نواندیشان
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

دانلود مجموعه مقالات اولین همایش ملی فضاهای عمومی شهری پایدار (چالش ها و فرصت ها)

دسته بندی :مقالات شهرسازی 18 مهر 1392 محمد عارف 2341
مقالات اولین همایش ملی فضاهای عمومی شهری پایدار؛ چالش ها و فرصت ها

اولین همایش ملی فضاهای عمومی شهری پایدار توسط گروه شهرسازی دانشگاه هنر و با مشارکت حوزه معاونت برنامه ریزی و توسعه شهری و سازمان زیباسازی شهرداری تهران و با حمایت سایر مراکز دانشگاهی و علمی، شامل دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه شهید بهشتی و پژوهشگاه میراث فرهنگی در روزهای اول و دوم خرداد ۱۳۹۲ با استقبال گسترده دانشگاهیان، پژوهشگران، مدیران و کارشناسان امور شهری برگزار گردید. بر اساس نتایج تحقیقات ارائه شده در این همایش و به لحاظ نظری، ضرورت تبیین و بازنگری در تعاریف، مفاهیم و رویکردهای معطوف به برنامه ریزی، طراحی، ایجاد و مدیریت فضاهای عمومی شهری بر مبنای الزامات بومی و شرایط ویژه فرهنگی و اجتماعی جامعه شهری کشور وجود دارد. این نیاز به ویژه از این بابت شایان توجه است که نتایج و یافته های پژوهش های ارائه شده، مبین کاستی ها و مشکلات فراوان در غالب فضاهای عمومی شهری ایران به شرح زیر است:

 • از جنبه زیست محیطی، ناپایداری فضاهای عمومی شهری، مواردی نظیر مصرف بالا و ناکارآمد انرژی، تخریب محیط و منابع طبیعی، آلودگی هوا، آب، خاک و صدا، شکل گیری جزایر گرمایی و سامانه هوای وارونه و سایر مشکلات را دربرمی­گیرد. به طور خاص، انتشار آلاینده های ناشی از احتراق سوخت های فسیلی به آلودگی شدید هوا و سایر منابع حیاتی، به ویژه در شهرهای بزرگ و کلانشهرها منجر شده است.
 • در بعد اجتماعی، فضاهای شهری، فضاهایی مردانه و ناعادلانه هستند. ناامن بودن فضاهای شهری برای کودکان و زنان، نامناسب بودن محیط شهر برای ناتوانان جسمی و نابینایان، محروم بودن جامعه مدنی از مشارکت در فرایند برنامه ریزی و طراحی فضای شهری و در حاشیه ماندن اقشار فرودست، جلوه های مختلفی از بی عدالتی در بهره مندی از فضاهای عمومی شهر به شمار می آیند.
 • در بعد اقتصادی، مغفول ماندن جاذبه های گردشگری شهری، ضعف زیرساخت ها، وابستگی مدیریت شهری به درآمدهای ناپایدار و ناسالم، فراهم نبودن شرایط دسترسی به بازارهای مالی داخلی و خارجی به منظور سرمایه گذاری در توسعه و تجهیز فضاهای عمومی شهری، دوگانه انگاری و گسیختگی در ایجاد فضاهای اختصاصی و فضاهای عمومی شهری و سرانجام نوسان های شدید در اقتصاد کلان کشور، توجه به ایجاد فضاهای عمومی با کیفیت را به حاشیه رانده و موجب کاهش توان رقابت پذیری شهرها در عصر روابط فراملی و جهانی شده است.
 • نارسایی ها و مشکلات فوق سبب شده است که با وجود گسترش درک مدیریت شهری از رسالت خطیر خود در زمینه بهبود کیفیت فضاهای شهری و تلاش در جهت تحقق آن و همچنین افزایش خواست عمومی جامعه مبنی بر ضرورت تامین فضاهای شهری امن، زیبا، عادلانه و در دسترس، کماکان کیفیت فضاهای عمومی شهری به طور خاص و کیفیت زندگی در شهر به طور عام، فاصله ای بسیار با وضعیت مطلوب دارد.
 • به طور کلی و در بعد مدیریتی، تحقیقات گسترده نشان داده است مدیریت خوب و حکمروایی شهری، به عنوان پیش­شرط پایداری توسعه شهر قلمداد می شود. منظور از حکمروایی شهری این است که در فرایند توسعه شهری، دولت یا مدیریت شهری به تنهایی کاری از پیش نمی برد، هیچ سازمانی دانش و توان حل چالش­های شهری را در انحصار خود ندارد و همکاری میان کلیه نقش­آفرینان توسعه شهری، اعم از دولت، مدیریت شهری، بخش خصوصی و جامعه مدنی، می­تواند ظرفیت حل مسائل را افزایش دهد. این در حالی است که در وضعیت کنونی، چندگانگی و گسیختگی در اداره امور شهر، حل مسائل شهری را با گره ها و تنگناهای متعدد مواجه ساخته است. به این ترتیب، یکپارچگی در مدیریت و حکمروایی شهری، نقطه عزیمت به سوی تامین فضاهای عمومی شهری پایدار محسوب می شود.
 • پیش بینی فضا برای رشد و توسعه و تامین امکانات و زیرساخت های اجتماعی در بستر نوعی از برنامه ریزی که انعطاف پذیر و قابل انطباق با شرایط پویای زندگی در عصر حاضر باشد از الزامات تحقق اجتماعات پایدار است و در این میان، فضاهای عمومی شهری به عنوان ذخائر انرژی اجتماعات انسانی، نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. از این رو، لازم است که در برنامه ها و طرح های توسعه شهری، سرفصل مستقلی به آن اختصاص یابد.
 • طرح مباحث نظری و تحلیل تجارب عملی در این همایش در جهت ترویج انگاره و تحقق فضاهای عمومی شهری ایمن، سرزنده، فعال، زیبا، عادلانه و در یک کلام، فضاهای عمومی شهری پایدار، موید ضرورت تداوم برگزاری همایش هایی از این دست است. از این رو، پیشنهاد می شود برگزاری دومین همایش ملی فضاهای شهری پایدار در دستور کار مشترک دانشگاه ها و نهاد مدیریت شهری قرار گیرد.

