رفتن به مطلب

تا چه اندازه علمتون کارآیی داره؟

ارسال های توصیه شده

چند وقتیه که ذهنم خیلی درگیر اینه که چقدر علمم واسه خودم یا دیگران کارآیی داره واز همتون عاجزانه کمک میخوام

یه مثال میزنم امیدوارم همه دوستان کمکم کنند

فرض کنید کره ی زمین طوری بشه که همه ی اختراعات و ابداعاتش نابود بشن و فقط شما بمونین تنها با تمام اطلاعاته الانتون با بیستا فرضا بچه که هیچی نمیدونن و هیچ یک از این اختراعاتو ندیدن آیا میتونین واسشون دوباره برق تولید کنین یا حداقل یه چراغ کوچیک واسشون روشن کنید یا هرچیز دیگه ای که الان دارین ولی نابود شده :ws38:

هرکسی با اطلاعاتی که داره کمک کنه:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 83
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

یعنی از اول شروع کنیم؟:ws3:

خوب از هر چیزی یکم اطلاعات داریم بعضیاشم اطلاعاتمون زیاده مثلا من میتونم آتیش روشن کنم(مزاح):ws3:برق تولید کنم یا روشنایی ایجاد کنم انرژی زمینو جمع کنم و خیلی کارای دیگه که برا افراد محدود همون 5نفر میتونم انجام بدم بقیه شم یاد میگیرن میرن مخترع میشم

ببین اینارو ما خوندیم خیلیاش از راههای عادی قابل کسبن فقط باید روششو بدونیم اما خوب سخته به بچه توضیح داد اما روش عملی رو ببینه دستش میاد

میگم الان ما قراره مخترع اون 5تا بچه و نسل آینده بشیم؟:ws3:

لینک به دیدگاه

میگن این زمین چندین باز بکل صفر شده و همه چی که روش بوده بجز آب و خاک همش از بین رفته و دوباره میلیونها سال طول کشیده تا گیاهان و نباتات و جانداران پیداشون شده . قصه ش طولانیه ولی حیف که فرصت نوشتن نیست. شما تا بحال به قوم مایا و اول و آخر بودنشون فک کردی ؟

من همینقدر نوشتم و ادامه نمیدم. مرسی از تاپیک خوبت .

لینک به دیدگاه

راستش عنوان تایپیکت خیلی خوب بود ولی مثالت جالب نبود:ws3:

ببین قرار نیست که ما حتما برق اختراع کنیم یا الکل کشف کنیم و از این حرفا:whistle:

الان دیگه علم اونجوری نمونده که اسم شخص توش مهم باشه!یه زمانی میگفتن انیشتین خفنه نمیدونم نیتوتن فلان قانونو کشف کرد الان دیگه از اینا خبری نیست میگن محققان و دانشمندان به فلان دستاورد رسیدن

مطمئن باش همه علم هایی که وجود دارن بیهوده به وجود نیومدن و همشون در کنار هم میتونن این جریان رو جلو ببرن، الان شاید شما بتونی کل دستاوردهایی که توی سال 2013 به دست اومده رو با کل دستاوردهای قرن بیستم هم وزن بدونی

لینک به دیدگاه

یه ضرب المثلی هست که میگه هر چیز که خار آید روزی بکار آید

مگه میشه از تجربیات و دانشی که داریم روزی استفاده نکنیم؟

اصلا چرا فرض بر نابودی اختراعات بزاریم؟

فقط میتونی فکر کنی تو یه جنگل یا بیابون بدون امکانات کافی گیر افتادی

تو شرایط سخت هستش که فکر کار میفته حتی اگه خیلی بلد نباشی یا دانش کافی نداشته باشی:w16:

لینک به دیدگاه
یعنی از اول شروع کنیم؟:ws3:

