رفتن به مطلب

آیا قبل حضرت آدم انسان های دیگری بودند؟ آیا تمدن داشتند؟

*atefeh*

ارسال های توصیه شده

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

روایات متعددی درباره انسان هایی قبل از حضرت آدم (ع) داریم که به وجود انسان هایی قبل از حضرت آدم دلالت می کند.

امام صادق(ع) فرموده اند: شاید شما گمان می‏كنید كه خدای عزّ وجلّ غیر از شما هیچ بشر دیگری را نیافریده است. نه، چنین نیست؛ بلكه هزار هزار آدم آفریده كه شما از نسل آخرین آنها هستید.

همچنین امام باقر(ع) فرموده اند: خدای عز وجل از روزی كه زمین را آفریده، هفت عالم را در آن خلق (و سپس منقرض كرده است) كه هیچ یك از آن عوالم از نسل آدم ابوالبشر نبوده‏اند و خدای تعالی همه آنها را ازپوسته روی زمین آفرید و نسلی را بعد از نسل دیگر ایجاد كرد و برای هر یك، عالمی بعد از عالم دیگر پدید آورد تا در آخر، آدم ابوالبشر را بیافرید و ذریه ‏اش را از او منشعب ساخت...[۲]

همچنین بعضی از مفسرین در ذیل آیه مربوط به اعتراض فرشته ها به خلقت انسان، احتمال علم فرشته ها، از سابقه موجودات قبلی ساکن در زمین سخن گفته اند:

«قالُوا أَ تَجْعَلُ فیها مَنْ یُفْسِدُ فیها وَ یَسْفِكُ الدِّماءَ[بقره/۳۰] گفتند: در آنجا مخلوقى پدید مى ‏آورى كه تباهى كنند و خونها بریزند؟»

در تفسیر نمونه می نویسد: «بعضى دیگر از مفسران معتقدند پیشگویى فرشتگان بخاطر آن بوده كه آدم نخستین مخلوق روى زمین نبود، بلكه پیش از او نیز مخلوقات دگرى بودند كه به نزاع و خونریزى پرداختند پرونده سوء پیشینه آنها سبب بدگمانى فرشتگان نسبت به نسل آدم شد!»[۳]

بنابراین از منظر دینی مسلم است که قبل از حضرت آدم (ع) انسان های دیگری بر روی کره زمین زندگی می کرده اند. اما درباره جزئیات زندگی آنها، باید دقت کنیم که این مسائل، یکی از مصادیق غیب است و ما به آن دسترسی نداریم. و نمی توانیم همه جزئیات را کشف کنیم. و باید به همان مقداری که در روایات بیان شده است، بسنده کنیم. یکی از مصادیقی که در روایات راجع به آن صحبت شده است، نسناسان است. که قبل از خلقت حضرت آدم (ع) نسل آن ها نابود می شود.

حضرت علی (ع) می فرمایند: وقتى كه خداى متعال اراده كرد كه خلقتى را به دست قدرت خود ایجاد كند، و این امر بعد از گذشت هفت هزار سال از خلقت جنّ و نسناس در زمین بود، آنگاه خداوند از طبقات آسمانها پرده برداشت و به ملائكه فرمود: به زمین بنگرید و اهل آن از جنّ و انس را ببینید، پس وقتى كه نگاه كردند و اعمال معصیت آمیز آنها را دیدند، بر ایشان بسیار دشوار بود، آن وقت گفتند: پروردگارا تو عزیز و قادرى و اینها خلق ضعیف تو هستند كه با روزى تو زندگى مى‏كنند ولى تو را نافرمانى و معصیت مى‏ نمایند و تو از آنها انتقام نمى ‏گیرى، وقتى كه پروردگار سخن آنان را شنید فرمود: من مى‏خواهم در زمین جانشینى قرار دهم كه حجت من در زمین من باشد، ملائكه گفتند: تو منزّهى از اینكه در زمین موجودى را بیافرینى كه همان طور كه جنّیان در زمین فساد مى‏ كردند، در آن فساد و و خونریزى كنند، پس این خلیفه را از ما قرار بده چون ما تو را معصیت و نافرمانى نكرده و تو را به ستایشت تسبیح مى‏گوئیم و تقدیس مى‏ نمائیم، آنگاه خداى عزّ و جل فرمود: همانا من چیزى را مى‏ دانم كه شما نمى‏ دانید، اراده كرده ‏ام كه به دست قدرت خود خلقى را بیافرینم، و از ذریّه او پیامبران و بندگان صالح و امامان هدایت یافته ‏اى قرار دهم و آنها را جانشینان خود بر خلقم در زمین قرار دهم و زمین خود را از لوث نسناس پاكیزه سازم و جنّیان عصیانگر را منتقل كرده و آنها را در هوا و در اقطار زمین سكونت دهم و بین آنها و خلقم حجابى قرار دهم.[۴]