دبیرخانه اجرایی این همایش در ابتدای سال ۱۳۹۱ در دانشگاه هنر تهران فعالیت خود را آغاز کرد . پس از فراخوان اولیه و براساس محورهای تدوین شده از طرف کمیته علمی همایش، در مجموع از ۹۷۰ چکیده ای که به دبیرخانه واصل شد، تعداد ۳۸۰ خلاصه مقاله توسط کمیته داوری پذیرش شد ، از این تعداد ۲۲۰ نویسنده به ارسال مقالات کامل خود در زمان مقرر اقدام کردند. به رغم کیفیت بالای مقالات ارسال شده، به دلیل محدودیت زمانی، از میان ۹۲ مقاله پذیرفته شده، تنها ۲۴ مقاله برای سخنرانی و بقیه برای ارائه پوستر در نظر گرفته شدند.

در این تاپیک به ارائه مقالاتی که به صورت پوستر پذیرش شده اند می پردازیم ، از اکثر این مقالات با دوربین شخصی عکسبرداری شده و در تنها تعداد محدودی از موارد کیفیت عکس خیلی ایده آل نیست متاسفانه

نام فایل: مجموعه مقالات اولین همایش ملی فضاهای عمومی شهری پایدار (چالش ها و فرصت ها)

دانلود فایل: لینک از تالار گفتگو

منبع: نواندیشان
مقالات، مطالب، طرح ها و پروژه های خود را برای قرارگیری در سایت علمی آموزشی نواندیشان از اینجا بفرستید.
آموزش سیتی انجین
محمد عارف

اینجانب محمد عارف خیابانی کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری دارای 10 سال سابقه کاری در زمینه مدیریت سایت و 6 سال سابقه کاری در زمینه شهرسازی بوده و علاقه مند به مباحث شهرسازی، روانشناسی و تکنولوژی روز می باشم.

برای ارتباط ساده‌تر و سریع‌تر اپلیکیشن نواندیشان را دانلود کنید. دانلود اپلیکیشن

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دارای سوال فنی درباره محصول خریداری شده هستید، لطفاً از بخش حساب کاربری، تیکت ارسال کنید.
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
کارایی بهتر در اندروید نواندیشان
0