رفتن به مطلب

نورپردازی با فتوشاپ (Sketchup to photoshop Lighting)

ارسال های توصیه شده

0u57we5mwh1u9r1qzwq.jpg

با یکی دیگه از سری آموزش های اسکچاپ آرتیست در خدمت شما دوستان هستم. این آموزش به شما یاد میده که چطوری تنها با استفاده از اسکچاپ و فتوشاپ یک صحنه از کارتون رو درشب نورپردازی کنین.

.............................................................

من معمولا اون دسته از طرحام رو که ساختمونهای بزرگ با تعداد پنجره های زیاد هستن رو با این روش نورپردازی میکنم چون قرار دادن تعداد زیادی منبع نور در ساختمونهای بزرگ در رندرگیری نه تنها مشکل و زمانبر هست بلکه زمان رندرگیری رو هم تا دلتون بخواد بالا میبره!! با این تکنیکی که امروز یادتون میدم نه تنها نیازی به رندرگیری ندارین بلکه خیلی هم توی وقت صرفه جویی میکنین.

ahed8acpoob7f8bycz4.jpg

بیاین شروع کنیم...

اولین قدم مثل همیشه ذخیره سازی صحنه مورد نظرمون در اسکچاپ هستش برای اینکار به این مسیر برین: View>Animation>Add Scene

afsazvcsqr5ao68dm2pe.jpg

بعد از همین صحنه دوتا خروجی دوبعدی طبق این مسیر میگیریم : File>Export>2D Graphic

تصویر 1 : در پنل style تنظیمات رو به این صورت قرار بدید:

Face Style: shaded with textures, Edge Style: shadows off, edge lines off

تصویر 2 : این بار تنظیمات استایل رو به این صورت انجام بدید:

Face Style: x-ray on, shaded with textures, Edge Style: shadows off, edge lines on

حالا تصویر اول رو توی فتوشاپ باز کنین. از همین لایه یک کپی بگیرید (right click Layer>select Duplicate) و روی لایه اصلی قرار بدید.

25qccqsh2g3zag1vy5w.jpg

در حالیکه لایه کپی شده رو انتخاب کردین پنجره Hue Saturation رو از مسیر (Image>Adjustments>Hue/Saturation) باز کنین و طبق تصویر تنظیمات رو با تنظیمات کار من مطابقت بدید.

ulpzipfaovdnt0pizn6s.jpg

حالا پنجره Levels رو از مسیر (Image>Adjustments>Levels) باز کنین . توی این پنجره مثلث سمت چپ اسلایدر رو به سمت راست بکشید تا جایی که رنگ های تیره تصویر سیاه بشن. طبق تصویر

0tcqblextux3n4sb638s.jpg

حالا از لایه اولیه کار یک کپی بگیرید و اونو بین دوتا لایه قرار بدین ولایه بالایی (لایه آبی) رو خاموش کنین. دوباره پنجره Levels رو باز کنین. این بار مثلث وسط رو به سمت چپ بکشید تا تصویر روشن تر بشه.

gx6pgixrbbzz2c3zinpz.jpg

یک لایه جدید بالای همین لایه بسازید و اونو با یک رنگ زرد محو کامل پر کنید. درقسمت Blend option از منوی Blend mode گزینه Overlay رو انتخاب کنین و Opacity رو روی 35% بزارید. لایه ای که ساختین باید شبیه به تصویر زیر بشه:

jqhx70q7bp112ilgigm3.jpg

حالا ما میتونیم شروع کنیم به اضافه کردن نورها. لایه آبی رو که قبلا غیر فعال کرده بودیم رو دوباره فعال کنین. ابزار Lasso Tool رو انتخاب کنین و محدوده اون قسمت از کار رو که قصد دارین روشن بشه با این ابزار مشخص کنین.

72v056ktesjea8bxrtq5.jpg

در حالیکه محدوده مورد نظرمون انتخاب شده با ابزار Eraser که Hardness روی صفر و سایزش روی 125 یا بالاتر و Opacity رو 35% هستش شروع میکنیم به پاک کردن محدود انتخاب شده همونطور که در تصویر میبینید یک نور زردرنگ نمایان میشه!

etxnkecewql6yci8q1vc.jpg

نکته مهم توی کار اینه که چطوری این نورها از سطوح دیگه و زمین بازتاب داشته باشن که تصویر رو واقعی تر نشون بدن!

67slif3jqgkytu3t.jpg

برای اینکار یک لایه جدید بسازید و اون روی بالای تمام لایه قرار بدید حالا با ابزار Paint Brush و با تنظیمات Hardness=0, Size=200, و Opacity=10%

شروع کنین به نوردادن به اطراف پنجره ها دقت کنین که ظریف و با حوصله اینکار رو انجام بدید.

gdcys78elmapu4s5jqj.jpg

در مرحله آخر من قصد دارم یک مقدار بافت و سایه به سطوح صاف کارم بدم. برای اینکار اون تصویر دومی رو که اول آموزش از اسکچاپ خروجی گرفتیم رو توی فتوشاپ روی بالاترین لایه قرار میدم و Blend mode اون رو روی overlay تنظیم میکنم و بعد با پاک کن اون قسمت هایی رو که نمیخوام افکت داشته باشن رو پاک میکنم به همین سادگی!

pa715y4rkuijnb2qbi2.jpg

امیدوارم که این آموزش هم برای دوستان مفید بوده باشه.

ترجمه : سامیار

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
:icon_gol:

pass: noandishaan.com

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...