نواندیشان
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

نژادهای گاو گوشتی

دسته بندی :مهندسی کشاورزی 22 تیر 1400 نواندیشان 1288
بلان بلوبژ

نژادهای گاو گوشتی

  • بلان بلوبژ:

در کشورهای بلؤیک و فرانسه وجود دارد و جزٕء نزادهای بومی و مقاوم این کشورهاست و خاصیت ماهیچه مضاعف در این نژادها دیده میشود . رنگ بدن اغلب سفید یکدست یا بلق سیاه وسفید است . وزن گاو بالغ ۱۲۵۰کیلوگرم است ، وزن گوساله هنگام تولد ۴۸ کیلوگرم ، افزایش وزن روزانه به طور متوسط ۱.۵ کیلوگرم در روز است . گوشت این نژاد از کیفیت بسیار عالی برخوردار است و به همین علت قیمت آن از سایر گوشتها گرانتر است . بازدهی لاشه این نژاد ۶۵ تا ۷۰ درصد می باشد .

  • نژادهای سنتزی یا آمیخته :

نزادهایی هستند که از تلاقی دو یا چند نژاد با همدیگر به وجود می آیند . چون هر نژاد دارای یک سری ویژگی های منحصر به فرد می باشد و به وسیله آمیخته گری خصوصیات چند نژاد را در یک نژاد جمع می نماییم . در این نژادهای سنتزی نزاد براهمن به عنوان یک پایه پدری استفاده می گردد . اکثر این نژادها از کشور امریکا می باشند . 

 

  • برانگوس:

منشاء آن کشور آمریکا می باشد و از تلاقی براهمن و آنگوس می باشد که سه هشتم خصوصیات نژاد براهمن و پنج هشتم خصوصیات نزاد آنگوس را دارا است . رنگ بدن سیاه یکدست می باشد و قابلیت عادت پذیری بالایی به شرایط آب و هوایی را دارد .

  • بیف مستر :

منشاء آن آمریکا می باشد در اثر تلاقی سه نژاد شورت هورن یک چهارم ، هرفورد یک چهارم ، و برهمن دو چهارم می باشند اکثراً قرمز یکدست است .

  • شاربرای :

منشاء آن آمریکا می باشد و از تلاقی دو نژاد شاروله سیزده شانزدهم و برهمن سه شانزدهم بوده و رنگ آن سفید است .

  • برآرفورد :

از تلاقی براهمن و هرفورد بدست آمده است .در ایران به علت ارتباط خویشاوندی گاوها توده های بومی در مناطق مختلف کشور وجود دارند که نمی توان به آنها نژاد گفت .

توده گاوهای جنگلی مثل گاوهای مازندرانی که شبیه برهمن و دارای کوهان نسبتاً بزرگ بوده و تولید شیر آنها ۲ تا ۳ کیلوگرم در روز است و جثه نسبتاض کوچکی دارند .

توده گاوهای کوهستانی : مثل سرابی که مخصوص نواحی سردسیر بوده و از نظر تولی شیر مقام اول را دارد .

توده گاوهای مرکزی : مثل گلپایگانی که جثه کوچک داشته و مقاوم به بیماری می باشد و از نظر تولید شیر با درصد چربی بالا ۶% معروف است .

توده گاوهای دشتی : مثل سیستانی از نظر جثه بر گاوهای ایرانی برتر بوده و دومنظوره گوشتی و کار می باشد .

تذکر : از گاو سرابی به عنوان جرسی ایران نام می برند به علت مشابه بودن از لحاظ فنوتیپ ، جثه و شرایط آب و هوایی محل پرورش و خصوصیات کمی و کیفی شیر مثل درصد چربی شیر .

نژادها و خصوصيات نژادى گاوهاى گوشتى

آنگوس (Angus)

گاوهاى نژاد آنگوس سياهرنگ و بى‌شاخ (Polled)، هستند. خاستگاه آن اسکاتلند بوده است، نژادى است خوش بنيه و مستعد براى چاق شدن و عملکرد خوبى براى پروارى نشان مى‌دهند. سياهى رنگ و بى‌شاخى صفاتى غالت هستند و در اثر تلاقى گاو نر آنگوس با نژادهاى ديگر، اولاد به‌وجود آمده سياه و بى‌شاخ خواهند بود. بعضى از گاوها ژن قرمز را به‌صورت ضعيف دارند، بدين جهت در مواردى از آنگوس‌هاى سياه، گوسالهٔ قرمز به‌وجود مى‌آيد.

آنگوس قرمز

خصوصيات نژادى آنگوس قرمز شبيه آنگوس سياه است با اين تفاوت که آنگوس قرمز در مقايسه با آنگوس سياه گرما را بهتر و بيشتر تحمل مى‌کند.

