نواندیشان
0

سبد خرید شما خالی است.

روش محاسبه حجم انباره چاه جذبی فاضلاب

دسته بندی :مقالات مهندسی مکانیک 2 آبان 1398 نواندیشان 486 مشاهده
روش محاسبه حجم انباره چاه جذبی فاضلاب

این مطلب آموزشی که به بررسی روش محاسبه حجم انباره چاه جذبی فاضلاب می باشد توسط فرشاد سرایی در شرکت مهندسی پتروپالامحور تهیه شده است.

چاه جذبي يكي از روش هاي سنتي دفع فاضلاب انساني است كه كماكان در مناطق داراي زمين آبكش و سطح آبهاي زيرزميني پايين مورد استفاده قرار مي گيرد. البته ورود مستقيم فاضلاب به چاه جذبي بدون هيچگونه عمليات پيش تصفيه، قابليت اينگونه چاه ها را در كاهش آلودگي (BOD5) فاضلاب به شدت كاهش مي دهد كه اين امر موجب آلودگي منابع آب زيرزميني مي گردد. لذا استفاده مستقيم از چاه جذبي براي دفع فاضلاب توصيه نمي شود.

اتصال به سيستم فاضلاب شهري (در صورت در دسترس بودن) و يا استفاده از پكيج هاي فاضلاب مجهز به فن هوادهي كه فرآيند تصفيه فاضلاب در آنها با كمك باكتري هاي هوازي و در نتيجه با كاهش بوي فاضلاب صورت مي گيرد، روش هاي مطمئن تري در اين خصوص محسوب مي گردد.

روش استفاده از چاه جذبی فاضلاب :

در صورت انتخاب چاه جذبي به عنوان گزينه دفع فاضلاب انساني مي بايست فاضلاب را ابتدا به داخل يك انباره تعفن (سپتيك تانك) هدايت نمود تا با ايجاد تاخير و ايستائي در حركت فاضلاب به مدت تقريبي 24 ساعت، لجن
موجود در آن ته نشين شده و سپس آب باقيمانده به چاه جذبي هدايت شود.

با توجه به فرآيند هضم لجن در چاه جذبي و سپتيك تانك با استفاده از باكتري هاي بي هوازي، بوي نامناسبي همراه با گازهاي قابل انفجار از اين دو سيستم متصاعد مي گردد كه مي بايست حتما با در نظر گرفتن لوله و نت مستقل با سايز حداقل 4 اينچ به محوطه آزاد و دور از محل اسكان ساكنين (مثلا به محوطه بام ساختمان) تخليه گردد.

ضمنا اتصال لوله هاي آب باران به چاه جذبي فاضلاب نيز كاملا اشتباه بوده و مي بايست جدا از آن احتراز شود زيرا در هنگام بارش باران به ناگهان حجم زيادي از آب وارد سپتيك تانك يا چاه جذبي شده و موجب بر هم خوردن اكوسيستم موضعي باكتري هاي بي هوازي و اختلال در فرآيند هضم لجن و همچنين بر هم خوردن لجن و متصاعد شدن بوي ناخوشايند فاضلاب و پخش آن در محوطه ساختمان مي گردد.

به هر صورت چنانچه بخواهيم در پروژه اي مسكوني واقع در مناطق معتدل و نيمه خشك (مانند شهر تهران) براي دفع فاضلاب مستقيما از چاه جذبي استفاده كنيم، حجم انباره چاه از فرمول زير محاسبه مي گردد:

روش محاسبه حجم چاه جذبی :

[lit] = 90 [Lit/Per] × تعداد نفرات ساكن × 0.01 × 30.5 × 12 × (10~15) × 0.5

ضريب فاضلاب جامد : 0.01

ضريب حفر چاه : 30.5

تعداد ماه هاي سال : 12

دوره طراحي چاه كه معمولا ده الي پانزده سال در نظر گرفته ميشود : 15~10

ضريب فاضلاب جامد پس از گذشت ده الي پانزده سال : 0.5

منبع: نواندیشان
نواندیشان

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

برای ارتباط ساده‌تر و سریع‌تر اپلیکیشن نواندیشان را دانلود کنید. دانلود اپلیکیشن

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دارای سوال فنی درباره محصول خریداری شده هستید، لطفاً از بخش حساب کاربری، تیکت ارسال کنید.
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
کارایی بهتر در اندروید نواندیشان
0