رفتن به مطلب

فارادی که بود؟

S.F

ارسال های توصیه شده

درو ب همه.

مخصوصا متخصصان علم مطلق، "فیزیک" :ws3:

متاسفانه این روزها خیلی از نفرات مختلف جامعه، فریب عناوین و تکه کاغذ هایی ک ما اونها رو مدرک تحصیلی می نامیم خوردن. عنوان پشت عنوان، متخصص، مهندس، دکتر و غیره.

شاید حق دارن. شاید هنوز فقط جوون ان و خااااام. بگذریم. بگذریم.

و اما فارادی رو می شه نمونه کسایی دونست ک علاوه بر این اشناییت کمی با تحصیلات عالی داشت اما تاثیرات بسیار بزرگی داشت.

با وجود این که فارادی علوم رسمی کمی آموخت و ریاضیات عالی را خیلی کم یاد گرفت (مثل
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
)، یکی از تاثیر گذار ترین دانشمندان تاریخ بود. برخی از مورخان علم
او را به عنوان بزرگ‌ترین
در تاریخ علم می‌دانند.

در چهارده سالگی او کارآموز یک

و فروشگاه کتاب به نام George Riebau شد و در مدت هفت سال کارآموزیش کتابهای زیادی از جمله کتاب بهبود ذهن (
) نوشته
(Isaac Watts) را خواند و به طرز شگفت آوری اصول و نظریات آن را اجرا کرد. او به
و به خصوص
علاقه‌مند شد. مخصوصاً از کتاب گفتگویی در شیمی (
) نوشته
خیلی الهام گرفت

یک مستند با عنوان

E=mc^2

هست ک برشهایی از زندگی فاردی رو مطرح میکنه. و بر اساس این مستند میشه گفت بنیان های ساخت این رابطه رو فارادی گذاشت !

لینک به دیدگاه
The Improvement of the Mind بنظر کتاب جالبی میاد..در مورد چی هست؟ترجمه فارسی داره؟

نمی دونم. شاید مشابه این تاپیک ک زدم الگو

شب لینک دانلودش رو می زارم، اگر زنده باشم.

رو پیدا کردم، اگ بشه لینک مستقیمش رو می زارم.

این بحث مدرک گرایی خیلی مهمه.

با نبود اخلاق جهت داوری؛ هر مبتدی در هر زمینه علمی، لقب متخصص ب خودش می ده و در پی اون غروری ک اولین اثر تخریبی رو توی سیستم فکری نفر می زاره میاد سراغش !

لینک به دیدگاه
نمی دونم. شاید مشابه این تاپیک ک زدم الگو

شب لینک دانلودش رو می زارم، اگر زنده باشم.

رو پیدا کردم، اگ بشه لینک مستقیمش رو می زارم.

این بحث مدرک گرایی خیلی مهمه.

با نبود اخلاق جهت داوری؛ هر مبتدی در هر زمینه علمی، لقب متخصص ب خودش می ده و در پی اون غروری ک اولین اثر تخریبی رو توی سیستم فکری نفر می زاره میاد سراغش !

دقیقا....

مشکل من با طرز تفکر رایج هست...چرا هر کسی فکر میکنه مثلا از رشته های دیگه هیچی نمی فهمه و تا آخر عمر مثلا چون مکانیک خونده در زمینه مکانیک مطالعه کنه ...علوم به هم وابسته هستن...ابن سینا و بهایی وخواجه نصیر ...فیلسوف، معمار، پزشک، شیمیدان، مکانیک، فیزیک دان..

ولی الان چی...الان همه یک گاردی میگیرن وقتی در مورد یک موضوع خارج از رشت صحبت میکنی...یا اصلا بحث از ساده سازی در یک مورد میکنی...

وقتی یکی میگه کار ما نیست و یا نه نمیشه...میخوام گردنش رو خرد کنم:icon_pf (34):

تا طرز تفکر اصلاح نشه،علوم هم پیشرفت نمیکنه

لینک به دیدگاه
دقیقا....

