رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

روانشناسی فردی - اضطراب تا کجا مفید است؟ رابطه اضطراب با سلامت و کارایی فرد یک رابطه خطی نیست یعنی افراد باید یک حدی از اضطراب را داشته‌باشند تا کارایی خوبی داشته‌باشند و زندگی‌شان روی روال منظم باشد اما اگر این میزان بیشتر از یک حدی شود کارایی فرد را به کل مختل می‌کند و بازدهی او را پایین می‌آورد.‌ اضطراب همانند نمک غذاست یعنی مقداری از آن برای بهتر شدن غذا لازم است اما زیاد شدن آن می‌تواند غذا را خراب و طعم آن را شور کند. اضطراب مفید است چرا که افرادی که هیچ‌گونه اضطرابی ندارند راحت در خانه می‌خوابند و هیچ‌کاری انجام نمی‌دهند اما افرادی در زندگی فعال هستند و احساس مسئولیت و وظیفه‌شناسی می‌کنند که مقداری اضطراب دارند و درواقع همین اضطراب مثبت افراد را به فعالیت و کار وادار می‌کند.

 

برای روشن‌تر شدن رابطه بین اضطراب و کارایی و خطی نبودن این رابطه باید گفت تا یک جایی اگر اضطراب زیاد شود کارایی هم بالا می‌رود ولی از یک جایی به بعد اگر اضطراب زیاد شود در کارایی فرد اختلال به وجود می‌آید و به مرور کارایی او کاهش پیدا می‌کند.

 

 

اضطراب مفید را چگونه بشناسید؟

تشخیص اینکه اضطراب ما در چه حدی است و اینکه آیا این اضطراب مفید است یا آثار منفی روی کار گاهی مشکل است. برای تشخیص بین این دو حالت بهترین کار این است که دقت کنیم ببینیم به واسطه اضطرابی که داریم کار و مسئولیتی را که در حال انجام آن هستیم خوب انجام می‌دهیم یا نه؟ اگر خوب انجام می‌دهیم، اضطراب ما مفید است. مثلا برای درس خواندن مقداری اضطراب داریم و همان باعث می‌شود بهتر درس بخوانیم و نمره بهتری بگیریم، اما اگر آن اضطراب برای ما آنقدر مشغله ذهنی ایجاد می‌کند که مدام درگیری فکری داریم و حتی دچار تپش قلب می‌شویم، تمرکزمان را از دست می‌دهیم و....یعنی اضطرابمان بیش از اندازه شده و دیگر مفید نیست. یا زمانی که این اضطراب باعث ایجاد ناراحتی زیاد و سلب آسایش دایمی ما شود هم مشخص می?شود که از میزان طبیعی فراتر رفته است.

 

اضطراب افراد کمال‌گرا مثبت است یا منفی؟

برخی از افراد همیشه در کارهایشان اضطراب دارند و همین اضطراب هم موجب پیشرفت کاری‌شان می‌شود. این افراد کمال‌گرا هستند و معمولا از خودشان انتظار بالایی دارند و به سادگی احساس رضایت نمی‌کنند. به همین دلیل همیشه درون آنها تنش و استرس وجود دارد. آنها باید کمی انتظاراتشان را کم یا اگر می‌توانند آن افکار مزاحم اضطراب‌آور را از ذهنشان بیرون کنند. این افراد مدام در آینده زندگی می‌کنند و آینده را هم بد و وحشتناک تصور می‌کنند و بر همین اساس هم زندگی می‌کنند در صورتی که باید بدانند هیچ‌گاه اتفاقاتی که در ذهنشان هست پیش نخواهد آمد.

 

با اضطراب مقابله کنیم یا از آن فرار کنیم؟

هرکسی با اضطراب‌هایش به روشی برخورد می‌کند؛ بعضی ترجیح می‌دهند از کنار آن رد شوند. برخی سعی می‌کنند از آن دوری یا به عبارتی فرار کنند و برخی هم ترجیح می‌دهند با اضطراب‌هایشان رودررو شوند و با آنها مقابله کنند. اول از همه باید گفت فرار و اجتناب از موقعیت‌های اضطراب‌زا نه‌تنها اضطراب را بهتر نمی‌کند بلکه آن را تشدید هم می‌کند. انسان از هرچه فرار کند ترسش از آن بیشتر می‌شود و به قول آن ضرب‌المثل معروف «در بلا بودن به از بیم بلاست»، یعنی وقتی با ترس‌ها و اضطراب‌ها مواجه شویم، می‌بینیم آنقدر هم که گمان می‌کردیم ترسناک نبوده و همین اضطراب‌ها را کم می‌کند.