نکته ای که باید به آن توجه داشت اینکه انسان های امروزی همه از نسل حضرت آدم (ع) هستند هیچ ربطی به نسل های قبلی انسان ها ندارد. و ظاهر آیات قرآنی به خوبی این مطلب را نشان می دهد. که در موارد مکرر انسان ها را با تعبیر "بنی آدم: خطاب قرار داده است:

«یا بَنِی آدَمَ [اعراف/۲۷] ای فرزندان آدم!»

و اینکه حضرت آدم (ع) نیز به نسل های قبلی ربطی ندارد و مستقل از آنها خلق شده است، نیز مطلبی روشن است. از جمله دلایل آن اینکه در آیه ذیل به عدم وجود پدر برای حضرت آدم (ع) و خلق آن از خاک اشاره می کند:

«إِنَّ مَثَلَ عیسى‏ عِنْدَ اللَّهِ كَمَثَلِ آدَمَ خَلَقَهُ مِنْ تُرابٍ ثُمَّ قالَ لَهُ كُنْ فَیَكُونُ[آل عمران/۵۹] مَثَل عیسى در نزد خدا، همچون آدم است كه او را از خاك آفرید، و سپس به او فرمود: «موجود باش!» او هم فوراً موجود شد

. كتاب توحید، ج ۱، ص ۲۷۷.

[۲]. خصال، ج ۲، ص ۶۵۲، ح ۵۴.

[۳]. تفسیر نمونه، ج‏۱، ص: ۱۷۴.

[۴]. علل الشرائع، ج‏۱، ص: ۱۰۵.

لینک به دیدگاه

من موندم این مذهب که ادعا داره آدم مستقل از چرخه طبیعت خلق شده برای بومیان ساکن در عمق جنگل های آمازون چه توجیهی داره ، البته مشکل ازونجا ناشی میشه پیامبر پاشو از شام به اونور نذاشته بوده و تنها با یهودیان و برخی دانشمندان پارسی مراوده داشته والا میتونست توجیهی در کتابش بیاره

لینک به دیدگاه
من موندم این مذهب که ادعا داره آدم مستقل از چرخه طبیعت خلق شده برای بومیان ساکن در عمق جنگل های آمازون چه توجیهی داره ، البته مشکل ازونجا ناشی میشه پیامبر پاشو از شام به اونور نذاشته بوده و تنها با یهودیان و برخی دانشمندان پارسی مراوده داشته والا میتونست توجیهی در کتابش بیاره

گفته شد که قبل از آدم و حوا روی زمین انسان وجود داشته

در ابتدا هم طبق نظرات علمی زمین یک پارچه بوده و بهم متصل

پس انسانها میتونست روی زمین پراکنده شده باشن حتی اگه آمازون باشه

لینک به دیدگاه
گفته شد که قبل از آدم و حوا روی زمین انسان وجود داشته

در ابتدا هم طبق نظرات علمی زمین یک پارچه بوده و بهم متصل

پس انسانها میتونست روی زمین پراکنده شده باشن حتی اگه آمازون باشه

فک کنم یک کوچولو تاریخارو قاطی کردی، ابرقاره پانگه آ 300 میلیون سال پیش تخمین زده میشه که وجود داشته در حالی که از عصر کرتاسه 85 میلیون سال میگذره از زمان حضور انسان سانان بیشتر از 25 میلیون سال نمیگذره ، و از طرفی ادعا شده آدم مستقل خلق شده و من بعید میدونم در ساختار DNA ساکنان آمازون با ما تفاوت فاحشی وجود داشته باشه در حالی که ساختار ژنتیکی شامپانزه و انسان 99% شباهت وجود داره :ws37:

