رفتن به مطلب

وضعیت کشاورزی ایران

ارسال های توصیه شده

سلام

از سایر عزیزان مرتبط با بخش کشاورزی دعوت میکنیم نظر شون رو با ذکر دلیل ومدرک در خصوص اینکه کشاورزی ایران در چه وضعیتیه، ارایه بفرمایید . شما میتونیدباذکر آمار ضعف یا قوت گرایش های مختلف رو بحث بکنید. برفرض مثال اینکه هر سال مقدار زیادی گندم از طریق بخش های خصوصی ودولتی وارد کشور میشه موجب شده همه فکر بکنند که کشاورزی ایران مخصوصا بخش زراعت و اصلاح وضعیت اسف باری داره،نظر شما چیه؟

عزیزان میتونید راهکارهم ارایه بدید.

این بحث میتونه کمک بکنه که نقاط ضعف و قوت کشاورزی رو در ایران بهتر درک بکنیم. علی الخوص مهندیسین جوان همچون بنده بسیار به تجربیات و نظرات شما عزیزان نیازمندیم.

لینک به دیدگاه

اول سلام

دوم خیلی خوش اومدین اقا ذکریا

سوم خیلی ممنون بابت تاپیک:a030:

اونطور که باید رو کشاورزی سرمایه گذاری نمیشه.برا همین وقتی ی دانشجوی کشاورزی فارغ التحصیل شد عملا جایی قدرشو نمیدونه.و باید وارد بخش کارافرینی بشه تا بدونه کار کنه.

تو این زمینه هم تنها مشکلی ک وجود داره بازار کاره.دانشجوها آموزش های لازم رو جهت بفرش رسوندن محصولشون نمیبینن،نمیدونن چجوری باید با مردم وارد ارتباط بشن که مثلای روستایی ،یا ی رستوران،و...بتونه بهش اعتماد کنه و حاضر ب همکاری باهاش بشه.

از دوستای خودم شخصی بود ک پرورش قارچ راه انداخت.اونم ارگانیک واقعا هم از نظر کیفیت خوب و خوشمزه بود.

ولی نتونست اعتماد رستوران هارو جلب کنه.

بنظر من بجای اینکه بیرون دانشگاه دنبال اصلاح بگردیم.از داخلش شروع کنیم و دانشجوهارو با شیوه کار عملی نه صرفا تئوری آشنا کنیم.

لینک به دیدگاه

بر اساس گزارشی در تیرماه سال ۱۳۹۳، در ایران در بین کالاهای وارداتی دانه سخت گندم در صدر وارداتی‌ها با دومیلیون‌و۱۴۳هزارتن به ارزش ۷۵۱میلیون‌دلار قرار دارد و در رتبه‌های بعدی نیز به‌ترتیب برنج، دانه ذرت دامی، کنجاله سویا، شکر تصفیه‌نشده و روغن خام سویا جای گرفته است.

البته این فقط به امسال مربوط نمیشود و سالهای پیش نیز ایران واردات زیادی انجام میداد. به نطر من دلیل این همه واردات ما تولید کم ما نیست، بلکه دلیل آن

1.مصرف بیش ازحد ما ایرانی هاست.

2.تنوع منابع غذایی اصلی در ایران کم است، مصرف نان و دیگر فراورده های آردی با هیچ غذای دیگری قابل مقایسه نیست.

منبابع:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

بله منم موافقم دانشجویان ما در ضمینه کار آفرینی بسیار ضعیف اند یکی ازدلایلش میتونه بحث حمایت های مالی باشه. اما دلیل اصلیش به نظرم اینه که کشاورزی بیشتر عملیه و ما کمتر به این نکته توجه داریم در نتیجه چون پیش ضمینه ای نداریم اگر بخواخیم کاری رو هم شروع کنیم در یکی از مراحل کار شکست میخوریم و باز چون پشتوانه ای نداریم نمیتونیم دوباره بلند شیم .من به عینه اینو بارها دیدم.

