رفتن به مطلب

تاپیک پروژه های avr + عکس + فیلم

ارسال های توصیه شده

بنام اهورامزدای پاک

درود بر همگی

دوستان در این تاپیک پروژه های avr رو از کوچیکترینش با کمک هم انجام میدیم هر پروژه ای رو شروع کردیم همه باهم انجام میدن و نتیجه اون رو با عکس و فیلم قرار میدیم هر مشکلی هم در برنامه یا عملی بود داخل تاپیک مطرح میکنید تا باهم مشکل رو حل کنیم

:a030:

دوستان من رو عکس و فیلم تاکید زیادی دارم خودم هر کاری هرچند کوچیک انجام میدم ازش فیلم و عکس میگیرم هم برای خودتون میمونه هم اگه مشکلی بود میتونید قرار بدید با هم مشورت کنیم تا مشکل حل بشه ،حتما و حتما پروژه هارو انجام بدید و حتی اگه مشکل داشت با فیلم و عکس اینجا قرار بدید تا انگیزه ایجاد بشه و این تاپیک مثل تاپیکای قبلی خاک نخوره ایشالله که دور هم مطالب مفیدی یاد بگیریم :a030:

دوستان فعلا در این تاپیک پستی ارسال نکنید تا اولین کاری رو که قراره انجام بدیم رو توضیح بدم بعد شروع کنیم

اسم دوستانی که در اون تاپیک بود رو دوباره لیست میکنم اگه وسایلتون رو تهیه کردید داخل اون تاپیک آمادگی خودتون رو اعلام کنید تا شروع کنیم :w16:

لیست اعضایی که اعلام آمادگی کردن

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 241
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

درود بر همگی

دوستان هر چقد منتظر شدم کسی نگفت قطعه ها و وسایلو اماده کرده یا نه من که گفته بودم اگه واقعا هستید اعلام امادگی کنید تا اسمتون رو به لیست اضافه کنم ، من شروع میکنم اولین پروژه یا بهتره بگم مثالی از میکرو رو با فیلم و عکس میذارم امیدوارم مورد توجه اتون قرار بگیره و بیاید شرکت کنید

وسایل مورد نیاز:

• میکرو اتمگا 8 (atmega 8) ( یا هرنوعی از خانواده های avr ، منظورم نوعی که قیمت پایین و امکانات محدودی داره واسه اینکه برای شروع زیاد خرج نکنید)
  • پروگرامر
  • منبع تغذیه 5 ولت(شارژر سوزنی نوکیا ، منابع سوئیچینیگ(آداپتور) ، ...)
  • مقاومت 220 یا 330 یا 470 اهم
  • led معمولی 5میل یا کلاهی یا هرنوعی که دوست داشتید، تعدادشم دست خودتونه اگه خواستید زیاد بگیرید برای کارهای بعدی
  • سیم مخصوص بردبرد یا سیم تلفن برای اتصالات بردبرد

لینک به دیدگاه

برای اینکه راحت تر قطعات رو شناسایی کنید و اگه مغازه رفتید سردرگم نباشید تصاویری ازشون قرار میدم :a030:

• میکرو atmega 8 ، aTtiny13

ke5dyaxbm1ilek5cjt.pnggrm0ndzjfyodqwgxmi9y.jpg

• منبع تغذیه 5 ولت(شارژر سوزنی نوکیا ، منابع سوئیچینیگ(آداپتور) ، ...)

7ijubn32my0d92vfkdbt.jpg

مقاومت

ej7lzq3zjjetcuieqiu4.png

• led معمولی 5میل یا کلاهی یا هرنوعی که دوست داشتید، تعدادشم دست خودتونه اگه خواستید زیاد بگیرید برای کارهای بعدی

ensfhxo0w5t9bh76jnp.jpg

eceq0hwuve1q0ec1dls.png

سیم مخصوص بردبرد

08p2e3hh56ydc3kzvaj6.gif

لینک به دیدگاه

خب دوستان برای اولین کار واسه آشنایی روشن و خاموش کردن یک led رو شروع میکنیم ، زبان برنامه نویسی بسکام هست

برای روشن و خاموش کردن led کار خیلی ساده است ما دستوراتمون رو همیش داخل حلقه do-loop قرار میدیم حلقه do-loop تو زبان بسکام هست

برای روشن و خاموش کردن led هم کافیه یکی از پایه های یکی پورت های میکرو رو به عنوان خروجی در نظر بگیریم که اینکارو رو قبل از حلقه تعریف میکنیم یعنی همون config یا پیکربندی میکرو

خب تو همه برنامه ها ما اول میام میکرومون رو پیکره بندی میکنیم یعنی میام میکرو رو تعریف میکنیم که چه نوع میکرویی داریم با چه فرکانسی کار میکنیم اگه تایمر و کانتر و ایناهم استفاده میکنیم اول برنامه تعریف می کنیم

خب بذارید برم سراغ برنامه

من چون میکرویی که دارم اتمگا 8 هست (atmega8L) تو برنامه ام اونو تعریف میکنم شما میتونید هرمیکروای که خواستید رو تعریف کنید

