رفتن به مطلب

لطفا نظر بدید...برخورد با نیروی خودسر!!!!

ارسال های توصیه شده

درود....خسته نباشید خانوما و آقایون مهندسا و مدیران....

به نظر شمابا نیروی خودسر چه کار باید کرد؟؟؟

نیرویی که با اینکه باهوش و فعاله اما کار متفرقه و بدون هماهنگی و بدون در نظر گرفتن عواقب کارش زیاد انجام میده...فرصت هم بهش داده ام..اخطار نیز....

لطفا نظر بدید....

لینک به دیدگاه

من تجربه ای ندارم که بخوام بگم. فقط میتونم یه نظر شخصی بدم :icon_redface:

اخطار با کسری حقوق بوده یا فقط لفظی؟

کارهای متفرقه رو احتمالاً وقتی انجام میده که بیکاره :ws3: واسه همین فکر کنم اگه بیکار نذاریم بمونه بهتره :ws3:

لینک به دیدگاه
من تجربه ای ندارم که بخوام بگم. فقط میتونم یه نظر شخصی بدم :icon_redface:

اخطار با کسری حقوق بوده یا فقط لفظی؟

کارهای متفرقه رو احتمالاً وقتی انجام میده که بیکاره :ws3: واسه همین فکر کنم اگه بیکار نذاریم بمونه بهتره :ws3:

لفظی:ws3:آخه من زمانی که مدیر نبودم میدیدم جریمه میکنن میگفتم پیش خودم چقدر بدجنس هستند!!!!اما میبینم چاره ای نیست گاهی....

کسر حقوق رو میخوام بزارم موارد آخر و حتی دارم به اخراج نیز فکر میکنم اگه چاره ای نباشه.....

اتفاقا فرصت نفس کشیدن هم نداریم....قبلا نیروی بخش دیگری بود....به خاطر همین خودسری ها در آستانه اخراج بود....من هیچ گزینه و نیروی باهوشی برای اون کاری که مد نظرم بود نداشتم....گفتم بزارید با من کار کنه...روز اول هم بهش گفتم من تحمل این وضعیتی که قبلا برا دیگران درست کردی ندارم و گفت باشه من فقط در چارچوب وظایفم عمل میکنم....

2هفته نشده با خودسریهاش کاری کرد که مدیران ارشد کارخانه منو بدجور سرزنش کردن که چرا نیروت اینجوری کار میکنه؟؟؟

لینک به دیدگاه

لفظی:ws3:آخه من زمانی که مدیر نبودم میدیدم جریمه میکنن میگفتم پیش خودم چقدر بدجنس هستند!!!!اما میبینم چاره ای نیست گاهی....

کسر حقوق رو میخوام بزارم موارد آخر و حتی دارم به اخراج نیز فکر میکنم اگه چاره ای نباشه.....

اتفاقا فرصت نفس کشیدن هم نداریم....قبلا نیروی بخش دیگری بود....به خاطر همین خودسری ها در آستانه اخراج بود....من هیچ گزینه و نیروی باهوشی برای اون کاری که مد نظرم بود نداشتم....گفتم بزارید با من کار کنه...روز اول هم بهش گفتم من تحمل این وضعیتی که قبلا برا دیگران درست کردی ندارم و گفت باشه من فقط در چارچوب وظایفم عمل میکنم....

2هفته نشده با خودسریهاش کاری کرد که مدیران ارشد کارخانه منو بدجور سرزنش کردن که چرا نیروت اینجوری کار میکنه؟؟؟

شاید بعضی وقتا جریمه لازم باشه :ws3:

دوستانی که تجربه های مدیریتی دارن فکر کنم بهتر بتونن کمک کنن. سهند و جاوید ملکی رو میشناسم. البته جاوید الان که نیست :icon_pf (34): شاید دوستای دیگه ای هم باشن.

