رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

سرمایه : مطابق مصوبه کمیته زیبا سازی کلانشهرهای کشور در سال 1380، زیباسازی به کلیه اقدامات آگاهانه ای گفته می شود که توسط شهرداری ها برای ارتقای کیفیت محیط شهری صورت پذیرفته و شهر را برای زندگی ساکنانش مناسب تر می سازد. هدف زیبا سازی فراهم آوردن محیطی است که همه شهروندان در آن احساس لذت کنند.

 

نگاه زیبا سازی به شهر رسیدن به همان تعاریف ذکر شده و ارتقای کیفیت محیط شهری است و برای رسیدن به این اهداف از چهار روش به صورت کلی استفاده می شود که شامل رفع نازیبایی ها، وضع قوانین، ضوابط و مقررات شهری برای ایجاد و حفظ زیبایی ها، احداث و بهبود فضاهای شهری مناسب و متنوع و به کارگیری مبلمان شهری مناسب و استاندارد است.

 

شهر از دید کارشناسان و صاحبان تئوری شهر سازی در دنیا معانی متفاوتی دارد. شهرها نه خیابان هایی برای عبور و مرور بلکه محل تعامل شهروندانی است که در آن زندگی می کنند.

 

از نظر کارشناسان شهرسازی، شهرها آثار هنری بزرگی هستند که آفرینندگانی به اندازه جمعیت شان دارند. هدف زندگی شهرنشینی امروزه زندگی کلونی وار آدم ها در کنار هم و به شیوه هزاران سال قبل نیست. هدف مطلوب شهرهای امروز ایجاد محیطی خلاق و پرورنده برای مردمی است که در آن زندگی می کنند. شهرها امروزه علاوه بر رفع نیازهای فیزیکی پاسخی برای نیازهای روانی، روحی و فرهنگی ساکنانشان دارند و تنها در این صورت است که شهر تجلی رفتار اجتماعی ساکنانش است و می توان آن را به نظم در آورد و کنترل کرد.»

 

همین کارشناس می افزاید: «امروزه باید پذیرفت که شهر محل زندگی مجموعه ای از آدم ها با نیازها و سلائق مختلف است؛ یک خانه بزرگ که هیچ کس حق ندارد سلیقه شخصی یا سازمانی اش را بر آن حاکم کند. تنها در چنین حالتی است که می توان زمینه مشارکت همگانی را در کلیه فعالیت های منطقه ای و ملی فراهم آورد.»

 

مبلمان شهری،عنصری تحول آفرین و درآمد زا

مبلمان شهری و توجه به فضاسازی محیطی در شهرهای امروز به عنوان عنصری تحول آفرین و درآمدزا که می تواند چهره شهر را نیز به عنوان یک نماد داخلی و بین المللی به همگان معرفی کند، شناخته می شود.

مبلمان شهری به مجموعه وسیعی از وسایل، اشیا، دستگاه ها، نمادها، خرده بناها، فضاها و عناصری گفته می شود که چون در شهر و خیابان و در کل در فضای باز نصب شده اند و استفاده عمومی دارند، به این اصطلاح معروف شده اند. نحوه چیدمان فضای سبز، آرایش ساختمان ها با نمای سنتی یا یکسان، وجود درختان مناسب در یک خیابان، نحوه قرار گرفتن تیرهای چراغ برق، باجه های تلفن، کیوسک های فروش روزنامه، ایستگاه های اتوبوس و مهم تر از آن حفظ نمادهای قدیمی و سنتی یک شهر نقش موثری در افزایش روحیه اجتماعی ایفا می کند.

 

به گفته یک کارشناس شهری «امروزه مشکل اصلی تهران بزرگ در دو بعد حرکت شهری (سواره و پیاده) و مشکلات ادراک و رفتار در منظر شهری قابل بررسی است بنابراین وظیفه و مسوولیت خطیری برای برنامه ریزی، ساماندهی، آرام سازی و بهسازی فضا و تجهیزات شهری بر دوش مسوولان و مدیران است.»

وی تاکید کرد: «ساختار برنامه ای که می تواند شهر را از هر دو بعد منظر شهری و حرکت در شهر ساماندهی کند به دو بخش اصلی تقسیم بندی می شود که شامل؛ طراحی محیطی و نمای شهری به معنی فضاسازی، محوطه سازی، کف سازی، پیاده راه سازی، نقاشی دیواری، مرمت، نورپردازی، پاکسازی جداره های شهری و نما سازی، احیای بافت های با ارزش تاریخی، فرهنگی، معماری و کاربردهای شهری، آرام سازی و... است و نیز مبلمان و تجهیزات شهری که شامل کلیه ملزومات و اثاثیه شهری از نرده و میله های راه بند و روشنایی گرفته تا ایستگاه های اتوبوس، سرویس های بهداشتی، تابلوها، بیلبوردهای تبلیغاتی، سطل زباله و پل های عابر پیاده است که در محیط شهر قرار می گیرند و به بیش از یکصد عنوان تقسیم بندی می شوند.»

 

وی می گوید: «تقسیم بندی عناصر مبلمان شهری به صورت های مختلفی عنوان شده ولی در کل می توان آن را در چهار گروه اصلی مبلمان خیابانی، مبلمان پارکی، مبلمان ترافیکی و سازه های اطلاع رسانی و تبلیغاتی معرفی کرد.»

 

وی افزود: «امروزه تجربه و کاربرد عناصر شهری نشان داده استفاده از تجهیزات و مبلمان مناسب تا چه اندازه می تواند اثر مثبتی روی شهروندان و استفاده کنندگان از محیط های شهری داشته باشد. به طور مثال طراحی نشیمن مناسب به مردم این امکان را می دهد که در فرصت های لازم از نشستن و دیدن فضای شهری لذت برده و حتی ارتباط اجتماعی و کلامی با یکدیگر برقرار کنند. پژوهش های شهری و زیست محیطی نشان می دهد استفاده کنندگان و عموم مردم خواستار چند منظوره بودن تجهیزات شهری و زیباسازی هر چه بیشتر آن هستند به طوری که به صورت یک سمبل یا نماد شهری در آمده و متناسب با طراحی اتومبیل ها و محصولات مدرن، به توقعات زیبایی شناسانه مردم و نیازهای دنیای امروز جواب دهد.»

 

رنگ آمیزی مبلمان شهری

رنگ پیش از بافت، فرم و مواد مصرفی دریافت می شود و به همین دلیل اثرش بیشتر است.

تقسیمات منطقه ای، عناصر مختلف شهری، معماری و بافت منطقه ای از معیارهای اصلی رنگ آمیزی مبلمان شهری محسوب می شوند. در تقسیمات منطقه ای عناصری مانند ویژگی های منطقه به لحاظ اقلیمی و آب و هوایی، ویژگی های فرهنگی، مبلمان، علائم هدایتی، کیوسک ها، جدول ها، نرده ها و پل های عابر مورد توجه قرار می گیرد.

 

همچنین نوع رنگ بر پایه پژوهش های رنگ از منظر روان شناسی شهری، پژوهش های روانکاوانه هر منطقه و طبقه بندی نیازهای رنگی براساس فرهنگ هر منطقه، رنگ در فضای سبز شامل رنگ بندی در گل آرایی و فضای سبز، هارمونی رنگ های طبیعی فضای سبز با رنگ حصار ها و عناصر جنبی موجود در فضا و معماری، پژوهش های تکنولوژیک و شیمیایی رنگ و مصالح ماندگار و سازگار با شرایط محل و شرایط اقلیمی آن تعیین می شود. کارشناسان به لحاظ شرایط اقلیمی فصل های تابستان و بهار را برای این کار پیشنهاد می کنند.

 

تهران از جمله شهرهایی است که به لحاظ بصری و منظر عمومی دارای اغتشاشات و بی نظمی هایی است. عوامل متعددی مانند آلودگی هوا و معضلات ترافیکی در به وجود آوردن این اغتشاشات نقش ویژه ای ایفا می کنند.

 

یکی از کارشناسان مبلمان شهری وجود رنگ مناسب در یک محیط شلوغ با مبلمان مانند تهران را برای ایجاد نشاط و آرامش در شهروندان ضروری می داند و همچنین این عنصر را عاملی برای کمتر به نظر رساندن خرابی ها و فرسودگی ها می داند. به گفته وی «رنگ های استفاده شده در تهران از نوع رنگ های روغنی و به ندرت رنگ های ماشینی هستند و به دلیل شرایط مختلف جوی و آلودگی های موجود ماندگاری بسیار کمی دارند و به مرور زمان شفافیت و قابلیت خود را از دست می دهند. البته در سال های اخیر برای بیشتر کردن طول عمر این رنگ ها از برخی پیگمنت ها و چسب چوب در ترکیب رنگ ها استفاده می شود. واتربیس ها مانند رنگ های اکرلیک ساختمانی به دلیل نوع رزین و ترکیبات آنها مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است. خصوصیت مهم این رنگ ها قابلیت انعطاف آنها در مقابل انقباض و انبساط در فصول مختلف سال است.»

 

وی تاکید می کند: «رنگ به عنوان یکی از عناصر تلطیف کننده محیط می تواند تاثیرات بسیاری در هویت بخشی و خوانایی محیط به وجود آورد. باید توجه داشت که نمی توان همه جای شهر را به شکل یکسان و یکدست رنگ آمیزی کرد. با توجه به اینکه مبلمان شهری در بیشتر کشورهای دنیا از عناصر خوانای محیط محسوب می شود، رنگ این عناصر هم می تواند جزئی از هویت و خوانایی محیط شوند. گاهی باید برخی از عناصر مبلمان مانند سطل های زباله، صندوق های پست و کیوسک های تلفن به شکل واحد رنگ شوند اما الزامی برای متحد بودن رنگ بقیه عناصر وجود ندارد و شرایط فرهنگی و بافتی هر منطقه در تعیین نوع و جنس رنگ تعیین کننده است.»

 

ورزش و مبلمان شهری

با شروع شهرنشینی و افزایش جمعیت شهرنشینان و تبع مشکلات به وجود آمده ضرورت فراهم آوردن امکاناتی برای رفاه حال شهروندان بیش از پیش شناخته شد. با گذشت زمان و با افزایش تعداد امکانات مختلف شهری (خیابان ها، میادین، پیاده روها، محل های توقف اتومبیل، علامت ها و نشانه ها) وسایل ورزشی و تجهیزات مرتبط در فضاهای سبز نیز جایگاه خاصی را به خود اختصاص داد. طراحی محصولات مختلفی که در حیطه مبلمان شهری قرار می گیرد توانسته است متخصصان گوناگونی را به کار گیرد تا گوشه ای از مسائل مرتبط با طراحی، ساخت یا انتخاب عناصر مبل مان شهری را به گونه ای که یاری دهنده مسوولان ذی ربط در امور زیبایی شهری و نیز بالا بردن سطح کیفی بهره برداری از این تجهیزات برای استفاده کنندگان باشد را ارائه کند.

 

در این بین طراحی ساخت و نصب وسایل مختلف برای بالابردن توان جسمانی و عضلانی و نیز ایجاد نشاط و سرور بین شهروندان مختلف اعم از زن و مرد، پیر وجوان و حتی کودک و خردسال در شهرها یکی از اصولی ترین موارد در حیطه مبلمان شهری است. استفاده از طراحان و متخصصان خاصی که در زمینه ارگونومی و آنتروپومتری، فیزیولوژی و حرکت شناسی و آسیب شناسی حرکات ورزشی دارای اطلاعات کافی و وافی باشند از مواردی است که در طراحی وسایل ورزشی شهری باید با دقت فراوان و ریزبینی خاص مورد توجه و مدنظر کلیه مسوولان شهری قرار گیرند.

 

 

لینک ارسال
 • 2 weeks later...

منبع: روزنامه تهران امروز

 

 

طراحی و ایجاد مبلمان شهری از عواملی است كه در ایجاد هویت، زیبایی و خوانایی (شناسه) شهر اهمیت فراوان دارد اما كارشناسان شهری معتقدند ضعف مدیریت شهری عاملی برای نابسامانی در این حوزه است.

 

به گفته كارشناسان شهری، مبلمان شهری به تجهیزاتی اطلاق میشود كه برای خدماترسانی به مردم شهر جانمایی شده و در شهر نصب میشوند.

 

بر اساس اصول شهرسازی مبلمان شهری باید با در نظر گرفتن رفتارهای اجتماعیوفرهنگی شهر موردنظر طراحی و نصب شوند. از دیدگاه یك نظریهپرداز غربی، اگر قرار است شعور شهری آن شناخته شود باید به مبلمان آن شهر توجه داشت. اگر این عناصر بتوانند �لبخند� را به لب مردم بیاورند و برای آنها پیامآور احساس آرامش و امنیت باشند، میتوان گفت عملكردی موفق داشتهاند.

دكتر �سید امیر منصوری� استاد دانشگاه تهران، صاحبنظر در حوزه شهرسازی و مسوول بخش معماری منظر دانشگاه تهران در این باره میگوید: �مبلمان شهری مثل هر عنصر دیگری در سیمای شهر تاثیرگذار است و باید در این حوزه با طراحی و برنامهریزیهای دقیق، متناسب با فرهنگ و آداب و رسوم مردم حركت كرد.

