GIS شهری، شهر و شهروند الکترونیک

بازدید: 1784 بازدید
شهر و شهرداری الکترونیکی

توسعه و پیشرفت های علمی هر روز دامنه فعالیت و کاربرد دانش نقشه برداری را در علوم مختلف بیشتر می سازد. همواره با پیشرفت تکنولوژی جدید کاربردهای جدیدی برای این علم فراهم می شود. به طور مثال از پزشکی گرفته تا شهرسازی را می توان نام برد. امروزه توسعه بی رویه شهرها متأثر از رشد بی رویه جمعیت و مهاجرت، منجر به ساخت و سازهای بدون برنامه ریزی و گسترش مهارنشدنی آن، تغییرات زیادی را در ساختار فضایی شهرها باعث گردیده است که لازمه مطالعه و هدایت دقیق را می طلبد تا سازماندهی و طراحی شهری را به صورت مناسب انجام دهد.
برنامه ریزان شهری برای تهیه برنامه هایی به منظور مستعد ساختن شهرها به عنوان محیط مطلوب برای ساکنین شهری، نیازمند اطلاعات جدید جغرافیایی می باشند. در حالیکه جمع آوری اطلاعات جغرافیایی اصولاً سخت، زمانبر و پر هزینه و ناقص بوده و تجزیه و تحلیل اطلاعات فوق نیز زمان زیادی را می طلبد. اما در دهه های اخیر اطلاعات ماهواره ای و تکنولوژی جدید سنجش از راه دور پیشرفت های چشم گیری داشته و بکارگیری تصاویر ماهواره ای در بررسی های مختلف زمین از جمله در طرح های شهری و بهبود زندگی شهروندان داشته است.
سنجش از راه دور دارای دو فرآیند تصویر برداری و تجزیه و تحلیل تصاویر می باشد. در سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) امکان دسترسی به تمامی اطلاعات جغرافیایی فراهم می گردد و با تبدیل اطلاعات جغرافیایی به صورت دیجیتال و ذخیره آن در کامپیوتر امکان هر نوع تغییرات، اصلاحات و مقیاس های آن میسر می گردد. کاربرد GIS درمطالعه شهرها دارای تنوع زیادی می باشد. از مطالعات جوی گرفته تا مطالعات شهری مانند پیش بینی عرضه تقاضا در مسکن، تعیین حومه شهر، تعیین مسیر اتومبیل ها، تعیین گسترش شهرها و مطالعه ترافیک و مواردی مشابه که پیدایش شهرهای الکترونیکی را باعث گشته است.

مشاهده مطلب: GIS شهری، شهر و شهروند الکترونیک

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان
آموزش سیتی انجین

ادامه مطلب