رفتن به مطلب

تأملی بر «اثبات تناسخ، براساس وحدت خاطرات»

ارسال های توصیه شده

ابن روزها خیلی به این چیزها فکر میکنم

خیلی چیزها که در موردش یک عمره شنیدم برام سواله

مرگ زندگی دنیا اخرت

فکر میکنم تناسخ میتونه وچود داشته باشه

چرا تناسخ نوعی معاد ندونیم؟

شاید منظور از معاد همینه

لینک به دیدگاه
البته نیم دونم حدس من درسته یا نه.

ولی گروه ادمهای شهودی، مث لامپ هایی هستن ک هدف رو روشن می کنن ولی مسیر رو نه :ws3: اگر حدس زود ب هنگام من درست باشه، مفیده دیگه.

از هر لحظه و از هر فرد می شه چیزهای جدید اموخت :w16:

ای کاش هر کی این تاپیک رو میبنه هم شرکت کنه :whistle:

خوب بعضیا میگن از لحاظ دینی قضیه تناسخ کاملا مردوده و باور بهش فقط یه جور طلب بقاست و دلخوشکنک که آره می میریم اما مشکلی نیست بازم برمی گردیم :ws3:اما آخه چرا نباید شانس زندگی تو شرایط دیگه رو هم داشته باشیم؟ تکلیف اونایی که خیلی زود می میرن چی میشه؟ بعدشم من همیشه میگم خدا مگه چند میلیارد نفر انسان آفریده از ابتدای خلقت تا حالا :ws38: با این شهود اندکم این سوالات به ذهنم میرسه همیشه :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
قطعا کسی ک استفاده می کنه، من هستم :a030:

اخلاق خدایان دو فصل اولش کمتر عملی ه و بیشتر درباره حسن و قبح ذاتی یا اکتسابی اعمال بحث میکنه. اگه خاستی از اونا رد شو یکم خسته کننده اس.:banel_smiley_4:

پرسش و پاسخ اخر کتاب، خودش ی کتاب خوب محسوب میشه

مهندس. مرسی. اطلاعاتت خیلی فنی بود :ws3: من چیز زیادی نفهمیدم. :ws3:

اون اولی هر دو یک رنگه.

ب خاطر قضاوت ذهن بر اساس سایه ها

دومی هم پیرزن ه. هم زن جوون. اونم هم ب خاطر پیش فرض های ذهنی ه

مثال دوم رو کامل تو کتاب، 7 ویژگی افراد موفق ک جز 20 کتاب برتر عمرم ازش نام م یبرم اومده.

خوب درسته.

ب نظرت می شه با تکیه فقط ب این عقل فضول ( سیستم اصلاح کننده ... ) پیش نیاز های وجو خدا رو بررسی کرد؟

اون دوتارو که آره جوابش مشخص بودم....من فقط رفتم دنبال چرایی این داستان که اون جواب بالارو پیدا کردم براش:ws3:

قبول داری خدا نامحدود؟؟؟پس عقل محدود ما نمیتونه تصورش کنه:ws38:

لینک به دیدگاه
اون دوتارو که آره جوابش مشخص بودم....من فقط رفتم دنبال چرایی این داستان که اون جواب بالارو پیدا کردم براش:ws3:

قبول داری خدا نامحدود؟؟؟پس عقل محدود ما نمیتونه تصورش کنه:ws38:

برای من ک کاملا عجیب بودن.

قبول داری بحث ما عملا داره از موضوع تاپیک دور می شه؟ :ws3:

ولی خوبه. قرار نیست ک ما مشکل دیرینه فلاسفه رو حل کنیم و این حرفا.

قراره با هم فکر کنیم و بحث کنیم و در طی مسیر ب قول شریعتی نه فیه که الیه. نه فنا ک حرکت.

البته عزیز نسفی اورده ک انسان کامل از دنیای الیه رد می شه و ب دنیای فیه می رسه. و واقعا پیاله بزرگی میخاد :w16:

قراره چیزهایی از هم یاد بگیریم و بریم بریم بریم .. شاید سی مرغ وار، سیمرغ شدیم :w16:

و اما خدا!

نمی دونم بگم مفهوم انتزاعی یا بگم نور الانوار . چ جای حساسی قدم گذاشتی.

من پیشنهادم اینکه مرحله مرحل بریم جلو

اول باید دید ایا وجود خدا التزامی داره؟

جواب سر نیوتن عصر حاضر. هاوکینگ اینه ک : نه!

تو مستند مقدمه ای با استیون هاوکینگ بر معرفی دنیا مطرحش کرده و تو کتاب طرح بزرگ. مستند رو تو فیلمهایی ک ارزش دیدن دارن تو همین تالار فیلم انجمن معرفی کردم.

بعد برسیم ب اینکه خدا کجاست و کجا نیست.