 

زمانی كه قرار است در نقطهای از شهر یك نیمكت نصب شود، باید با توجه به محیط و هویت منطقه این كار صورت گیرد. برای مثال اگر یك صندلی بتنی بدون تناسبی با فضا نصب شود، این ناهماهنگی در ادراك شهروند تاثیرگذارشده و رفتارهای اجتماعی، كنشها و واكنشهای او را متاثر میكند.�

 

رئیس پژوهشكده مركز تحقیقات هنر، معماری و شهرسازی كه طراحی مبلمان شهری را فاقد حداقل استانداردهای علمی و تخصصی میداند در بخش دیگری از سخنان خود در مورد بعد عملكردی مبلمان شهری در شهر میگوید:�در سه محور میتوان ابعاد تاثیرگذار مبلمان شهر را بررسی كرد.

بعد عملكردی این عناصر، مهمترین وجهی است كه برای آنها در نظر گرفته میشود. برای مثال تابلو، پل عابر پیاده، سطل، كیوسك تلفن و مطبوعات و حتی نردهها، هر كدام با سرویسدهی و خدمات خاص خود در جهت رضایت عمومی طراحی میشوند.�

 

�منصوری�، با در نظر گرفتن ابعاد دیگر موضوع به وجوه هویتی و خوانایی میپردازد. خوانایی مفهومی است كه از سوی طراحان شهری همچون كوین لینچ، صاحبنظر آمریكایی مطرح شد. بر پایه این مفهوم اگر تمهیدات كالبدی و طراحی یك شهر برنامهریزی شده و اصولی صورت گیرد شهروندان قادر خواهند بود نقشه ذهنی واقعیتری از شهر ترسیم كنند. در شهر خوانا حتی شهروندان ناآشنا به فضاهای شهر میتوانند بدون سرگشتگی شهر را شناسایی كرده و با استفاده از نشانههای ساده مسیریابی كنند.

 

به اعتقاد لینچ خوانایی در یك شهر با استفاده از چهار عنصر اصلی لبه، نماد، نشانه و گره محقق میشود.

از دیدگاه منصوری اما در شهرهای كشور ما فرآیند طراحی و جانمایی مبلمان شهری كمكی به خوانایی شهر نمیكنند. او معتقد است الگوبرداریهای ناقص از تجربههای اروپایی مبلمان شهری را به گونهای طراحی كرده كه مردم با آن ارتباط برقرار نمیكنند.

 

چنانچه این استاد دانشگاه تهران میگوید تجربهها و الگوهای طراحی مبلمان شهری جهانشمول نیست و تابع ویژگیهای فرهنگی و اجتماعی است اما شهرهای ما در استفاده از این الگوها گامی برای بومی كردن آنها برنداشتند.

 

از دیدگاه منصوری، تخریب عامدانه مبلمان شهری در شهرها نشانه بارز ضعف طراحی آنهاست. او معتقد است مردم با این تجهیزات ارتباط برقرار نكرده و به دلیل نبود این تعلق اجتماعی به آنها آسیب میرسانند.

 

بعد هویتی از ابعاد مهمی است كه میتواند در خاطره بصری مردم نقش اساسی داشته باشند، منصوری در این باره میگوید: �تصور كنید وقتی پلهای عابرپیاده در تهران همه دارای طراحی یكسانی باشند، تبدیل به نماد یا سمبلی از شهر میشوند. مانند برج آزادی كه نمادی از تهران است. این تجربه در پاریس در طراحی ورودیهای متروها یا حتی سادهترین المان شهری چون نردههای پاركها لحاظ شده است و دقیقا به دلیل همین ظرافتهاست كه پاریس شهری مملو از نمادهای شناخته شده است كه آن را به عنوان شهری با هویت شاخص به جهان معرفی میكند. این نمادها تا امروز به عنوان امضای شهر پاریس حفظ شده است و هرچند این شهر در طول تاریخ دچار تحولات متعددی شده اما نمادها هنوز كاربری خود را به عنوان عناصر هویت بخش حفظ كردهاند.�

 

مبلمان شهری از عناصری هستند كه توانایی و ظرفیت فراوانی برای تامین اهداف ساماندهی منظره شهری دارند، اهداف سهگانه زیباسازی، هویتبخشی و خواناسازی محیط، دارای مهمترین كاركرد آنها در شهر است.

 

به گفته منصوری، مكانیابی نصب مبلمان كه عنصری است مرتبط با عملكرد عناصر، جنبههای دیگر این عناصر را تحتالشعاع قرار میدهد. از سوی دیگر مهندس �لاهیجی� از طراحان مبلمان شهری و یكی از مسوولان سازمان زیباسازی شهر تهران در این باره میگوید: �طراحی فراگیر و جهانی مبلمان یكی از موضوعاتی است كه مورد توجه طراحان و كارشناسان مسائل شهری قرار گرفته است.

 

این عناصر باید به صورتی طراحی شوند كه برای عموم مردم در تمام گروه سنی مورد استفاده باشند. معلولان، كودكان و سالخوردگان جزو افرادی هستند كه اغلب در این موارد نادیده گرفته میشوند.�

 

عناصر مبلمان شهری با توجه به رفتارشناسی، فرهنگ و سنتهای شهرهای مختلف طراحی میشوند چرا كه با ورود به شهرها این عناصر نشاندهنده هویت و نوع رفتار و فرهنگ مردم آن شهر است.

یكی از اهداف متخصصان شهرسازی، افزایش حضور افراد پیاده در شهر برای ارتباط بیشتر مردم در محیط شهر و جامعه با هم است و مبلمان شهری یكی از عوامل موثر بر این روند است. لاهیجی، با تاكید بر تاثیر مبلمان شهری در هویتزایی در شهرها، میافزاید: �در قدیم زمانی كه به شهرهای دیگر ایران سفر میكردیم، لذتبخش بودن سفر امر بدیهی بود زیرا هویت و بافت سنتی شهرها از عواملی بودند كه در ایجاد حس لذتبخشی سفر آثار ویژهای داشتند،پس طراحی این عناصر باید به گونهای باشد كه وقتی وارد شهری میشویم بدون آنكه نام شهر را بدانیم، با دیدن مبلمان شهر، بر اساس فرهنگ شهر، رفتار مردم، بتوانیم بگوییم كه شهر موردنظر رشت یا اصفهان است.

 

چون شهرهای دیگر در حال حاضر از الگوی شهری تهران الگوبرداری میكنند، هویت سنتی و فرهنگی تاریخی خود را از دست میدهند.�ناآشنایی مدیران شهری با موضوع عدم استفاده آنها از متخصصان و طراحان مبلمان شهری از مهمترین عوامل در افزایش نابسامانی در سیما و منظر شهری است و مسوولان سالهاست این نكته را از خاطر بردهاند كه مردم مبلمان شهری شهرهایشان را دوست ندارند و شاید از همین روست كه آنها را تخریب میكنند.

 

 

لینک ارسال
 • 7 months later...

نقش نیمکت ها در زیباسازی و مبلمان معابر نیویورک

شهرداری شهر نيويورک با در نظر گرفتن طراحی و حفظ زيبايی فضاهای شهری سعی در ايجاد محيطی زيبا و شاد برای شهروندان خود دارد و در اين راستا از حوزه های مختلفی کمک می گيرد.

 

نيمکت ها:

 

در مجهز سازی فضاهای سبز و باز شهری ابتدايی ترين روش برای احساس آرامش و راحتی در پارک ها صندليها و نيمکت های پارک می باشد. طرز قرار گرفتن اين صندليها بايد بصورتی باشد که دسترسی به آنها آسان و راحت بوده يعنی در سراسر پارک و به تعداد زياد موجود باشد. صندلی ها بايد در روبروی مناظر زيبا اما در جايی که در مسير رفت و آمد افراد قرار نگيرد، واقع شود.

 

furni1.jpg

 

 

 

صندليهای مراکز عمومی شهر نيز می تواند برای آسايش و راحتی شهروندان در کنار مراکز خاص مانند ايستگاهها، کیوسک ها، باجه های تلفن، ظروف زباله و شيرهای آب قرار بگيرند.

 

بيشترين جايی که محل قرار گرفتن صندليها در سطح شهر می تواند باشد مراکزی است که رفت و آمد مردم در آنجا زياد است، بخصوص در مکان هايی که برای استراحت و تفريح مردم باشد.

 

فضاهای باز زيبا و مناسب عمومی به شهروندان اين امکان را می دهد تا در کنار يکديگر از طبيعت اطراف لذت ببرند و با داشتن مکان مناسبی برای نشستن احساس رضايت آنها چندين برابر شود. افراد مختلف نوع های متفاوتی از صندليهای پارک يا فضاهای سبز را می پسندند، که اين سلايق متفاوت نحوه طراحی صندليهای پارک را تعيين می کند و به آن تغييراتی می دهد.

 

برای مثال جوانان اغلب بر روی بالای صندلی يعنی تکيه گاه آن می نشينند تا بر روی خود صندلی و اين مورد بايد در طراحی صندلی های پارک يا فضاهای آزاد شهری مورد توجه قرار گيرد و صندليهایی را که به اين مراکز اختصاص می دهند از استحکام بيشتری در ناحيه پايه ها برخوردار باشد.

 

يا بطور مثال برای افراد مسن نيمکت هایی که دارای پشت يا تکيه گاه است راحتتر از نوع بدون پشت آن می باشد.

 

در صورتی که برای افراد معمولی صندليهای بدون پشت به آنها اين امکان را می دهد تا در دو طرف نيمکت بنشينند.

 

پس اين را بايد در نظر گرفت که در پارک يا فضاهای سبز شهری که امکان استفاده اقشار مختلف است بايد تمام امکانات رفاهی در نظر گرفته شود و صندليها و نيمکت ها طوری برای اين مکان ها ساخته شوند تا مورد استفاده بيشتری برای همگان داشته باشند.

 

در همين راستا و برای پيشگيری از خراب کردن مبلمان عمومی شهر بايد به اين نکته توجه داشت که خرابی بيشتر شامل چه چيزهايی می شود، چه زمانی اين خرابکاريها صورت می گيرد و توسط چه کسانی، سپس برنامه های پيشگيری را بکار بست.

لینک ارسال

ظروف زباله در شهر نیویورک

 

ظروف زباله ای که در سطح شهر قرار می گيرند به مصارف مختلفی می رسند. سطل های زباله ای که در سطح شهر قرار می گيرند بايد قابل دسترسی آسان، تعداد زیاد و احتياج به محافظت نداشته باشند.

يکی از اشتباهات مهمی که در شهر ها اتفاق می افتد اين است که سطل های زباله را در جايی قرار می دهند که بتوان به راحتی آنها را خالی کرد نه اينکه به راحتی برای شهروندان قابل دسترسی باشد. و نتيجه آن خيابان های پر از زباله و سطل های خالی است. زيرا مردم وقت خود را برای يافتن سطل زباله صرف نمی کنند. برای تعيين اين که در چه جاهايی بايد سطل زباله قرار بگيرد ، يکسری از موارد را بايد در نظر داشته باشيم. بطور مثال وجود مواردی از مبلمان شهری در خيابان، نوع و موقعيت طبقات اول مانند ساختمانها، فروشگاهها و رستوانها، که همچنين بايد نوع و ميزان زباله های اين مراکز نيز با سطل های گذاشته شده متناسب باشد.

trash-n1.jpg

 

بهترين مکان برای گذاشتن سطل های زباله مکان های تجاری و پر رفت و آمد در حاشيه پياده روها، در نزديکی اغذيه فروشی ها و کنار صندلی های ايستگاهها است. تعداد سطل های زباله که در يک مکان بايد قرار داده شود به تعداد افرادی که در آن مسير رفت و آمد دارند و ميزان زباله های آن محل بستگی دارد.

 

طراحی:

صدها مدل مختلف سطل زباله وجود دارد هرچند که تعداد معدودی از آنها برای مصارف شهری به درد می خورند.

trash-n2.jpg

 

برخی از موارد را در طراحی سطل های زباله بايد در نظر داشت مانند تفاوت در طراحی سطل های زباله با سطل مواد بدردنخور و بلا استفاده، کيفيت مواد موجود در سطل، نداشتن سر يا دريچه برای ريختن زباله درون سطل، بزرگی سطل، که بستگی به ميزان استفاده و محل قرار گرفتن سطل دارد، همچنين سطل ها بايد محکم باشند تا در اثر نشستن برخی افراد بر روی آنها نشکند.

موارد زير در هنگام ساخت سطل های زباله بايد در نظر گرفته شود:

_ استقامت و دوام،

_ موارد ضد حريق ، رنگ، مقاوم در برابر آلودگی ،

_ لعاب داشتن سطل که شامل رنگی می شود که به راحتی ورقه نشود

_ سطح پر از منفذ

_ آلومينيوم که معمولاً ماده خوبی برای استفاده در اين مورد است

_ پلاستيک های مقاوم

_ ورقه های استيل گالوانيزه

trash-n3.jpg

 

بيشتر سطل ها را بايد بتوان به راحتی توسط مامورين شهرداری تخليه کرد که بيشتر از طرف سر سطل تخليه میشوند. تخليه آن دسته از سطل هايی که از طرفین باز می شود کار سختی است، و در برخی از مواقع موجب شکستن سطل و درب آن می شود.

سطل ها همچنين بايد دارای سطحی باشند که از خروج مايعات درون سطل به بيرون جلوگيری کند که برای رفع اين مشکل از کيسه های داخلی پلاستيک درون آن استفاده می کنند. اين کيسه ها از نوع فلزی خود بهتر می باشند. در پارک ها در قسمت هايی که مخصوص پخت کباب است از لايه های فلزی استفاده می کنند اما در سطح شهر از نوع پلاستيک آن استفاده بيشتری می شود.