لینک به دیدگاه
شاید بعضی وقتا جریمه لازم باشه :ws3:

دوستانی که تجربه های مدیریتی دارن فکر کنم بهتر بتونن کمک کنن. سهند و جاوید ملکی رو میشناسم. البته جاوید الان که نیست :icon_pf (34): شاید دوستای دیگه ای هم باشن.

:icon_gol:

جریمه نمیکنم اما اخراج احتمالش زیاده....چون جریمه اثری نداره اینجور که من دیده ام.....

لینک به دیدگاه

من هم همچین نیرویی داشتم . متاسفانه باید از اول بهشون سخت گرفت که مجال حرکت نداشته باشن و گرنه اونقدر اعتماد به نفسشون بالا هست که حتما برای کار نیاز هستن و هیچ اقدام خاصی علیه شون صورت نمیگیره . کار کردن با نیروی باهوش سخته،چون نمیتونید بهش دستور بدین و اون هم بی چون و چرا بپذیره.وهله اول اخطار مالی ، بعد میتونید به اخراج موقتش هم فکر کنید یا اینکه چند روز جایی ازش استفاده کنید که قدرت مانور نداشته باشه همراه با جریمه....فعلا همینا به ذهنم میرسه.

لینک به دیدگاه
من هم همچین نیرویی داشتم . متاسفانه باید از اول بهشون سخت گرفت که مجال حرکت نداشته باشن و گرنه اونقدر اعتماد به نفسشون بالا هست که حتما برای کار نیاز هستن و هیچ اقدام خاصی علیه شون صورت نمیگیره . کار کردن با نیروی باهوش سخته،چون نمیتونید بهش دستور بدین و اون هم بی چون و چرا بپذیره.وهله اول اخطار مالی ، بعد میتونید به اخراج موقتش هم فکر کنید یا اینکه چند روز جایی ازش استفاده کنید که قدرت مانور نداشته باشه همراه با جریمه....فعلا همینا به ذهنم میرسه.

ممنون...

:icon_gol:

میدونی هستی عزیز گاهی منظور از باهوش اینه که طرف واقعا کار بلده و علم اونرشته رو داره گاهی فردی که گیرایش سریعه و چیزی که بهش میگی رو متوجه میشه...دراین مورد نیروی من جزء دسته دومه و باید بهش بگم چیکار کن و اون انجام بده...

البته کارم اینجور نیست که من هر روز بگم این کارو بکن اونکارو نکن...یه سریکارای روتین روزانه است که دقیق توجیهشون کرده ام اما توی خط تولید گاهی شرایطخاصی به وجود میاد که باید تصمیم گیری کرد....همچین مواقعی اصلا نمیتونم بهتصمیماتش اعتماد کنم... چون تو چندین مورد بدترین تصمیمات رو گرفته بدون مشورتالبته به دلیل اینکه من همون موقع کارخونه نبوده ام با اینکه سابقه کار 15سالهداره....

البته کارشم چندین دلیل داره:به شدت پر حرفه و از نگهبان دم در تا مهندسا روساعتها میگیره به حرف و با داد باید برشگردونم....عجول و بی صبر و خودبزرگ بینه...میخواد بگه من میتونم من میتونم..درصورتی که نیروها معمولا از جریانات اصلی کارخونه بی اطلاعند....

همزمان 3تا دیگه نیروهای مستقیمم کاملا عکس این بشرند!!!

خودم واسطه شده ام این ادم بمونه الان نمیدونم چیکار بکنم!!!!

لینک به دیدگاه

ارجاع بده به مدیر بالادستی

نمیشه از دور و بدون درک شرایط زمینه از نون خوردن انداختن یکی رو فراهم کرد ولی مدیر بالادستی شما بالاخره سوابق و عملکرد ایشون رو بهتر دیده و میتونه راحت تر تصمیم بگیره

پیشنهاد دادن مسئولیت هم در کوتاه مدت معمولا جواب میده ولی هرچی دیدم اخرش به یه جنجال بزرگتر ختم شده

لینک به دیدگاه

چند تا مورد رو بهتون میگم که ممکنه به دردتون بخوره.