لینک به دیدگاه
فک کنم یک کوچولو تاریخارو قاطی کردی، ابرقاره پانگه آ 300 میلیون سال پیش تخمین زده میشه که وجود داشته در حالی که از عصر کرتاسه 85 میلیون سال میگذره از زمان حضور انسان سانان بیشتر از 25 میلیون سال نمیگذره ، و از طرفی ادعا شده آدم مستقل خلق شده و من بعید میدونم در ساختار DNA ساکنان آمازون با ما تفاوت فاحشی وجود داشته باشه در حالی که ساختار ژنتیکی شامپانزه و انسان 99% شباهت وجود داره :ws37:

این مهاجرت گربه سانه ولی میشه تعمیم داد دیگه:

cckuz0rx7mtj6v7qb3sj.jpg

w96s0fqh6i1je642atek.jpg

لینک به دیدگاه
این مهاجرت گربه سانه ولی میشه تعمیم داد دیگه:

cckuz0rx7mtj6v7qb3sj.jpg

w96s0fqh6i1je642atek.jpg

بله این کاملا درست هست ، نیازی به گربه سانان نیست در عصر یخ بندان چنین اتفاقی افتاده و انسان هایی وارد آمریکای شمالی شدند اما این حداقل برمیگرده به 30 هزار سال پیش در حالی که آنچه از تورات و قرآن برداشت میشه از خلقت آدم بیش از 7 هزار سال نمیگذره

لینک به دیدگاه
بله این کاملا درست هست ، نیازی به گربه سانان نیست در عصر یخ بندان چنین اتفاقی افتاده و انسان هایی وارد آمریکای شمالی شدند اما این حداقل برمیگرده به 30 هزار سال پیش در حالی که آنچه از تورات و قرآن برداشت میشه از خلقت آدم بیش از 7 هزار سال نمیگذره

چجوری چنین برداشتی شده؟

لینک به دیدگاه

حرف یکی از معلمام توی ذهنم هست که گفت فسیلی پیدا کردن از انسان چند میلیون سال پیش و بر اساس اون مشتق شدن انسان از حیوان رد شده.

آفریدن نسل انسان در شعوری پایینتر رو کی میتونه رد کنه

این انسانها میتونستن پراکنده شن به آمازون برسن

لینک به دیدگاه

برا این بحث دوتا نظریه هست یه تعداد معتقدن انسان از گل ؟آفریده شده اما قبل ورود آدم به زمین موجوداتی بودن شبیه به انسان با بدن و سر بزرگتر اما عقل کمتر(فقط اعتقاد قران این نیست غیر مسلمان ها هم به این اعتقاد دارن)

یه عده دیگه میگن نه اصا آدم و انسان تکامل یافته ی همون موجوداتی هستن که قبلا رو زمین بودن

هرکسیم برا نظر خودش از نت میگرده هزارتا دلیل و مدرک که بگه نظر تووووو غلطه....آقا همه شون قبول اما اصل مطلب این نیست که اصل مطلب اینه انسانی که معتقدی از نسل میمونهای فلان جا تکامل یافتیم و شدیم این و انسانی که معتقدی نه ما یه جا دیگه خلق شدیم و اومدیم زمین در حقیقت چیزی که مهمه آدمیت هست ....یه رنگ و دو نفر متفاوت از هم میبینن پس چطور انتظار دارید نظرات در مورد این مباحث یکسان باشه.....

لینک به دیدگاه

بین کلمات " بشر" " انسان" و ادم تفاوتهایی هست.

البته مطمئن هستم همه می دونن؛ نوشتم ک اگر ی درصد کسی نمی دونه ی سرچ کوچیک درباره هر کدوم بزنه :icon_gol:

بحث کردن، ذاتا عمل خوبی ه.:icon_gol:

زبان، اندیشه است!

با حرف زدن مغز ورزیده می شه.