 

اضطراب و استرس چه تفاوتی دارند؟

«استرس» معمولا به دو معنی به کار می‌رود؛ یک زمان به عنوان عامل ایجادکننده و محرک اضطراب از آن یاد می‌کنیم و گاهی هم مرادمان از استرس، حالت اضطراب است. اگر بخواهیم کلی‌تر بگوییم، یکی از علائم استرس، همان حالت‌های اضطرابی است. یعنی استرس‌ عام‌تر از اضطراب است و همان حالت فرد محسوب می‌شود که ممکن است او را از حالت تعادل خارج کند مثلا یکی از عزیزانش فوت کند یا شرایط شغلی سختی برایش پیش بیاید یا .... حتی می‌توان گفت اضطراب هنگامی در فرد بروز می‌کند که شرایط استرس‌زا در زندگی او بیش از حد طول بکشد یا به‌طور مکرر رخ دهد یا دستگاه عصبی بدن نتواند به مرحله مقاومت تنیدگی پایان دهد و بدن برای مدتی طولانی همچنان بسیج باقی بماند. در این صورت بدن فرسوده و در برابر بیماری‌های جسمی و روانی (مانند اضطراب) آسیب‌پذیر می‌شود.روانشناسی فردی - زندگی مثبت

لینک به دیدگاه

موزیک گوش کنید

 

ثابت شده ملودی‌های دارای ریتم یکنواخت، یعنی شبیه آنها که در آسانسور یا پشت خط انتظار تلفن پخش می‌شوند، دارای اثرات آرام‌بخش هستند. علاوه‌براین مطالعات دیگری نشان داده گوش دادن به موسیقی کلاسیک به مدت 30 دقیقه می‌تواند اثری همانند مصرف یک دیازپام10میلی‌گرم داشته باشد. همراه با این اثرات آرام‌بخش، موسیقی می‌تواند ضربان قلب را تنظیم و فشار خون را کنترل کند بنابراین بعد از روزهای سخت زمانی را برای گوش دادن به موسیقی درنظر بگیرید.

لینک به دیدگاه

حمام آرامبخش با رایحه ضد اظطرابشب‌ها زمانی است که بدن شما باید خود را آرام کند اما استرس‌هایی که در طول روز در بدن شما جمع می‌شوند روی خواب‌تان تاثیر منفی می‌گذارند و فرآیند آرامش را مختل می‌کنند. برنامه آرام‌بخش دکتر اوز به دلیل اهمیت خواب از شب آغاز می‌شود. به عنوان اولین کار لازم است شب‌ها قبل از خواب یک دوش آب گرم بگیرید. همین که جریان آب گرم از روی بدن شما رد شود کافی است. لازم نیست هر شب یک حمام کامل بگیرید!برای اینکه حمام آرام‌بخش‌تری داشته باشید لازم است در یک ماگ کمی اسانس زرماری را با کمی آبلیمو‌ترش قاطی کنید. تحقیقات نشان داده این دو ماده به ایجاد آرامش و از بین بردن تنش کمک می‌کند. وقتی زیر دوش هستید، ماگ را نزدیک‌تان بگذارید و هر چند وقت یک بار بوی محلول موجود در آن را نفس بکشید. این عطر آرام‌بخش به همراه بخار آب گرم حمام به شما کمک می‌کند تا آرام شوید. اگر وقت دوش گرفتن ندارید، می‌توانید این محلول را کنار تخت‌تان بگذارید و قبل از خواب چند بار آن را بو کنید

لینک به دیدگاه

مراقب وضعیت قرار گرفتن بدن خود باشیدوضعیت قرار گرفتن بدن شما یا به عبارت دیگر شکلی که شما می‌ایستید، مقدار تنشی که در بدن خود تجربه می‌کنید را نشان می‌دهد. این وضعیت می‌تواند حتی استرس ناخواسته در بدن شما ایجاد کند. تنش در ماهیچه‌های شما پیغامی به مغز ارسال می‌کند که طبق آن شما اضطراب دارید. هر چند دقیقه یک‌بار پشت خود را صاف کنید و تنش را از ماهیچه‌های خود بردارید تا شکل ایستادن جدید ملکه ذهن‌تان شود. با این کار تفاوت بزرگی در بدن خود احساس خواهید کرد.

لینک به دیدگاه

آرامش با کشمشمن این روش آرام‌بخش را از مردم شرق آسیا یاد گرفتم. وقتی شما استرس دارید بیشتر می‌خورید و بدون اینکه طعم غذا را بفهمید آن را فرو می‌دهید. اما اگر روی طعم و مزه غذا دقت کنید هم بلافاصله آرام می‌شوید و هم حواس خود را بیدار می‌کنید. این آزمون کشمش به شما کمک می‌کند روش غذا خوردن خود را تغییر دهید. برای این کار قبل از صرف غذای اصلی مقداری کشمش را در دست بگیرید و به دقت به آنها نگاه کنید. سعی کنید رنگ و شکل آنها را تشخیص دهید و آنها را دانه‌دانه لمس کنید. کشمش را بو کنید. به این فکر کنید که این بو چه به یادتان می‌آورد. سپس کشمش‌ها را دانه‌دانه در دهان بگذارید و اجازه دهید بافت و مزه کشمش در دهان شما پخش شود. شما می‌توانید این روش خوردن را در مورد غذا خوردن و سایر فعالیت‌های خود انجام دهید. وقتی آرام غذا می‌خورید علاوه بر آرامش یافتن از خوردن غذا، با حجم کمتری سیر می‌شوید و وزن‌تان کاهش پیدا می‌کند.

