نواندیشان
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

رنگ و بافت در فضای سبز

دسته بندی :مهندسی فضای سبز 7 آبان 1389 نواندیشان 2258
رنگ و بافت در فضای سبز

رنگ و بافت در فضای سبز

 رنگ در بیان حالت یک مکان بسیار موثر است. برگهایی که به رنگ سبز روشن هستند، فضا را با روح و شادتر می‌سازند، از این جهت محیط و منظرهای بهاری، که رنگ روشنتری دارند، زنده‌تر به نظر می‌رسند. رنگهای روشن شادتر و رنگهای تیره‌تر غم‌انگیزند. رنگ در گیاهان از رنگ گلها، میوه، برگ، پوست و شاخه‌ها حاصل می‌شود.(4)

 گل­ها

 رنگ گل از جهت ایجاد جذابیت در چشم انداز بسیار مهم است. بعضی گیاهان دارای رنگهای متنوعی درگلهای خود بوده و به همین دلیل در فصل گلدهی گلهایی با رنگهای بسیار متنوع ایجاد می شود. این حالت در رز,کاملیاوآزالیا دیده می شود. برعکس تعدادی دیگر از گیاهان مانند درختان دانه دارومخروطیان دارای گلهایی هستند که اهمیت زیادی ندارند. 

سرخ 

هرجاکه نیاز به بیان قوی داشته باشیم می توانیم از رنگ سرخ استفاده کنیم.این رنگ چشم را به سوی خود جلب می کندو باعث کوتاهتر شدن فاصله­ها می شوند به نحوی که اگر آن­ها را در انتهای مسیر­های باغی بکارید,دیگر باغچه­ از دید بیننده دارای وسعت چندانی نخواهد بود.همچنین این رنگ­ها چنانچه در وسعت خیلی زیادی استفاده شوند نتیجه معکوس داده و حالت کسل کننده ای به بیننده می بخشد که لازم است درچنین مواردی,از طیف رنگ­های مجاور آن­ها در چرخه رنگ برای ملایم تر کردن طرح استفاده کرد. 

صورتی 

رنگ صورتی را می توان در هر مکانی کاشت ولی صورتی و بیشتر رنگ­های روشن در مکان­های آفتاب­گیر به شدت تحت تاثیر تابش نور خورشید قرار گرفته و به خاطر لطافتی که دارند به سادگی رنگ خود را از دست می دهندو همچنین لازم است تا جای امکان از تر کیب طیف­های مختلف رنگ صورتی با یکدیگر پرهیز شود زیرا در بیشتر موارد تحت تاثیر عوامل محیطی همچون آفتاب و غبار محلی کاملا با یکدیگر همرنگ شده و در نتیجه زیبایی خود را از دست می دهند.آثار به وجود آمده از گیاهانی که رنگ گا آن­ها صورتی است بستگی به عوامل زیلدی همچون تراکم گل,تعدادد گلبرگ­های هر گل,نوع رنگ صورتی جنس گل و دیگر فاکتور­ها داردکه نقش تعیین کننده ای در برداشت نهایی بیننده دارد. 

نارنجی 

این رنگ به علت نزدیکی آن با رنگ قرمز نمی توان از آن انتظارآرامش داشت.این رنگ مانند سایر رنگ­های دیگر در محیط های مختلف رفتارهای متفائتی از خود نشان می دهد.رنگ نارنجی با دیگر رنگ­های گرم همچون سرخ وزرد طلایی ترکیبات زیبایی را خلق می کند که از ترکیبات آن­ها باغچه­ای بسیار دوست داشتنی با قدرت نمایش بالا در اختیار خواهید داشت.برای ملایم تر کردن رنگ نارنجی میتوان از ترکیب آن با گل­ها و گیاهانی به رنگ کرم و برنزی استفاده کرد.و اگر می خواهید تضاد در باغچه­ی خود ایجاد کنید میتوانید از ترکیب رنگ نارنجی و آبی نهایت بهره را ببرید. 