خوب از هر چیزی یکم اطلاعات داریم بعضیاشم اطلاعاتمون زیاده مثلا من میتونم آتیش روشن کنم(مزاح):ws3:برق تولید کنم یا روشنایی ایجاد کنم انرژی زمینو جمع کنم و خیلی کارای دیگه که برا افراد محدود همون 5نفر میتونم انجام بدم بقیه شم یاد میگیرن میرن مخترع میشم

ببین اینارو ما خوندیم خیلیاش از راههای عادی قابل کسبن فقط باید روششو بدونیم اما خوب سخته به بچه توضیح داد اما روش عملی رو ببینه دستش میاد

میگم الان ما قراره مخترع اون 5تا بچه و نسل آینده بشیم؟:ws3:

ببین عزیزم منظورم اینه که اطلاعاتی رو که دارین میتونین تو عمل هم انجامش بدین مثلا همین آتش روشن کردن فرضا یکم شاخه ی درخت و اینا جمع میکنین بعدش با چی آتیش روشن میکنین:ws52:یه زمانی یادمه دوتا سنگ مرمر و که باشدت به هم میزدیم یه جرقه ای میزد ولی نمیدونم بازم میتونیم آتش روشن کنیم باهاش یا بریم دنبال گوگرد مثلا:ws38:
لینک به دیدگاه

ببین قرار نیست که ما حتما برق اختراع کنیم یا الکل کشف کنیم و از این حرفا:whistle:

الان دیگه علم اونجوری نمونده که اسم شخص توش مهم باشه!یه زمانی میگفتن انیشتین خفنه نمیدونم نیتوتن فلان قانونو کشف کرد الان دیگه از اینا خبری نیست میگن محققان و دانشمندان به فلان دستاورد رسیدن

مطمئن باش همه علم هایی که وجود دارن بیهوده به وجود نیومدن و همشون در کنار هم میتونن این جریان رو جلو ببرن، الان شاید شما بتونی کل دستاوردهایی که توی سال 2013 به دست اومده رو با کل دستاوردهای قرن بیستم هم وزن بدونی

ممنون از اینکه اومدین :ws3:مثلا همین برق یه جا نوشته شده بود دو قطب آهنربا رو تو یه فاصله ای از هم قرار بدیم حالا فرضا دو سنگ آهنربا بعد سیم های فلزی رو بهش وصل کنیم و به یه چراغ کوچیک وصل کنیم چراغه روشن میشه:ws52:امیدوارم منظورمو فهمیده باشین :ws38:انتقادتونم سازنده نیست:ws3:
لینک به دیدگاه

حالا چرا عاجزانه درخواست کمک داری سناسادات؟ مگه قراره کره زمین نابود شه و با بیستا بچه تنها بمونی؟:ws3:

شدیدا تایید می‌کنم و موافقم.

لینک به دیدگاه
میگن این زمین چندین باز بکل صفر شده و همه چی که روش بوده بجز آب و خاک همش از بین رفته و دوباره میلیونها سال طول کشیده تا گیاهان و نباتات و جانداران پیداشون شده . قصه ش طولانیه ولی حیف که فرصت نوشتن نیست. شما تا بحال به قوم مایا و اول و آخر بودنشون فک کردی ؟

من همینقدر نوشتم و ادامه نمیدم. مرسی از تاپیک خوبت .

:a030:
لینک به دیدگاه
حالا چرا عاجزانه درخواست کمک داری سناسادات؟ مگه قراره کره زمین نابود شه و با بیستا بچه تنها بمونی؟:ws3:

شدیدا تایید می‌کنم و موافقم.