در میان کرمچاله مستند جالبی ه ک پیشنهاد می کنم ببنید.

بعد باید برسیم ب اینکه

ای وای. هفت شهر عشق را عطار گشت

ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم.

گفته مولانا ک با زخودش گفته

آب دریا را گر نتوان کشید

هم به قدر تشنگی باید چشید

کمی از شیخ محمود شبستری داریم ک

تو گلشن راز، پرده رازهایی رو برداشته از جمله وصال واجب و ممکن و غیره.

خوب بعضیا میگن از لحاظ دینی قضیه تناسخ کاملا مردوده و باور بهش فقط یه جور طلب بقاست و دلخوشکنک که آره می میریم اما مشکلی نیست بازم برمی گردیم :ws3:اما آخه چرا نباید شانس زندگی تو شرایط دیگه رو هم داشته باشیم؟ تکلیف اونایی که خیلی زود می میرن چی میشه؟ بعدشم من همیشه میگم خدا مگه چند میلیارد نفر انسان آفریده از ابتدای خلقت تا حالا :ws38: با این شهود اندکم این سوالات به ذهنم میرسه همیشه :banel_smiley_4:

جالبه. فرض بسیار خلاقانه دوستمون تو پست بالای شما، می تونه زاویه دیگه ای باشه.

چشم ها را باید شست

جور دیگر باید دید

شاید!

قطعا ادامه داره. فیلم هایی مث 21 گرم و دسته فیلم هایی ک درباره nde یا تجربه نزدیک مرگ هستن، زاویه های جالبی برای بررسی معاد دارن.:w16:

ببخشید. معنی جمله خدا چقد انسان افریده رو نفهمیدم :ws3: خدا نیافریده! نتیجه زاد و ولد و روابط دو جنس مکمله :ws3: ب خدا چ ربطی داره :ws3:

ابن روزها خیلی به این چیزها فکر میکنم

خیلی چیزها که در موردش یک عمره شنیدم برام سواله

مرگ زندگی دنیا اخرت

فکر میکنم تناسخ میتونه وچود داشته باشه

چرا تناسخ نوعی معاد ندونیم؟

شاید منظور از معاد همینه

طبق نظر ملاصدرا. حرکت از جوهر ب عرض ه.

چقدر جالب می شه دریافت کرد ک ما ب نوعی ب سمت جوهر جوهرها میریرم. ی جور تقابل ه. شرحش سخته!

ویلیام بلیک داره ک

دیدن تمام دنیا در دانه ای سنگ

( قطعه ای از یک شعر ک الان بقیه اش یادم نیست :ws3: )

شاید ذره سنگ اصلش مربوط ب جای دیگه ای باشه و طبق حرکتش الان نقش سنگ رو داره

ب قول شکسپیر

دنیا تماشاخانه است. هر کسی نقشی داره و بعد از اتمام نقش از صحنه بیرون میره.

من اضافه می کنم ک شاید نقشی دیگه در صحنه ای دیگه !

تمام این فرضیات رو بزارین کنار جهان های موازی و پوست پیازی

ب نظرم زاویه دید شما طرح جالبیه.

لینک به دیدگاه
برای من ک کاملا عجیب بودن.

قبول داری بحث ما عملا داره از موضوع تاپیک دور می شه؟ :ws3:

ولی خوبه. قرار نیست ک ما مشکل دیرینه فلاسفه رو حل کنیم و این حرفا.

قراره با هم فکر کنیم و بحث کنیم و در طی مسیر ب قول شریعتی نه فیه که الیه. نه فنا ک حرکت.

البته عزیز نسفی اورده ک انسان کامل از دنیای الیه رد می شه و ب دنیای فیه می رسه. و واقعا پیاله بزرگی میخاد :w16:

قراره چیزهایی از هم یاد بگیریم و بریم بریم بریم .. شاید سی مرغ وار، سیمرغ شدیم :w16:

و اما خدا!

نمی دونم بگم مفهوم انتزاعی یا بگم نور الانوار . چ جای حساسی قدم گذاشتی.

من پیشنهادم اینکه مرحله مرحل بریم جلو

اول باید دید ایا وجود خدا التزامی داره؟

جواب سر نیوتن عصر حاضر. هاوکینگ اینه ک : نه!

تو مستند مقدمه ای با استیون هاوکینگ بر معرفی دنیا مطرحش کرده و تو کتاب طرح بزرگ. مستند رو تو فیلمهایی ک ارزش دیدن دارن تو همین تالار فیلم انجمن معرفی کردم.

بعد برسیم ب اینکه خدا کجاست و کجا نیست.

در میان کرمچاله مستند جالبی ه ک پیشنهاد می کنم ببنید.

بعد باید برسیم ب اینکه

ای وای. هفت شهر عشق را عطار گشت

ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم.