لینک به دیدگاه

با سلام

مرسی از آقا ذکریا عزیز که به موضوع خیلی خوبی اشاره کردن

متاسفانه تو کشور ما در همه حوزه اشتغال دچار مشکل هست مخصوصا کشاورزی که پایه و اساس نیاز جامعه هست

در مورد رشته خودم میگم متاسفانه تو واحدهای درسی رشته صنایع غذایی ,به جای واحدها غیر ضروری که چیزی جز وقت تلف کردن نیست ,واحد تخصصی عملی تو بخش کارخانه جات و آزمایش کنترل و کیفیت غذایی به صورت اساسی آموزش داده نمیشه و ضعف بیشتر فارغ التحصیلان اکثر رشته ها تو تجربه کافی نداشتن برای کار ,برای همین هم هست تو آگهی استخدامی سابقه کار ملاک هست ,کسی که از دانشگاه بلافاصله میخواد وارد بازار کار بشه ,وقتی وارد محیط کار میشه نمیدونه چکار کنه! مثال میزنم یکی از دوستانم تعریف میکرد شخصی از رشته صنایع غذایی تازه فارغ التحصیل شد وقتی تو کارخونه رفت بلد نبود یکی از آزمایش های ساده آزمایشگاه برای تست انجام بده و از کارگر این آزمایش یاد گرفت (گفته بود اصلا همچین آزمایشی تو دانشگاه بهش آموزش ندادن)

یا تو رشته هایی دیگه مثال های مختلف

خب از آموزش تو دانشگاه بگیرد تا حمایت های شغلی ,دانشجو عملا بعد از دانشگاه یک آدم صفر کیلومتر میخواد وارد حوزه کار بشه به جای اینکه حمایت بشه طرد میشه ,معمولا کاری غیر از رشته خودش باید پیدا کنه مگه کارآفرین باشه که اونم بحثش جداس چقدر شانس بیاره و موفق باشه

لینکی که ذکریا عزیز تو تاپیک گذاشت مربوط به "اسراف کار ترین مردم جهان را بشناسیم " واقعا قسمت نیجه گیری نکات خیلی آموزنده ای اشاره شده بود :

استفاده درست از منابع، يکي از پيش‌شرط‌هاي توسعه هر کشور است؛ اما ايرانيان بيش از هر ملت ديگري در هدر دادن منابع غذايي، انرژي و حتي وقت خود پيشتاز هستند. آنها براحتي منابع ملي خود را به مقدار قابل ملاحظه ­اي تلف مي­كنند. مردم ايران بر خلاف تمام آموزه‌هاي ديني و علمي بدون هيچ اغراقي از اسراف‌کارترين مردمان جهان هستند. اسراف در اين منابع به حدي است كه مصرف سرانه آب، انرژي، دارو، نان و ساير مواد غذائي و صرف وقت براي انجام يك كار معين در ايران چند برابر استانداردهاي جهاني است. اين يک ادعاي ساده و بدون استناد نيست. فرهنگ استفاده از مواد غذايي شايد در هيچ کجاي دنيا به اندازه ايران ناسالم و غير اقتصادي نباشد. به همين دليل طول عمر ايرانيان، %20 كمتر از ميانگين جهاني بوده و حدود %40 از مرگهاي روزانه به دليل سوء تغذيه ميباشد. در كشور ما از مجموع 800 مرگ روزانه 300 مورد مستقيماً به تغذيه نامناسب مربوط است. همچنين هر فرد ايراني حدود 4 برابر ميانگين جهاني انواع انرژي را مصرف مي‌كند. آمار رسمي وزارت بهداشت مي‌گويد در 8 سال گذشته، متوسط تعداد داروهاي تجويز شده در هر نسخه، بيش از چهار قلم بوده و در حال حاضر نيز متوسط كشوري آن به 3/6 قلم (بيش از سه برابر ميزان جهاني) رسيده است. با اميد به تغيير در بينش و رفتار ما ايرانيان.
لینک به دیدگاه
سلام منم مهندس کشاورزی هستم رشته گیاه پزشکی خوشحال میشم در گروه کشاورزی عضوم كنيد

سلام دوست عزیز ,بسیار عالی خیلی خوش اومدید به تالار کشاورزی:icon_gol:

شما از همین الان عضو رسمی تالار کشاورزی هستید :a030::ws3:

لینک به دیدگاه

سلام ودرود

باتشکر از مهندسMahdi Eng بخاطر مثال خوبشون .

