رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

شستن لباس های پولک دار

poolak2.jpg

 

پولک جلوه ی لباس هامون رو بیشتر می کنه، اما برای موندن توی بهترین حالتش، احتیاج به مراقبت های ویژه داره. طبق معمول، اول از همه، برچسب روی لباستون رو چک کنید و ببینید بهتون چه کاری رو توصیه کرده. اگه نوشته فقط میتونید به خشک شویی برید، حرفش رو باور کنید.

تمام دکمه ها و زیپهای لباس رو ببندید و لباس رو پشت و رو کنید تا پولک ها آسیبی نبینند. از چرخه معمولی، آب سرد، و یک شوینده ی ملایم استفاده کنید. اگه باید با دست بشویید، از آب سرد و شوینده ی مناسب برای شستن با دست استفاده کنید. خیلی پارچه رو نسایید و در آخر لازم نیست که بچلونیدش. هیچ وقت لباس های پولکی رو داخل خشک کن نذارید – پولک ها ممکنه آب بشن! اگه لباستون بافتنیه، به صورت افقی قرار بدین تا خشک بشه، و در غیر این صورت میتونید آویزونش کنید.

 

منبع:سایت رنگی رنگی

لینک به دیدگاه

velvet2.jpgمخمل، نوعی پارچه کرکیه که از ابریشم، نایلون، پنبه، پشم، استات یا رایون بافته می‌شود. برای اینکه بهترین نتیجه رو از شستن این پارچه ها بگیرین، بهتره که به خشکشویی بسپاریدشون. اما برای اینکه سطحش رو یک دست کنید و به برجستگی هاش یه رنگ و روی تازه بدین، میتونید از بخار برای دو طرف این پارچه استفاده کنید. یه اتوی بخار دستی همونقدری خوب کار میکنه که یه کتری آب جوش. در هر دو صورت، هیچوقت نذارید که پارچه تون خیس بشه. اگه چروک های روی لباستون خیلی ریزه، میتونید یه کلکی بزنید و به جای اتوی بخار، چند دقیقه ای توی حمام خونه که تازه بخار گرفته آویزونش کنید.

هیچوقت نباید مخمل رو اتو کنید. با این کار تار و پودش رو از بین میبرید و جای اتو رو واسه ی همیشه روش میندازید.

لینک به دیدگاه

lace.jpgبا توری آشنا هستیم. پارچه های زینتی که یا با دست و یا با ماشین تورسازی، از نخ یا الیاف مصنوعی درست میشن. این پارچه ها رو همه دوست دارن، چون ظریف و قشنگ هستن و در صورت مراقبت درست ازشون، میتونن سال های سال همراهمون باشن.

هر نوع توری باید با دست، آب سرد، و شوینده ی ملایم شسته بشه. اگه توری که میخواید بشویید توی لباس به کار رفته، قبل از شستن همه ی دکمه ها و زیپ ها رو تا ته ببندید، تا تورتون به جایی گیر نکنه و پاره و نخ کش نشه. از ساییدن های شدید خودداری کنید تا الیاف تورتون خراب نشه. برای آب کشی از تورتون، لازم نیست بچلونیدش. فقط به آرامی فشارش بدید.

تور رو هیچ وقت نباید توی ماشین خشک کن بذارید. یا باید به صورت افقی، و یا توسط باد خشک بشن. اگه به اتو کردن نیازی هست، یه حوله ی کلفت روی میز اتو پهن کنید و یه پارچه ی نخی بین تور و خود اتو قرار بدین تا تورتون نسوزه، و پاره یا نخ کش نشه.

لینک به دیدگاه
شستن لباس های پولک دار

poolak2.jpg

 

پولک جلوه ی لباس هامون رو بیشتر می کنه، اما برای موندن توی بهترین حالتش، احتیاج به مراقبت های ویژه داره. طبق معمول، اول از همه، برچسب روی لباستون رو چک کنید و ببینید بهتون چه کاری رو توصیه کرده. اگه نوشته فقط میتونید به خشک شویی برید، حرفش رو باور کنید.