اخيراً در نيويورک استانداردهای جدیدی برای کيسه های زباله وضع شده است که از پارگی و نامرغوبی کيسه ها کاسته است و این یک کيسه پلی اتيلنی 30 لیتری به ضخامت 5/ 1 ميليمتر می باشد و قيمت آن تنها 9 سنت است. در هر صورت برقراری يک برنامه صحيح برای محافظت و بهسازی موارد فوق يک ضرورت برای حصول نتيجه بهتر خواهد بود.

لینک ارسال

بعداً ایشالا تصاویر مبلمان های شهری مختلف رو تو بخش تصاویر میذارم.

همه اینا جز مبلمان های شهری به حساب میاد از سطل آشغالا و نیمکتا گرفته تا چراغا و تلفن های عمومی و ...

لینک ارسال
 • 2 weeks later...

روشنايی خيابان های نیویورک و طراحی آن

 

در بسياری از مراکز شهری بخصوص در مراکزی که افراد به ميزان امنيت بيشتری نسبت به ديگر مراکز احتياج دارند مانند پارک ها، مراکز خريد و ديگر مراکز عمومی بايد از تعداد بيشتری از چراغ های روشنايی در خيابان و مکان های فوق استفاده شود. طراحی اين چراغ ها در سطح شهر به فن آوری طراحی این نوع چراغ ها و وسعت خيابان يا مراکزی که اين چراغ ها در آن نصب می شود بستگی دارد.

اگرچه ميزان استفاده بيشتر از اين تمهيدات در شب صورت می گيرد اما از اهمیت ويژه ای برخوردار است.

بطور مثال مواردی که در اين زمينه وجود دارد عبارتند از:

_ چرا روشنايی در سطح شهر اهميت دارد؟

_ روشهای استفاده از روشنايی خيابان ها؟

_ چه تعداد چراغ برای روشنايی در سطح خيابان ها کافی است ؟

_ چه مقدار بايد در بين چراغ ها فاصله باشد؟

 

light-n1.jpg

 

اهميت وجود روشنايی در سطح شهر:

_ افزايش ايمنی در سطح خيابان ها بخصوص در مراکز پر رفت و آمد

_ راهنمايی جهت ها در سر تقاطع ها، چهارراه ها، پل ها ، ساختمان ها

_ تشخيص هويت و موقعيت محل

چراغانی شهر:

در بسياری از شهر ها و کشور ها برای جلب بيشتر توجه افراد و برای برگزاری اعياد و مراسم جشن، شهر و درختان آن را چراغانی می کنند که این علاوه بر زيبا سازی شهر به مکان های عمومی نيز روشنايی بيشتری می بخشد.

 

ايستگاههای وسايط نقليه شهری:

در ايستگاههايی که چراغ های روشنايی آن روشن باشد شهروندان برای انتظار کشيدن احساس امنيت و آرامش بيشتری می کنند.

light-n2.jpg

 

وجود روشنايی در دربهای ورودی ساختمان:

در کنار درهای ورودی ساختمان های مسکونی نيز وجود چراغ های روشنايی اهميت بسياری در رفت و آمد افراد دارد. حتی وجود چراغ در هنگام تعطيل بودن مراکز نيز از اهميت بسزايی برخوردار است.

لینک ارسال

ایستگاه های اتوبوس در نیویورک

 

داشتن يک ایستگاه اتوبوس مناسب برای تمام سيستم های حمل و نقل درون شهری امری واجب و ضروری می باشد. اما مناسب بودن اين ايستگاهها بسته به نظرات شهروندانی که از آن استفاده می کنند دارد. از ديد مديران شهری که مسئوليت رسيدگی به اين موارد را بر عهده دارند يک ايستگاه مناسب، ايستگاهی است که به مراقبت و نگهداری کمتری احتياج داشته باشد. از ديد شهروندان يک ايستگاه خوب بايد دارای محيط ديد بالا و امکان سوار شدن راحت به اتوبوس را داشته باشد. هر دو اين نظرات خوب و به جا می باشد، زيرا ساختن ايستگاههایی که مورد استفاده کمتری دارند، تنها هدر دادن سرمايه و ايجاد مشکل برای مسئولان است. طراحی و ساخت مناسب آن می تواند مدت زمان انتظار برای اتوبوس را لذت بخش کند.

buss1.jpg

برای تصميم گيری در مورد اينکه چه نوع ايستگاهی در نقاط مخصوص بايد ساخته شود و کسب اطلاعات پيرامون طراحی و نحوه ساخت، مطالب زير را بررسی می کنيم:

_ آيا به ايستگاه اتوبوس نيازی است؟

_ ايستگاه باید در کجا واقع شود؟

_ چگونه طراحی کردن ايستگاهها؟

_ چگونگی مديريت و نگهداری از ایستگاهها؟

آيا به ايستگاه اتوبوس نيازی است:

مکانهای بسیاری هستند که به علت نداشتن سايه بان، مکان های تجاری پر رفت و آمد، مکانی که آمد و شد افراد سالمند در آنجا بيشتر است و مکان هايی که آب و هوا اعتدال مناسبی نداشته باشد، برای رفاه شهروندان احتياج به نصب ايستگاههای اتوبوس درون شهری است.

ايستگاه باید در کجا واقع شود:

بهترين مکان برای قرار دادن ايستگاههای اتوبوس در نزديکی مغازه ها و در نزديکی تقاطع ها است، که در اين صورت بايد 10 فوت از مسير عبور و مرور عقب تر باشد تا ایجاد ترافيک و برخورد با افراد پياده را نکند.

و چنانچه ايستگاه از تقاط دور باشد، سايه بان ايستگاه بايد 40 فوت از پياده رو عقب تر باشد تا برای ايستادن اتوبوس مشکلی را ايجاد نکند.

buss2.jpg

ايستگاهها همچنين بايد در مسير موازی با پياده رو ها قرار گيرد تا تداخلی با افرادی که در پياده روها در حال عبور و مرور هستند، پيدا نکند.

طرز قرار گرفتن اين ايستگاهها بايد بصورتی باشد که مردم از باد و باران در فصل زمستان و از تابش اشعه خورشید در فصل تابستان محافظت شوند. هرچند این نکته مهم است که ايستگاه دقيقاً باید به سمت خيابان باشد تا به افراد امکان آمد و شد راحتتر را بدهد.

کيوسک ها يا ديگر مراکز فروش يا دستفروشی بايد در سمت پايين اين ايستگاهها واقع شوند.

طراحی:

ايستگاههای طراحی شده بايد به صورتی باشد که گویای نماد شهری که در آن اين ايستگاه قرار دارد بوده و از موادی که منحصر همان شهر است ساخته شود.

گاهی ايستگاههای استاندارد تماماً از نوع مشخصی از مواد ساخته و طراحی می شوند.

بجز موارد عنوان شده در طراحی اين مراکز بايد ميدان ديد، تسهيلات ، راحتی و دسترسی آسان به اتوبوس را نيز مد نظر داشت.

ميدان ديد مناسب:

ميدان ديد مناسب مردم را قادر می سازد تا آمدن اتوبوس را ببينند. ايستگاههایی که از نظر طراحی ضعيف هستند به سبکی طراحی شده اند که برای ديدن رفت و آمد اتوبوس حتماً بايد ايستگاه را ترک کرد و به لب پياده رو آمد.

 

دسترسی آسان:

نوع ديگر طراحی بايد به صورتی باشد که سوار شدن اتوبوس برای افراد به راحتی صورت گيرد. اين مورد يکی از موارد مهم در طراحی ايستگاههای اتوبوس می باشد. زيرا مردم دوست دارند به راحتی به اتوبوس مورد نظر خود برسند.

 

buss3.jpg

تسهيلات و راحتی:

ايستگاهها بايد دارای مکانی برای نشستن مسافرين باشند تا در مواقع بارانی يا هوای نامساعد احساس راحتی کنند.

اطلاعات:

مردم به اطلاعاتی در مورد زمان ورود و خروج به ايستگاه نياز دارند. وجود تابلوهای اطلاع رسانی در ايستگاه ها برای شهروندان و توريست ها بسيار جالب و مفيد خواهد بود.

لینک ارسال
 • 2 weeks later...

همه طراحان روشهای برخورد با یک پروژه طراحی را بخوبی می دانند . هنگام برخورد با عناصری نظیر مبلمان شهری اولین چیزی که غالب طراحان به سراغ آن می روند ( و حتی غالب مدیران شهری به آنها فقط دقت می کنند ) اصول و علم طراحی این عناصر است .

برای طراحی نیمکت به سراغ ارتفاع ، ابعاد پشتی ، ارگوومی و آنتروپومتری می رویم و زوایا را مشخص می کنیم / برا ی سطل زباله بدنبال حجم و تعداد و نحوه تخلیه می گردیم و یا اینکه چه مصالحی در چه جغرافیائی ماندگار است ؟ انگار که این نیمکت قرار است صدها سال پاسخگوی نیاز مردم باشد .

سوال اساسی اینجاست که اینها چه هستند ؟ و سوال اساسی تر اینکه نقش من طراح در این میان چیست ؟ مسائلی از این دست ، علم طراحی هستند که ملزم به رعایت آنها هستیم و لی رعایت آن باعث خلق اثری ماندگار و مفید نمی شود . آیا نقش یک فیزیکدان رعایت قوانین نیوتن است ؟ قطعا خیر . آیا رعایت ابعاد ، اندازه و اصول علمی در طراحی عناصر مبلمان شهری مهم است ؟ پاسخ : بله اما کافی نیست . لازم است اما کافی نیست . ( بسیار دوست داشتم بگویم که رعایت این اصول حتی الزامی هم نیست . دوست داشتم بگویم تمامی آنها را فراموش کنید . فقط یک نیمکت راحت طراحی کنید . همین . بیخیال اندازه و ارگونومی اما فعلا نمی توانم !! )

ما به عنوان طراح باید چیزی به طرح اضافه کنیم و این نقش من طراح است . با رعایت اصول و قوانین تنها یک پلت فرم ساده داریم همین . وظیفه طراح اضافه گردن چیزهائی به این اصول است و این رمز ماندگاری و خلق آثار مهم مبلمان شهریست .

mobll1.jpg

مهمترین چیزی که طراح به اسکلت خام یک طرح اضافه می کند پاسخی است که برای نیاز مخاطبین می یابد و نحوه این پاسخگوئی در یک طرح ، مهارت و خلاقیت او را مشخص می کند . ریشه تفاوت شکلی و عملکردی عناصر مبلمان شهری در فرهنگهای مختلف و حتی در مناطق مختلف همین نیاز است . آیا نیاز یک شهروند در پارک با نیاز همان شهروند در خیابان یکی است ؟ اگر قاطعانه بگوئید "نه " یا "بله " به خطا رفته اید . کدام خیابان با کدام پارک ؟ و این رفتار نگاه اجتماعی و درک مناسبات فضائی و مکانی را برای طراح مبلمان شهری طلب می کند . او همانقدر بدنبال راحتی استفاده است بدنبال پاسخ یک نیاز هم هست و گاهی نیاز جدید را هم بوجود می آورد ( در برخی موارد مبلمان شهری نیازی را بوجود می آورد و فضا یا معماری به آن پاسخ می دهند و گاهی فضا نیازی را عامدانه بوجود می آورد و مبلمان به آن پاسخگوست و آنچه در این میان رخ می دهد تعامل شهروند با فضاهای شهریست . ) طراح همان اندازه که به محصول اهمیت می دهد باید به فضا و زمان هم اهمیت دهد . مواد و مصالح همانقدر اهمیت دارند که عملکرد . یک طراح خوب هنگام انتخاب رنگ بدنبال نمایش محصول خود نیست بلکه مدام با این سوال کلنجار می رود که آیا محصول باید نمایان باشد یا پنهان ؟ هنگام دید این محصول چه زمانی است و در آن زمان خاص محصول کجاست ؟

عناصر مبلمان شهری در شهر تکرار می شوند بنابر این تکرار جزء لاینفک آنهاست . نمی توان آنها را به تنهائی دید . از تکرار این فرمی که در حال طراحی آن هستم چه فرم جدیدی شکل می گیرد ؟ چه احساسی بوجود می آید ؟ یک سطل زباله قرمز تنها یک سطل زباله قرمز است که از دور بخوبی دیده می شود اما 50 سطل زباله قرمز در یک پارک محلی ، پارک را به قسمتی از سازمان بازیافت تبدیل می کند . فرم یک صندلی در تکرار ، کاربری یک پارک را تغییر می دهد . و یا تکرار چراغهای روشنائی در یک پارک هویت آن را دچار دگرگونی می سازد. در تکرار یک فرم چه اتفاق جدیدی شکل می گیرد ؟ نکته مهم در این مقوله اینست که با تکرار عناصر مبلمان شهری در جانمائی آنها ، ما فقط یک فرم را تکرا نمی کنیم بلکه یک عملکرد را نیز تکرار می کنیم . از یک تکرار این عملکردها نقش مکان تغییر می کند ( و یا ممکن است تغییر کند ) و این نکته بسیار مهمی در بخصوص جانمائی عناصر مبلمان شهریست .

mobll2.jpg

نکته دیگر در حفظ هویت است . وقتی صحبت از هویت ، اصالت و سنت می شود اغلب ما بدنبال یافتن فرمهائی سنتی و استفاده از آنها در طراحی هستیم . طاق ، قوس ، شمسه و . . . یعنی نماد معماری اسلامی یا ایرانی و . . . اما ایجاد یک هویت و تاثیر گذاری بر آن لزوما در استفاده از فرمهای آشنا نیست . بلکه در پاسخگوئی به نیازهای مردمان آن فرهنگ است .