من خیلی از رشته ها ی دیگه و وضعیتشون خبر ندارم اما برادرانه به دانشجویان رشته های کشاورزی توصیه میکنم مطالعاتشون و مشورت با افراد با تجربه رو بالاتر از اینا ببرن وگرنه اگه فقط به استاداتون و گفته هاشون متکی باشید یکی میشید مثه بقیه بیکار های بیشمار، کار افرینی خیلی راه خوبیه برای فرار از این معزل، یه راه دیگه میتونه ایجاد تعاونی های مربوطه به همراه اساتید باشه، اگه بتونید با اساتیدتون این کارو بکنید عالی میشه.

لینک به دیدگاه

مشکل فعلی ما وضعیت اسفبار آب هست اگر عمر و فرصتی بود اطلاعاتی در این زمینه ارائه میکنم گرچه اونقدر کشور درگیره که کاملا محسوسه

لینک به دیدگاه
مشکل فعلی ما وضعیت اسفبار آب هست اگر عمر و فرصتی بود اطلاعاتی در این زمینه ارائه میکنم گرچه اونقدر کشور درگیره که کاملا محسوسه

خوشبختانه امسال نزدیکای بهار بارندگیه خوبی داشتیم که بیش تر باغات ابیاری شدن که چندین سال بود که همچین بارندگی و ابیاری نداشتیم . :w16:

ولی قبل از اون مشکل ابیاری جدا معضل بزرگی بود و حتی اب چاه های زیر زمینی خیلی پایین رفته بود . :hanghead:

با یه دونه از مسئولین درباره مشکل ابیاری صحبت میکردم تحصیل کرده بودن ما رو زد تو سرم گفت شما که تحصیل کرده ای! ما اول باید اب اشامیدنی مردم رو تامین کنیم بعد اب کشاورزی رو . خو به درخت نمیشه گفت که اقو ما اب اشامیدنی نداریم تو یه سال صب کن خشک نشو تا مسئولین دونه دونه مشکلات رو حل کنن . ( تهش مشکل ابیاری ما رو حل کردن )

حتی تو شمال کشور هم زمین ها رو به سختی ابیاری میکردن .

همچنین باوضعیت اب و هوایی ایران هم چند سال اخیر خیلی وضعیت کشاورزی رو به هم ریخته بود سرما زدن درختان ، بارندگی نا به هنگام برای گندم ها و برنج ها .

یه مشکلی دیگه به دوستان مهندس کشاورز و کشاورزان بها نمیدن و. انرژی زیاد میخواد ولی در امد زایی کمه :w16:

لینک به دیدگاه

در ادامه صحبت های زکریا عزیز بگم تا بچه های کشاورزی خودشون دست به کار نشن کسی براشون کاری انجام نمیده ,کارآفرینی تو کشاورزی مثل همه شاخه ها سرمایه اولیه میخواد برای شروع کار از تولید و پرورش هر محصولی تو گلخونه تا تولید و بسته بندی غذا ,اگر روی اصول و پایه جلو برید و کشاورزی علمی انجام بدین حتما جواب میگیرن ,سود خیلی خوبی هم داره اگه بازاریابی محصولشون خوب باشه اینو واقعا جدی میگم

بعضی ها هستند محصولات خیلی خوبی تولید میکنند اما مهم ترین مسئله برای فروشش و عرضه به بازار دست کم میگیرن و اینجاس ضرر میدن

اساس اصلی افزایش عملکرد یا بازدهی مناسب تو کشاورزی :

