نواندیشان
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

نماتد شناسی Nematology

دسته بندی :مهندسی کشاورزی 26 بهمن 1396 نواندیشان 2241
نماتد شناسی

مطالب آموزشی نماتد شناسی (Nematology) که توسط حمید قبادی از مباحث دکتر نوازلله صاحبانی از طراحان سوالات کنکور ارشد تهیه شده، برای دوستانی که قصد شرکت در کنکور ارشد در رشته بیماری شناسی کشاورزی دارند، می تواند به عنوان منبع سوال تلقی شود.

نماتد شناسی :

آشنایی کلی با نماتد ها:

نماتودها را میتوان بزرگترین گروه جانوران بعد از حشرات بحساب آورد. بیشتر آنها آبزی هستند و در آب شور و شیرین دریاها و اقیانوسها و … زندگی میکنند.

برای درک ازدهام جمعیت آنها کافیست بدانید که یک مشت از خاک در دستان شما میتواند تا ۱۰۰۰ عدد نماتود را در خود جای دهد. اخیرا جمعیت نماتود ها را ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ گونه تخمین زده اند! یعنی مقدار ۵۰ برابر کل جانوران یا فراتر از جمعیت کل جانوران شناخته شده تا این زمان.

همچنین بخوانید: نماتودهای خاک

درک این ارقام همانند تخمین زدن تعداد کهکشان های موجود در عالم توسط اخترشناسان و دانشمندان که حدود ۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰ عدد است میتواند تن انسان را به لرزه در آورد …

از این رقم تا این زمان فقط حدود ۲۰۰۰ گونه نماتود به عنوان انگل یا پارازیت در گیاهان شناسایی شده اند! میزان جمعیت و انواع آنها در خاک به شرایطی اعم از دما و رطوبت در خاک بستگی دارد.

نماتودها نیز می توانند در کنترل بیولوژیک نیز مورد استفاده قرار گیرند زیرا بسیاری از گونه های آن انگل قارچها و حتی باکتری نیز محسوب میشوند. در آینده ای نه چندان دور دست آوردهایی در این زمینه را شاهد خواهیم بود.

واژه نماتود شاید برای آنهایی که مطالعه ای در زمینه جانورشناسی و یا کشاورزی نداشته اند نا ملموس باشد … برای آنها میتوان مثال کرم معروف روده انسان یعنی آسکاریس را ذکر کرد که نمونه ای از نماتودها میباشد. که ابن سینا نیز از آن با عنوان آسکاریی یاد کرده است.

نام فایل:عنوان مطلب: نماتد شناسی Nematology

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان
نواندیشان

انجمن نوانديشان ، یک انجمن علمی، غیردولتی و مستقل است که در حوزه های علمی و تخصصی مختلف، فعالیت خود را از شهریور 1388 شروع کرد. این انجمن در راستای نیل به کمک در بهبود وضعيت علمي و پژوهشي و تحقيقاتي کشور ایجاد شده است و به دنبال فراهم کردن بستر ارتباطی مناسب میان متخصصین ایرانی جهت آشنایی با همدیگر و گسترش همکاریها و راه هاي رسيدن از علم به عمل است.

برای ارتباط ساده‌تر و سریع‌تر اپلیکیشن نواندیشان را دانلود کنید. دانلود اپلیکیشن

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دارای سوال فنی درباره محصول خریداری شده هستید، لطفاً از بخش حساب کاربری، تیکت ارسال کنید.
  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
کارایی بهتر در اندروید نواندیشان
0