بعدش میام فرکانس میکرو رو تعریف میکنم (اگه به فیوزبیت های میکرو دست نزنید و تغییری ایجاد نکنید فرکانس داخلی خودش رو 1مگاهرتز هست با این فرکانس فعلا کاری نداریم و میذارم همون بمونه و ماهم 1مگا هرتز تعریف میکنیم)

بعد از او میام و بسته به نوع میکرومون پورتی که داره رو تعریف میکنیم مثلا تو این میکرو اتمگا8 چون پورت a نداره ما نمیتونیم تو برنامه پورت a تعریف کنیم

87wcrkqh5mjmrtegr4j.png

پس میایم بین پورت هایی که داره یکیشو انتخاب میکنیم مثلا پورت b

خب حالا پورت b رو انتخاب میکنیم بعدش میام تو حلقه امون یکی از پایه هاشو روشن و خاموش میکنیم یعنی همون ست و ریست (set و reset ) و بین این روشن و خاموش شدن یه زمان میدیم تا با تاخیر روشن و خاموش بشه و دیده بشه

حالا برنامه رو براتون قرار میدم خواهشا این کار رو انجام بدید بذارید انگیزه ای برای ادامه دادن داشته باشم :a030:

برنامه :

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

فایل برنامه پیوست شد هرسوالی درباره پروگرام کردن و برنامه اینا داشتید بپرسید :a030:

لینک به دیدگاه
سلام دوستان من هم تازه شروع کردم

میشه mega32 هم کار کنیم ؟

درود:icon_gol::icon_gol:

شما اگه میخوای جای این میکرو ای که تعریف کردم atmega 32 بذار فرقی نداره برای این کارای ابتدایی چی انتخاب کنید :a030:

لینک به دیدگاه

اینم شماتیک مدار:

39vjyhsnd3q4rk3bphgc.png

همچنین فیلمی از محیط پروتئوس گرفتم از نحوه عملکردش چون پروگرامر و وسایل رو به دلیل خدمت سربازی وقت نکردم جمو جور کنم و فیلم ازش تهیه کنم اونم همین روزا قرار میدم فعلا این رو داشته باشید :w16:

فایل فیلم ضمیمه شد

لینک به دیدگاه
خب چجوری اعلام آمادگی کنیم؟من که دنبال میکنم مباحثتو

انگار پست اول دوتا تاپیک رو کامل نخوندید بخونید متوجه میشید هدفم از ایجاد تاپیک چی بوده :icon_gol:

لینک به دیدگاه

من با اینکه سربازم دارم اینهمه وقت میذارم شماها کجایید :banel_smiley_4:

اینم فیلم مثال ساده اول(روشن و خاموش شدن ال ای دی)

فایل فیلم پیوست شد.

لینک به دیدگاه
من از اول عید تا الان دارم پروژه انجام میدم از منه سربازم سرتون شلوغ تره :banel_smiley_4:

باباسرباز وطن

کشتی ما رو با این سربازیت کی میشه تموم شه راحت شیم:ws3:

اره به جون کوروش خان:ws3:خیلی شلوغه سرم

لینک به دیدگاه
باباسرباز وطن

کشتی ما رو با این سربازیت کی میشه تموم شه راحت شیم:ws3:

اره به جون کوروش خان:ws3:خیلی شلوغه سرم

این سربازی رفتن اهرم فشار منه :ws3: اسپم نده رو مدارکن نتیجه اشو بذار :vahidrk:

لینک به دیدگاه

بنام اهورامزدای پاک

درود بر همگی

دوستان در این تاپیک پروژه های avr رو از کوچیکترینش با کمک هم انجام میدیم هر پروژه ای رو شروع کردیم همه باهم انجام میدن و نتیجه اون رو با عکس و فیلم قرار میدیم هر مشکلی هم در برنامه یا عملی بود داخل تاپیک مطرح میکنید تا باهم مشکل رو حل کنیم

:a030:

دوستان من رو عکس و فیلم تاکید زیادی دارم خودم هر کاری هرچند کوچیک انجام میدم ازش فیلم و عکس میگیرم هم برای خودتون میمونه هم اگه مشکلی بود میتونید قرار بدید با هم مشورت کنیم تا مشکل حل بشه ،حتما و حتما پروژه هارو انجام بدید و حتی اگه مشکل داشت با فیلم و عکس اینجا قرار بدید تا انگیزه ایجاد بشه و این تاپیک مثل تاپیکای قبلی خاک نخوره ایشالله که دور هم مطالب مفیدی یاد بگیریم :a030:

دوستان فعلا در این تاپیک پستی ارسال نکنید تا اولین کاری رو که قراره انجام بدیم رو توضیح بدم بعد شروع کنیم

اسم دوستانی که در اون تاپیک بود رو دوباره لیست میکنم اگه وسایلتون رو تهیه کردید داخل اون تاپیک آمادگی خودتون رو اعلام کنید تا شروع کنیم :w16:

لیست اعضایی که اعلام آمادگی کردن

سلام.از۸فروردین لطف کنیدمنم عضوکنید,چون علاقه دارم ب میکرو.سپاس

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...