آبی 

رنگ آبی را می توان شاخص ترین رنگ سرد به شمار آورد که طراوت و تازگی به همراه دارد.برخلاف رنگ­های دیگر از رنگ آبی به تنهایی برای پر کردن یک قطعه زمین وسیع می توان استفاده کرد بی آن که ترسی از خستگی چشم بیننده داشته باشید.زیرا این رنگ چنان حالتی از آرامش را و سکون با خود به همراه دارد که جلوی هر کونه حرکت چشم را می گیرد و در نتیجه بیننده حتی با دیدن منظره­ی وسیعی از آن نیز احساس ناراحتی نمی کند.غالبا رنگ آبی روشن بازتاب فضا­های روحانی و معنوی هستند و بیشتر برای خلق طر­ح­هایی استفاده می شوند که فضا­های خیالی بر آن حاکم است.بهتر است از این رنگ­ها در مکان­های استراحت خود در باغ­ها استفاده بیشتری نمایید.چنانچه شما در این مکان از تر کیب گیاهان معطری که دارای عطر ملایم هستند استغاده کنید لذت بیشتری از مکان استراحت باغی خود خواهید برد. 

زرد 

با دیدن رنگ زرد نخستین چیزی که به ذهن خطور می کنداحساس لذت بخش تابش اشعه­های خورشید است.رنگ­های زرد دارای قابلیت بالایی در جهت تغییر بئده و با رنگ­های بسیاری می توانند ترکیب شوند که هر یک به نوبه خود خاصیت متفاوتی از رنگ زرد را نمایش می دهند.ترکیب رنگ زرد و رنگ­های ملایم برای ایجاد حالت­های مبهم که باعث آرامش روان میگرددو گاهی هم مناظر رمانتیک و دوست داشتنی خلق می کنند.ترکیب رنک زرد با رنگ سبز نمایش جالبی از طراوت و شادابی به اجرا می گذارد که هر چه رنگ سبز تیره تری باشد این حالت از قدرت بیشتری برخوردار خواهد بود. 

کرم و سفید 

این دو رنگ زیبا به خاطر احساس پاکی و معنویتی که در بیننده به وجود می آوردهمواره مورد توجه بوده است.دسته گل­هاي سفيد رنگ به همراه گياهاني كه رنگ كرم دارند اغلب مناظر با نشاط وسر شار از آرامش به بار مي آورد. در مرز بين رنگ سفيدبا ساير رنگها از رنگي همچون كرم يا زرد استفاده مي شود تا طرح دچا ر اختلاف رنگ شديد نگردد. تا بعد از تاريكي هوا رنگ سفيد گل ها قابل ديدن است و استفاده از اين گلها در بخشي از باغچه در محل جايگاه صرف عصرانه وشام حالتي رومانتيك به اين بخش از باغچه مي دهد.(8) 

میوه 

بعضی از گیاهان به دلیل داشتن میوه های خوش رنگ و جذاب حتی بیش از گلها جلب توجه می کنند. این حالت بویژه در مورد تعداد کمی از گیاهانی که در تابستان دیر به گل می روند اهمیت دارد زیرا پس از گلدهی و از بین رفتن گلها با ظهور میوه ها هنوز حالت جذابیت ادامه خواهد داشت. رنگ میوه تضاد جالبی با برگها ایجاد کرده مکمل آنها بوده و به همین دلیل بر کیفیت بصری گیاه برگدار می‌افزاید. به خصوص وقتی که برگها می‌ریزند و میوه‌ها هنوز بر جای خود باقی می‌مانند منظره بسیار جالبی را به وجود می‌آورد. 

