رفتن به مطلب

ساخت متریال آب با افکت موجدار(Create Realistic Water with Ripples Effect)

ارسال های توصیه شده

سلام امروز با ترجمه یک آموزش از اسکچ یوکیشن در خدمتتون هستم:a030:

در این آموزش به شما یاد داده میشه که چطوری یک متریال آب واقعی همراه با موج رو در اسکچاپ با وی ری درست کنید.

a49ldi2de7h1q4ho5r87.jpg

در قدم اول فایل آماده کار رو که براتون آماده کردم رو

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
کنید. این کار با اسکچاپ7 مدل شده و از وی ری 1.48 برای رندرگیری استفاده شده اما با نسخه های بالاتر هم میتونید از فایل استفاده کنید. یونیت کار رو هم میلیمتر کار کردم.

صحنه زیر رو برای کار تنظیم میکنم:

4okil8p2m37ptpadxcyo.jpg

آب رو در صحنه انتخاب میکنیم و پنجره ادیت متریال وی ری رو باز میکنیم. توی لیست متریال ها یک متریال جدید ایجاد میکنم.( روی Scenes Materials کلیک راست کنین و گزینه Create Material رو انتخاب و بعد گزینه V-ray Default Material رو انتخاب کنین.) اسم متریال رو به water_vray تغییر میدم و بعد روی متریال کلیک راست میکنم و Apply material to selection رو انتخاب میکنم توی این مرحله آب هنوز رنگ خاکستری داره. همین متریال رو به بقیه سطوح دیگه آب هم اعمال میکنم.

حالا گام به گام با من پیش برید:

در تب diffuse رنگ رو روی مشکی میزارم و روی آیکون "m" کلیک میکنم پنجره تنظیمات تکسچر باز میشه توی این پنجره در قسمت File name روی گزینه "..." کلیک میکنم و تصویر "custom-water-ferry.jpg" رو از فایلی که اول آموزش براتون قرار دادم انتخاب میکنم و بعد روی OK کلیک میکنم. حالا برمیگردیم به پنجره متریال وی ری. پنجره رو میبندم. باید توی کارتون تصویری شبیه به تصویر کار من داشته باشین:

b95wjhwdifbqb7qqwcp.jpg

حالا طرح تصویر رو طبق جایی که برای گلها در نظر گرفتیم مرتب میکنم اینطوری موجها زیباتر به نظر می رسند.

برای تنظیم کردن جای موج ها به دو صورت میتونیم عمل کنیم:

1-گروه آب رو انتخاب میکنم بعد راست کلیک و گزینه edit group رو انتخاب میکنم در مرحله بعدی سطح آب رو انتخاب میکنم و روی اون راست کلیک میکنم و گزینه Texture رو انتخاب میکنم و بعد گزینه Position میزنم.

2-راه دوم از طریق پنجره متریال اسکچاپ هستش توی این پنجره با تغییر مقادیر اندازه دوکادری که توی تصویر نشون دادم میتونید تصویر رو جابجا کنین من مقدار رو روی 2254 قرار دادم.

8zb71bd9uenfz8cx8sbg.jpg

حالا من یه مقدار جای گل ها رو هم جابجا میکنم تا بهتر با موج ها مچ بشن. بعد از اینکه تنظیم الگوی موجها تمام شد پنجره متریالهای وی ری رو باز میکنیم و رنگ Transparancy رو در تب Diffuse روی سفید قرار میدیم.

4ho7a1j6nm05wpvrmlq.jpg

این کار آبجکت آب رو نامرئی میکنه ولی نگران نباشین چیزی حذف نشده چون این به معنی اینه که آب واقعا شفافه.

حالا یک لایه Reflection به متریال اضافه میکنیم. برای اینکار روی متریال راست کلیک میکنیم Create Layer و بعد Reflection رو انتخاب می کنیم. گام بعدی "m" رو انتخاب میکنیم و بعد TextFresnel رو از منوی سمت چپ پنجره انتخاب میکنیم و مقدار Refract IOR رو روی 1.33 میزاریم.

vhjylhjjm3plb7ykjrvd.jpg

حالا یک لایه Refraction به متریال اضافه میکنیم(به طریق لایه رفلکشن که اضافه کردیم). در قسمت آپشن IOR مقدار IOR رو 1.33 میزاریم. توی آپشن Fog رنگ رو با مقدار 245,255,255 انتخاب میکنم (نوع رنگ به سلیقه شما بستگی داره) و Multiplier رو هم 0.05میزارم.

phx7aofl3u45kpopm52b.jpg

حالا توی قسمت Bump روی "m" کلیک کنین و همون تصویری رو که برای diffuse لود کرده بودیم رو اینجا وارد کنین و OK کنین. حالا یک رندر میگیریم. اگر مراحل رو طبق روش درست رفته باشید باید نتیجه کار شبیه تصویر زیر بشه:

lptphpx9085p2l4gv.jpg

فلش های زرد دارن نشون میدن که اون قسمتها از آب خیلی صاف هستن که این واقعی نیست راه کار چیه؟

پنجره متریال وی ری رو باز کنین توی تب Maps گزینه Displacement رو تیک بزنین و مقدارش رو 0.1 بزارید و "m" رو کلیک کنید از منوی سمت چپ TextNoise رو انتخاب کنید و size رو روی 7 بزارید. این مقدار بستگی به اندازه استخرتون داره.

efhlb9w27yidg7999n6.jpg

حالا اوکی کنید و یک رندر بگیرید.

fsjgvk3qvfmpkpj04i2k.jpg

تمام شد...!!!:a030: حالا اگه بخوایم موج ها رو جابه جا کنیم چیکار کنیم؟ توی این مواقع برای اینکه بتونیم تکسچرهارو ببینیم اونها رو ادیت کنیم کافیه توی همون تب Diffuse رنگ transparency رو از سفید به مشکی تغییر بدیم. حالا شما میتونید تکسچرها رو ببینید و اونارو ادیت کنید. بعد از تمام شدن کار یادتون نره که رنگ رو به سفید تغییر بدید

q5yqzh7dvp56xvxv7i.jpg

kmu8k305cegyb3vkcsjc.jpg

همین ترفند رو میتونید در وی ری مکس هم استفاده کنید، من امتحان کردم جواب داد.

امیدوارم که این آموزش هم برای دوستان مفید بوده باشه.

ترجمه: سامیار:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 7 ماه بعد...

مرسی از آموزش خوبت. با اجازت تبدیل به PDF کردم تا استفاده راحت تر باشه.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...
سلام من نتونستم اون فایلی رو برای متریال اب گذاشتین دانلود کنم اگه میشه ی لینک دیگه بذارین

سلام. لینک رو تست کردم سالم بود. برای دانلود از 4shared آموزشش تو لینک زیر گفته شده:

http://www.noandishaan.com/forums/thread122945.html

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...