رفتن به مطلب

لطفا سریع جواب بدید

ارسال های توصیه شده

لدفا

1:sad0:شباهت ها و تفاوت های پیوند پله ای و تغییرات تدریجش

2:ws52:چرا جرم موثر الکترون ها و حفره ها برای نیمه هادی ها یکسان نیس

3:5c6ipag2mnshmsf5ju3مفهوم ثابت زمانی مربوط به حامل های اقلیت چیست به چه عاملی بستگی دارد و چطور کنترل میشود

لینک به دیدگاه
لدفا

1:sad0:شباهت ها و تفاوت های پیوند پله ای و تغییرات تدریجش

2:ws52:چرا جرم موثر الکترون ها و حفره ها برای نیمه هادی ها یکسان نیس

3:5c6ipag2mnshmsf5ju3مفهوم ثابت زمانی مربوط به حامل های اقلیت چیست به چه عاملی بستگی دارد و چطور کنترل میشود

با سلام

من یه مقداری در این زمینه اطلاعات دارم امیدوارم بتونه کمکتون کنه

1- در مورد پیوند پله ای باید بگم که ساده ترین پیوند پله ای یه اتصال p-n هستش که یه فایل براتون میذارم که کامل نحوه ایجاد و روابط و مولفه های جریانی رو توش بررسی کرده اما من منظورتون رو از تغییرات تدریجی و ... متوجه نشدم اگه دقیق تر بگید چی میخواهید شاید بتونم کمکتون کنم

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

در مورد جرم موثر الکترون و حفره تا اونجا که من میدونم اول که توی یه نیمه هادی جرم موثر حفره بیشتر از جرم موثر الکترون هستش و حفره ها خودشون هم حفره سنگین دارن هم حفره سبک یعنی همه حفره ها هم جرم یکسانی ندارن . توی یه ماده چگال حالات کوانتومی بررسی میشه که الکترون ها به صورت چاه و سد پتانسیل مدل میشن و روابطشون با استفاده از معادلات موج شرودینگر به دست میاد. این روابط همون حالات کوانتومی انرژی یا احتمال پر شدن ترازهای انرژی توسط الکترون ها و به جا موندن حفره ها هستش . ارتفاع این چاه و سد پتانسیل و فاصله بین ترازهای انرژی روی جرم موثر الکترون و حفره اثر داره و این باعث شده تا مقدار جرم موثر الکترون و حفره تو نیمه هادی های مختلف متفاوت باشه

این لینک رو هم ببینی بد نیس

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...