رفتن به مطلب

روان شناسی رنگ ها در چيدمان وسايل خانه و محل کارتان


ارسال های توصیه شده

آن چه درباره روان شناسي رنگ ها در چيدمان وسايل خانه و محل کارتان بايد بدانيد

 

 

 

n00032698-b.jpg

 

 

نحوه چيدمان وسايل خانه، تنها عنصر مهم براي احساس آرامش در خانه نيست و رنگ ها هم نقش مهمي در اين بين بر عهده دارند. خانه اي را تصور کنيد که از نظر دکوراسيون روز، چيزي کم ندارد، اما به دليل بي روح بودن رنگ ها، مهمانان در آن احساس خستگي مي کنند و ميل به غذا را از دست مي دهند، خلاف اين موضوع هم خيلي اوقات پيش مي آيد يعني اين که خانه ساده و کوچک است با ساده ترين وسايلي که مي شد در آن جا داد با اين حال به محض ورود به آن، همه احساس راحتي و صميميت دارند. اين وسط مقصر نه ميزبان است و نه مهمان بي خبر از همه جا. تقصيرها همه به گردن رنگ هاست! رنگ هايي که روي در و ديوار و لوازم خانه جاخوش کرده اند. پس مراقب رنگ هاي خانه تان هم باشيد، مراقب رنگ تابلوهايتان، رنگ مبل و کوسن هايتان، رنگ پرده اتاق تان، رنگ ميزتان و رنگ هر وسيله ديگري که در خانه داريد، چراکه آن ها با زبان بي زباني حرف مي زنند. مي خواهيد بدانيد رنگ ها چه مي گويند؟ مطالعه اين مطلب را از دست ندهيد.

بنفش براي شجاع شدن

به عقيده کارشناسان طراحي، بنفش نشان دهنده شجاعت، مديريت و قاطعيت ميزبان است. اگر از رنگ بنفش براي ديوارها و پرده ها به ويژه در اتاق غذاخوري يا نشيمن استفاده مي کنيد، بهتر است مبل ها رنگ روشني داشته باشند يا اگر مبل ها را بنفش انتخاب کرده ايد حتما ديوارها را روشن کنيد. اين طوري بنفش شما قدرت بيشتري خواهد داشت ضمن اين که مي توانيد از لوستري با حباب هاي بنفش يا از ظروفي که در آنها از طيف هاي مختلف رنگ بنفش استفاده شده روي ميز، کتابخانه، قفسه و ويترين استفاده کنيد.

 

نارنجي براي خلق يک گفت و گو

نارنجي يکي از معدود رنگ هايي است که به بيننده قدرت بيان احساسات را مي دهد. نارنجي خاصيت ضدافسردگي هم دارد براي همين خيلي از طراحان منزل از آن براي رنگ اتاق بچه ها استفاده مي کنند. رنگ نارنجي کج خلقي و زود رنجي را خيلي کم مي کند. معمولاً اتاق نشيمن و هال را نارنجي رنگ مي کنند چراکه نارنجي رنگ ارتباط و صميميت است و مناسب براي جايي که افراد خانواده هر شب دور هم جمع مي شوند. در خانه اي که رنگ پرده و مبل ها همه يکسان است دو، سه تا کوسن نارنجي قرار دهيد و آن وقت ببينيد که چه انرژي عجيبي در محيط پراکنده مي شود. هر وقت حوصله تان از خانه سر رفت، کافي است يکي، دو شاخه گل نارنجي بخريد و روي ميز بگذاريد يا در محل کار يکي از زونکن ها يا حتي پد موس تان را نارنجي انتخاب کنيد. نارنجي رنگ جواني است پس با نارنجي خودتان را جوان کنيد!

 

قرمز براي برون گرايي و هيجان

رنگ قرمز گرم ترين رنگ هاست و اولين پيغام قرمز برون گرايي است يعني اگر قسمتي از دکور خانه تان قرمز باشد، سريع اين پيام را به بيرون فرستاده ايد که شما آدم برونگرايي هستيد و عاشق رابطه و رفت و آمد. رنگ قرمز در خانه يعني عشق، انرژي، گرما، خوش بيني و هيجان. پس اگر دل تان يک اتاق گرم و نرم مي خواهد بايد ديوارها را قرمز کنيد. با اين کار محيط، بسته تر و صميمي تر مي شود. البته قرمز رنگ مناسب اتاق خواب نيست براي اينکه قرمزي ديوار ميزان تنفس را زياد و خواب و آرامش را کم مي کند.