شاروله (Charolias)

            خاستگاه اين نژاد فرانسه است. گاوهاى نژاد شاروله سفيد و يا کرمى بوده و اکثراً شاخدار هستند ولى ممکن است گاوهاى بى‌شاخ به‌طور طبيعى وجود داشته باشد. نژادى است بزرگ و پرگوشت و وزن گاو نر بالغ ۶۸۰ الى ۸۱۶ کيلوگرم و با عضلات مضاعف قابليت استفاده از علوفه در اين نژاد بالا است. قابليت سازگارى اين نژاد براى مناطق مختلف زياد است از اين نژاد در دورگ‌گيرى‌هاى مختلف استفاده مى‌کنند.

ليموزين (Limousin)

            خاستگاه اين نژاد فرانسه است. از نژادهاى گوشتى معروف دنيا است، رنگ اين نژاد طلائى با حلقه‌هاى روشن در اطراف چشم و پوزه است، مرغوبيت گوشت اين نژاد به علت ذخيرهٔ چربى در داخل عضلات ما بين الياف ماهيچه است. وزن گاو نر بالغ ۹۰۷ الى ۱۰۸۸ کيلوگرم مى‌شود.

هرفورد (Herford)

            خاستگاه اين نژاد انگلستان است، صورت سفيد و بدنى قرمز دارد، قسمت انتهاى دست و پا و دم سفيد است، نژادى است شاخدار و آرام، مديريت آن در مقايسه با ساير نژادها، راحت است، در شرايط مختلف جغرافيائى توليدمثل زيادى دارند، وزن گاو نر بالغ بر ۸۳۴ کيلوگرم و بالغ ۵۴۴ کيلوگرم.

هرفورد بى‌شاخ

            هرفورد بى‌‌شاخ تمام صفات هرفورد شاخدار را دارد ولى بى‌شاخ است.     

سمينتال (Simmental)

            خاستگاه اين نژاد از سوئد است، صورت سفيد يا زرد روشن و بدن قرمز است. نژادى است شاخدار و آرام، بدن درازى دارد و مقدار توليد شير او زياد است. کيفيت گوشت او خوب و رشد سريعى دارد. وزن گاو نر بالغ ۱۰۴۳-۱۱۷۹ کيلوگرم و گاو بالغ ۸۱۶-۶۵۸ کيلوگرم مى‌شود.

براهمن (Brahman)

            خاستگاه براهمن از هندوستان است، نژادى است شاخدار و کوهاندار، داراى گوش‌هاى دراز و افتاده، غبغب بزرگ رنگ آن خاکسترى يا قرمز است.

            استعداد مادى خوبى دارد و از مراتع فقير به‌خوبى استفاده مى‌کند، رشد سريعى دارد، کيفيت لاشه او خوب است، از خصوصيات اين نژاد مقاوت زياد در برابر گرما، بيمارى‌ها و حشرات است. وزن گاو نر بالغ بر ۹۹۸-۷۲۶ کيلوگرم و وزن گاو ماده بالغ ۶۳۵-۴۵۴ کيلوگرم است.

برانگوس (Brangus)

خاستگاه اين نژاد آمريکا بوده و از اتلافى نژادهاى براهمن (۸/۳) و آنگوس (۸/۵) و (يا ۲/۱ و آنگوس ۱/۲ براهمن) به‌وجود آمده است، گاوهاى اين نژاد يکدست سياه و بى‌شاخ هستند. قابليت سازگارى در شرايط آب و هوائى متفاوت در اين نژادهاى خوب است و استعداد مادرى خوبى دارد.

بيف مستر (Beef master)

            خاستگاه اين نژادهاى آمريکا است و در اثر تلاقى سه نژادهاى براهمن ۲/۱ و شورت هورن ۱/۴ و هرفورد ۴/۱ به‌وجود آمده است رنگ در اين نژاد اکثراً قرمز و معمولاً شاخدار هستند.

گالوى (Gallowy)

            خاستگاه او اسکاتلند، رنگ او سياه ملايم و ممکن است خرمائى قرمز و سفيد باشد به‌طور طبيى بى‌شاخ هستند. کوچکترين نژاد گاوهاى گوشتى است. از خصوصيات اين نژاد تحمل شرايط بد طبيعى است.

منبع: نواندیشان
مقالات، مطالب، طرح ها و پروژه های خود را برای قرارگیری در سایت علمی آموزشی نواندیشان از اینجا بفرستید.
نواندیشان

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

برای ارتباط ساده‌تر و سریع‌تر اپلیکیشن نواندیشان را دانلود کنید. دانلود اپلیکیشن

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دارای سوال فنی درباره محصول خریداری شده هستید، لطفاً از بخش حساب کاربری، تیکت ارسال کنید.
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
کارایی بهتر در اندروید نواندیشان
0