تمام دکمه ها و زیپهای لباس رو ببندید و لباس رو پشت و رو کنید تا پولک ها آسیبی نبینند. از چرخه معمولی، آب سرد، و یک شوینده ی ملایم استفاده کنید. اگه باید با دست بشویید، از آب سرد و شوینده ی مناسب برای شستن با دست استفاده کنید. خیلی پارچه رو نسایید و در آخر لازم نیست که بچلونیدش. هیچ وقت لباس های پولکی رو داخل خشک کن نذارید – پولک ها ممکنه آب بشن! اگه لباستون بافتنیه، به صورت افقی قرار بدین تا خشک بشه، و در غیر این صورت میتونید آویزونش کنید.

 

منبع:سایت رنگی رنگی

پدر پمپ لباسشوئی رو این پولکها در میاره نکین این کارو نکنین:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

جمع‌آوری لباس‌ها

 

لباس‌هایی که نیاز به شستن دارند را در سبد حمام جمع‌آوری کنید. حوله‌های دست و حوله‌های حمامی که خیس هستند را با لباس‌ها یکجا قرار ندهید. قبل از اینکه بخواهید حوله‌ها را بشویید، آن‌ها را در حمام آویزان کنید تا خشک شوند و به این ترتیب از تشکیل قارچ و کپک که می‌توانند باعث از بین رفتن لباس‌ها شوند جلوگیری کنید. لباس‌های کار، لباس‌های ظریف و گران‌قیمت و لباس‌های ورزشی آلوده را از هم جدا کنید. لباس‌های شنا را در یک وان یا تشت پر از آب قرار دهید تا کلر آن‌ها خارج شود و سپس آویزان کنید تا خشک شود. لباس‌های شنا را با لباس‌های دیگر نشائید.

 

 

دسته‌بندی لباس‌ها

 

نوع:

لباس‌ها را با نوع کاری که باید برای تمیز کردن آن‌ها انجام شود مرتب کنید. لباس‌هایی که باید به وسیله ماشین لباس‌شویی و در حرارت بالای آب شسته شوند را با لباس‌هایی که باید به صورت دستی و با حرارت پایین آب شسته شوند را از هم جدا کنید.

رنگ:

سپس، لباس‌ها و وسایل را با رنگ آن‌ها مرتب کنید. اگر چه ممکن است رنگ شلوارهای جین شما رفته باشد، ولی نباید آن‌ها را با لباس‌های سفید یا کتان بشویید. لباس‌ها را به رنگ‌های تمام سفید، اکثراً سفید، مدیوم و رنگ‌های تیره دسته‌بندی کنید.

درجه:

می‌توانید لباس‌ها را با درجه آلودگی آن‌ها دسته‌بندی کنید. لباس‌هایی که خیلی کثیف هستند، مثلاً جوراب کثیفی که در یک زمین گلی پوشیده شده، لباس‌های کاری که روغن به خود گرفته و ....، را از بقیه جدا کنید. شستن شلواری‌های کثیف و کبره بسته بچه‌ها با لباس‌های دیگر، می‌تواند باعث پخش لک شده و تمام لباس‌ها را دودی و کثیف کند. لک‌ها می‌توانند از پارچه‌ای به پارچه دیگر که بیشتر پذیرنده رنگ و لک است و لک آن بدتر پاک می‌شود منتقل شود. بعلاوه، لباس‌های کثیف تر ممکن است به سفیدکننده یا شوینده‌های قوی تر نیاز داشته باشد که می‌تواند باعث از بین رفتن بی‌دلیل رنگ لباس‌های دیگر شود.

خصوصیات:

لباس‌ها را با نوع پرز بندی، قسمت‌هایی که می‌تواند باعث آسیب لباس‌های دیگر شود، احتمال سایندگی لباس‌های دیگر، پولک، کار قلاب‌دوزی و موارد مشابه دسته‌بندی کنید. مطمئن شوید لباس‌هایی که ممکن است به لباس‌های دیگر آسیب برسانند را جداگانه بشویید.

 

 

نوع شوینده و صابون

 

شوینده‌ها هر سال در حال تغییر هستند. از تخته‌های شست و شو گرفته تا ماشین‌های چلاندن آب، ماشین‌های لباس‌شویی ای که از بالا لباس‌ها در آن ریخته می‌شد تا ماشین‌های جدیدتر که لباس‌ها را از جلو در آن می‌ریزند، سیستم شست و شو راه طولانی ای را طی کرده است. الآن ما تغییرات زیادی در ماشین‌های لباس‌شویی می‌بینیم. آن‌ها مقدار خیلی کمی آب استفاده کرده و در انواع جدیدتر، شست و شو با بخار انجام می‌شود. حتی در بعضی از ماشین‌ها، از تخته‌های اکسید نقره استفاده می‌شود که بدون نیاز به آب و صابون، آلودگی و لک را از لباس‌ها به خود جذب می‌کند! خیلی از ماشین‌های جدید، حتی کار شست و شو و خشک کردن لباس‌ها را باهم انجام می‌دهند.