 

سفيد براي بروز احساسات

ديوارهاي يک دست سفيد، خنثي و خسته کننده به نظر مي آيد و هيچ ايده خلاقانه اي ندارد؛ بنابراين ما به شما يک طرح کاملا سفيد پيشنهاد نمي دهيم مگر اين که نويسنده رمان هاي عاشقانه باشيد! سفيد به شدت احساسات را تحريک و حس نوستالژي و دلتنگي زيادي تلقين مي کند که همين مانع تفکر مي شود. سفيد همه رنگ ها را پس مي زند پس بهترين استفاده از آن براي پس زمينه است؛ مثلا ديوار سفيد مناسب ترين جا براي نشان دادن يک تابلوي هنري شاهکار است يا براي بيشتر جلوه دادن مبل هاي رنگي خانه بهتر است ديوارها سفيد باشد. البته سفيدي ديوارها و وسايل خانه، يک خوبي دارد؛ اينکه فضا را بازتر نشان مي دهد يا وقتي با رنگ هاي گرم ترکيب شود، احساس خوبي به بيننده القا مي کند.

 

آبي تيره براي تفکر

«ماکس لوشر»، روانشناس سوئيسي، سال هاي زيادي را براي تحقيق در زمينه روانشناسي رنگ ها سپري کرد. او آدم ها را در موقعيت هاي مختلف و در ارتباط با رنگ ها قرار مي داد و با استفاده از روش هاي خاص خودش احساسات آن ها را محک مي زد. او در آزمايشگاه درباره رنگ آبي تيره يا سورمه اي به نتيجه عجيبي رسيده بود؛ اين که بيشتر آدم ها تا در فضايي با در و ديوار آبي تيره قرار مي گيرند احساسات شان تعطيل مي شود و شروع به فکر کردن مي کنند. مي گويند در اتاقي که رنگ آبي تيره غالب است، اعضاي خانواده راحت تر احساسات و هيجانات خودشان را کنترل مي کنند.

 

سبز براي احساس امنيت

سبز آرامش بخش ترين رنگ در بين رنگ هاست و نشانه طبيعت. وقتي شما خانه تان را به رنگ سبز درمي آوريد درواقع به ديگران اين پيغام را مي دهيد که دنبال آرامش و امنيت هستيد. طراحان دکوراسيون داخلي معتقدند رنگ سبز زماني بهترين و بيشترين تاثير را دارد که رنگ نارنجي را در کنار خودش داشته باشد. سبز در اين صورت رنگي فعال و پرشور و در عين حال لطيف مي شود پس اگر در و ديوار خانه را سبز کرده ايد، حتما مبل هاي نارنجي يا پرده هايي با اين رنگ را از ياد نبريد. اگر زياد اهل رنگ سبز نيستيد باز هم پيشنهاد ما اين است که حداقل رنگ در ورودي، يک صندلي راحتي يا ميز عسلي کوچک خانه را حتما سبز انتخاب کنيد. اين طوري حداقل گوشه اي از طراوت زندگي را به خانه آورده ايد.

 

زرد براي توجه و تمرکز

مهم ترين خاصيت رنگ زرد در خانه جلب توجه و تمرکز است. اين رنگ توانايي ذهني شما را افزايش مي دهد تا بتوانيد در گفت وگوها موثرتر باشيد. به طور معمول آنها که در خانه هايي با دکوراسيون زرد سر مي کنند، نسبت به آدم هاي ديگر هم بيشتر حرف مي زنند و هم بيشتر توجه مي کنند. با اين حال و اگر زياد در کار طراحي داخلي حرفه اي نيستيد، بهتر است رنگ زرد را کمتر و سطحي به کار ببريد و در نهايت فقط براي رويه کوسن ها يا رنگ قاب عکس ها از آن بهره ببريد. براي ورودي خانه هم زرد بهترين رنگ هاست چراکه همان اول کار، حس دوستي به مهمان مي دهد و او را براي ورود به خانه مشتاق مي کند.

 

آبي براي داشتن حس اعتماد

آبي به طور واضح يک پيام دارد؛ اعتماد. اگر آبي رنگ مورد علاقه تان بوده است و در و ديوار خانه تان هم آبي رنگ است بايد خيال تان راحت باشد براي اين که هر فردي که پايش را به خانه شما مي گذارد اول از همه احساس آرامش مي کند و بعد اطمينان. آبي رنگ محبوب اتاق بچه ها هم هست. اگر دقت کرده باشيد بيشتر کلاس هاي درس در جهان آبي هستند براي اين که رنگ آبي به مرور زمان بهره وري، شعور و ميزان خلاقيت فکري را بالا مي برد. البته کاربرد آبي در خانه کمي متفاوت است. از آنجا که رنگ آبي جلوي هر حرکتي را مي گيرد و سطح هيجان را پايين مي آورد، بهتر است براي اتاق خواب و ديوار هاي حمام از اين رنگ استفاده شود.

 

 

 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...