رفتن به مطلب

معرفی نرم افزار قوی در زمینه ی سیالات... Open FOAM

ارسال های توصیه شده

openfoam.png

نرم افزار OpenFOAM، یک نرم افزار open source می باشد و برای حل بسیاری از مسائل مهندسی می توان از آن استفاده نمود. ایده اولیه تولید این نرم افزار به تز آقای Jasak از دانشگاه امپریال کالج برمیگردد. این نرم افزار در ابتدا به صورت یک پکیج تجاری عرضه می شد ولی از سال 2004 به بعد آن را به صورت کد باز ارائه کردند. بدین ترتیب هر کسی می تواند آن را ویرایش کرده و قسمتی را به آن اضافه کند. بدین صورت انتظار میرود که به سرعت جای خود را در فضای نرم افزارهای مهندسی مانند fluent باز نماید.این نرم افزار بوسیله زبان برنامه نویسی شی گرای++C نوشته شده است و دارای تعداد زیادی Solver از پیش نوشته شده برای مسائل متفاوت می باشد. بعنوان مثال حل کننده icoFoam برای حل جریان سیالات تراکم ناپذیر و آرام در حالت گذرا بکار میرود.این نرم افزار برای سیستم عامل Linux طراحی شده، اما می توان لینوکس را به راحتی بر روی ویندوز نصب کرده و پس از آن، نرم افزار مفید و توانمند OpenFOAM را نصب نمود.

کتابهای زیر نیز بسیار مفیدند:

openfoam.gif

9k=

منبع:

Rasekhoon.net

لینک به دیدگاه

OpenFOAM® یکجعبه ابزار

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
(یا دینامیک سیالات محاسباتی) است که به وسیله آن می توانید هر نوع مساله شبیه سازی از جمله حل عددی جریان سیال را از مسایل ساده تا بسیار پیچیده انجام داد. نمونه ای از مسایل قابل مدل سازی توسط این نرم افزار مساله های مربوط به جریان های آرام و آشفته، تک فاز و چندفاز، انتقال حرارت، واکنش شیمیایی، الکترومغناطیس و مکانیک جامدات، حتی معادلات اقتصادی نظیر قیمت گذاری یا مسایل مالی می باشد. این نرم افزار توسط
تحت مجوز عمومی گنو (
) ایجاد شده، به صورت منبع باز و آزاد موجود است. این مطلب بدان معناست که کد آن به صورت رایگان در اختیار همه قرار دارد و به سهولت از شبکه جهانی اینترنت قابل دریافت می باشد، به علاوه به علت آزاد یا باز بودن منبع کد مذکور امکان بررسی تمامی جنبه های کد نویسی آن وجود داشته، امکان تغییر و توسعه آن برای کاربر فراهم خواهد بود.

فنآوری هستهOpenFOAM انعطاف پذیر و کارآمد بوده، از مجموعه ای از ماژول های نوشته شده توسط C++ایجاد شده است. این مجموعه ها در ایجاد حلگرهایی برای شبیه سازی مسایل مطرح در مهندسی مکانیک؛ و یا ایجاد کاربردها برای اعمال پیش پردازش و پس پردازش، همچنین به وجود آوردن کتابخانه ها یی به منظور ایجاد جعبه ابزارهایی که در حلگرها/کاربردها قابل دسترسی باشند ویا برای مدل های فیزیکی، مورد استفاده قرار گرفته اند. OpenFOAM با تعدادی حلگر از پیش ساخته، کاربردها و کتابخانه ها ارایه شده که می تواند به عنوان یک بسته شبیه سازی معمولی مورد استفاده قرار گیرد. در حالی که علاوه بر باز و آزاد بودن کد منبع آن، قابلیت توسعه در ساختار و سلسله مراتب حلگرها، کاربردها و نیز کتابخانه ها را نیز دارا است.OpenFOAM از شیوه عددی حجم محدود (

) برای حل دستگاه معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزیی که به هر شبکه بندی غیر ساختار یافته 3 بعدی سلول های چند وجهی نسبت داده شده، استفاده می کند. حلگرهای جریان سیال در یک چارچوب تکرار، سرعت-فشار، ضمنی قدرتمند توسعه یافته است. در حالی که شیوه های جایگزین برای حلگرهای دیگر مکانیک محیط پیوسته به کار رفته اند. موازی سازی جداکردن یا بخش بندی دامنه حل از مبانیOpenFOAM بوده، و در یک سطح پایین انتگرال گیری می شود بنابر این به طور کلی حلگرها بدون نیاز به کدنویسی ویژه حل موازی قابل توسعه می باشند.

منبع:

foam.blogfa.com

لینک به دیدگاه

[h=2]قابلیت های حل (حلگرها)[/h]

• برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

• روش ذرات (DEM،
    ،
    )
  • دیگر (
    ،
    )

[h=2]امکانات کد سفارشی[/h]

[h=2]ابزار شبکه[/h]

[h=2]مدل های کتابخانه ای[/h]

[h=2]پس پردازش[/h]

[h=2]فن آوری هسته کد[/h]

منبع:

لینک به دیدگاه

سلام

ممنون از مبحث خوبت. اتفاقا تو فکر بودم یه مبحث بزنم راجع به این نرم افزار ولی نه به این کاملی! چون عامو حوصَلُم نمیشه :ws3:

ولی من که خودم تازه کارم تو این فکر میکنم مهم ترین مزیتش که مزیت بسیار مهمی هم هست کد باز بودنشه. چون باعث میشه اولا هر بازی که دوست داریم سرش در بیاریم و هر غ...طی که دلمون بخواد بکنیم :ws3: . دردسرای udf فلوئنت هم نداریم. اما دستکاری حلگرها با تسلط به c++ باید شیرین باشه. هر چند بعضی تغییرات نیاز خاصی به بلد بودن c++ نداره.

دوما باعث میشه مقاله راحت بدیم بدون نیاز به لایسنس.

در کل دمت گرم...

لینک به دیدگاه
سلام

ممنون از مبحث خوبت. اتفاقا تو فکر بودم یه مبحث بزنم راجع به این نرم افزار ولی نه به این کاملی! چون عامو حوصَلُم نمیشه :ws3:

ولی من که خودم تازه کارم تو این فکر میکنم مهم ترین مزیتش که مزیت بسیار مهمی هم هست کد باز بودنشه. چون باعث میشه اولا هر بازی که دوست داریم سرش در بیاریم و هر غ...طی که دلمون بخواد بکنیم :ws3: . دردسرای udf فلوئنت هم نداریم. اما دستکاری حلگرها با تسلط به c++ باید شیرین باشه. هر چند بعضی تغییرات نیاز خاصی به بلد بودن c++ نداره.

دوما باعث میشه مقاله راحت بدیم بدون نیاز به لایسنس.

در کل دمت گرم...

سلام

اتفاقا خودم در حال کار روی همین نرم افزار هستم

به نسبت با اون چیزی که توی نرم افزار های متداول میبینیم خیلی فرق میکنه

در کل شنیدم میگن این نرم افزار برای انجام تحلیل های سنگین عالیه:w16:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...