مآزول های دیگه ترکیب شده .

اینم عکسش :

ترکیب شده :

MHRCU.433-1-500x500.jpg

مجزا :

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

حالا این ارتباط ( بین تابلو هوشمند و کامپیوتر ) هم میتونه از طریق کابل باشه هم از طریق وای فای ! ارتباط از طریق کابل ک مشخصه ولی از طریق وای فای میتونیم به ماژولمون مودم وای فای وصل کنیم و از اون طریق پروگرم کنیم

اگه به ماژلمون مودم وصل کنیم مزایای دیگه ای هم داره ! اینکه از چند طریق میشه سیستم رو کنترل کرد !

برنامه هایی ک رو گوشی نصب میشه!

از طریق نت

منظور از کنترل ، کنترل تجهیزات خونه مثل کولر ، تی وی ، لامپ ها و غیره هست

ی سری اطلاعات کلی هم بگم ک حتما جاهای دیگه خوندین

ماژول همون کار میکرو رو انجام میده ولی باهم ی سری تفاوت دارن !

کمپانی های سازنده تجهیزات هوشمند اومدن برای راحت تر شدن کار برای هر کاری ی ماژول طراحی کردن ک بالا گفتم و پروگرم کردنشون خیلی راحت تر از میکرو هست

تو ماژول پروگرم کردن ب معنای تنظیمات ی سری پارامترها هست ولی تو میکرو باید برنامه نویسی کرد !!

و سناریو هم ب معنای MODE هست ! مثل تو گوشی ها ک مد سایلنت صدای آلارم ها و زنگ و اس ام اس قطع میشه و ی سری تنظمیات ک خودمون انجام میدیم

تو خانه هوشمند مثلا سناریو "ورود به خانه" تعریف میکنیم : تو این حالت وقتی بیرونیم از طریق موبایل و ارسال پیامک به ماژول SMS تابلو هوشمند، سیستم بعد از دریافت این اس ام اس ( ک البته ما از قبل از طریق همون پروگرم کردن ماژول ها و خواسته کارفرما این سناریو رو تعریف میکنیم) میاد کولر رو روشن میکنه و ذما رو 22 میذاره! چایساز رو روشن میکنه ! و ی سری کارای دیگه

یا سناریوی خروج از خانه : سیستم امنیتی رو فعال میکنه ! پرده ها کشیده میشه ! چراغ ها خاموش میشه ! تمام تجهیزات صوتی تصویری خاموش میشن و...

امیدوارم اطلاعاتم واستون مفیده باشه :icon_gol:

عالی بود.ممنون

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...