خیلی از ماشین‌ها، مقدار کمتری از میزانی که تولیدکنندگان مواد شوینده ذکر می‌کنند، به مواد شوینده نیاز دارند. ماشین‌هایی که لباس‌ها را از جلو می‌گیرند، به میزان کمتری مواد شوینده نیاز دارند. خیلی از ماشین‌های خانگی، به یک سوم یک فنجان کامل برای کار شست و شو نیاز دارند. این شوینده‌های "سبز" به میزان 40% آب کمتر و 30% شوینده کمتری نیاز دارند. بعلاوه، لازم است که شوینده آن‌ها از نوعی باشد که کمتر کف می‌کنند. در صورتی که از آب معمولی استفاده می‌کنید، می‌توانید در این ماشین‌ها از شوینده‌های پودری، و در صورتی که از آب سخت استفاده می‌کنید، از شوینده‌های مایع استفاده کنید. هر چقدر سختی آب بیشتر باشد، نیاز شما به مواد شوینده بیشتر خواهد بود.

 

 

اقدام‌های اولیه برای رفع لک‌ها

 

همه لباس‌ها را با دقت برای چیزهایی که ممکن است در جیب آن‌ها مانده باشد، مثل خودکار، چاقو، دستمال کاغذی، و ...، بگردید. بعضی از این چیزهای می‌توانند تمام لباس‌ها را خراب کنند. بعضی چیزها می‌توانند صدمات غیرقابل تعمیری به ماشین شما وارد آورند.

به دنبال لک باشید. قبل از اینکه لباس را در ماشین بشویید، لک‌ها را در آب سرد خیس کرده و از لک برهای صنعتی به مدت 5 دقیقه برای پیش درمان لک‌ها استفاده کنید. مواد شوینده و آب گرم، در صورتی که این اقدامات اولیه برای لباس‌ها انجام نشده باشد، می‌توانند لک‌ها را تثبیت کرده و آن‌ها را به صورت دائم بر روی لباس شما باقی گذارند.

در صورتی که لباس‌ها دارای رنگ ثابت و دائم هستند و نیاز به لک بری دارند، می‌توانید سفیدکننده کلر به آب اضافه کنید. این کار باعث از بین بردن بوی و بهداشتی شدن لباس هم می‌شود. استفاده بیش از حد سفیدکننده می‌تواند باعث ضعیف شدن پارچه شود. پودرهای آبی رخت‌شویی، سفیدکننده‌هایی هستند که به نسبت کلرین کمتر خورنده می‌باشند. مطمئن شوید زمانی از پودرهای آبی یا سفیدکننده‌های بدون کلرین استفاده کنید که ماشین لباس‌شویی مقدار زیادی آب داشته باشد تا رنگ آبی پودر باعث لک شدن لباس‌ها نشود. بواکس نیز برای سفید کردن ، لک بری و بو بری لباس‌ها مناسب است. استفاده از آن به خصوص برای تمیز کردن پوشک بچه مناسب است.

 

 

نرم‌کننده‌های پارچه

 

شما می‌توانید از نرم‌کننده‌های پارچه در زمان شست و شو استفاده کنید. استفاده از نرم‌کننده‌ها باعث می‌شود الکتریسیته ساکنی که در زمان خشک شدن لباس‌ها در لباس‌ها ذخیره می‌شود از بین رفته و همچنین بوی خوبی به لباس‌ها می‌دهد.

 

 

دمای آب

 

از آب سرد، با دمای حدود 25 درجه (80 درجه فارنهایت) یا پایین تر، برای شستن پارچه‌های لطیف، یا پارچه‌هایی با رنگ‌های روشن که ممکن است رنگ پس داده و یا رنگ آن‌ها برود استفاده کنید.

از آب گرم، 32 تا 37 درجه (90 تا 100 درجه فارنهایت)، برای لباس‌های تیره، لباس‌های رنگ روشن که رنگ ماندگار دارند، و لباس‌های با رنگ پرسی دائم استفاده کنید. اکثر لباس‌های روزانه را می‌توانید با اطمینان در این دما شست و شو دهید.