گفته مولانا ک با زخودش گفته

آب دریا را گر نتوان کشید

هم به قدر تشنگی باید چشید

کمی از شیخ محمود شبستری داریم ک

تو گلشن راز، پرده رازهایی رو برداشته از جمله وصال واجب و ممکن و غیره.

اونکه بر منم عجیب بود ولی خب قبلا دیده بودم بر همین گفتم مشخص بود:ws3:

آره داره از موضوع اصلی تاپیک دور میشه چون قرار شد از اول و مرحله به مرحله بریم جلو:ws3:

انتزاعی که نمیشه گفت میشه؟:ws38: اصلا انتزاعی ینی چی؟

در مورد ملتزم بودن وجودش جوابم:نمیدونمِhanghead.gif

اگر نمي توان خدا را با دلايل عقلي اثبات کرد پس شايد بتوان گفت ، خداشناسي اين چنيني در واقع خداشناسي سلبي (تنزيهي) است. همان که کي يرکگارد گفته او را نه مي توان يک دانست و نه بسيار. او نه کل است و نه جزئ. او فقط هست و در اين هست بودن است که من مطلق معنا پيدا مي کند. زيرا من نيز بايد هست بودن را درک کنم. «وقتي ما در باره خدا سخن مي گوييم ، براستي در باره خدا سخن نمي گوييم چون که او ذاتا از هرگونه رنگ تعلق آزاد است.»

لینک به دیدگاه
اونکه بر منم عجیب بود ولی خب قبلا دیده بودم بر همین گفتم مشخص بود:ws3:

آره داره از موضوع اصلی تاپیک دور میشه چون قرار شد از اول و مرحله به مرحله بریم جلو:ws3:

انتزاعی که نمیشه گفت میشه؟:ws38: اصلا انتزاعی ینی چی؟

در مورد ملتزم بودن وجودش جوابم:نمیدونمِhanghead.gif

اگر نمي توان خدا را با دلايل عقلي اثبات کرد پس شايد بتوان گفت ، خداشناسي اين چنيني در واقع خداشناسي سلبي (تنزيهي) است. همان که کي يرکگارد گفته او را نه مي توان يک دانست و نه بسيار. او نه کل است و نه جزئ. او فقط هست و در اين هست بودن است که من مطلق معنا پيدا مي کند. زيرا من نيز بايد هست بودن را درک کنم. «وقتي ما در باره خدا سخن مي گوييم ، براستي در باره خدا سخن نمي گوييم چون که او ذاتا از هرگونه رنگ تعلق آزاد است.»

]چرا نشه؟ پس این عقل فضول خود ب چ کار اید؟:ws52: انسان طی طریق رشدش، کم کم درک میکنه ک شامل انواع نقص هاست. در کنار عقل از احساس هم باید استفاده کرد.

از همین تاپیک 16 نفر بازدید کردن. ب نظرت چرا هیچ نظری ندادن؟ خیلی کار دارن؟:ws3: نمی دونم. فقط می دونم عده کسایی ک دنبال سوالات اصولی ان خیلی کمه، البته نه در ابتدا. شروع می کنن ب کاوش؛ بعد از مدتی دست میکشن. ب دلایل مختلف از جمله کمبود وقت !! ی عده خودشون رو ب ظواهری ک گیر اوردن دلخوش می کنن و در همین حال می میرن و ی عده؛ جلوتر می رن و همین طور تا اخر.

منظور من اینکه، رسیدن ب تعادل ( نه صرفا تساوی) عقل گرایی و احساس گرایی کار خیلی خیلی خیلی سحتیه. ولی من حاقل درباره خودم می دونم ک تا روز اخر زندگیم ایستاده زندگی مکنم.

اما مث همه بین تضادهای عقل و احساس، ب قول مولانا مث کمان قوس می خورم و کش می ام! اما نمی شینم.

چیزی ک فهمیدم اینکه یک پیکره باید داشته باشم. میدونی عقل و حس دو تا بال ان. اونا ها رو باید با پیکره خودم استفاده کنم. متوجه ای؟ هم باید ب عقل افسار زد. هم ب احساس. اما چ موقع لازمه کدوم افسار رو کشید؟ دنیال اینم.

ب قول جلال ال احمد:

اگر غم نان بگذارد :banel_smiley_4:

منظور من از انتزاعی، ی مفهوم صرف ریاضیاتی و ذهنی ه. راستش رو بخوای تیپ من infj ه. و خیلی ب شهودی مطمئنم :ws3: برا همین ب نظرم کی یکگارد تمام واقعیت رو مطرح نکرده.

اگ بخاد بحث هست بودن و واجب و این موارد باشه تو کتابا پره. ب نظرم چیزی هست ک نتونستن بنویسن. تنوستن ب کلام اسیرش کنن.

درباره التزام خدا صحبت کنیم پس.