علت رفتار کارکنان دشوار باید ازنظر روانی شناسائی و تحلیل بشه. بدون شناخت نمیشه تنها بوسیله زور اونو براه آورد. هر رفتاری یک یا چندین علت داره.

بخشی از اونا از طریق آموزش و بخشی از طریق تطابق دادن نوع کار با خصوصیات فردی اون بهبود پذیر میشه.

بسیاری از رفتار های نامناسب بعلت نوع متفاوت نگرش های اون فرد ازش سر میزنه.

بخاطر اینکه از نوع رفتار ایشون اطلاعات زیادی ندارم , قادر نیستم بیشتر کمک کنم.

لینک به دیدگاه

مطالعه این مطلب رو توصیه میکنم.

مهندسی فاکتور های انسانی

بکارگیری رهنمود های ارگونومیست ها در محیط های کاری از پایه های بسیار محکم و مطمئن برای رسیدن به توسعه پایدار میباشد.ارگونومی بعنوان رشته ای از علوم كه با بدست آوردن بهترين ارتباط ميان کارکنان و محيط كاری شان ، مرتبط است تعريف ميشود .ارگونومی با ارزيابی قابليتها و محدوديتهای انسان (بيومكانيك و آنتروپومتری ) ،استرسهای كاری و محيطی (فيزيولوژی كار و روانشناسی صنعتی ) ، نيروهای استاتيك وديناميك روی بدن انسان (بيومكانيك )، احتياط (روانشناسی صنعتی ) ، خستگی (فيزيولوژیكار و روانشناسی صنعتی )، طراحی و آموزش و طراحی ايستگاه كاری و ابزارها(آنتروپومتری و مهندسی )، سر و كار دارد. بنابراين ارگونومی از خيلی از علوم ومهندسی تشكيل يافته است .

موضوع ارگونومی : ارگونومی شغلی تلاش ميكند تا با بازبينی سيستم های كاری ، آنها را در جهت كاهش استرسهای حرفه ای تغيير دهد .

اصول ارگونومی: طراحی تغيير ، جايگزينی و نگهداری تجهيزات برای ارتقای بهره وری ، زندگی كاری و كيفيت توليد طراحی و تغيير فضاهای كاری و جانمايی كاری برای سهولت و سرعت عمليات خدمات و نگهداری طراحی و تغيير روشهای كاری شامل اتوماسيون و تخصيص وظيفه بين اپراتور و ماشين كنترل فاكتورهای فيزيكی (گرما ،سرما،صدا،ارتعاش ،نور) در محل كار .

برای توليد بهتر و ايمنی كاركنان فاكتورهای استرس در محيط های كار : هر محيط كاری فاكتورهای استرس مخصوص خود را دارد.

در زير فاكتورهای استرس شناخته شده درمحل كار آمده است .

پيچيدگی و تعدد ابزارهای مورد استفاده در محيط كار وضعيت های محيطی غير طبيعی (گرما ، صدا ، ارتعاش ، روشنايی ، مواد سمی و …) بار كاری فيزيكی و فكری نتايج بكارگيری ارگونومی موارد زير تعدادی از نتايج بكارگيری اصول ارگونومی در محل كاراست .

درك تاثير مخصوص نوع كار روی جسم كاركنان و كارايی شغلی شان پيش بينی پتانسيل اثرات طولانی مدت (يا تجمعی ) كار روی جسم كاركنان , ارزيابی تناسب محل كار و ابزارها برای كارگران جهت انجام كار ,, بهبود بهره وری و آسايش كارگران توسط(تطبيق كار برای شخص ) يا تطبيق شخص برای كار نتايج اين قبيل تلاشها , دستيابی به بهترين هماهنگی ميان قابليتهای كارگر و نيازمنديهای شغل است .

بيومكانيك :

بيومكانيك تركيبی از فيزيك مهندسی (مكانيك ) ، آنتروپومتری و پايه علوم پزشكی (بيولوژی و فيزيولوژی) كه از طريق رياضی مرتبط گشته اند . آن قوانين فيزيكی را برای توصيف پديده های بيولوژيكی بدن انسان استفاده ميشود .

