نواندیشان
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

آموزش TOPSIS | یک روش رتبه بندی و تصمیم گیری چند شاخصه

آموزش TOPSIS

در اینجا می توانید چندین فایل مختلف پیرامون آموزش TOPSIS و کاربرد آنرا دانلود نمایید که یکی از این مطالب کاربرد روش های رتبه بندی و تصمیم گیری چند شاخصه Topsis در برنامه ریزی شهری می باشد.

واژه TOPSIS مخفف Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution به معنی روشهای ترجیح براساس مشابهت به راه حل ایده‌آل است. این مدل توسط هوانگ و یون در سال ۱۹۸۱ پیشنهاد شد. در این روش m گزینه بوسیله n شاخص ارزیابی می‌شود. منطق اصولی این مدل راه‌حل ایده‌آل (مثبت) و راه‌حل ایده‌آل منفی را تعریف می‌کند. راه حل ایده آل (مثبت) راه حلی است که معیار سود را افزایش و معیار هزینه را کاهش می‌دهد. گزینه بهینه، گزینه ای است که کمترین فاصله از راه حل ایده‌آل و در عین حال دورترین فاصله از راه حل ایده‌آل منفی دارد. به عبارتی در رتبه‌بندی گزینه‌ها به روش TOPSIS گزینه هایی که بیشترین تشابه را با راه‌حل ایده آل داشته باشند، رتبه بالاتری کسب می‌کنند. فضای هدف بین دو معیار به عنوان نمونه در شکل نشان داده شده است. در اینجا A+ و A- به ترتیب، راه حل ایده آل و راه حل ایده‌آل منفی است. گزینه A1 به نسبت گزینه A2 فاصله کمتری تا راه حل ایده آل و فاصله بیشتری را تا راه حل ایده آل منفی دارد.

فایل اول آموزش TOPSIS

کاربرد روش های رتبه بندی و تصمیم گیری چند شاخصه Topsis در برنامه ریزی شهری ارائه شده در ۲۴مین دوره آموزشی و کارگاه تخصصی جامعه مهندسان شهرساز ایران توسط علیرضا پور رستم و شکیبا علی محمدی ارائه شده که مراحل انجام topsis رو با نمونه آموزش دادند.

فایل های بعدی آموزش TOPSIS

شرکت داده پرداز پویا فایل اکسلی رو تهیه کرده که به وسیله اون می تونید مدلهای تصمیم گیری به روش های تاپسیس رو حل کنید و فقط با وارد کردن داده های ماتریس می تونید نتایج رو دریافت کنید.

دوتا پاورپوینت آموزش این مدل که یکیش تهیه شده توسط پایگاه تخصصی تحلیل آماری و داده پردازی و اون یکی هم برای مجتمع فنی تهران هستش.

و ….

نام فایل: آموزش TOPSIS | یک روش رتبه بندی و تصمیم گیری چند شاخصه

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان
مقالات، مطالب، طرح ها و پروژه های خود را برای قرارگیری در سایت علمی آموزشی نواندیشان از اینجا بفرستید.
محمد عارف

اینجانب محمد عارف خیابانی کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری دارای 10 سال سابقه کاری در زمینه مدیریت سایت و 6 سال سابقه کاری در زمینه شهرسازی بوده و علاقه مند به مباحث شهرسازی، روانشناسی و تکنولوژی روز می باشم.

برای ارتباط ساده‌تر و سریع‌تر اپلیکیشن نواندیشان را دانلود کنید. دانلود اپلیکیشن

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دارای سوال فنی درباره محصول خریداری شده هستید، لطفاً از بخش حساب کاربری، تیکت ارسال کنید.
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

 1. محسن گفته؛
  09:50 1398/02/23

  سلام و درود
  لينك هاي آموزش نرم افزار تاپ سيس قابل دسترسي نيست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
کارایی بهتر در اندروید نواندیشان
0