فرضا میتونین دوباره یه هواپیما بسازین حالا در حد برادران رایت:ws52:
لینک به دیدگاه
ببین عزیزم منظورم اینه که اطلاعاتی رو که دارین میتونین تو عمل هم انجامش بدین مثلا همین آتش روشن کردن فرضا یکم شاخه ی درخت و اینا جمع میکنین بعدش با چی آتیش روشن میکنین:ws52:یه زمانی یادمه دوتا سنگ مرمر و که باشدت به هم میزدیم یه جرقه ای میزد ولی نمیدونم بازم میتونیم آتش روشن کنیم باهاش یا بریم دنبال گوگرد مثلا:ws38:

منم همینو میگم ما تا حدودی یاد گرفتیم که چجوری برق آتش انرژی و....تولید میشه تا حدودی هم میتونیم از سر شروعش کنیم

لینک به دیدگاه
فرضا میتونین دوباره یه هواپیما بسازین حالا در حد برادران رایت:ws52:

الان كه بهش فكر مي كنم نمي تونم.. اما خب اگر بتونم هم هرگز اين كار رو نمي كنم. به نظرم زندگي بدون اين ابداعات و اكتشافات باس خيلي لذت بخش باشه. ترجيح ميدم با طبيعت وحشي زندگي كنم تا يه زندگي كه به بهونه علم و دانش سرشار از وحشي گري ه.

شايد بيست تا بچه عاقبت به خير بشن تو اين عجوزه هزارداماد.

لینک به دیدگاه
الان كه بهش فكر مي كنم نمي تونم.. اما خب اگر بتونم هم هرگز اين كار رو نمي كنم. به نظرم زندگي بدون اين ابداعات و اكتشافات باس خيلي لذت بخش باشه. ترجيح ميدم با طبيعت وحشي زندگي كنم تا يه زندگي كه به بهونه علم و دانش سرشار از وحشي گري ه.

کاملا موافقم میخواستم همینو بگم:w16: یاشا:icon_gol:

لینک به دیدگاه

شما نسازین هم از بین اون 5نفر بچه خودشون بالاخره میسازن اونا نسازن بچه هاشون میسازن ذات انسان همینه:5c6ipag2mnshmsf5ju3

لینک به دیدگاه

خب کار خیلی سختی هست

خیلی از اختراعاتی که تا به حال شده بیشتر جنبه تجربی داشته تا علمی شاید بتونیم بازم اونا رو

اختراع کنیم ولی خیلی از اختراعات جنبه کاملا علمی داره که در حیطه تخصص همه نیست مثلا من

که رشتم برقه شاید بتونم اختراعاتی که تا حالا شده یا حتی نشده که در این زمینه هست رو بازم

انجام بدم اما اختراعاتی که در زمینه مثلا پزشکی یا علوم دیگه هست رو با وجود اینکه شاید

درموردشون مطالعه هم داشتم و اشنایی کمی دارم رو دیگه نمیتونم از اول انجام بدم چون به صورت

اکادمیک اونا رو تجربه نکردم.

اگه هم قراره باشه فردی با بیستا بچه بخواد از اول شروع کنه و تا حدی زندگی رو به حالت طبیعی

برگردونه به زمان خیلی زیادی نیاز داره که مطمئا عمر اون فرد کفاف اینو نمیده که همچین روزی رو

ببینه و تنها در صورتی میتونه به اونچه میخواد برسه که در هر زمینه هر گونه تجربه ای هرچند محدود

رو در اختیار اون بیستا بچه بذاره و به این امید باشه که اونا بتونن از اون تجربیات استفاده کنن و(البته باهوش باشن):ws3:

ببخش سنا جون زیاد نوشتم اینا چیزایی بود که در نظر من اومد:icon_gol:

لینک به دیدگاه
شما نسازین هم از بین اون 5نفر بچه خودشون بالاخره میسازن اونا نسازن بچه هاشون میسازن ذات انسان همینه:5c6ipag2mnshmsf5ju3

اره اون پنج تا میشن 5 ماهم میشیم 1+5 حتما نه ؟المان انگلیس روسیه و........ وما ایران دوباره

من تصمیمم عوض شد اختراع میکنم میشیم ایران 7000 سال پیش دیگه هم ازین اشتباهات نمی زاریم پیش بیاد و به این روز بیوفتیم:sigh:

لینک به دیدگاه

متاسفانه حق با شماست.. اما خب سعي م رو ميكنم علمم رو در جهت نجات ادما به كار ببرم. علم فقط برق و پيچ و مهره و... نيست.