از آب گرم با دمای 55 درجه سانتی‌گراد و بالاتر، برای شست و شوی لباس‌های سفید، چاپ‌های روشن، حوله‌های حمام و حوله‌های کوچک، پارچه‌های کتان، لباس‌های کار که خیلی کثیف و روغنی هستند، لباس‌های ورزشی کثیف، پوشک، و لباس‌هایی که نیاز به ضد عفونی دارند استفاده کنید.

 

 

خشک کردن لباس

 

لباس‌ها باید به مقداری در خشک کن قرار داده شوند که امکان حرکت آزادانه برای آن‌ها فراهم باشد. پر کردن بیش از حد خشک‌کننده، باعث می‌شود خشک شدن بیشتر طول بکشد و زمانی که لباس‌ها خشک شدند، دارای چین و چروک خواهند بود. برای بهترین نتایج، حدود یک سوم حجم خشک کن را از لباس خیس پر کنید.

دمای خشک کن را بر حسب نوع لباس تنظیم کنید. لباس‌های ظریف را با دمای پایین تر و زمان کوتاه‌تر تنظیم کنید. برای خشک کردن لباس‌هایی که پلاستیکی هستند، همانند پرده حمام، سفره، روکش پوشک و ....، و پارچه‌های کرک دار، از خشک کردن بدون دما استفاده کنید. این‌ها را می‌توانید روی بند رخت و زیر آفتاب نیز خشک کنید.

ملحفه، پتو، پارچه‌های روتختی، فرش و وسایل پارچه‌ای سنگین را می‌توانید به وسیله بند رخت و زیر نور آفتاب خشک کنید.

 

 

ابزار

 

قفسه‌های مخصوص خشک کردن لباس می‌توانند با گرداندن هوا، باعث خشک کردن عرق‌گیرها و هر نوع پارچه‌ای شوند که طبق دستور سازنده، برای خشک کردن می‌توان آن‌ها را به صورت صاف خواباند.میز تا کردن لباس، خیلی می‌تواند به شما کمک کند. حوله‌ها، روتختی‌ها، و چیزهای دیگر را به محض اینکه خشک شدند تا کنید. این کار اتاق لباس‌شویی شما را مرتب نگاه داشته و باعث می‌شود شما کنترل کارها را به دست بگیرید.

رخت‌آویز نیز می‌تواند خیلی به درد شما بخورد. لباس‌ها را بعد از اینکه از خشک کن خارج کردید، روی رخت‌آویز آویزان کنید.یک قفسه بالای ماشین لباس‌شویی و خشک کن که بتوانید مواد شست و شو را بر روی آن قرار دهید.کابینت برای وسایل مورد نیاز.کابینت برای میز اتو و اتو.یک وان برای خیس کردن و شست و شوی دستی لباس‌ها.شست و شوی لباس می‌تواند کار طاقت‌فرسایی باشد. سازمان‌دهی کارها و یادگیری چیزهای اولیه می‌تواند باعث صرفه‌جویی در وقت و انرژی شما شده و لباس‌های شما را برای مدت طولانی تری سالم نگاه دارد.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

silk.jpgابریشم یک نوع پارچه ی نرم و جلوه داره که از پیله ی کرم ابریشم درست میشه. پارچه های ابریشمی ظریف هستن و به راحتی میتونن آسیب ببینن.اول از همه برچسب روی لباستون رو بخونید. بعضی از ابریشم های کم وزن رو میشه با دست، آب سرد و یه شوینده ی ملایم شست. این پارچه ها رو باید چندین بار آب کشی کنید، تا مطمئن بشید همه ی کف ازش خارج شده، و هیـــچ وقت نباید ازشون آبگیری کنید. آبگیری میتونه تار و پودشون رو خراب کنه، پس بهتره برای خشک شدن به صورت افقی یه جایی پهنشون کنید.

 

برای ابریشم های سنگین تر با بافت پیچیده تر و یا پارچه های ابریشمی که لکه دار شدن، به شستشوی حرفه ای نیاز هست.

دمای بالا موقع اتو کردن به راحتی میتونه پارچه تون روبسوزونه ، و این اتفاق با زرد و جمع شدن پارچه شروع میشه. یادتون نره، پارچه ای که بسوزه، به هیچ وجه دیگه درست نمیشه!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...