کتاب حشرات فرآورده‌های انباری

بازدید: 1365 بازدید
حشرات فرآورده‌های انباری

کتاب حشرات فرآورده‌های انباری دیوید ریس و ترجمه آتوسا فرح‌پور، لطیف صالحی، مهدی جلائیان و شهرام حسامی را به صورت PDF در 300 صفحه از لینک زیر می‌توانید دانلود کنید.

این کتاب ویژه طرح بسیج همگام با کشاورز توسط سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی پژوهشکده خودکفایی و امنیت غذایی به صورت رایگان منتشر شده‌است.

عامل اصلی بقا و موفقیت جوامع پیچیده انسانی، توانایی آنها در ذخیره کردن مواد غذایی با دوامی مانند غلات، به منظور تضمین منبع غذایی دائمی است. مواد غذایی بادوام به ویژه در مناطق گرمسیر و معتدل حتی زمانی که در شرایط فیزیکی مناسب انبارداری شوند، باز هم در معرض خطر تخریب و غارت توسط حشرات قرار دارند. حشرات کوچک هستند و ردیابی آنها در مراحل اولیه آلودگی دشوار است و به جز در موارد بسته‌بندی بسیار محکم، می‌توانند به راحتی وارد مواد انباری شوند. در شرایط مناسب، جمعیت‌های حشرات به سرعت توسعه پیدا کرده و قادر هستند خسارت‌های جدی هم از نظر کمیتی و هم از نظر کیفیتی ایجاد کنند.

تا قبل از پذیرش گسترده سموم گازی و نگهدارنده‌ها، کنترل و از بین بردن آفات بسیار مشکل بوده و خسارت‌های سنگین معمول بود. بی‌تردید در بسیاری از جوامع ظهور ناگهانی آلودگی‌های سنگین در فرآورده‌های انباری تحت عنوان یک تقص ذاتی به صورت یک پیامد اجتناب ناپذیر انبار کردن غلات یا قسمتی از آنها، وجود داشته یا گاهاً هنوز نیز وجود دارد. هدف اصلی این کتاب فراهم نمودن نقطه شروعی مناسب در زمینه تشخیص، اهمیت اقتصادی، شرایط آفت، پراکنش، تاریخچه زندگی و اکولوژی حشراتی است که اغلب آنها بیشتر در غلات و سایر فرآورده‌های انباری بادوام یافت می‌شوند.

همچنین بخوانید: مرجع کامل آفات گیاهی

سرفصل‌های کتاب حشرات فرآورده‌های انباری :

  • حشرات به عنوان آفات فرآورده‌های انباری
  • راسته‌های حشرات همراه با فرآورده‌های انباری
  • سوسک‌ها (سخت‌بال پوشان) (راسته Coleoptera)
  • شب‌پروازها و روزپروازها (راسته بال‌پولک‌داران)
  • شپش‌های چوب و کتاب (راسته Psocoptera)
  • سن‌ها (راسته Hemiptera)
  • زنبورهای پارازیتویید (راسته Hymenoptera)
  • یافتن و به دام انداختن حشرات انباری
  • جمع‌آوری، نگهداری و انتقال نمونه‌ها برای شناسایی

نام فایل: کتاب حشرات فرآورده‌های انباری

دانلود فایل: لینک مستقیم

پسورد: www.noandishaan.com

منبع: نواندیشان
مقالات، مطالب، طرح ها و پروژه های خود را برای قرارگیری در سایت علمی آموزشی نواندیشان از اینجا بفرستید.

ادامه مطلب