البته بحث کردن، مرام خودش رو داره.:a030:

ادامه بدین؛ استفاده میکنیم:w16:

لینک به دیدگاه
بیشتر توضیح بدید.. منظورم اینه عدد 7000 سال چجوری بدست میاد؟ باتوجه ب اینکه گفته شده 124000 پیامبر وجود داشتن

البته این تاریخ هارو پرفسور های مسلمان درآوردن تاریخ به اصطلاح بعثت پیامبران اولیه مثل نوح و ابراهیم براساس سال هبوت آدم تعیین شده تا زمان مسیح و بعد از اون هم که مشخصه و مجموعش میشه حول و حوش 7000 سال

به لینک زیر توجه کنید

مسلمانان در مواجه با علوم جدید که شک و شبهه ای باقی نمیذاره ادعا میکنند منظور از خلقت آدم ، انسان جدید هست یعنی قبل از آدم انسان های دیگری موجوده ، البته این وسط روایاتشون در خصوص تبعید انسان از بهشت رو به زمین فراموش کردند که درحالی که بقیه موجودات در حال تکامل بودند آدم هلوپی در زمین مکه سقوط کرد، و همچنین این وسط ترجیح میدن انسان های بدوی ساکن در نقاط دور دست رو نادیده بگیرن در حالی هیچ تفاوتی با سایر انسان ها ندارند

لینک به دیدگاه
البته این تاریخ هارو پرفسور های مسلمان درآوردن تاریخ به اصطلاح بعثت پیامبران اولیه مثل نوح و ابراهیم براساس سال هبوت آدم تعیین شده تا زمان مسیح و بعد از اون هم که مشخصه و مجموعش میشه حول و حوش 7000 سال

به لینک زیر توجه کنید

مسلمانان در مواجه با علوم جدید که شک و شبهه ای باقی نمیذاره ادعا میکنند منظور از خلقت آدم ، انسان جدید هست یعنی قبل از آدم انسان های دیگری موجوده ، البته این وسط روایاتشون در خصوص تبعید انسان از بهشت رو به زمین فراموش کردند که درحالی که بقیه موجودات در حال تکامل بودند آدم هلوپی در زمین مکه سقوط کرد، و همچنین این وسط ترجیح میدن انسان های بدوی ساکن در نقاط دور دست رو نادیده بگیرن در حالی هیچ تفاوتی با سایر انسان ها ندارند

این اعدادو نمیشه باور کرد.. یه حساب سرانگشتی خیلی خیلی ساده و ابتدایی انجام بشه درباره تعداد پیامبران، وقتی گفته شده 124000 پیامبر وجود داشته اند، اگر بگیم برای اینکه حجت بر کسی باقی نمونه و همه ب نوعی از وجود پیامبر بی بهره نبودن و در یک زمان چندین پیامبر وجود داشته، مثلا بگیم 100 پیامبر وجود داشتند در یک زمان و متوسط زمان پیامبریشونو 10 سال بگیریم باز میرسیم ب عدد 12400 سال. بماند ک از زمان مبهوث شدن آخرین پیامبر هزار و چهارصد و اندی گذشته و پیامبرانی عمر طولانی داشتند (مثل نوح= 950 سال)

بنظر میرسه این مباحث نیاز ب مطالعه و تحقیقات بیشتری داره.. چرا ک برای من ب شخصه خیلی از مطالب جای سوال داره.. مثل سابقه ذهنی فرشتگان از انسان، تبعید آدم از بهشت و هبوطش ب زمین، خلق انسان از خاک و دمیدن روح در آن و تبریک خدا ب خودش و... :ws38:

البته چیزی ک خیلی مهم تره آدمیته :w16::a030:

لینک به دیدگاه
این اعدادو نمیشه باور کرد.. یه حساب سرانگشتی خیلی خیلی ساده و ابتدایی انجام بشه درباره تعداد پیامبران، وقتی گفته شده 124000 پیامبر وجود داشته اند، اگر بگیم برای اینکه حجت بر کسی باقی نمونه و همه ب نوعی از وجود پیامبر بی بهره نبودن و در یک زمان چندین پیامبر وجود داشته، مثلا بگیم 100 پیامبر وجود داشتند در یک زمان و متوسط زمان پیامبریشونو 10 سال بگیریم باز میرسیم ب عدد 12400 سال. بماند ک از زمان مبهوث شدن آخرین پیامبر هزار و چهارصد و اندی گذشته و پیامبرانی عمر طولانی داشتند (مثل نوح= 950 سال)