مشکل من با طرز تفکر رایج هست...چرا هر کسی فکر میکنه مثلا از رشته های دیگه هیچی نمی فهمه و تا آخر عمر مثلا چون مکانیک خونده در زمینه مکانیک مطالعه کنه ...علوم به هم وابسته هستن...ابن سینا و بهایی وخواجه نصیر ...فیلسوف، معمار، پزشک، شیمیدان، مکانیک، فیزیک دان..

ولی الان چی...الان همه یک گاردی میگیرن وقتی در مورد یک موضوع خارج از رشت صحبت میکنی...یا اصلا بحث از ساده سازی در یک مورد میکنی...

موافقم کاملا یه مدتی هستش به این نتیجه رسیدم که با دروس غیر مکانیک سر و کله بزنم

یه مدت گیر داده بودم به شیمی وه که چقدر شیرین بود برام خیلی یه مدت معماری رو مطالعه کردم

از ریاضی زیاد خوشم نمی یومد الان میخوام نظرمو عوض کنم و برم سراغش

میدونین یه اصلی بود هنگام خوندن که میگفت یه کتاب رو مخصوصا درسی پشت سر هم نخون سعی کن بعد 3-4 ساعت درس دیگه رو مطالعه کنی تا مغز خسته نشه کاملا تست کردم و موافقش شدم گاهی باید به علوم دیگه رجوع کرد خیلی عالیه .....

لینک به دیدگاه

دو نسخه پیدا کردم. هر دو رو دانلود می کنم.

فک کنم دومی ک جدید تر هم هست، کمی اصلاحات هم داشته باشه.

لینک به دیدگاه

در مورد بحث دوستان یه استادی داشتیم واقعا اسم استاد برازنده ایشون بود علاوه بر تخصص خودش تو خیلی از مباحث دیگه داری حرف و دلیل و بود کتاباهی مختلفی هم داشت اما آخر سر بهش گفتن اینم خودشو نخود هر آشی میکنه فکر میکنه چند صد سال پیشه که تو همه چی سر رشته داشته باشه و من همچنان نتونستم این حرفارو هضم کنم

اما چیزی که فهمیدم ازش این بود انسان برای زندگی کردن به خیلی چیزا احتیاج داره و کمترین اینها آب و غذاست اینا برا جسم هستش اما روح انسان نیاز به علم داره یه مهندس یا دکتر نباید تک بعدی باشه کسی که از هستی شناسی و علم روز چیزی ندونه یعنی باخته و من الان میدونم که تا حالا بازنده بودم امید است عالم به علم باشم در آینده

یه سوال به نظر شما چه چیزایی باعث میشد زمان گذشته افرادی مثل فارادی و ابن سینا و ملاصدرا و خیام و غیره به بیشتر مباحث اشرافیت داشته باشن؟آیا فقط این جواب کافی هست که چون اون زمان وقایع کمی کشف شده بود و علم کمی در دسترس بود و بهتر میشد یاد گرفت؟اما یاد گرفتن این مباحث اینقدر راحت بود؟یا الان ملاصدرا و فارادی و ...اونقدر زیادن که قابل به چشم اومدن نیستن؟یا علم اونقدر جز به جز شده و شاخه های مشخصی پیدا کرده که هر فردی فقط یه تخصص رو انتخاب میکنه

لینک به دیدگاه
در مورد بحث دوستان یه استادی داشتیم واقعا اسم استاد برازنده ایشون بود علاوه بر تخصص خودش تو خیلی از مباحث دیگه داری حرف و دلیل و بود کتاباهی مختلفی هم داشت اما آخر سر بهش گفتن اینم خودشو نخود هر آشی میکنه فکر میکنه چند صد سال پیشه که تو همه چی سر رشته داشته باشه و من همچنان نتونستم این حرفارو هضم کنم

اما چیزی که فهمیدم ازش این بود انسان برای زندگی کردن به خیلی چیزا احتیاج داره و کمترین اینها آب و غذاست اینا برا جسم هستش اما روح انسان نیاز به علم داره یه مهندس یا دکتر نباید تک بعدی باشه کسی که از هستی شناسی و علم روز چیزی ندونه یعنی باخته و من الان میدونم که تا حالا بازنده بودم امید است عالم به علم باشم در آینده