منم نمی دونم. یعنی هیچکی نمی دونه :ws3: فقط ب قول ریچارد باخ توهومات دانستن وجود دارد :ws3: کتاب اوهام ش فوقالعاده اس:icon_gol:

[h=4]اعضایی که از این موضوع بازدید کرده اند: 16[/h]

لینک به دیدگاه

جالبه. فرض بسیار خلاقانه دوستمون تو پست بالای شما، می تونه زاویه دیگه ای باشه.

چشم ها را باید شست

جور دیگر باید دید

شاید!

قطعا ادامه داره. فیلم هایی مث 21 گرم و دسته فیلم هایی ک درباره nde یا تجربه نزدیک مرگ هستن، زاویه های جالبی برای بررسی معاد دارن.:w16:

ببخشید. معنی جمله خدا چقد انسان افریده رو نفهمیدم :ws3: خدا نیافریده! نتیجه زاد و ولد و روابط دو جنس مکمله :ws3: ب خدا چ ربطی داره :ws3:

:ws28: دیگه داستان آدم و حوا رو که شنیدی؟ کی اونا رو از بهشت بیرون کرد؟ :ws38:

من یه جایی خوندم یه آزمایشی شده تو یه کشور خارجی :ws3: داوطلبا رو هیپنوتیزم کردن و اونا خاطراتی از زندگی قبلیشون گفتن. حالا نمیدونم تا چه حد کارشون علمی بوده شایدم همش توهمات انسانیه چون طبیعتا آدمیزاد میل به بقا داره فکر موندن تو این دنیا رو بیشتر میپسنده به نظرم.

دوستان دین اسلام رو که میگن تناسخ رو قبول نداره، در مورد ادیان دیگه چطور؟ کسی اطلاع داره؟

لینک به دیدگاه
:ws28: دیگه داستان آدم و حوا رو که شنیدی؟ کی اونا رو از بهشت بیرون کرد؟ :ws38:

من یه جایی خوندم یه آزمایشی شده تو یه کشور خارجی :ws3: داوطلبا رو هیپنوتیزم کردن و اونا خاطراتی از زندگی قبلیشون گفتن. حالا نمیدونم تا چه حد کارشون علمی بوده شایدم همش توهمات انسانیه چون طبیعتا آدمیزاد میل به بقا داره فکر موندن تو این دنیا رو بیشتر میپسنده به نظرم.

دوستان دین اسلام رو که میگن تناسخ رو قبول نداره، در مورد ادیان دیگه چطور؟ کسی اطلاع داره؟

خودت داری می گی داستان! :ws3: قصه زیاده. نمگم دروغ ان. اما تمثیل ان.:w16:

خارجکی ها رو خیلی چیزها ازمایش می کنن. از بس ک بیکارن :ws3: مث ما پر از کارو تلاش و اینا ک نیستن :ws3: درسته. حتی ی عصب شناس تونسته با تحریک ی ناحیه از مغز، حس وجود در پیشگاه خدا رو ایجاد کنه. :banel_smiley_4:

اما اینا همه سایه اس. افلاطون می گه ما در غاری هستیم ک تا از این غار بیرون نریم جز سایه پیدایی نخواهیم کرد.

دین؟... من دیگه حرفی برا گفتن ندارم :ws3:

اطلاعی ندارم ولی بعیده ادیان دیگه ( یهودی و مسیحی و زردتشتی ) قبول داشته باشن

متاسفانه دین برای خیلی ها دکان است. عده ای از اعتقادات مردم ب جهان اخرت و غیرو سو استفاده مالی می کنن ... قاعدتا این دکان رو نمی بندن :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
خودت داری می گی داستان! :ws3: قصه زیاده. نمگم دروغ ان. اما تمثیل ان.:w16:

خارجکی ها رو خیلی چیزها ازمایش می کنن. از بس ک بیکارن :ws3: مث ما پر از کارو تلاش و اینا ک نیستن :ws3: درسته. حتی ی عصب شناس تونسته با تحریک ی ناحیه از مغز، حس وجود در پیشگاه خدا رو ایجاد کنه. :banel_smiley_4:

اما اینا همه سایه اس. افلاطون می گه ما در غاری هستیم ک تا از این غار بیرون نریم جز سایه پیدایی نخواهیم کرد.

دین؟... من دیگه حرفی برا گفتن ندارم :ws3:

اطلاعی ندارم ولی بعیده ادیان دیگه ( یهودی و مسیحی و زردتشتی ) قبول داشته باشن

متاسفانه دین برای خیلی ها دکان است. عده ای از اعتقادات مردم ب جهان اخرت و غیرو سو استفاده مالی می کنن ... قاعدتا این دکان رو نمی بندن :banel_smiley_4:

پس باید منتظر باشیم ببینیم کی از غار خارج میشیم :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...