اول اینکه برای رفع کمبود آب استفاده از سیستم های آبیاری تحت فشار کاربردی اما هزینه تقریبا بالایی برای زمین های بسیار بزرگ کشاورزی داره ولی بهترین راه حل هست (معمولا از شیلنگ های از جنس پلی اتیلن استفاده میکنند

دوم اینکه باید سطح زمین های زیر کشت کاهش بدیم به دلیل محدودیت آب و خاک مرغوب

سوم اینکه به دلیل کم بود زمین های کشاورزی میتونیم از کشاورزی عمودی استفاده کنیم یکی از راه حل های رفع کمبود غذای جهانی هم هست و واقعا تاثیر زیادی داره

این نمونه ی از کشاورزی عمودی (بیشتر برای سبزیجات و صیفی جات بکار برده میشه) :

pefhz2vrc2whg9ytqxmf.jpg

لینک به دیدگاه
این لینکو یه نگا بندازید امیدوارم بدرتون بخوره:

با تشکر از شما

نظرات زیر خبر رو هم حتماً بخونید .

ضمن اینکه به اندازه ی لازم هم به این آگهی های استخدام مشکوک باشید !‌

سلام من کارشناسی ارشدمدیریت دولتی هستم وجویای کارلطفا مرا راهنمایی کنید :

ربات ساز: سلام فعالیت در زمینه مدیریت و تدریس کلاس های خلاقیت و رباتیک در مدارس و مهدکودک ها می باشد. سود شما بابت هر کلاس 15 نفره و 10 جلسه تدریس 600000 تومان به صورت خالص می باشد لطفا ادرس ایمیل خود را پیامک نماییدد تا جزئیات بیشتر برایتان ارسال گردد

سلام. من اطلاعاتم رو براتون ارساال کردم. یه سوال..این 180000 تومان که خواستید بابت چیه دقیقا؟

ربات ساز: سلام هزینه دریافتی بابت حق عضوت شما می باشد آموزش ها چه به صورت مجازی و چه حضوری کاملا رایگان می باشد این هزینه بابت هزینه های خود کارجویان دریافت می شود

ميشه بپرسم 180 هزار تمان كه از بنده گرفتين چي شد.والا هيچ كاري و درامدي بنده ندارم الان.هر مدرسه اي كه ميرم نياز به اموزش و كلاس در اين مورد ندارن.اگه 700 هزار تومان تضميني هست پس لطفا به بنده بپردازين ديگه... هي روزگار........

ربات ساز: سلام شما باید طبق برنامه های شرکت عمل نمایید یعنی روزی 4 ساعت فعالیت کنید و با خانم رزمی در ارتباط باشید در پایان 3 ماه اگر درآمد شما کمتر از 2100000 تومان شد شرکت موظف به پرداخت این مبلغ می باشد موفق و پیروز باشید

از اینها که بگذریم خوندن شرایط متقاضیان ....

سلام دانشجو ارشد روانشناسی بالینی هستم ازایلام...

سلام فوق لیسانس شیمی کاربردی دارم و جویای کار هستم...

سلام.فارغ التحصیل کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه دولتی بیرجند هستم و جویای کار ....

سلام .دانشجوی کارشناسی ارشد صنایع غذایی هستم. دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی...

من ارشد مهندسی پلیمر هستم و پذیرفته شده دکترای مهندسی پزشکی مهر 93 و جویای شغل در شهر شیراز هستم...

سلام من یک اسما یک مهندس مکانیک و بیکار داری مهارتهای : مدرک ومهارت جوشکاری SMAW مدرک بازرسی جوش مدرک ومهارت اپراتوری و برنامه نویسی دستگاه های CNC دیپلم زبان مدرک ICDL آشنا به نرم افزار رشته ام

دانشجوی ترم آخر ارشد زمین شناسی اقتصادی هستم ممنون میشم یه کار مناسب برام پیداکنید

سلام لیسانس جامعه شناسی هستم شرایط کار دارم

ليسانس تكنولوژي صنايع چوب و كاغذ هستم و دانشجوي ارشد مهندسي جنگل دنباله كاره پاره وقت هستم

با سلام. من فوق لیسانس کشاورزی دارم؟ آیا میشهههههههههههه...................

