نواندیشان
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

الفبای خطی ساده‌ترین الفبای بین‌المللی دنیا اختراع شد

دسته بندی :سایر مطالب 26 تیر 1400 نواندیشان 5967
الفبای خطی فارسی

هدف از اختراع الفبای خطی ، خواندن و نوشتن مردم سراسر دنیا تنها با یک خط واحد، بدون دست خط می‌باشد. الفبای خطی الفبایی بدون دست خط است که توسط آن همه مردم دنیا می‌توانند به یک خط بنویسند و بخوانند. توسط الفبای خطی زبان‌ها و گویش‌ها به راحتی به یکدیگر تبدیل و ترجمه می‌شود. الفبای خطی الفبای آینده دنیاست.

برای نوشتن به زبان‌های غیر مادری، نیاز به دانستن الفبای کشور مورد نظر و یادگیری دست خط مربوط به الفبا الزامی است. حفظ و نوشتن الفبای سایر ملل بسیار مشکل و طاقت فرسا است. به عنوان مثال، حفظ و نوشتن به خط عبری، سریانی، گرجی، تایلندی، بنگالی و بسیاری دیگر از زبان‌ها …. در کوتاه‌مدت یا بطور همزمان تقریبا غیر ممکن است. در این میان، خواندن دست خط مردم عادی کوچه بازار که هر یک به نوعی حروف الفبا را می‌نویسند، بر مشکل یادگیری زبان و خواندن و نوشتن می‌افزاید.

نقش دست‌خط در یادگیری خواندن و نوشتن آنقدر مهم است که همگان بدان اذعان دارند، به عنوان مثال می‌توان از دست خط‌های مختلفی که توسط پزشکان در نوشتن کلمات انگلیسی استفاده می‌شود نام برد که اکثرا غیرقابل خواندن توسط مردم عادی است. همه ما به‌طور روزمره با دست‌خط‌های غیرقابل خوانش مواجه‌ایم، از نامه‌های اداری که توسط کارمندانی با دست خط بد نوشته می‌شود، تا انواع دست‌خط‌های دانش‌آموزان و آدم‌های اطراف، همه درگیر خواندن دست خط بد هستیم.

حال چنانچه می‌شد یک دستخط واحد برای نوشتن ابداع نمود که بتوان با آن نه تنها به یک شیوه رسم‌الخط نوشت و خواند، که زبان‌های سایر ملل را نیز با همان شیوه ترجمه نمود و نوشت، می‌توانستیم یک خط بین‌المللی واحد را ابداع نماییم تا کل بشریت به یک خط واحد بنویسند و بخوانند. برای این منظور مخترع ایرانی آقای سعید بیگ‌زاده موفق به ابداع سیستم نگارشی جدیدی تحت عنوان الفبای خطی گردید.

هدف از اختراع الفبـای خطی، خواندن و نوشتن مردم سراسر دنیا با یک خط واحد، بدون دست خط می‌باشد. این هدف با اختراع الفبـای خطی به زبان‌های گوناگون، میسر گردید.