لینک به دیدگاه

از تکنولوژی دور باشیداگر می‌خواهید آرامش کامل را تجربه کنید در طول 24ساعت مدتی را به‌طورکامل از رسانه‌های اجتماعی به دور باشید. استفاده دائم از سایت‌هایی مثل فیس‌بوک و توییتر و حتی سایت‌های اخبار می‌توانند به مضطرب شدن شما منجر شوند. تحقیقات نشان داده بیشتر از دو سوم استفاده‌کنندگان از رسانه‌های اجتماعی به مشکلات خواب دچار شده‌اند و 25 درصد از آنها به خاطر رفتارهای آنلاین خود در روابط‌شان به مشکل برخورده‌اند. برای اینکه روز آرامی را تجربه کنید برای 24 ساعت حساب‌های خود را ببندید. غیرفعال کردن حساب در این سایت‌ها بسیار آسان است و بعد از 24 ساعت می‌توانید دوباره بدون نگرانی بابت از دست رفتن اطلاعات، آن را فعال کنید. توصیه من این است که اگر برای‌تان امکان دارد حتی تلفن همراه خود را هم در این روز خاموش کنید و تنها برای تماس‌های ضروری از آن استفاده کنید. در این روز سعی کنید به جای پیام کوتاه یا تماس‌های کاری، وقتی را با خانواده، دوستان و کودکان بگذرانید.

لینک به دیدگاه

این غذاها را بخوریدرژیم غذایی اهمیت زیادی بر تنش و اضطراب شما دارد. وقتی شما استرس دارید، بدن‌تان هورمون کورتیزول آزاد می‌کند که باعث می‌شود سطح قند خون شما بالا برود. برای جلوگیری از سقوط قند خود باید غذاهایی که گلوکز را متعادل می‌کنند بخورید.مطمئن شوید هر غذایی که مصرف می‌کنید 3 جزء مهم را داشته باشد: پروتئین، فیبر و چربی‌های سالم. برای مطمئن شدن از مصرف غذاهای ضد اضطراب می‌توانید این برنامه غذایی را برای 24 ساعت اجرا کنید.صبحانه: غلات صبحانه شامل جوی دوسر، بادام، شاهدانه و شیرناهار:سیب‌زمینی شیرین کبابی به همراه آووکادوشام:ماهی قزل‌آلا به همراه سالاد اسفناج و هویجتمرین 3 بخشی تنفساسترس تنها در ذهن شما نیست بلکه روی بدن شما هم تاثیر مخرب دارد. می‌توانید این استرس را با تمرکز روی اندام‌هایی که بیشتر آسیب می‌بینند کنترل کنید. شما می‌توانید این کار را با مدیریت تنفس خود انجام دهید. تنفس درست می‌تواند اکسیژن را به بدن شما وارد و دی‌اکسید کربن را خارج کرده و با این کار تقریبا بلافاصله سیستم عصبی شما را آرام کند. این تمرین تنفس ساده روی بخش‌هایی از بدن شما که بیشتر از همه استرس را به خود جذب می‌کنند کار می‌کند؛ شکم، سینه و شانه‌ها.بخش اول: شکمدر مورد خیلی از افراد استرس به طور مستقیم روی معده تاثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث درد یا سوزش سر دل در آنها شود. برای مبارزه با این تنش می‌توانید از تنفس شکمی استفاده کنید. دست خود را روی شکم بالاتر از ناف بگذارید و عمیق نفس بکشید. مطمئن شوید که پر و خالی شدن هوا را زیر دست خود احساس کرده‌اید. وقتی نفس خود را تو می‌کشید باید ببینید که دست‌تان جابه‌جا می‌شود. سپس نفس خود را بیرون بدهید. بعد از چندبار باید احساس ناراحتی که در معده خود می‌کنید برطرف شده باشد.بخش دوم: سینهممکن است استرس را در قفسه سینه حس کنید. خیلی از مردم هنگام اضطراب احساس تنگی در سینه یا قلب خود می‌کنند. با استفاده از تمرینات تنفسی این بخش از بدن را هم می‌توان آرام کرد. دست‌های خود را روی سینه قرار دهید و سعی کنید از آن ناحیه عمیق نفس بکشید. با این تنفس سینه شما باز می‌شود. موقع پر و خالی شدن قفسه سینه، سعی کنید پشت‌تان را کاملا صاف نگه‌دارید.بخش سوم: شانه‌هااین تمرین می‌تواند به کاهش اضطراب در شانه‌ها و سر و گردن شما کمک کند. خیلی از افراد هنگام اضطراب احساس درد و گرفتگی در شانه‌ها و گردن خود دارند. این درد ممکن است به سر هم منتقل شود. سعی کنید از قسمت‌های بالای قفسه سینه خود نفس بکشید. این کار باعث می‌شود شانه‌های شما بالا و پایین برود. بعد از چند دقیقه گرفتگی و تنش به مراتب کمتر خواهد شد.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...