هویت هر فرهنگ در رفتار انسانهای آن فرهنگ نمود دارد . وقتی محصولی را با این رفتار سازگار می کنیم در واقع آن را با آن فرهنگ سازگار کرده ایم و برعکس .

نکته آخری که در این فرصت کوتاه به آن اشاره می کنم فضا و مکان است . ارتباط میان عناصر مبلمان شهری و فضای مورد استفاده ارتباطی بسیار حیاتی و مهم در طراحی شهری مدرن و امروزی است . عنصری که در حال طراحی ( یا انتخاب ) آن هستیم علاوه بر کارکرد مجرد خویش چه چیز دیگری را به فضائی که در آن قرار می گیرد اضافه می کند ؟ و چه چیزی را می تواند از آن بستاند ؟

با اندیشه و تفکر به مسائلی از این دست می توانید دست به طراحی عناصر مبلمان شهری بزنید . اندازه گیری مربوط به علم ریاضی است نه طراحی صنعتی و بخصوص نه طراحی عناصر بسیار مهمی مانند مبلمان شهری .

سید مسعود سعیدی

urbanfurniture.blogfa.com

لینک ارسال

راز مبلمان شهری

گپ و گفتی برای کشف یک مفهوم شهری با کارشناس معماری منظر

مصاحبه روزنامه همشهری محله (3 خرداد 1388 شمار258) با مهندس میثم خلیل پور

M20_khlilpour@yahoo.com

آیا می شود برای مبلمان شهری در معماری امروز پایتخت جایگاه قابل توجهی در نظر گرفت؟

مردم در فضاهایی از شهر که فضاهای جمعی هستند و در آن ها پراکنش جمعیت وجود دارد در تعامل با یکدیگر و فضا هستند.مبلمان شهری نیز برای ارتقای کیفیت زندگی و حضور انسان بر اساس الگوهای رفتاری طراحی و چیده می شود. مبلمان شهری باعث ارتقای کیفیت بصری فضاهای شهری شده و با توجه به طراحی مناسب می تواند فضا را برای مردم دلپذیر کرده و به آن هویت بخشد. از سوی دیگر طراحی درست مبلمان باعث ماندگاری فضاها در ذهن مردم می شود.

 

به مسئله هویت دار شدن فضاهای شهری اشاره کردید،چطور می توان با عناصری مثل تابلو ها،صندلی ها،ایستگاه ها و چنین جزئیاتی که مبلمان شهری را به وجود می آورند به هویت دار شدن یک فضای شهری کمک کرد؟

هویت مند شدن یک نقطه،محور یا پهنه جمعی از شهر رابطه مستقیم دارد با طراحی و تجهیز مبلمان شهری آن فضا. این مسئله باعث ایجاد تعلق به یک فضا یا ماندگاری آن فضا می شود. مثلا میدان تجریش با توجه به سابقه تاریخی خود در ذهن تصویر خاصی را ایجاد کرده است.حال اگر از مبلمان شهری استفاده کنیم که با این فضا هماهنگ باشد، آن تصویر ذهنی را تقویت کرده و به آن هویت و دست میابیم. حال اگر از یک مبلمان شهری منحصر به آن فضا استفاده نکنیم فضا را تبدیل به مکانی می کنیم که صرفا مردم از کنار آن می گذرند.بی آنکه احساس تعلقی در آنها زنده شودیا باآن فضا درگیری ذهنی پیدا کنند.

 

مبلمان شهری باید چه ویژگی هایی داشته باشد تا جایگاه مناسبی در فضای شهر پیدا کند و در نهایت واجد هویت و ماندگاری شود؟

3خصوصیت اصلی که برای مبلمان شهری باید وجود داشته باشد.در ابتدا باید کاربردی باشد.یعنی هر عنصری که در فضا جانمایی شود در وهله اول بر اساس نیاز های مخاطب به کار گرفته شود.ویژگی دوم کارکرد زیبایی گرایانه آن است یعنی بر اساس فرهنگ استفاده کنندگان و خاستگاه های زیبا شناختی آنها(رنگ،شکل،فرم،مکان نصب) طراحی شده باشد.اگر مرحله کاربردی بودن عملی شود از آن فرا تر رفته و نیاز های سطح دوم مردم را در نظر می گیریم و به جنبه های زیبایی شناسانه مبلمان شهری توجه می کنیم.سپس به سراغ نیاز های سطح سوم می رویم که همان ایجاد تعلق و هویت است.

یعنی مبلمان شهری باید مطابق با الگو های موجودساخته شود.مثلا در فضاهای کوهستانی مانند درکه،دربند و دارآباد بهتر است از مبلمان منطبق با طبیعت کوهستان استفاده شود و در فضاهایی که بافت تاریخی دارند که منطبق آن فضا باشند.به طریق اولی این الگو درباره فضاهای شهری و ... نیز صدق می کند.

 

برای طراحی مبلمان شهری در شمال تهرانباید به چه ویژگی هایی توجه شود وآیا در حال حاضر در طراحی مبلمان شهری شمیرانات این نکات رعایت شده است؟

شمیرانات دارای یک بستر طبیعی منحصر به فرد،بافت اجتماعی خاص و یک اقلیم ویژه است.ساکنان شمیرانات از نظر اقتصادی عموما وضعیت خوبی دارند،سطح فرهنگی در این منطقه بالااست و سلیقه زیباشناسی با نقاط دیگر تهران در این محله ها متفاوت است.

بنا بر این طراح باید یک تعامل 2 سویه با ساکنان داشته یاشد و طبق خواسته های آنان ایده هایش را عملی کند. ولی چون تا کنون این رفتار ها از طراحان سر نزده نمی توانیم بگوییم در شمیرانات مبلمان شهری هماهنگ با خواسته های زیبا شناسانه ساکنان همراه بوده است. اما در زمینه تطابق مبلمان با زمینه یعنی استفاده از جزئیات بر اساس زمینه طبیعی می توان پارک جمشیدیه را مثال زد که در طراحی مبلمان شهری در سنگ فرشها،آ بنماها،سر پناه و آلاچیق ها به زمینه کوهستانی پارک توجه شده است و این تطابق طراحی با زمینه می تواند یک الگو باشد برای طراحی پارک های کوهستانی دیگر مثل درکه،داراباد،دربند. عنصر دیگری که در شمیرانات اهمیت دارد وضعیت آب و هوایی است ،با توجه به تغییر دما و ایجاد یخبندان های نسبتا شدید زمستانی در این منطقه باید به نوع مصالح و موادی که در ساخت مبلمان شهری استفاده می شود توجه جدی داشت.

 

با این حال آیا راهی برای حفظ و نگهداری مبلمان شهری وجود دارد؟ Ø

سامان یافتگی در جزئیات اجرایی عناصر مبلمان شهری محصول یک نگرش جمعی از سوی ساکنان آن شهر است که طی تعاملی بین شهروند و مسئولان تحقق می پذیرد.ولی در ایران این زندگی جمعی کمرنگ تر است،بنابراین نیاز به مبلمان شهری در فضای جمعی هنوز برای ما کاملا به عنوان نیازی مهم و ضروری مطرح نشده است.در نتیجه این پراکندگی نا بسامانی و نا هماهنگی باعث شده فضای خیابان های برای مردم خوانا نباشند و آن طور که باید و شاید باعث ایجاد حس تعلق و ماندگاری نشود.

 

Ø چطور می توان به فضای مطلوب صحیح در مبلمان شهری دست یافت؟

خوشبختانه طی 5 سال اخیر یک رشته جدید در دانشگاه های کشور به وجود آمده با عنوان (معماری منظر)که در حقیقت معماران منظر وظیفه و تخصص اصلی شان پرداختن به فضاهای بیرونی و عناصر مبلمان شهری است. با توجه به حضور معماران منظر،در تهران موجی در جریان است که توجه به طراحی چنین عناصری در فضاهای شهری اهمیت پیدا کرده و باید منتظر باشیم تا معماران منظر با توجه به دانشی که امروزه تحصیل می کنند فضاهای سامان یافته شهری را در اختیار ساکنان و شهروندان قرار دهند

لینک ارسال

کاربردهای متفاوت مبلمان شهری

 

مبلمان شهری امروزه نه تنها نیازهای اولیه شهروندان ( نظیر نشستن ، استراحت و...) را بر طرف می کنند بلکه به نیازهای روانی آنها نیز توجه دارند . همچنین در زمینه تبلیغات خلاقیت در طراحی و ساخت عناصر مبلمان شهری منجر به خلق چیزهائی می شود که نمی توان نام خاصی بر آنها نهاد . چند نمونه عکس زیر مدعای این مطالب است :

mobll1.jpg

نیمکت فوق که در پارکهای مختلف گذاشته شده صرفا پاسخ به یک نیاز است . این شکل پاسخ گوئی به نیازها اگرچه در فرهنگ ما مرسوم نیست اما می تواند جرقه ای باشد برای مدیران شهری و طراحان که مبلمان شهری تا کجا می تواند گسترش یابد .

اما به چند نمونه تبلیغاتی توجه فرمائید :

moble-t1.jpg

 

تبلیغ کمپانی بزرگ IKEA با شعار :

تار و پودهای کوچک تفاوت های بزرگ را می سازند

moble-t2.jpg

شاهکار یک شرکت آلمانی برای تبلیغات یک کافی شاپ

 

moble-t3.jpg

 

تبلیغ معروف کیت کت

 

moble-t4.jpg

خلق یک فضای شهری جذاب با استفاده از یک نیمکت و دو بنر چاپی در کشور امارات

 

بدین ترتیب است که شهروندان از ارتباط با شهر و مشارکت در فضاهای شهری خسته نمی شوند چراکه مبلمان شهری نه تنها به نیازهای آنان پاسخ می دهد بلکه نیازهای جدیدی را هم برایشان خلق می کند .

urbanfurniture.blogfa.com

لینک ارسال
 • 2 weeks later...

مختصر در مورد احجام شهری

 

احجام را در یک تقسیم بندی کلی در شهرهای ایران می توان به دو قسمت کلی : احجام میانی و احجام کناری تقسیم نمود . احجام میانی احجام و مجسمه هائی هستند که در میادین و یا ابتدای بلوارها ، آیلندها و . . . قرار می گیرند . این احجام دارای تعریف فرمی و مفهومی از چهار طرف هستند و عموما مخاطب ، زمان چندانی برای دقت در جزئیات آنها ندارد .

احجام کناری آن دسته از فرمها ، مجسمه ها و . . . هستند که در کنار و گوشه فضاهای شهری نظیر پارکها و فضاهای سبز و یا پیاده رو ها قرار گرفته و عموما مخاطب ، زمان کافی را برای دقت در جزئیات آنها دارد . این احجام که عموما در کشور ما مجسمه هستند می توانند بنا بر محل قرار گیری دارای تعاریف فرمی و مفهومی از یک یا دو جهت باشند .

احجام شهری در میادین همانگونه که گفته شد در دسته اول جای می گیرند . متاسفانه بدلیل عدم سواد بصری مناسب در میان مدیران شهری بخصوص در سالهای اولیه انقلاب ، میادین بسیاری از شهرهای ما شاهد حضور تعداد زیادی از احجام بسیار بدمنظر و کم مفهوم شدند که حاصل کار نقاشان و هنرمندان دوبعدی و نه سه بعدی بود . آثار بسیار سخیف تجسمی که حاصل گردش ، پیچش و یا بعد دادن به کلمات ، نوشته ها و نقاشیهای عزیزانی بود که تصوری از دنیای سه بعدی نداشتند .

حضور مجسمه سازان قدیمی و راه اندازی دوباره رشته مجسمه سازی در دانشکده هنرهای زیبا تغییرات اساسی در سیمای بصری برخی از شهرهای کشور نظیر اصفهان ، سنندج ، تهران و . . . ایجاد نمود که تلاشی بسیار ارزنده و موثر بود . همچنین تعامل نزدیک تر مجسمه سازان و مدیران شهری در دومین بینال مجسمه سازی کشور .

بدون شک اصفهان یکی از پیشتازان این حرکت در سالهای پس از انقلاب است . بسیاری از احجام و مجسمه های نصب شده در فضاهای شهری اصفهان ضمن بهره گیری از هنر بزرگترین مجسمه سازان معاصر بهترین جانمائی ها را دارند .

یکی از بزرگترین مشکلات در ساخت و نصب احجام شهری ، تجسم سه بعدی از مفاهیم بسیار مقدس و نمادینی است . شاید بتوان بسادگی یک جانباز یا شهید را تجسم سه بعدی یا سه بعدی بخشید اما چگونه می توان شهادت یا جانبازی را به صورت سه بعدی به تصویر کشید ؟ در عرصه دو بعدی نظیر نقاشی یا گرافیک این کار بسیار ساده تر است اما عینیت سه بعدی بخشیدن به یک مفهوم ذهنی بسیار دشوار خواهد بود . آثار ماندگار در هنر مجسمه و حجم سازی محصول به کارگیری هنرمندان بسیار خبره و کارآمد است .