شاخ وبرگ گیاه 

رنگ سبز خود به تنهایی دارای سایه های مختلفی است که بصورت سبز روشن,سبز نقرهای,سبز آبی وسبز تیره مشخص میشود. استفاده ازاین گونه رنگها وترکیب انها با هم می تواند سبب ایجاد تضاد و جذابیت گردد. با وجود اینکه شاخ وبرگ درختان همیشه سبز است اما گیاهانی نیز وجود دارندکه دارای ساقه های قرمز,بنفش وزرد هستند. گیاه افرای ژاپنی که عامه پسند می باشد جایگزین عمومی است که می تواند با قرار گرفتن در بین گیاهان دیگر به دلیل تفاوت در رنگ برگهایش زیبایی وجذابیت خاصی ا ایجاد می نماید. 

شاخه­ و تنه درختان 

شاخه ها در بعضی گیاهان دارای رنگ بسیارروشنی هستند و به همین دلیل در زمستان جلوه بسیار زیبایی را به نمایش می گذارند. مثال مناسب از این گونه گیاهان,بوته چند ساقه ای سیاه توسه Dogwood)) هستند که شاخه های آنها به رنگ قرمزوزرد روشن می باشند. گاهی اوقات تنه درختان دارای رنگ جذابی است که این حالت در مورد تنه درختانی که پوستشان بصورت ورقه ورقه می باشد بسیار مشخص و خیره کنند است اما در بسیاری از دیگر درختان پوست درخت دارای رنگ قهوه ای مایل به زرد می باشد. 

ابلق بودن( Variegation )

 ابلق بودن رنگ برگ که بصورت خالداربودن یا خط داربودن شاخ وبرگ و گاهی اوقات گل ها می باشد نیز اهمیت خاصی دارد. ابلق بودن به صورت ساختار یکسان در شاخ وبرگ بوده و می تواند برای ایجاد نقاط پر تاکید در میان شاخ وبرگ سبز مورد استفاده قرار گیرد. این گیاهان اغلب انتخاب خوب برای ایجاد مرکز جاذبه کانونی برای افزایش وبهبود چشم انداز و جلب توجه هستند.

 بافت گیاه

 منظور از بافت، دانه‌بندی بصری یعنی همواری یا ناصافی سطح ادراک شده است. بافت گیاه نتیجه اندازه و ویژگی لبه برگ، اندازه شاخه‌ها، پوست درخت، نحوه رشد گیاه و فاصله ببیننده تا آن است.

 گیاهان بافت درشت:

 گیاهانی هستند که برگهای بزرگ، شاخه‌های کلفت، سرشاخه‌های معدود داشته، به صورت آزادانه رشد می‌کنند. این گیاهان هنگامی که در ترکیب با گیاهانی با بافت متوسط و ریز ظاهر می‌شوند، بر آنها به عنوان کانونهای دید سود جست. گیاهان دارای بافت درشت به نظر می‌رسد که به طرف ببیننده جلو آمد، فاصله بین آنها با بیننده کمتر از اندازه واقعی نمایانده می‌شود. بنابراین نباید در فضاهای کوچک یا تنگ ازآنها استفاده کرد.

 گیاهان بافت ریز:

 تعداد زیادی برگ نزدیک به یکدیگر دارند. معمولاً به صورت متراکم رشد می‌کنند و دارای شاخه‌های متعدد باریک و سرشاخه های نازک و نرم هستند و برای اینکه بهترین تاثیر را داشته باشند باید از نزدیک مشاهده شوند. در فضاهای کوچک، این گیاهان موجب می‌شوند که فضا بزرگتر از انچه هست به نظر آید.(4)

نام فایل: رنگ و بافت در فضای سبز

لینک تالار گفتگو

منبع: نواندیشان
نواندیشان

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

برای ارتباط ساده‌تر و سریع‌تر اپلیکیشن نواندیشان را دانلود کنید. دانلود اپلیکیشن

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دارای سوال فنی درباره محصول خریداری شده هستید، لطفاً از بخش حساب کاربری، تیکت ارسال کنید.
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
کارایی بهتر در اندروید نواندیشان
0