رفتن به مطلب
Yamna 1

اعلام آمادگی فائو برای جبران خسارت یک میلیارد دلاری تخریب اراضی در ایران

پست های پیشنهاد شده

سازمان خواربار و کشاروزی ملل متحد (فائو) از اعلام آمادگی خود برای توسعه همکاری با وزارت جهاد کشاورزی و جبران خسارت سالانه یک میلیارد دلاری تخریب اراضی و مناطق جنگلی ناشی از چالش های تغییرات اقلیمی و کمبود آب، در قالب برنامه یکپارچه کشوری به شیوه ای پایدار و با مشارکت جوامع محلی خبر داد.

2-1.JPG

 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها- سرج ناکوزی نماینده فائو در ایران در پایان بازدید سه روزه ی خود (26 الی 28 اردیبهشت) از استان کرمان و حضور در شهرستان ریگان به عنوان یکی از سایت های پروژه « احیای اراضی جنگلی و تخریب شده» که توسط فائو ، سازمان جنگل ها و حمایت مالی تسهیلات جهانی محیط زیست (جف) در حال انجام است، بر نتایج ارزشمند حاصل از انجام این پروژه در احیای اراضی جنگلی و تخریب شده تحت تاثیر فرسایش بادی و خاک های شور تاکید کرد.

ناکوزی تصریح کرد: این پروژه نمونه ای از همکاری موثر است که دست آورد های آن نه تنها حفاظت از منابع ارزشمندی طبیعی را به همراه داشته، بلکه عاملی برای ارتقاء معیشت جوامع محلی نیز به شمار می آید.

نماینده فائو خاطر نشان ساخت: تکمیل دانش و قابلیت های موجود در دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها با تجارب فنی فائو عملا منجر به تسریع مقابله با چالش های اقتصادی و زیست محیطی ای شده که جوامع روستایی ریگان را هدف قرار داده است.

وی افزود، این همکاری دقیقا نمونه ایده آل مشارکت فائو در ایران است که تجارب فنی بین المللی در حمایت از سازمان های ملی جهت پر کردن خلاءهای ظرفیتی به کار گرفته می شود، به گونه ای که ما را قادر می سازد با موفقیت به راه حل های پایداردر بلند مدت دست یابیم.

در ادامه آقای ناکوزی در نشستی جداگانه با علیرضا رزم حسینی، استاندار کرمان چالش های فراروی این استان در بخش های فرسایش خاک، احیای اراضی جنگلی، مقابله با بیابان زایی، بهبود معیشت جوامع روستایی و مواجهه با مسئله کمبود آب مورد بحث و بررسی قرار داد.

نماینده فائو با مطلع ساختن استاندار کرمان از « ابتکار منطقه ای کمبود آب» در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا توسط سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، گفت: این اقدام در چارچوب درخواست کشورهای عضو جهت مدیریت منابع آب صورت گرفته است، چرا که در ایران نیز حدود 92 درصد از منابع آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود.

رزم حسینی نیز با اذعان به اینکه تجارب و تخصص های فائو که در بخش ها و زمینه های مختلف در مقابله با چالش های فراروی استان بسیار حائز اهمیت است، از فائو خواست با پشتیبانی های فنی خود استان کرمان را درتدوین برنامه ای جامع و یکپارچه که پیش بینی مشارکت پررنگتر بخش خصوصی را داشته باشد، حمایت نماید.

پروژه «احیای اراضی جنگلی و تخریب شده با تاکید بر اراضی تحت تاثیر فرسایش بادی و خاک های شور» با بودجه ای معادل 11 میلیون دلار به احیای تنوع زیستی و ظرفیت اراضی جنگلی تخریب شده می پردازد، به طوری که مقامات محلی و جوامع روستایی را برای تامین محصولات و خدمات مورد نیاز جهت معیشت پایدارهمراه با داشتن امنیت غذایی در عین مقابله با بیابان زایی یاری می کند.

در حال حاضر فرسایش خاک شامل فرسایش بادی و آبی یکی از مهمترین عناصر تخریب اراضی در ایران محسوب می شود.

از مجموع مساحت کشور، 75 میلیون هکتار از اراضی در معرض فرسایش آبی و 20 میلیون هکتار در معرض فرسایش بادی قرار گرفته اند و پنچ میلیون هکتار دیگر نیز توسط انواع مواد شیمیایی و یا فعالیت های فیزیکی تخریب می شوند. در نتیجه این فرایند بیش از دو میلیون هکتار از اراضی کشور از حاصل خیزی خارج شده اند و متقابلا بخش های گسترده ای از اراضی با سطح بالایی از شوری خاک رو به رو شده اند.

شایان ذکر است: فائو به عنوان سازمان پیشرو فنی جهانی در حوزه جنگلداری و مدیریت پایدار اراضی آمادگی دارد تا با دولت جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با چالش های مذکور وارد عمل شود.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از ۷۵ اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • جدید...