اصول بيومكانيك جهت مطالعه پاسخهای بدن انسان به بارها و استرس هايی كه در محيطهای كاری بر آن قرار ميگيرد، ميباشد .

فيزيولوژی كار: مطالعه عملكرد ارگانيسم های انسان توسط استرسهای كار ماهيچه ای تحت تاثير قرارميگيرد . ارگونومی ,اختلالاتی را كه بدليل عدم تطابق قابليتهای فردی و نيازمنديهای شغلی وجود دارد را به حداقل ميرساند و از بروز يك اختلال اسكلتی –عضلانی پيشگيری مينمايد .

جنبه های بهداشتی ارگونومی :

پيشگيری از بيماريها و اختلالات ناخواسته وغيبت , طراحی بهينه ايستگاههای كاری , بهترين استفاده از انرژی , تلاش كاری , بهترين استفاده از منابع و قابليتهای كارکنان ,

از جنبه های اقتصادی :

ارگونومی استفاده بهينه ازانرژی كه باعث كارايی بيشتر ميگردد . دوره های منظم كار و استراحت كه باعث بهره وری بيشتر ميگردد , حذف خستگی كه باعث افزايش كيفيت كار ميشود .

خستگی ناشی از كار :

خستگی ناشی از كارعبارتست از ضعف و ناتوانی در تمامی حركات بدن بطوريكه اين نوع خستگی درصنعت بصورت خستگی عضلانی (جسمی ) و خستگی روحی (روانی ) ظاهر ميشود . انواع خستگی : خستگی چشمی خستگی كل بدن خستگی فكری خستگی عصبی خستگی مزمن خستگی ناشی از بهم خوردن ريتم روز و شب ,عوارض خستگی كاهش توجه ,كاهش دريافت , كاهش سرعت عملكرد فيزيكی وذهنی ,كاهش دقت و افزايش اشتباه , , مصرف انرژی بالا جهت ثابت نگهداشتن راندمان , احساس خستگی ، گيجی ، و تحريك پذيری.......

لینک به دیدگاه

دارم همچین نیرویی

میدونین قانون رقابت رو در کارخونه اعمال کردم یعنی اینکه به نسبت انجام کارهای محوله در زمان و فرجه تعریف شده و احتی اضافه بر آن تشویقی داره که میشه به عنوان اضافه تولید و یا هرچی شما میگین که به نسبت درصد افزایش امار که برنامه ریز داده میزان تشویقی هم بالا میره و درمقابل هم نظام تنبیهی رو اجرا میکنم واین باید باشه

میام بازم توضیح میدم

لینک به دیدگاه
من اگر مسئول چنین فردی باشم بهش مسئولیت میدم مثلا میذارم رئیس بخش خودش:ws37:

این فرد الان مسئول دو بخشه و اصلا قدرت تصمیم گیری در شرایط سخت وقتی من یا مدیران بالاتر نباشن رو نداره و داره با رفتار عصبی و بدون فکر همه چیزو خراب میکنه....

ارجاع بده به مدیر بالادستی

نمیشه از دور و بدون درک شرایط زمینه از نون خوردن انداختن یکی رو فراهم کرد ولی مدیر بالادستی شما بالاخره سوابق و عملکرد ایشون رو بهتر دیده و میتونه راحت تر تصمیم بگیره

پیشنهاد دادن مسئولیت هم در کوتاه مدت معمولا جواب میده ولی هرچی دیدم اخرش به یه جنجال بزرگتر ختم شده

این فرد توسط مدیر بخش دیگه داشت اخراج میشد به خاطر کاراش و من نذاشتم..بخاطر همو ن حرفایی مثل از نون انداختن.....که بنظرم تفکر اشتباهیه وقتی کسی با کارش به همه ضرر میزنه باید تاوان بده یا عبرت بگیره و درست کار کنه.....