:sigh:

لینک به دیدگاه

حرفهای مهدی مدیر تایید بشدت

رشته ما به شخصه واحدای کم، پراکنده و بعضی غیرمرتبط ارائه میشه

واحدهای عملی تعطیل کلا، نهایتا در حد یه تحقیق

الان به جرات میتونم بگم من و همکلاسیام اطلاعاتمون خیلی کمه توی رشته خودمون

اینجا هم میبینم ناصر با اینکه مکانیک خونده ولی توی محیط زیست از من و دوستام بشتر میدونه

چون احتمالا تجربه بالایی داشته توی محیط زیست

(باقیش رو بعدا میام میگم،راجع به کشاورزی):w16:

لینک به دیدگاه
خوشبختانه امسال نزدیکای بهار بارندگیه خوبی داشتیم که بیش تر باغات ابیاری شدن که چندین سال بود که همچین بارندگی و ابیاری نداشتیم . :w16:

ولی قبل از اون مشکل ابیاری جدا معضل بزرگی بود و حتی اب چاه های زیر زمینی خیلی پایین رفته بود . :hanghead:

با یه دونه از مسئولین درباره مشکل ابیاری صحبت میکردم تحصیل کرده بودن ما رو زد تو سرم گفت شما که تحصیل کرده ای! ما اول باید اب اشامیدنی مردم رو تامین کنیم بعد اب کشاورزی رو . خو به درخت نمیشه گفت که اقو ما اب اشامیدنی نداریم تو یه سال صب کن خشک نشو تا مسئولین دونه دونه مشکلات رو حل کنن . ( تهش مشکل ابیاری ما رو حل کردن )

همچنین باوضعیت اب و هوایی ایران هم چند سال اخیر خیلی وضعیت کشاورزی رو به هم ریخته بود سرما زدن درختان ، بارندگی نا به هنگام برای گندم ها و برنج ها .

یه مشکلی دیگه به دوستان مهندس کشاورز و کشاورزان بها نمیدن و. انرژی زیاد میخواد ولی در امد زایی کمه :w16:

ایران نسبت به زمان بلندمدت 31درصد کاهش بارندگی داشت که بارندگی این چندوقت 9درصد رو جبران کرد

هرمزگان 54درصد نسبت به بلندمدت کاهش بارندگی داشت امسال

شیوه آبیاری تو ایران غلط و سنتیه و هدررفت زیادی داریم توی این بخش

لینک به دیدگاه

وضعیت بقیه رشته های دیگه رو نمیدونم اوضاع رشته ما خیلی بده

دلم میسوزه برا خودم که دیدگاه مردم همه همه نسبت به رشته من خیلی بده اگه یه روزی بتونم دیدگاه عوض کنم میتونم اوضاع رشته مو سروسامون بدم

لینک به دیدگاه

ایران نسبت به زمان بلندمدت 31درصد کاهش بارندگی داشت که بارندگی این چندوقت 9درصد رو جبران کرد

هرمزگان 54درصد نسبت به بلندمدت کاهش بارندگی داشت امسال

شیوه آبیاری تو ایران غلط و سنتیه و هدررفت زیادی داریم توی این بخش

به لینک زیر سر بزنید :

مساعد نبودن وضعیت ذخایر آبی درباره جیره بندی آب در سال 94 توضیحاتی اینگونه مطرح کرد: « ابتدا باید بگویم سال آبی 94-93 از مهر 93 شروع شده و تا پایان شهریور 94 خاتمه پیدا خواهد کرد. واقعیت این است که زمستان خوبی نداشتیم چرا که از سویی گرمای هوا زیاد بود و از طرفی میزان بارندگی برف هم کم شد. میزان بارش مان هم نسبت به سال آبی گذشته کمتر بوده است. آنچه بسیار غیر مترقبه بوده درجه حرارت بالای زمستانی است که پشت سر گذاشتیم. درجه حرارت حدود بیش از 2.5 درجه گرم تر از سال های گذشته بوده است. این 2.5 درجه سانتی گراد که می گوییم معنایش این است که میزان تبخیر بسیار بالا بوده است.»