بنظر میرسه این مباحث نیاز ب مطالعه و تحقیقات بیشتری داره.. چرا ک برای من ب شخصه خیلی از مطالب جای سوال داره.. مثل سابقه ذهنی فرشتگان از انسان، تبعید آدم از بهشت و هبوطش ب زمین، خلق انسان از خاک و دمیدن روح در آن و تبریک خدا ب خودش و... :ws38:

البته چیزی ک خیلی مهم تره آدمیته :w16::a030:

در این زمینه گمان نکنم کسی به اندازه علامه طباطبایی تحقیق کرده باشه که همین عدد رو تخمین زده ، این بحث هم یک بحث اخلاقی و فلسفی نیست که در خصوص آدمیت و انسانیت صحبت بکنیم ، خوشبختانه ادعاهای مذهبی به قدری گوشش بازه که جای شکی برای اهل علم نمیذاره ، 124000 پیامبر هم به نوبت نبودن گرچه همین عدد هم به شدت مسخره و دور از واقعیته ، بیشتر پیامبران هم متعلق به بنی اسرائیل هست که در آن واحد چندین پیامبر در بین خودشون داشتن ، از همه اینها هم بگذریم مسئله طوفان نوح و پایه گذاری مجدد نسل بشر از دیدگاه مذهبی پیش میاد ، به شخصه ادعاهای مذهبی با تخیلات کودکانه یک بچه 5 ساله برای من برابری میکنه و واقعا تعجب میکنم چطور این موارد کسی میتونه بدون حلاجی قبول کنه صرف اینکه یک نفر مدعی شده این هارو موجودی به نام خدا گفته

لینک به دیدگاه
در این زمینه گمان نکنم کسی به اندازه علامه طباطبایی تحقیق کرده باشه که همین عدد رو تخمین زده ، این بحث هم یک بحث اخلاقی و فلسفی نیست که در خصوص آدمیت و انسانیت صحبت بکنیم ، خوشبختانه ادعاهای مذهبی به قدری گوشش بازه که جای شکی برای اهل علم نمیذاره ، 124000 پیامبر هم به نوبت نبودن گرچه همین عدد هم به شدت مسخره و دور از واقعیته ، بیشتر پیامبران هم متعلق به بنی اسرائیل هست که در آن واحد چندین پیامبر در بین خودشون داشتن ، از همه اینها هم بگذریم مسئله طوفان نوح و پایه گذاری مجدد نسل بشر از دیدگاه مذهبی پیش میاد ، به شخصه ادعاهای مذهبی با تخیلات کودکانه یک بچه 5 ساله برای من برابری میکنه و واقعا تعجب میکنم چطور این موارد کسی میتونه بدون حلاجی قبول کنه صرف اینکه یک نفر مدعی شده این هارو موجودی به نام خدا گفته

بنده هم همینو میگم.. در آن واحد چندین پیامبر وجود داشته و ب نوبت نبودن.. مثالاشم شنیدیم (یعقوب و یوسف، موسی و شعیب، یحی و زکریاو...) ولی بنظرم عدد 124000 مسخره نیست چرا ک گفته شده برای هر قومی پیامبری از خودشان برگزیده شده.. پیامبران هم صرفا ب پیامبران بنی اسرائیل ختم نمیشن.. حرفای منم در ادامه حرفای آرتاشه.. درسته، بحث اخلاقی و فلسفی نیست، ولی واقعا هدف از این مباحث چیه؟ اینجور ک از شواهد برمیاد اینه ک نمیشه ب 1نتیجه کلی رسید چرا ک اختلاف نظرها زیاده.. مثالشم همون لینکی ک دادید.. مسئله خلقت انسان و هبوط آدم چیه؟ نسل قبل از آدم صرفا فقط ظاهر انسانی داشتن یا نه؟ یا حتی ب قول شما بحث طوفان نوح... من ب شخصه ترجیح میدم بیشتر مطالعه کنم تا اینکه مغرضانه خط بطلان بکشم ب تمام ایدئولوژی ها

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...