یه سوال به نظر شما چه چیزایی باعث میشد زمان گذشته افرادی مثل فارادی و ابن سینا و ملاصدرا و خیام و غیره به بیشتر مباحث اشرافیت داشته باشن؟آیا فقط این جواب کافی هست که چون اون زمان وقایع کمی کشف شده بود و علم کمی در دسترس بود و بهتر میشد یاد گرفت؟اما یاد گرفتن این مباحث اینقدر راحت بود؟یا الان ملاصدرا و فارادی و ...اونقدر زیادن که قابل به چشم اومدن نیستن؟یا علم اونقدر جز به جز شده و شاخه های مشخصی پیدا کرده که هر فردی فقط یه تخصص رو انتخاب میکنه

خوب. منتقد همیشه بوده.

ب نظرم این بندگان خدا گناهی ندارن. دیدشون کوچیک و دنیاشون کوچیک ه. علمشون برا حل کردن خوبه فقط

ضمن اینکه تعریف از تخصص واقعا دشواره. من ب عنوان کسی ک حدود 10 ساله تو ساخت وتولید ام و ی کارایی هم داشتم در حد کشوری، می تونم بگم فقط مبتدی ام. این در حالی ک دانشجو های فلان رشته مثلا بعد ترم 2 با گرفتن دو تا نمره 18 خودشون رو متخصص میدونن یا مهندس و لقب و لقب ... ای داد.

درباره دانشمندای گذشته هم من زمانی ک داشتم "لغت موران " اقای سهروردی رو می خوندم این رو درک کردم ک همون بحث دید جز نگر و کل نگر هست ک پایین می نویسم.

می دونی تخصص خوبه، اما کارش حل مسئله است نه درک و دیدن مسئله ! ( این رو هم در پایین توضیح می دم)

و این روزها هم ب نظرم زوایه دیدت قشنگه. خیلی ها هستن ک واقعا پولی مث یا علامه ان، اما ناشناخته موندن.

البته دکتر گلشنی در کلاس مقدمات فلسفه کوانتوم ب این موضوع اشاره می کنه و دیدش هم جالبه در این مورد. (می تونین کلاس ها رو از مکتب خونه دانلود کنی )

موافقم کاملا یه مدتی هستش به این نتیجه رسیدم که با دروس غیر مکانیک سر و کله بزنم

یه مدت گیر داده بودم به شیمی وه که چقدر شیرین بود برام خیلی یه مدت معماری رو مطالعه کردم

از ریاضی زیاد خوشم نمی یومد الان میخوام نظرمو عوض کنم و برم سراغش

میدونین یه اصلی بود هنگام خوندن که میگفت یه کتاب رو مخصوصا درسی پشت سر هم نخون سعی کن بعد 3-4 ساعت درس دیگه رو مطالعه کنی تا مغز خسته نشه کاملا تست کردم و موافقش شدم گاهی باید به علوم دیگه رجوع کرد خیلی عالیه .....

ب این حالت تک چشمی میگن.

البته تخصص خوبه. اما دید جز نگر می ده. ک این اصلا خوب نیست. یعنی تو حل مسئله فقط خوبه نه تو درک مسئله !

دقت می کنی مهندس؟ تو مدرسه ها ک عمرمون گم شد. ب قول رندی " باشد ک درون میکیده دریابیم ان عمر ک در مدرسه ها گم کردیم" یاد میگیریم جواب پیدا کنیم. یاد میگیریم حل کنیم !!

یاد نمی گیریم درک کنیم و مدل کنیم ! یاد نمی گیریم "سوال خوب" بپرسیم. اگ یکم اتوبیوگرافی و بیوگرافی های مخترعین رو تورق کنیم می بینم اکثرااااااااا از یک "سوال خوب" شروع شد! نه از حل !

نمی دونم می تونم منظورم بفهمونم یا نه.

حل کردن مرتبه پایین تری از دانش ه.

کار بسیار خوبی می کنی، ب ما هم یاد بده :icon_redface: من ب شخه خیلییییییییییییییییی بی سوادم و خیلی مایلم یادبگیرم اما مغزم نمیکشه گاهی:hanghead:

دقیقا....