اصلا اين همه تلاش ادما براي چي بوجود اومده؟! چرا بشر شروع كرد به اختراع كردن؟!

وجود و توليد علم هدفش نجات انسان بود نه نابوديش. :hanghead:

لینک به دیدگاه
اره اون پنج تا میشن 5 ماهم میشیم 1+5 حتما نه ؟المان انگلیس روسیه و........ وما ایران دوباره

من تصمیمم عوض شد اختراع میکنم میشیم ایران 7000 سال پیش دیگه هم ازین اشتباهات نمی زاریم پیش بیاد و به این روز بیوفتیم:sigh:

چند وقته این موضوع ذهنمو مشغول کرده(تمدن های قدیم)دو سه روز دیگه در مورد این مسئله یه تاپیک میزنم اونجا نظر بدیم خیلی بحث برانگیزه این مسئله:5c6ipag2mnshmsf5ju3

لینک به دیدگاه
متاسفانه حق با شماست.. اما خب سعي م رو ميكنم علمم رو در جهت نجات ادما به كار ببرم. علم فقط برق و پيچ و مهره و... نيست.

اصلا اين همه تلاش ادما براي چي بوجود اومده؟! چرا بشر شروع كرد به اختراع كردن؟!

وجود و توليد علم هدفش نجات انسان بود نه نابوديش. :hanghead:

هچ وقت علم به تنهایی عامل نابودی نبوده این انسانه که در جهت بد ازش استفاده کرده شما شاید یه چیزی اختراع کنید که در جهت نجات ادما باشه اما هیچ دلیلی وجود نداره که فردا روزی یه نفر برعکس نجات آدما از اون استفاده کنه نمیشه همه رو به یک سو هدایت کرد اگر در زمان حیات شما این اتفاق نیفته بعد شما خواهند بود انسان هایی که باز به نفع خودشون جهانو نابود کنن

لینک به دیدگاه
خب کار خیلی سختی هست

خیلی از اختراعاتی که تا به حال شده بیشتر جنبه تجربی داشته تا علمی شاید بتونیم بازم اونا رو

اختراع کنیم ولی خیلی از اختراعات جنبه کاملا علمی داره که در حیطه تخصص همه نیست مثلا من

که رشتم برقه شاید بتونم اختراعاتی که تا حالا شده یا حتی نشده که در این زمینه هست رو بازم

انجام بدم اما اختراعاتی که در زمینه مثلا پزشکی یا علوم دیگه هست رو با وجود اینکه شاید

درموردشون مطالعه هم داشتم و اشنایی کمی دارم رو دیگه نمیتونم از اول انجام بدم چون به صورت

اکادمیک اونا رو تجربه نکردم.

اگه هم قراره باشه فردی با بیستا بچه بخواد از اول شروع کنه و تا حدی زندگی رو به حالت طبیعی

برگردونه به زمان خیلی زیادی نیاز داره که مطمئا عمر اون فرد کفاف اینو نمیده که همچین روزی رو

ببینه و تنها در صورتی میتونه به اونچه میخواد برسه که در هر زمینه هر گونه تجربه ای هرچند محدود

رو در اختیار اون بیستا بچه بذاره و به این امید باشه که اونا بتونن از اون تجربیات استفاده کنن و(البته باهوش باشن):ws3:

ببخش سنا جون زیاد نوشتم اینا چیزایی بود که در نظر من اومد:icon_gol:

ببین عزیزم بیشتر منظور من این بود که با همفکریه هم یه اختراعو حالا هرکسی باهر تخصصی که داره بایه سری امکانات کم دوباره بوجودش بیاره:a030:بیشتر میخوام چجوری بوجود اومدن این اختراعاتو بفهمم و اونم بطور خیلی ساده:5c6ipag2mnshmsf5ju3
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...