از سوی دیگر مجسمه ها در انواع تندیس یا سردیس در ماندگاری خاطرات هر فرهنگ و هنر و ایجاد هویت ملی در باور شهروندان بسیار تاثیر گذار است . بسیاری از شخصیت های این مرز و بوم نظیر فردوسی ، خیام ، بوعلی سینا ، باباطاهر و .... در سالهای گذشته بر اساس چیره دستی و هنر هنرمندانی بزرگ تبدیل به شخصیتی باور پذیر و ماندگار برای این ملت گردیده اند . در بسیاری از شهرهای ما مفاخر و بزرگانی وجود دارند که با ساخت اثار سه بعدی تندیس و یا سردیس از آنها یاد و خاطره آنان را در میان مردم شهر ماندگار کرده و بخشی از خاطرات شهر را شکل می بخشد . خاطرات اصلی ترین عامل ارتباط بین شهر و شهروندان است .

شاید اصلی ترین توصیه برای ساخت و نصب آثار حجمی خوب ارجاع اثر به هنرمندان متخصص در این زمینه است . یک مجسمه ساز با تجربه با کمک گرفتن از متخصصین شهرساز خود بهترین مرجع برای ساخت آثار با ارزش هستند .

urbanfurniture.blogfa.com

لینک ارسال

راز مبلمان شهری

Ø چطور می توان به فضای مطلوب صحیح در مبلمان شهری دست یافت؟

خوشبختانه طی 5 سال اخیر یک رشته جدید در دانشگاه های کشور به وجود آمده با عنوان (معماری منظر)که در حقیقت معماران منظر وظیفه و تخصص اصلی شان پرداختن به فضاهای بیرونی و عناصر مبلمان شهری است. با توجه به حضور معماران منظر،در تهران موجی در جریان است که توجه به طراحی چنین عناصری در فضاهای شهری اهمیت پیدا کرده و باید منتظر باشیم تا معماران منظر با توجه به دانشی که امروزه تحصیل می کنند فضاهای سامان یافته شهری را در اختیار ساکنان و شهروندان قرار دهند

 

سلام

نقد اساسی به این مصاحبه ی آقای خلیل پور وارده:

من نمیدانم این دوستان معماری منظر چه علاقه ای به طراحی فضاهای شهری دارند! همانطور که از معادل لاتین این رشته پیداست :Landscape architecture این دوستان باید به طراحی Landscape (منظر طبیعی) بپردازند نه Townscape (منظر شهری) طراحی فضاهای شهری کار طراحان شهری است که مفهوم جدا و صریحی در این مورد دارند. ضمن آنکه آن طور که از اظهار نظر دوستان پیداست علاقه شدید به طراحی فرمال و ریختی فضای شهری دارند و منظر شهری را در واقع تنها منظر بصری شهری می دانند. در حالیکه منظر شهری از منظر بصری، منظر ادراکی و ... تشیکی می شود.

 

به هر حال بهتره دوستان معماری منظر به کار خودشان بپردازند و دچار خلط مبحث نشوند.

ارزش کار معماران منظر بسیار بالاست. بهتره طراحی فضای شهری به طزاحان شهری بسپارند...

 

وحید جان مطلب خوبی بود. ممنون. :w72:

لینک ارسال
 • 3 years later...

مبلمان شهری، هویت و تاریخچه آن

 

بدون شک بهبود محیط زیست را نمی توان منحصرا موقوف به حذف آلاینده ها و توسعه خدمات بهداشتی دانست، چرا که ایجاد فضاهای زیبا و دلپذیر و سازماندهی ساختارهای شهری موزون و متناسب، نقش بسیار مهمی در ایجاد روحیه نشاط و شادابی و کاستن از تنش‌های روحی جامعه ایفا می کند. این روزها نقش مبلمان شهری در خدمت رسانی به شهروندان هر شهر بر کسی پوشیده نیست. اما مسئولین امر و دست اندرکاران امور شهری معتقدند که گذشته از امر خدمات رسانی، حفظ هویت و زیبایی سیمای شهری نیز از اولویت بالایی برخوردار است. چنانچه در برخی موارد دیده می شود با گسترش بی ضابطه بسیاری از شهرهای بزرگ و افزایش جمعیت، رفته رفته تسلط مسئولین شهری به کنترل اوضاع اجتماعی و پرداختن به امور سیمای شهرها و ساماندهی آنها کمتر از گذشته می شود و گاهی حفظ هویت سیمای بصری در زیر پوشش عملکردها و پاسخ به نیاز روزمره شهروندان به فراموشی سپرده می شود. در بعضی موارد نیز به جرات می توان گفت هجوم بی رویه و حساب نشده جمعیت از روستاها و شهرهای کوچکتر به شهرهای بزرگ و به ویژه کلان شهرها و در نتیجه نیاز بیشتر به خدمات شهری مناسب، باعث به وجود آمدن سیمایی نامناسب و اغتشاش در هویت و کالبد شهر می شود. با همه اینها، شهر یک اثر هنری بزرگ است که آفرینندگانی به وسعت خود و به تعداد جمعیتش دارد. شاید بتوان گفت «هدف غایی یک شهر ایجاد محیطی خلاق و پرورنده برای مردمی است که در آن زندگی می کنند». چنین محیطی با گوناگونی بسیار، آزادی انتخاب به افراد می دهد و زمینه خلاقیت را فراهم می آورد. فضای شهر حداکثر ارتباط را با مردم و زیستگاه پیرامونشان برقرار می سازد و تنها یک وسیله برای در اختیار گذاردن تمام این ها دردست دارد; امکانات مناسب شهری. در فضای میان ساختمان ها و بناها، عناصر مکملی نیاز است تا زندگی شهری را سامان بخشد. تجهیزاتی که همچون اثاث یک خانه، امکان زندگی را در فضای محصور میان سنگ و بتن و شیشه فراهم آورد. این اجزاء، جریان حرکت، سکون، تفریح و اضطراب را در شهر تنظیم می کنند و به آن روح می بخشند. اثاثه، تجهیزات یا مبلمان شهری، خیابانی یا فضای باز اصطلاحات رایج این تسهیلات و امکانات هستند. این تسهیلات در انگلستان بیشتر به «مبلمان خیابانی» و در امریکا به «مبلمان همگانی» با «مبلمان فضای باز» معروف هستند. « اثاثه، جمع اثاث به معنای وسایل و لوازم زندگی است. تجهیزات، جمع تجهیز، در مفهوم آراستن و بسیج کردن و بیشتر به وسایل و ساز و برگ نظامی اطلاق می شود. مبلمان واژه فرانسوی به معنای مجموعه اثاثه و دکوراسیون یک محل است.» رایج ترین ترکیب فوق، «مبلمان شهری» است که می تواند دربردارنده مفاهیم ضمنی نیز باشد. دامنه مفهومی و کاربردی این واژه بسیار گسترده است. مبلمان شهری به مجموعه وسیعی از وسایل، اشیاء، دستگاه‌ها، نمادها، خرده بناها، فضاها و عناصری گفته می شود که چون در شهر و خیابان و در کل، در فضای باز نصب شده اند و استفاده عمومی دارند، به این اصطلاح معروف شده اند. امروزه مشکل اصلی تهران بزرگ در دو بعد حرکت شهری(سواره و پیاده) و مشکلات ادراک و رفتار در منظر شهری قابل بررسی است. بنابراین وظیفه و مسئولیت خطیری برای برنامه‌ریزی، ساماندهی، آرام‌سازی و بهسازی فضا و تجهیزات شهری بر دوش مسئولین، مدیران، طراحان و هنرمندان ایرانی می باشد. در تاریخ نگاری ایران، تاریخچه مدون و جداگانه ای از انواع مبلمان شهری و سیر تکاملی آن به چشم نمی‌خورد و سوابق موجود به صورت پراکنده از میان مدارک تاریخی کشور به دست آمده است. از آنجا که قدمت تمدن های باستانی در ایران بسیار بیشتر از اکثر نقاط دنیا و به ویژه تمدن های اروپایی که امروزه در زمینه عناصر و مبلمان شهری پیشرو هستند می باشد، تظاهر حالات ابتدایی بعضی از عناصر و مبلمان شهری مانند انواع آبنماها در زمان هخامنشی در ایران، لوح های سنگی، تندیس های سنگی از پادشاهان و ... که نمایانگر قدمت طولانی مبلمان شهری در ایران است را می توان به این تمدن نسبت داد. در دوران بعد از اسلام نیز هر زمان که حکومت مقتدری بر سرکار بوده تجلی اقتدار آن در شکوه شهرها به نمایش درآمده است. به عنوان مثال در معماری صفویه، همواره خانه های ایرانی دارای الگوی سکوی خصوصی در کوچه و خیابان بودند که عابران پیاده نیز از آن استفاده می کردند. نحوه زنده شدن معابر با این سکوها تنظیم می شد. بعضی از این عناصر هم ریشه در باورهای مذهبی مردم -نظیر سقاخانه ها که در تمام نقاط شهر دیده می شدند- داشته است. بعد از انقراض حکومت صفویان، دولت مرکزی قدرتمندی بر ایران حکومت نکرد و کشور از این زمان به بعد به خصوص در زمان قاجاریه دچار آشفتگی شدید در زمینه های مختلف هم چنین مسایل و عناصر شهری گردید به طوری که فرصتی برای تعبیه عناصر و مبلمان شهری فراهم نشد. کشف و اختراع بعضی از عناصر مانند برق، تلفن در خارج از مرزهای کشور، ضعف اقتصادی و درگیری های داخلی نیز مزید بر علت شد تا کشور با وجود داشتن سابقه درخشان و مثال زدنی در طراحی و برنامه ریزی شهری و عناصر آن، به دلیل موارد نامبرده از قافله عقب مانده و تا امروز به استثنای حرکت های پراکنده در بعضی از شهرهای کشور، در زمینه برنامه ریزی شهری و تجهیزات آن از جمله مبلمان شهری دنباله روی کشورهای پیشرفته باشد. بسیاری از عناصر به کار رفته در یک خیابان، سابقه‌ای به قدمت تمدن بشری دارند. از جمله این عناصر می‌توان به انواع سرپناه و نشست گاه ها اشاره کرد. برخی دیگر از این عناصر به طور مشخص معلول ابداع یا اختراعی تاریخی هستند. به طور مثال نیاز به تلفن همگانی در مکان های عمومی پس از ظهور تلفن و فراگیری آن در اروپا و سایر نقاط شکل گرفت. هم چنان که در بخش پیشین نیز اشاره شد، در بررسی سیر تحول شهر و خیابان، نقطه عطف بسیار مهمی وجود دارد و آن انقلاب صنعتی است و این پدیده نه تنها بر سیمای ظاهری شهر تاثیر گذاشت بلکه تا اعماق وجودی جزئی‌ترین مسائل شهری ریشه دواند. وابستگی‌هایی را از بین برد و نیازهایی را ایجاد کرد با ظهور طراحان قرن بیستمی از گوشه و کنار دنیا، این شاخه از گرایش‌های طراحی هم بسیار گسترده و هم متنوع شد. نو آوری در مواد، فرایندهای تولید و فناوری، طرح های کامل تر و جامع تری را سبب گشت. مفاهیمی هم چون یکپارچگی، هماهنگی، هویت و دوام در سر لوحه کار طراحی برای مجموعه اجزای مبلمان شهر قرار گرفت. حال در آغاز قرن 21 آنچه بیش از همه مورد توجه قرار گرفته است، تخریب های جهانی زیست محیطی است. می توان پیش بینی کرد که طراحی در آینده در صدد عرضه محصولاتی خواهد بود که با محیط زیست سازگار باشند. مبلمان شهری نیز از این قاعده مستثنی نیست و اگر تا به حال کمتر بدان توجه شده است در آینده چنین نخواهد بود. مبحث مبلمان شهری در کنار رفع نیازهای مادی گروه های مختلف استفاده کننده از فضاهای شهری، به بعد زیبا شناسانه آن نیز باید بپردازد و این زیبایی بیش از هر چیز حاصل هماهنگی، وحدت و تنوع، تکرار شوندگی و انعطاف پذیری عناصر دخیل در طراحی شهری است. چه در غیر این صورت نابه سامانی و بی هدفی که امروز به دلیل پراکنده کاری و خود محوری های به اصطلاح صرفه اقتصادی و نبود الگو و ضوابط مناسب و استاندارد شده برای این عناصر بروز کرده چهره شهر را مخدوش نموده و راه گشا نیست.

منبع: سایت شهرنوشت

لینک ارسال
 • 7 months later...

مبلمان شهری در فضاهای شهری

در مجهزسازی فضاهای سبز و باز شهری ابتدایی‌ترین روش برای احساس آرامش و راحتی در پارک‌ها استفاده از نیمکت است. طرز قرار گرفتن این نیمکت‌ها باید به شکلی باشد که دسترسی به آنها آسان و راحت بوده یعنی در سراسر پارک و به تعداد زیاد موجود باشد. صندلی‌ها باید در روبه‌روی مناظر زیبا اما در جایی که در مسیر رفت و آمد افراد قرار نگیرد، واقع شود.