:ws3:

کتابها هم ک گذاشتم. یکی هست 214 صفه است.

می خونمش. اگ خوب بود. پایه هستین ترجمه اش کنیم؟

نفری 50 صفحه میشه. ( من و شما و سهند و فرهاد ) اگه مایل هستین.

ی خدمتی ب بشریت می کنیم :ws3:

البته هنوز نیم دونم چطور کتابی ه.

لینک به دیدگاه

قربون دستتون

اگر خوب باشه آره واسه ترجمه پایه هستم...مشروط به این چاپ کاغذی بشه ها:ws3:

لینک به دیدگاه
خوب. منتقد همیشه بوده.

ب نظرم این بندگان خدا گناهی ندارن. دیدشون کوچیک و دنیاشون کوچیک ه. علمشون برا حل کردن خوبه فقط

ضمن اینکه تعریف از تخصص واقعا دشواره. من ب عنوان کسی ک حدود 10 ساله تو ساخت وتولید ام و ی کارایی هم داشتم در حد کشوری، می تونم بگم فقط مبتدی ام. این در حالی ک دانشجو های فلان رشته مثلا بعد ترم 2 با گرفتن دو تا نمره 18 خودشون رو متخصص میدونن یا مهندس و لقب و لقب ... ای داد.

درباره دانشمندای گذشته هم من زمانی ک داشتم "لغت موران " اقای سهروردی رو می خوندم این رو درک کردم ک همون بحث دید جز نگر و کل نگر هست ک پایین می نویسم.

می دونی تخصص خوبه، اما کارش حل مسئله است نه درک و دیدن مسئله ! ( این رو هم در پایین توضیح می دم)

و این روزها هم ب نظرم زوایه دیدت قشنگه. خیلی ها هستن ک واقعا پولی مث یا علامه ان، اما ناشناخته موندن.

البته دکتر گلشنی در کلاس مقدمات فلسفه کوانتوم ب این موضوع اشاره می کنه و دیدش هم جالبه در این مورد. (می تونین کلاس ها رو از مکتب خونه دانلود کنی )

ب این حالت تک چشمی میگن.

البته تخصص خوبه. اما دید جز نگر می ده. ک این اصلا خوب نیست. یعنی تو حل مسئله فقط خوبه نه تو درک مسئله !

دقت می کنی مهندس؟ تو مدرسه ها ک عمرمون گم شد. ب قول رندی " باشد ک درون میکیده دریابیم ان عمر ک در مدرسه ها گم کردیم" یاد میگیریم جواب پیدا کنیم. یاد میگیریم حل کنیم !!

یاد نمی گیریم درک کنیم و مدل کنیم ! یاد نمی گیریم "سوال خوب" بپرسیم. اگ یکم اتوبیوگرافی و بیوگرافی های مخترعین رو تورق کنیم می بینم اکثرااااااااا از یک "سوال خوب" شروع شد! نه از حل !

نمی دونم می تونم منظورم بفهمونم یا نه.

حل کردن مرتبه پایین تری از دانش ه.

کار بسیار خوبی می کنی، ب ما هم یاد بده :icon_redface: من ب شخه خیلییییییییییییییییی بی سوادم و خیلی مایلم یادبگیرم اما مغزم نمیکشه گاهی:hanghead:

زدی به هدف یعنی اصل مطلبو گفتی بلد نیستیم سوال خوب بپرسیم یعنی چیزی رو گفتی که من چندین ساله بهش فکر میکنم و هنوز به نتیجه ای نرسیدم منشا و مبدا فکر خودم بودم اینکه چرا سوالاتی رو که عادی نبودن نپرسیدم و نمیپرسم شاید برا بچه ها هم اتفاق افتاده باشه که ذهن یه چیزایی رو میذاره کنار هم و یه جرقه ی جدیدی ایجاد میکنه اما خیلیاشون پرسیده نشدن و تو همون حالت فکر و ذهن موندن و زیر خاک رفتن عمیقا تاسف برانگیزه

داداش منه رو سیاه:icon_pf (34):زبانم در حد ترجمه کردن نیست

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...