« آب های سطحی و آب هایی که در سد ها بوده پتانسیل تبخیر در آن افزایش پیدا کرد. در عین حال بارندگی هم کمتر بوده است. یعنی دو مولفه اصلی را داریم که هر دو از وضعیت نامساعدی برای آب اطلاع می دهند. ما حدود 30 میلی متر بارندگی های مان کمتر بوده است. »

« اینکه ما در خانه های مان در روز یک لیوان آب صرفه جویی کنیم که خیلی راحت است. سرانه مان در روز 270 لیتر است و اگر این عدد را با سایر کشورها مقایسه کنیم خیلی میزان مصرف ما بیشتر است. این عدد در کشورهای اروپایی 130 لیتر است. اگر در کشاورزی مان توجه کنیم مشاهده می کنیم که ما در میان پر مصرف ترین ها هستیم..»
لینک به دیدگاه

از همراهیتون واقعا ممنونم

مشکلات محیطی و کشت وکار رو باور کنین میشه حل کرد دیر یا زود. کافیه پیدا بشن کسایی که به ایده ها بها میدن.... .تو همه ی کشور های پیشرفته سرمایه هست نیروی انسانی کمه، همه دنبال ایده های نو اند، اما تو کشور ما یافته هاتو بخش کشاورزی بیشتر به درد خود مهندسا میخوره که باهاش مقاله و کتاب چاپ کنن و کشاورزای معمولی خیلی کم از یافته های جدید استفاده میکنن وحتما باید این یافته ها بارهاوبارها یا سالهاو سالها امتحان بشن تا بعد اونها بخوان ازش استفاده کنن. اونا کلا کمتر از مهندسا مشورت میگیرن چون از صرف هزینه بیشتر میترسند. تو کشور ما صرف هزینه برای کشاورزان یه ریسکه چون بازارش اصلا ثباط نداره دلال ها هر کاری بخوان میکنن. سود حاصل از تولید در کشاورزی میره تو جیب دلالا به همین خاطر هم هست که نه کشاورز از قیمت ها راضیه نه مصرف کننده. خلاصه بگم انگیزه ی کشاورزای ما با این وضع بازار خیلی کمه. دلال ها یه طوفان شن خلاف جهت در مقابل پیشرفت کشاورزی ما هستن.

لینک به دیدگاه

خیلی از ما از داشته ها ی اقلیم و تنوع زیستی ایران بی خبریم. من چند وقت پیش یه مطلبی از دکتر خواجه پور میخوندم که میگفتن همین استرالیایی ها از یکی از یونجه های یکساله ایرانی برای کشت لی فارمینگ استفاده کردن!.و ما اینو بعد این که کلی سیستم لی فارمینگ معروف شد فهمیدیم.به نظر من به ایده ها و یافته های داخل باید بیشتر بها داد. یکی از نتایج این گفته میتواند افزایش تحقیقات و تولید علم در بخش کشاورزی باشه و این پیش زمینه ای هست برای بهتر شدن نگرش مردم به کشاورزی و مهندسان کشاورزی ایران.

یکی از ضعف های قابل ذکر در بخش کشاورزی ایران، اصلاح نبات هستش اصلاح میتونه خییییییلی از مشکلای مارو حل کنه کشورهای زیادی تونستن با اصلاح گیاهان خود کفا بشن وحتی صادر کننده محصولات استراتژیکی مثه گندم بشن و با اصلاح ژنتیک گیاهان تونستن قطب کشاورزی بشن. مثلا چین برنج رو که روز کوتاه بود رو اصلاح کرد وبی تفاوت به طول روز کرده و در سال 5 بار برنج کشت و کار میکنه ولی ما چی ؟ فوقه فوقش 2بار.با اصلاح ژنتیک میشه خیلی از مشکلات محیطی و مدیریتی رو رفع کرد.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...