 

نیمکت‌های مراکز عمومی شهر نیز می‌تواند برای آسایش و راحتی شهروندان در کنار مراکز ویژه مانند ایستگاه‌ها، کیوسک‌ها، باجه‌های تلفن، ظروف زباله و شیرهای آب قرار بگیرند. مهمترین محل قرار گرفتن نیمکت‌ها در سطح شهر، مراکزی است که رفت و آمد مردم در آن جا زیاد است. به ویژه مکان‌هایی که برای استراحت و تفریح مردم است. فضای باز زیبا و مناسب عمومی به شهروندان این امکان را می‌دهد تا در کنار یکدیگر از طبیعت اطراف لذت ببرند. با داشتن مکان مناسبی برای نشستن احساس رضایت آنها چندین برابر شود. افراد مختلف انواع متفاوتی از نیمکت‌های پارک یا فضاهای سبز را می‌پسندند که این سلایق متفاوت چگونگی طراحی نیمکت‌های پارک را تعیین می‌کند و به آن تغییراتی می‌دهد.

 

 

برای نمونه جوانان بیشتر روی بالای نیمکت یعنی تکیه‌گاه آن می‌نشینند تا روی خود نیمکت و این مورد باید در طراحی نیمکت‌های پارک یا فضاهای باز شهری مورد توجه قرار گیرد. همچنین نیمکت‌هایی را که به این مراکز اختصاص می‌دهند، باید از استحکام بیشتری در ناحیه پایه‌ها برخوردار باشد. یا به عنوان نمونه برای افراد مسن نیمکت‌هایی که دارای پشتی یا تکیه‌گاه است، راحت‌تر از نوع بدون پشت آن است.

 

 

در حالی که برای سایر افراد صندلی‌های بدون پشت به آنها این امکان را می‌دهد تا در دو طرف نیمکت بنشینند.

 

 

در پارک یا فضاهای سبز شهری که امکان استفاده اقشار مختلف وجود دارد باید تمام امکانات رفاهی در نظر گرفته شود. صندلی‌ها و نیمکت‌ها باید به گونه‌ای برای این مکان‌ها ساخته شوند که مورد استفاده بیشتری برای همگان دارند.

 

 

در همین راستا و برای پیشگیری از تخریب مبلمان عمومی شهر باید به این نکته توجه داشت که تخریب بیشتر شامل چه چیزهایی می‌شود، چه زمانی این خرابکاری‌ها شکل می‌گیرد و توسط چه کسانی، سپس برنامه‌های پیشگیری را به کار بست.

 

در زمینه ایستگاه‌های اتوبوس نیز، داشتن یک ایستگاه اتوبوس مناسب برای تمام سیستم‌های حمل و نقل درون شهری امری واجب و ضروری است. اما مناسب‌ بودن این ایستگاه‌ها بسته به نظرات شهروندانی که از آن استفاده می‌کنند، دارد. از دید مدیران شهری که مسئولیت رسیدگی به این موارد را بر عهده دارند یک ایستگاه مناسب، ایستگاهی است که به مراقبت و نگهداری کمتری احتیاج دارد. از دید شهروندان یک ایستگاه خوب، دارای محیط دید بالا و امکان سوار شدن راحت به اتوبوس را دارد. هر دوی این نظرات خوب و به جا است، زیرا ساختن ایستگاه‌هایی که مورد استفاده کمتری دارند، تنها هدر دادن سرمایه و ایجاد مشکل برای مسئولان است. طراحی و ساخت مناسب آن می‌تواند مدت زمان انتظار برای اتوبوس را لذت بخش کند.

 

مکان‌های زیادی هستند که به علت نداشتن سایه‌بان، مکان‌های تجاری پررفت و آمد، مکانی که آمد و شد افراد سالمند در آن جا بیشتر است و مکان‌هایی که آب و هوا اعتدال مناسبی نداشته باشد، برای رفاه شهروندان احتیاج به نصب ایستگاه‌های اتوبوس درون شهری است.

 

 

بهترین مکان برای قرار دادن ایستگاه‌های اتوبوس در نزدیکی مغازه‌ها و در نزدیکی تقاطع‌ها است که در این صورت باید سه متر از مسیر عبور و مرور عقب‌تر قرار گیرد تا ایجاد ترافیک و برخورد با افراد پیاده را نکند.

 

و چنانچه ایستگاه از تقاطع دور بود، سایه‌بان ایستگاه باید ۱۲ متر از پیاده رو عقب‌تر قرار گیرد تا برای ایستادن اتوبوس مشکلی را ایجاد نکند.

 

 

ایستگاه‌ها همچنین باید در مسیر موازی با پیاده‌رو‌ها قرار گیرد تا تداخلی با افرادی که در پیاده‌روها در حال عبور و مرور هستند، پیدا نکند.

 

 

طرز قرار گرفتن این ایستگاه‌ها باید به شکلی باشد که مردم از باد و باران در فصل زمستان و از تابش اشعه خورشید در فصل تابستان محافظت شوند. هر چند این نکته مهم است که ایستگاه‌ها باید به سمت خیابان باشد تا به افراد امکان آمد و شد راحت‌تر بدهد.

 

کیوسک‌ها یا دیگر مراکز فروش یا دستفروشی باید در سمت پایین این ایستگاه‌ها واقع شوند.

 

 

ایستگاه‌های طراحی شده باید به شکلی باشد که گویای نماد شهری که در آن این ایستگاه قرار دارد بوده و از مواردی که منحصر همان شهر است ساخته شود.

 

 

گاهی ایستگاه‌های استاندارد از نوع مشخصی از مواد ساخته و طراحی می‌شوند. به جز موارد عنوان شده و در طراحی این تجهیزات باید میدان دید، تسهیلات، راحتی و دسترسی آسان به اتوبوس را نیز مد نظر داشت.

 

 

میدان دید مناسب مردم را قادر می‌سازد تا آمدن اتوبوس را ببینند. ایستگاه‌هایی که از نظر طراحی ضعیف هستند به سبکی طراحی شده‌اند که برای دیدن رفت و آمد اتوبوس باید ایستگاه را ترک کرد و به لب پیاده‌رو آمد.

 

 

نوع دیگر طراحی باید به شکلی باشد که سوار شدن اتوبوس برای افراد به راحتی شکل گیرد. این مورد یکی از موارد مهم در طراحی ایستگاه‌های اتوبوس است. زیرا مردم دوست دارند به راحتی به اتوبوس مورد نظر خود برسند.

 

ایستگاه‌ها باید دارای مکانی برای نشستن مسافرین باشند تا در مواقع بارانی یا هوای نامساعد احساس راحتی کنند.

 

 

مردم به اطلاعاتی در مورد زمان ورود و خروج به ایستگاه‌ نیاز دارند. وجود تابلوهای اطلاع‌رسانی در ایستگاه‌ها برای شهروندان و توریست‌ها بسیار جالب و مفید است.

 

 

به ویژه در بسیاری از مراکز شهری در مراکزی که افراد به میزان امنیت بیشتری نسبت به دیگر مراکز احتیاج دارند، مانند پارک‌ها، مراکز خرید و دیگر مراکز عمومی باید از تعداد بیشتری از چراغ‌های روشنایی در خیابان و مکان‌های فوق استفاده شود. طراحی این چراغ‌ها در سطح شهر به فن‌آوری طراحی این نوع چراغ‌ها و وسعت خیابان یا مراکزی که این چراغ‌ها در آن نصب می‌شود بستگی دارد.

 

 

اگر چه میزان استفاده بیشتر از این تمهیدات در شب شکل می‌گیرد اما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

 

اهمیت وجود روشنایی در سطح شهر به دلیل افزایش ایمنی در سطح خیابان‌ها به ویژه در مراکز پررفت و آمد، راهنمایی جهت‌ها در سر تقاطع‌ها، چهارراه‌ها، پل‌ها، ساختمان‌ها تشخیص هویت و موقعیت محل است.

 

 

در بسیاری از شهرها و کشورها برای جلب بیشتر توجه افراد و برای برگزاری اعیاد و مراسم جشن، شهر و درختان آن را چراغانی می‌کنند که این علاوه بر زیباسازی شهر به مکان‌های عمومی نیز روشنایی بیشتری می‌بخشد.

 

 

در ایستگاه‌هایی که چراغ‌های روشنایی آن روشن است شهروندان برای انتظار کشیدن احساس امنیت و آرامش بیشتری می‌کنند.

 

 

در کنار درهای ورودی ساختمان‌های مسکونی نیز وجود چراغ‌های روشنایی اهمیت بسیاری در رفت و آمد افراد دارد. حتی وجود چراغ در هنگام تعطیل بودن مراکز نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 

 

ظروف زباله‌ای که در سطح شهر قرار می‌گیرند به مصارف مختلفی می‌رسند. سطل‌های زباله‌ای که در سطح شهر قرار می‌گیرند باید قابل دسترسی آسان و به تعداد زیاد بوده و احتیاج به محافظت نداشته باشند.

 

 

یکی از اشتباهات مهمی که در شهر‌ها اتفاق می‌افتد این است که سطل‌های زباله را در جایی قرار می‌دهند که بتوان به راحتی آنها را خالی کرد نه این که به راحتی برای شهروندان قابل دسترسی باشد. نتیجه آن خیابان‌های پر از زباله و سطل‌های خالی است. زیرا مردم وقت خود را برای یافتن سطل زباله صرف نمی‌کنند. برای تعیین این که در چه جاهایی باید سطل زباله قرار بگیرد، مواردی را باید در نظر داشت، به عنوان نمونه وجود مواردی از مبلمان شهری در خیابان، نوع و موقعیت طبقات اول مانند ساختمان‌ها، فروشگاه‌ها و رستوران‌ها که همچنین باید نوع و میزان زباله‌های این مراکز نیز با سطل‌های گذشته شده متناسب باشد.

 

 

بهترین مکان برای گذاشتن سطل های زباله مکان‌های تجاری و پررفت و آمد در حاشیه پیاده‌روها، در نزدیکی اغذیه‌فروشی‌ها و کنار صندلی‌های ایستگاه‌هاست.

 

 

تعداد سطل‌های زباله که در یک مکان باید قرار داده شود به تعداد افرادی که در آن مسیر رفت و آمد دارند و میزان زباله‌های آن محل بستگی دارد.

 

 

برخی از موارد را در طراحی سطل‌های زباله باید در نظر داشت مانند تفاوت در طراحی سطل‌های زباله با سطل مواد به درد نخور و بدون استفاده، کیفیت مواد موجود در سطل، نداشتن سر یا دریچه برای ریختن زباله درون سلطل، بزرگی سطل که بستگی به میزان استفاده و محل قرار گرفتن سطل دارد، همچنین سطل‌ها باید محکم باشند تا در اثر نشستن برخی افراد روی آنها نشکند.

 

 

این موارد نیز در هنگام ساخت سطل‌های زباله باید در نظر گرفته شود، استقامت و دوام، موارد ضد حریق، رنگ، مقاوم در برابر آلودگی، لعاب‌داشتن سطل که شامل رنگی می‌شود که به راحتی ورقه نشود، سطل ژر از منفذ آلومینیوم که معمولا ماده خوبی برای استفاده در این مورد است، ژلاستیک‌های مقاوم، ورقه‌های استیل گالوانیزه، بیشتر سطل‌ها را باید بتوان به راحتی توسط ماموران شهرداری تخلیه کرد که بیشتر از طرف سرسطل تخلیه می‌شوند. تخلیه آن دسته از سطل‌هایی که از طرفین باز می‌شود کار سختی است. در برخی از مواقع موجب شکستن سطل و درب آن می‌شود.

 

 

سطل‌‌ها همچنین باید دارای سطحی باشند که از خروج مایعات درون سطل به بیرون جلوگیری کند. که برای رفع ابن مشکل از کیسه‌های داخلی پلاستیک درون آن استفاده می‌کنند. این کیسه‌ها از نوع فلزی خود بهتر هستند. در پارک‌ها در قسمت‌هایی که مخصوص پخت کباب است از لایه‌های فلزی استفاده می‌کنند. اما در سطح شهر از نوع پلاستیک آن استفاده بیشتری می‌شود.

 

 

در نیویورک استانداردهای جدید برای کیسه‌های زباله وضع شده است که از پارگی و نامرغوبی کیسه‌ها کاسته است. این یک کیسه پلی اتیلنی ۳۰ لیتری به ضخامت یک و نیم میلی‌متر است و قیمت آن تنها ۹ سنت است. به هر شکل برقراری یک برنامه صحیح برای محافظت و بهسازی موارد گفته شده یک ضرورت برای حصول نتیجه بهتر خواهد بود.

 

 

منبع: آسمونی

لینک ارسال
 • 1 month later...

طراحی مبلمان شهری، نیازمند روانشناسی شهروندان

 

یک کارشناس ارشد معماری گفت: مبلمان شهری باید ترکیبی از عملکرد و هنر باشد. به گزارش ایسنا،عبدالرحمن قلاوند افزود: مبلمان شهری نمایانگر هویت هر شهر بوده و از لحاظ معماری مانند چیدمان مبلمان خانه است و در راحتی شهروندان نقش موثر دارد.

وی بیان کرد: فرض کنید جای تلویزیون و یخچال را در خانه‎تان اشتباه انتخاب کنید، مسلماً آنجا احساس راحتی نخواهید کرد و مبلمان شهری نیز همین ویژگی را دارد که در صورت عدم انتخاب صحیح جای استراحت‎گاه، پارک و... آرامش از شهروندان سلب خواهد شد.

این کارشناس ارشد معماری ادامه داد: مبلمان شهری عکس زوم شده و بزرگتری از مبلمان خانگی است که کاملاً باید ترتیب و چیدمان فضای سبز، پارک، المان‎های شهر، استراحتگاه‎ها، نمازخانه، سرویس‎های بهداشتی و... را در آن رعایت کرد.