من سابقه کاریم در کارخونه خیلی بیشتر از اون فرده و البته مدیران ارشدهم جدیدن.....اگه به مدیر بالاترم بگم حتما میگه اخراجش کن....نمیخوام کار سریع به اونجا برسه....

لینک به دیدگاه
چند تا مورد رو بهتون میگم که ممکنه به دردتون بخوره.

علت رفتار کارکنان دشوار باید ازنظر روانی شناسائی و تحلیل بشه. بدون شناخت نمیشه تنها بوسیله زور اونو براه آورد. هر رفتاری یک یا چندین علت داره.

بخشی از اونا از طریق آموزش و بخشی از طریق تطابق دادن نوع کار با خصوصیات فردی اون بهبود پذیر میشه.

بسیاری از رفتار های نامناسب بعلت نوع متفاوت نگرش های اون فرد ازش سر میزنه.

بخاطر اینکه از نوع رفتار ایشون اطلاعات زیادی ندارم , قادر نیستم بیشتر کمک کنم.

ممنون....اما فرد چهل و چند ساله رو با سابقه کار چطور میشه آموزشداد؟؟؟؟؟وقتی فردی توی 10-12سال بیش از 10-15بارکارشو عوض کرده و جایی دوام نیاورده خوب میشه چی گفت درموردش؟؟؟وقتی شرایط کاریتوی کارخونه یه جایی بس ناآرام و پر از استرسه و فرد تعادل برای کنار اومدن با اینشرایط رو نداره چه میشه کرد؟؟؟؟؟در صورتی که بعضی افراد یا خود من خودمونو وفقداده ایم و سعی میکنیم از کار خودسرانه و بی مشورتی و بی اجازه ای که شرایط رو بدتر میکنه دوریکنیم باید افراد خودشون شرایط رو درک کنن.....

دارم همچین نیرویی

میدونین قانون رقابت رو در کارخونه اعمال کردم یعنی اینکه به نسبت انجام کارهای محوله در زمان و فرجه تعریف شده و احتی اضافه بر آن تشویقی داره که میشه به عنوان اضافه تولید و یا هرچی شما میگین که به نسبت درصد افزایش امار که برنامه ریز داده میزان تشویقی هم بالا میره و درمقابل هم نظام تنبیهی رو اجرا میکنم واین باید باشه

میام بازم توضیح میدم

نظر خوبیه برای جایی که همه چیز مرتب باشه...فعلا شرایط جوریه که اگه از کارایروزانه بربیاد خیلیه چه برسه رقابت که برای این فرد عجول و عصبی اصلا مناسبنیست...چون من روحیاتشو میشناسم....ممنون میشم ببینم چطور اعمال کردی...

به نظر من باید رو مسائل انگیزشی کار کنید. با این روحیاتی که شما از ایشون گفتید بعید میدونم تنبیه جواب بده.

چطور؟؟؟؟؟

لینک به دیدگاه

چطور؟؟؟؟؟

مثلا از نظام پاداش استفاده کنید. در صورت انجام صحیح وظایف ازش اظهار رضایت بکنید یا اگر در حیطه اختیاراتتون هست پاداش مادی براش در نظر بگیرید. سیستم ارتقای سازمانتون رو بهش توضیح بدید و بهش بفهمونید که در صورت همکاری و بهینه کاری احتمال ارتقا براش وجود داره.

من حدس می زنم کارمندتون علایم افراد بیش فعال رو داره. درسته اکثرا میگن کودک بیش فعال ولی بعضیا علایمش رو تا دوران بزرگسالی به همراه دارن. اگه سازمانتون روانشناس داره از ایشونم کمک بگیرید بد نیست.

پ.ن: من هیچ گونه سابقه مدیریتی ندارم اینا همش نظرات شخصیم بود :w16:

لینک به دیدگاه
این فرد الان مسئول دو بخشه و اصلا قدرت تصمیم گیری در شرایط سخت وقتی من یا مدیران بالاتر نباشن رو نداره و داره با رفتار عصبی و بدون فکر همه چیزو خراب میکنه....