 الفبای خطی الفبای آینده دنیاست

مزایای الفبای خطی

 • نداشتن رسم‌الخط رایج سایر زبان‌ها، به گونه‌ای که تنها با کشیدن یک الی چند خط درون یک مربع فرضی اقدام به نوشتن حروف الفبا به ساده‌ترین شکل ممکن می‌نماییم.
 • سادگی بیش از حد الفبـای خطی، تنها با کشیدن سه خط صاف، مجموع کل الفبای فارسی را می‌توان نوشت!
 • آموزش و یادگیری بسیار راحت به کودکان زیر سن دبستان به نسبت الفبای فارسی تنها در چند روز.
 • یکسان نویسی در تمامی سنین، زبان و ملیت‌های گوناگون (تفاوتی بین دست‌خط کودک هفت ساله با دانش آموخته دکترا نخواهد بود و همه دانش آموختگان الفبـای خطی از هر کجای ایران و جهان، بر اساس الفبای زبان مادری خود، به یک شکل می‌نویسند و می‌خوانند).
 • تبدیل و ترجمه الفبای سایر ملل به یکدیگر، عدم نیاز به نوشتن الفبای سایر کشورها ( می‌توان به زبان هر کشوری، تنها با تکیه بر الفبای خطی تطبیق داده شده با الفبای کشور مورد نظر نوشت و خواند).
 • یادگیری بسیار آسان و ابتدایی، بدلیل سادگی بیش از حد، امکان یادگیری الفبـای خطی تنها در چند ساعت امکان‌پذیر است.
 • قابلیت تبدیل سایر زبان‌ها، الفبای بسیاری از کشورهای دنیا را می‌توان به الفبای خطـی تبدیل نمود. این زبان‌ها شامل الفبای کشورهای ذیل می‌باشد که تا این زمان به الفبای خطی تبدیل شده‌اند (انگلیسی، اسپانیایی، استونیایی، اسلوواکی، اوربا، اردو، اویغور، ایتالیایی، ایسلندی، آذری، آلبانیایی، آلمانی، بلاروسی، بلغاری، بنگالی، بوسنیایی، سرلیک، پرتغالی، پنجایی، تاتاری، تاجیک، تامیل، تایلندی، تبتی، ترکمن، ترکی، تلوگو، خمر، دیواناگاری، دیوهی آوایی، روسی، سریانی، سوئدی، سین هالا، عبری، فروئیسی، فنلاندی، قزاقی، کانادایی، کانارا، کرواسی، گجراتی، گرجی، گرینلندی، لائوسی، لوکزامبورگی، لیتوانی، ماراتی، مالایالام، مجارستانی، مغولی، نپالی، نروژی، وولوف، هندی سنتی، یاکوتی و …. سایر زبان‌های شناخته شده دنیا).
 • قابلیت تبدیل فونت‌های کامپیوتری به استاندارد الفبـای خطی (هم اکنون فونت الفبـای خطی در زبان انگلیسی و فارسی و عربی و گرجی و ترکی، تبدیل شده است که می‌توان با انتخاب فونت liuozad اقدام به نوشتن بر اساس الفبای خطی در زبان‌های اشاره شده فوق نمود.
 • قابلیت ترجمه بلادرنگ صوتی، توسط آپ موبایل (در حال طراحی).
 • قابلیت ارسال و دریافت رمزی حروف.
 • قابلیت تند نویسی الفبـای خطی، بدلیل سادگی و روان بودن نوع نگارش.
 • عدم استفاده از منحنی و نقطه در رسم الخط و در نتیجه، سادگی بیش از حد.
 • دستور نگارش بسیار ساده برای تمامی زبانها .
 • قابلیت رمزدار نمودن اشیاء پیرامون به وسیله الفبای خطی .
 • امکان ارسال و دریافت پیغام در شرایط اضطراری و از فواصل دور تنها با کنار هم گذاشتن چند شاخه چوب یا کشیدن خط به روی ماسه به طوری که از فواصل بسیار دور قابل رویت و خواندن می‌باشد.
 • قابلیت اسکن و انتقال در فواصل دور و بازخوانش به زبان مورد اشاره بدون کوچکترین اعوجاج.
 • قابلیت تبدیل به پالس‌های ویدیویی، سیگنال‌های رادیویی، امواج نوری.
 • قابلیت انکودر و دکودر توسط هر نوع از تکنولوژی.
 • ده‌ها مزیت دیگر که روز به روز با گسترش الفبـای بی‌نهایت ساده خطی، بدان پی خواهیم برد.

( جهت مشاهده اطلاعات کامل و آموزش الفبـای خطی، کلمه الفبای خطی را در اینترنت جستجو کنید )

نمونه دست‌خط‌های روزمره که با ابداع الفبـای خطی به این مشکل جهانی خاتمه داده می‌شود.

دست‌خط

دست خط

نویسنده و ارسال‌کننده: سعید بیگ‌زاده

منبع: نواندیشان
مقالات، مطالب، طرح ها و پروژه های خود را برای قرارگیری در سایت علمی آموزشی نواندیشان از اینجا بفرستید.

 

نواندیشان

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

برای ارتباط ساده‌تر و سریع‌تر اپلیکیشن نواندیشان را دانلود کنید. دانلود اپلیکیشن

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دارای سوال فنی درباره محصول خریداری شده هستید، لطفاً از بخش حساب کاربری، تیکت ارسال کنید.
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

 1. میثم صبوری اصل گفته؛
  23:34 1400/05/04

  سلام خیلی عالی ، مطمئن هستم که به زودی این خط جهانی میشه همه با خط اختراعی یک ایرانی خواهند خواند و نوشت ، موفق باشید ، کل کاشتی

 2. ماجین صبوری گفته؛
  09:08 1400/07/22

  چقدر جالب و خوب ، اینکه اصلا دستخطی توش بکار نرفته خیلی خوبه ، قابلیت جهانی شدن رو داره . من شروع کردم به یادگیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
کارایی بهتر در اندروید نواندیشان
0