این مدرس دانشگاه پیام نور خرم‎آباد اضافه کرد: رعایت پارامترهای مبلمان شهری در آرامش بصری و نحوه زندگی ما تأثیرگذار است و اگر به این المان‎ها توجه نشود شهروندان نمی‎توانند به آرامش فکری برسند.

قلاوند تصریح کرد: تا حالا پیش آمده که دلتان بگیرد و بخواهید بیرون بزنید؟ اگر مبلمان شهری در برگیرنده نیازهای عاطفی شهروندان نباشد، دلمان از شهرمان می‎گیرد و این مسأله خوشایند نخواهد بود.

وی یادآور شد: طراحی مبلمان شهری باید متناسب با روانشناسی شهروندان باشد؛ ابتدا باید فهمید که نیاز روحی انسان‎های ساکن شهر چیست؟

این مقام دانشگاهی خاطرنشان کرد: همچنین در طراحی مبلمان شهری باید دانست چه امکاناتی لازم است که وقتی بیرون می‎رویم، به ما سرویس دهند.

قلاوند با تأکید بر اینکه معماری شهری و منظر شهری روی روحیات انسان تأثیر می‎گذارد، گفت: نیاز فکری و اجتماعی شهروندان را باید در مبلمان شهری مهیا و فراهم کنیم؛ چراکه نیازهای بصری و رفاهی انسان در گرو مبلمان شهری زیبا و زیبنده شهر است.

وی افزود: یک مبلمان شهری زیبا و با رعایت نیازهای روانی شهروندان باعث می‎شود که از روزمرگی شهرها کاسته شود.

 

این مقام دانشگاهی بیان کرد: مبلمان شهری ترکیبی از عملکرد و هنر است، چرا باید هم نیازهای عملکردی و هم جلوه‎های معماری و زیبایی را به ما بشناسند.

 

منبع: ایسنا

لینک ارسال

گرافیک محیطی و مبلمان شهری

 

مقدمه:

طراحی شهری، شهرسازی، مبلمان شهری، گرافیک محیطی، منظر شهری، فضاهای شهری و. . . اصطلاحاتی هستند که به تدریج وارد مباحث مدیریت شهری شده و به دنبال خود مجموعه ای از تخصص ها نظیر معماران، طراحان صنعتی، گرافیست ها، نقاشان، طراحان فضای سبز و. . . را وارد این عرصه نموده اند که هریک ادعای خاص خود را داشته و عدم شناخت کافی مدیران شهری، ملقمه ای از دخالت های غیر کارشناسی در حوزه های مختلف را به وجود آورده است. اما تعریف جدید هریک از این مفاهیم چیست و هر حوزه با به دست چه کسی باید سپرد؟ حوزه تخصصی و محدودیت هر یک چیست و اهمیت آن کدام است؟ بر اساس عنوان همایش، این مقاله سعی دارد تا تعاریف مبلمان و گرافیک محیطی را مشخص و نقش واقعی هریک را در وجوه گوناگون شهر بیان نماید.

 

 

مبلمان شهری:

مبلمان شهری یا اسباب و اثاثیه شهری (urban furniture - urban elements) مجموعه ای از وسایل و تجهیزاتی است که در محیط های شهری نصب شده و به نیازهای شهروندان در برخورد با شهر پاسخ می دهند. این نیازها بسیار متفاوت و متنوع هستند. نیاز به نشستن، ایستادن، قدم زدن، خواندن، برقراری ارتباط، خوردن و آشامیدن و ... .

 

2011-2-4-urban-furniture.jpgریشه حضور مبلمان شهری در جوامع انسانی به قدمت تاریخ است و هیچ گاه نمی توان نقطه آغاز مشخصی برای آن یافت. نیاز ساکنان شهر با گسترش شهرها، گسترش یافته و تغییر کرده است و عناصر شهری نیز به تبع آن شکل گرفته، گسترش یافته و تغییر کرده است. مساجد در طول تاریخ شاهد حضور عناصر ابتدائی نظیر نشیمن گاه، وضوخانه، آبخوری، ساعت آفتابی، حوض و ... و شهرهای ما از دیرباز شاهد اجزائی نظیرآب نماها، پایه های روشنائی، سکوها، راه بندها، گل جای ها و ... بوده است که به تدریج و به خصوص در دوران صفویه، برخی از آنان به آثار هنری گران بهائی تبدیل شده اند. این عناصر اگرچه در ابتدا بسیار محدود بوده اما با پیدایش اختراعات و پیشرفت علم، تکنولوژی و به دنبال آن پیدایش نیازهای جدید، گسترش یافته و پیچیده شده اند. اسباب و اثاثیه شهری از یکسو ریشه در شهر و فضاهای شهری دارند و از سوی دیگر پاسخگوی شهروندان و نیازهایشان هستند و همان قدر که باید به لحاظ فرمی با فضاهای شهری تطابق داشته باشند، باید با انسان ها نیز تطبیق یابند. چرا که اصولا این عناصر مهم ترین عناصر کاربردی شهر ها هستند. امروزه با تغییر تعاریف شهر و تغییر اصول نگرشی به فضاهای شهری به خصوص از میانه قرن بیستم به بعد، مبلمان شهری تنها به نیازهای فیزیکی شهروندان پاسخ نمی دهند بلکه در طول این زمان طولانی چنان در اجزاء شهری تنیده شده اند که پا را فراتر گذاشته و درگیر فرهنگ، خاطره و نیازهای روانی شهروندان شده اند. در شهرهای اصولی و هماهنگ عناصر اثاثیه شهری یکی از اصلی ترین ابزارهای ارتباط شهر و شهروند هستند. نیمکت تنها تخته ای برای نشستن، سطل زباله تنها مخزنی برای انداختن پاکت آب میوه و چراغ ها ابزاری تنها برای روشنائی نیستند.

امروزه مبلمان شهری اصلی ترین مفصل ارتباطی شهروند با شهر است. ابزاری که علاوه بر رفع نیاز، خاطره می سازد و احساس رضایت ایجاد می کند. در واقع زیبا ترین فضاهای شهری که اساس شهرسازی امروز است بدون عناصر مبلمان شهری، ارتباطی با شهروندان و استفاده کنندگان برقرار نخواهند کرد. در تعریفی ساده، مبلمان شهری عناصر واسط فضاهای شهری و شهروندان هستند که نقش خود را با پاسخ گوئی به نیازهای آنان ایفا می نماید. نیاز سنجی، انتخاب و چیدمان مبلمان شهری، علمی خاص است که استانداردهای مخصوص خود را دارد. این استانداردها و قواعد را از یک منظر و به صورت خلاصه شامل موارد زیر دانست:

1- ارگونومی و آنتروپومتری: به علم ابعاد و اندازه های انسانی آنتروپومتری می گوئیم و هنگامی که این ابعاد و اندازه ها به کمک طراحی فضا و وسائل مورد استفاده توسط انسان می آید به آن ارگونومی می گوئیم. ارگونومی در واقع علم استفاده از اندازه های انسانی در طراحی محصولات است.

2- آداب، رسوم و فرهنگ استفاده که برای هر قوم، ملت و یا شهر ممکن است متفاوت باشد. فرهنگ های مختلف هم بروی فرم و هم رنگ و بافت عناصر مبلمان شهری تأثیر می گذارند.

3- مواد و مصالح قابل استفاده در جغرافیای مختلف.

با گذشت زمان و نزدیکی انسان ها و جوامع به یکدیگر و همچنین آسان شدن رفت و آمد و سفر، نیازهای انسان ها نیز به یکدیگر نزدیک شده و اگرچه بسیاری از عناصر شهری را برای تمامی شهرها قابل استفاده نموده است اما هنوزهم بخشی از این وسائل باید بر اساس ضرورت های هرکشور و یاشهر طراحی وساخته شوند. نحوه استفاده از پارک، مدت نشستن، زمان پیاده روی، نوع تفریحات مردم و گذران اوقات فراغت و ... میان شهروندان مشهدی، تهرانی و اهوازی کاملا متفاوت است. میزان نور و زاویه تابش نیز در این شهرها متفاوت است. کارکرد خاص خیابان ها در ساعات مختلف روز در شهرهای مختلف تفاوت های اساسی دارد و شرایط آب و هوائی استفاده از مواد گوناگون را در ساخت و نصب این عناصر می طلبد تمام این تفاوت ها و به خصوص تفاوت های فرهنگی و رفتاری، نمود شهری خود را در مبلمان شهری می یابد. اما متاسفانه مبلمان شهری در شهرهای ما نه تنها خاطره انگیز نیست، بلکه گاهی به اصلی ترین نیازهای فیزیولوژیکی و فیزیکی انسانی نیز پاسخ نمی دهد و بدین ترتیب فضاهای شهری را نیز ناکارآمد و ارتباط شهر و شهروند را از هم می گسلد و یا اصولا اجازه نمی دهد این ارتباط شکل بگیرد. مبلمان شهری از این جهت اهمیت دارد که باعث حضور بیشتر و کیفی شهروندان و در نتیجه افزایش مشارکت شهروندان شود. همچنین مبلمان شهری فضاهای شهری شهرهای ما را برای اقشار خاص قابل استفاده می سازد. شهروندان سالمند، مادرانی که فرزندان خردسال دارند، جانبازان و معلولین چگونه در شهر حاضر می شوند؟ چگونه حرکت می کنند واز شهر لذت می برند؟ وظیفه اصلی طراحی و نظارت بر ساخت عناصر مبلمان و اثاثیه شهری بر عهده طراحان صنعتی است و در این وظیفه اصلی هم به کمک معماران و طراحان منظر می روند و هم از مهندسان مکانیک و سازه کمک می گیرند اما مسئولیت اصلی کماکان بر عهده طراحان صنعتی خواهد بود. طراحان صنعتی کارشناسانی هستند که نیاز مخاطب را شناسائی کرده و یا تشخیص می دهند، با تولید انبوه و روش های آن آشنا هستند و از سوی دیگر به خوبی تخصص تعیین رنگ و فرم را فرا گرفته اند. طراحان صنعتی برای تعیین رنگ عناصر و وسائلی که طراحی می نمایند نیازمند گرافیست ها و یا نقاشان نیستند. تفاوت اصلی طراحان صنعتی و معماران، شناخت آنان از روش های تولید و آشنائی آنان با مواد و مصالح تولیدی و چگونگی تولید انبوه است.

 

منبع: طراحی صنعتی ایرانی

لینک ارسال

مبلمان شهری

 

مقدمه

در میان ساختمانها و بناها ، وسایلی نیاز است تا زندگی شهری را بهبود بخشد . وسایلی که همچون اثاث یک خانه ، امکان زندگی را درفضای میان رنگ وبتی و شیشه فراهم آورد . مبلمان شهری به مجموعه عناصری گفته می شود که در شهر و خیابان و در کل فضای باز نصب شده اند و استفاده عمومی دارند . بنا براین به دلیل ارتباط تک تک شهروندان با مبلمان ، آن ها وظیفه و مسوولیت خطیری در حفظ و نگه داری آن تجهیزات دارند ؛ مانند نرده ها ، میله های راه بند و روشنایی پایه چراغ ، سر پناه ایستگاه اتوبوس ، تابلوهای تبلیغاتی ،سطل زباله ، پت های عابر پیاده ، آبخوری ، پایه پرچم ، ساعت ، پلهای عرضی روی جوی آب و ....

 

نیمکت

در مجهز سازی فضای های سبز و باز شهری ابتدایی ترین روش برای احساس آرامش و راحتی در پارک ها استفاده از نیمکت است . طرز قرار گرفتن این نیمکتها باید به شکلی باشد که دسترسی به آنها آسان و راحت بوده یعنی در سراسر پارک و به تعداد زیاد موجود باشد . صندلی ها باید در روبروی مناظر زیبا اما در جایی که در مسیر رفت و آمد افراد قرار نگیرند، واقع شود.

نیمکت ها ی مراکز عمومی شهر نیز میتواند برای آسایش و راحتی شهروندان در کنار مراکز ویژه مانند ایستگاه ها ، کیوسکها ، باجه های تلفن ، ظروف زباله و شیرهای آب قرار بگیرند .

مهمترین محل قرار گرفتن نیمکتها در سطح شهر ، مراکزی است که رفت وآمد مردم در آنجا زیاد است . به ویژه مکانهایی که برای استراحت و تفریح مردم است. فضای باز زیبا و مناسب عمومی به شهروندان این مکان را میدهد تا در کنار یکدیگر از طبیعت اطاف لذت ببرند . با داشتن مکان مناسبی برای نشستن احساس رضایت آنها چندین برابر شود . افراد مختلف انواع متفاوتی از نیمکت های پارک یا فضاهای سبز را می پسندند که این سلایق متفاوت چگونگی طراحی نیمکتهای پارک را تعیین میکند و به آن تغییراتی می دهد.

برای نمونه جوانان بیشتر روی بالای نیمکت یعنی تکیه گاه آن می نشینند تا روی خود نیمکت و این مورد باید در طراحی نیمکتهای پارک یا فضاهای باز شهری مورد توجه قرار گیرد . همچنین نیمکتهایی را که به این مراکز اختصاص میدهند ، باید از استحکام بیشتری در ناحیه پایه ها برخوردار باشد . یا به عنوان نمونه برای افراد مسن نیمکتهایی که دارای پشتی یا تکیه گاهاست ، راحتتر از نوع بدون پشت آن است.