این فرد توسط مدیر بخش دیگه داشت اخراج میشد به خاطر کاراش و من نذاشتم..بخاطر همو ن حرفایی مثل از نون انداختن.....که بنظرم تفکر اشتباهیه وقتی کسی با کارش به همه ضرر میزنه باید تاوان بده یا عبرت بگیره و درست کار کنه.....

من سابقه کاریم در کارخونه خیلی بیشتر از اون فرده و البته مدیران ارشدهم جدیدن.....اگه به مدیر بالاترم بگم حتما میگه اخراجش کن....نمیخوام کار سریع به اونجا برسه....

یه کار کم اهمیت بهش بده و در خواست کن مزایایی اگ داره قطع کنن از نظر جایگاه و مالس تحت فشارش بزار و بهش هم گوش زد کن که اگه اخراج بشه این مصیبتت ها زیاد تر میشه

و البته قبل از همه اینها یه گفتگوی شدیید باهاش داشته باش

البته این کارها رو یه مسئولی به نام مسئول روابط عمومی انجام میده که ارتباطاط نزدیکی با افراد و سوابق کاری باهاشون داره ویل اگه این فرد رو ندارید میتونین خودتون باهاش صحبت کنین

و یه روش تیزتر هم دارم که یه ماهی بفرستش به مرخصی بدون حقوق تا یکم حواسش سر جایش بیاد

اگه افاقه نکرد که حتما می کنه میتونی اخراجش کنی و موافق نیستم بندازی گردن مقام ارشدتر:icon_gol:

لینک به دیدگاه
یه کار کم اهمیت بهش بده و در خواست کن مزایایی اگ داره قطع کنن از نظر جایگاه و مالس تحت فشارش بزار و بهش هم گوش زد کن که اگه اخراج بشه این مصیبتت ها زیاد تر میشه

و البته قبل از همه اینها یه گفتگوی شدیید باهاش داشته باش

البته این کارها رو یه مسئولی به نام مسئول روابط عمومی انجام میده که ارتباطاط نزدیکی با افراد و سوابق کاری باهاشون داره ویل اگه این فرد رو ندارید میتونین خودتون باهاش صحبت کنین

و یه روش تیزتر هم دارم که یه ماهی بفرستش به مرخصی بدون حقوق تا یکم حواسش سر جایش بیاد

اگه افاقه نکرد که حتما می کنه میتونی اخراجش کنی و موافق نیستم بندازی گردن مقام ارشدتر:icon_gol:

خیلی ممنون...موافقم...چون خودمم 2-3روزه دقیقا همین کارو در پیش گرفته ام وبهش اصلا اهمیت نمیدم.....همون کارایی که باید میکرد رو خودم با رضایت قلبی و درستانجام میدم و دارم نادیده اش میگیرم...که البته شاکی شد و بهم گفت....منم براشتوضیح دادم که اصلا ازش راضی نیستم و فرصت خیلی اندکی برای جبران داره...

مسئول روابط عمومی چندروز پیش اومد پیشم و گفت اخراجش کن!!!!!خودش دیدهبود..بدون اینکه بگم...

:ws3:

لینک به دیدگاه

بهترین برخورد با نیروی خودسر بی توجهی کامل به اون اما کنترل از راه دور خودشو اوضاع کارش بود تا خرابکاری نکنه و کارا درست پیش بره...

لینک به دیدگاه

یه مورد از نزدیک دیدم... بهتره تا میشه از درگیری و تنش و بهم خوردن رابطه پرهیز شه تا کم کم درست شه شرایط. فقط کارها رو ارجاع داده و زمان بندی رو به صورت رسمی اعلام کرده و سروقت هم پیگیر نتیجه کار شد. کاملا رسمی اما بدون درگیری.

اگر درست نشد یعنی یا نیرو باهوش نیست یا مدیر مشکل داره.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...