در حالی که برای سایر افراد صندلی های بدون پشت به آنها این امکان را میدهد تا در دو طرف نیمکت بنشینند .

در پارک یا فضاهای سبز شهری که امکان استفاده اقشار مختلف وجود دارد باید تمام امکانات رفاهی در نظر گرفته شود . صندلی ها و نیمکتها باید به گونه ای برای این مکان ها ساخته شوند که در مورد استفاده بیشتری برای همگان دارند. در همین راستا و برای پیشگیری از تخریب مبلمان عمومی شهر باید به این نکته توجه داشت که تخریب بیشتر شامل چه چیزهایی می شود ، چه زمانی این خرابکاریها شکل میگیرد و توسط چه کسانی ، سپس برنامه های پیشگیری را به کار بست.

 

فرسودگی بر قامت مبلمان شهری

اصول به کار رفته در طراحی وسایل بازی در پارکهای کشور همچنان مبتنی بر مکانیزمهای ساده یی است که سلیقههای کودکان امروز را راضی نمی کند. کودکان از سر ناچاری است که وسایل فرسوده در پارکها را تحمل می کنند . آنها نمی دانند مسوولان و برنامه ریزان شهری دیرگاهی است آنها ا از یاد برده اند . زمین های بازی کودکان سالهاست به فضایی بسته ، دلگیر با وسایل فرسوده تبدیل شده است و دراین میان مسوولان به بهانه محدودیت اعتبارات ، در این بخش مهم از حوزه فرهنگ شهر را نادیده می گیرند تا فرسودگی همچنان بر قامت مبلمان شهری این بخش از شهرها چیره شود. کارشناسان شهری معتقدند ، ساخت وسایل بازی در پارک ها برای کودکان چون دیگر مبلمان شهری موجود در تهران و دیگر شهرها دور از تخصا بوده و تنها به صورت الگو برداری سطحی از نمونه های غربی صورت میگیرد و خلاقیتی به منظور بومی کردن آنها صورت نمی گیرد . از دیگر سوبه اعتقاد روانشناسان کودک ، این وسایل در پرورش خلاقیت کودک نقشی ندارند وپاسخگوی نیازو استعداد کودکان نسل امروز نیستند.

 

معیارهای رنگ آمیزی مبلمان شهری

تقسیمات منطقه ای ، عناصر مختلف شهری ، معماری و بافت منطقه ای ، از معیارهای رنگ آمیزی مبلمان شهری محسوب می شوند . در تقسیمات منطقه ای ، عناصری مانند ویژگی های منطقه به لحاظ اقلیمی و آب وهوایی، ویژگی های فرهنگی ، مبلمان ، علائم هدایتی ، کیوسکها ، جدولها ، نرده ها و پلهای عابر، مورد توجه قرار می گیرند .

همچنین نوع رنگ بر پایه پژوهشهای رنگ از منظر روانشناسی شهری ، پژوهشهای روانکاوانه هر منطقه و طبقه بندی نیازهای رنگی بر اساس فرهنگ هر منطقه ، رنگ فضای سبز و رنگ بندی گل آرایی ، هارمونی رنگهای طبیعی فضای سبز با رنگ حصارها و عناصر جنبی موجود در فضا ومعماری ، پژوهشهای تکنولوژیک و شیمیایی رنگ و مصالح ماندگار و سازگار با شرایط اقلیمی آن ، تعیین می شود . همچنین کارشناسان به لحاظ شرایط اقلیمی ، فصلهای تابستان و بهار ا برای این کار پیشنهاد می کنند .

تهران از جمله شهرهایی است که به لحاظ بصری و منظر عمومی ، دارای اغتشاشات و بی نظمی های فراوانی است و با کمی دقت می توان وجود این بی نظمی ها را در تمام نقاط و سیمای شهر احساس کرد.

کارشناسان ، وجود رنگ مناسب در یک محیط شلوغ با مبلمان فرسوده و بی روح مانند تهران برای ایجاد نشاط و آرامش در شهروندان ضروری میدانند و همچنین این عنصر را عاملی برای کمتر به نظر رسیدن این خرابی ها و فرسودگی ها به شمار می آورند

 

منبع: شرکت سازه گستر نیروانا

لینک ارسال
 • 3 months later...

تاثیر مبلمان شهری چند منظوره در بهبود کیفیت منظر شهری

 

تعریف مبلمان شهری و انواع آن

در فضای خشن میان ساختمانها و بناها وسایل و ضمائم مکملی نیاز است تا زندگی شهری را سامان بخشد. تجهیزاتی که مانند اثاث خانه امکان زندگی درفضای محصور میان سنگ و شیشه فراهم آورد. این عناصر جریان حرکت، سکون، تفریح، بهداشت و … را در شهر تنظیم می کنند و به آن روح می بخشند. مبلمان شهری به مجموعه وسیعی از وسایل، اشیاء و دستگاه ها، نمادها و عناصری گفته می شود.که چون در شهر و خیابان و در کل در فضای باز نصب شده اند و استفاده عمومی دارند به این اصطلاح معروف شده اند.

در انتخاب جایی برای نشستن معمولاً استفاده کوتاه مدت و یا بلند مدت در نظر است. نشستن بلند مدت الزامات و تسهیلات خاص خود را می طلبد مانند فرم؛ مدولاریته؛ ارگونومی و قطعات اضافی، برای استفاده کوتاه مدت هم می توان ترکیب ساده و متنوع تری را در نظر داشت. نیمکت های یکپارچه با گلدان یا نیمکت های دیواری و پایه کوتاه روی دیوار، مانند صندلی ایستگاه های اتوبوس.

به تعبیر دیگر نیمکت ها و صندلی های خیابانی با استفاده کوتاه مدت در دسته بدون پشتی و بلند مدت در گروه نیمکت های با پشتی قرار می گیرند. دسته اول در تکمیل فضاهای معماری ساخت عمومیت بیشتری دارند. معمولاً در اکثر این نشستگاه ها اهداف زیبایی شناسی و تزئینی رعایت گردیده و کمتر به راحتی آنها توجه شده است. همچنین نزدیک کردن آنها به اجزایی تندیس وار در محوطه های مورد نظر طراحان، عرفی رایج شده است.

 

حالتهای مختلف نشیمنگاه

 

 • پشت به پشت بدون هیچ تماسی.
 • رو در رو برای ایجاد مکالمه و صحبت.
 • نشستن در کانون توجه و فعالیت مانند میدان و تفریحگاه ها.
 • نشستن برای مقاصد خاص مانند سرپناه ایستگاه اتوبوس یا کافه.
 • نشستگاه های مدولار که در واحدهای کوچک قابلیت ایجاد فرم گرد و منحنی را دارند و به ویژه برای گرداگرد درخت و گلدان مفیدند.
 • نیمکت و صندلی دنج و پنهان که با گل کاری یا گیاه پایه بلند گلدانی ادغام می شود و فضای کاملی را با خصوصی سازی مناسب خلق می کند.

 

مکان یابی

مکانهای نشستن از عناصر مهم مبلمان به حساب می آیند و برنامه ریزان و طراحان با مجهز کردن فضاهایی از شهر با این عناصر، محیطی جهت توقف و آرامش و فراهم کردن امکان رفاه عابرین به وجود می آورند. همچنین زیبایی خاصی به مناظر خیابانی می توان بخشید.

تا حد ممکن وسایل نشستن باید در جایی نصب شوند که از برخی عوامل جوی به ویژه باد در امان باشند. استقرار آنها باید بر اساس چیدمانی منطقی صورت بگیرد تا از معلق ماندنشان در سطح خیابان و فضای مورد استفاده جلوگیری شود. چیدمان نادرست به سادگی باعث ایجاد حس شلوغی و مزاحمت در مکان استفاده می گردد. تعدادی از نیمکت ها و صندلی های خیابانی را در سایه و تعدادی دیگر را در آفتاب قرار می دهند آنهایی که در گذرگاه قرار می گیرند نباید مزاحمتی در رفت و آمد مردم ایجاد کنند. نیمکت باید طوری موقعیت دهی شده باشدکه فرد به جای نگاه کردن به مردم و ترددشان طبیعت و مناظر اطراف رامشاهده کند. نیمکت ها باید حداقل منظر دو سویه داشته باشند و به افراد گزینه های متنوعی برای انتخاب ارائه دهد مانند: آفتاب؛ سایه؛ آرامش، فعالیت و … .

 

مکان یابی مناسب مبلمان شهری

 

u5kzuq2izhruls5fsb4.jpg

گلدان خیابانی

زمانی در شهر از گلدان استفاده می شود که امکان کاشت مستقیم درخت و درختچه در زمین نیست. گلدان محاسن زیادی برای نمایش گلها و گیاهان زینتی در منظر شهر دارد. همچنین از گلدان برای ایجاد مانع، احیای محیط، غنای بصری، تلطیف مکان کاهش بصری ارتفاع دیوارها و برخی ساختمان های بلند و خشک؛ القای فرم های مینیاتوری معماری متمایز ساختن مسیر پیاده از سواره و از این قبیل استفاده می شود.

 

h1t5w7wylz8v1z4dll4h.jpg

گلجای و نیمکت با مصالح طبیعی

نیمکت و تبلیغات

در نقاطی که امکان استفاده از تابلوی تبلیغاتی در ارتفاع وجود ندارد می توان با کمترین هزینه از نیمکت ها بدین منظور استفاده کرد. با اینکه تجربه ثابت کرده این نوع تبلیغات در معرض فرسودگی و تخریب بیشتری قرار دارند ولی به دلیل کم ارتفاع بودن و نزدیکی به عابرین بازده تبلیغاتی قابل توجهی برخوردارند.

 

نیمکت و گلجای

یک برنامه منظم مداوم آبیاری با ۳ تا ۴ بار تعویض گلهای فصلی در خلال بهار و تابستان می تواند به سیمای شهر طراوت و سر زندگی ببخشد. غنای بصری و انواع گلها و گیاهان کیفیت فصول و دگرگونی در احوال را برجسته تر می سازد و گذران زندگی را دلپذیرتر می کند.

 

4h26fxvdalbjknyqa1fu.jpg

استفاده از پشتی نیمکت در امر تبلیغات

 

pg0ujo69z5nobfct9c8w.jpg

طرح نیمکت جهت استقرار زیر سایه درختان

تخریب آنها و آسیب به دلیل همپوشانی از جهات مختلف کمتر می باشد از طرف دیگر به دلیل سنگین بودن مجموعه امکان جا به جایی و شکستن وجود ندارد.

 

ss0t3shdulc0fgch3ns5.jpg

تلفیق محلی برای نشستن وگلجای

 

aj0un6ibmci4agx9l4ca.jpg

تلفیق نیمکت و گلجای و سطل زباله

انواع پایه ها و تابلوهای تبلیغاتی

 

xaztu8ytmseayir5tal.jpg

انواع پایه ها وتابلوهای تبلیغاتی

نیمکت و آبنما

به منظور کاهش تعداد پایه های عمودی صرفه جویی در فضا و جلوگیری از آشفتگی بصری از پایه های منبع نوری جهت نصب گلجای تابلو و پارک دوچرخه می توان اسنفاده کرد. به علاوه میتوان با ترکیب علائم راهنمایی با تابلوهای تبلیغاتی تنوع بیشتری به محیط بخشید.

آب به عنوان یک عنصر طبیعی نقشی پر رنگ و قوی در مناظر و به خصوص مبلمان شهری دارد. گذشته از آیات و احادیث (و من الماء کل شی حیء) استفاده از آن در مبلمان شهری شاخص و تعیین کننده است. می توان با استفاده از ترکیب نیمکت و آبنما علاوه بر ایجاد محیطی شاداب و با طراوت به تلطیف هوای فضای اطراف کمک کرد.

 

hnodr5he02fnp246ejgn.jpg

تلفیق محلی برای نشستن و آب نما

 

7l2flg4ovil0rfiwv8y.jpg

نمونه هایی از ترکیب مبلمان و بیان مزایا و مشکلات آن

به منظور تقویت روحیه همگرایی و ایجاد ارتباط بین شهروندان و تنوع بخشیدن به مبلمان شهری استفاده از نیمکت هایی با ترکیب هایی همگون و بدیع ضروری به نظر می رسد.

کمتر مکانی است که برای نشستن افراد در نظر گرفته شده باشد ولی فاقد گل و گیاه وچمن باشد، تاثیری که این عناصر به خصوص گلهای معطر رنگی در تلفیق با سایر عناصر مبلمان شهری بر انسان دارد خود به خود برآورنده محیطی آرامش بخش و دلپذیر خواهدبود.

می توان در مناطق گرمسیر کشور نیز از گل و گیاه ویژه آن اقلیم همراه با صرفه جویی در مصرف آب با مدیریت صحیح و برنامه ریزی دقیق آبیاری به نحوی در ترکیب با نیمکت های شهر استفاده کرد.

در بازارهای شلوغ و پر سروصدا با تابلوهای نامنظم می توان از تابلوهای تبلیغاتی با چیدمان صحیح و استفاده به جا در تلفیقی ماهرانه و بدیع با مکان های نشستن یا انواع پایه ها در به وجود آوردن منظری مناسب کمک کرد.

 

منبع: نشریه اینترنتی معماری منظر

لینک ارسال

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
 • اضافه کردن...