رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

توی این تاپیک یه سایتی در مورد پردازش تصویر می خوام معرفی کنم. البته سایت خودش رو تحت عنوان ژورنال پردازش تصویر معرفی می کنه.

توی این سایت یه سری الگوریتم ها از مبحث های مختلف پردازش تصویر پیاده سازی شدن، و روی سایت آماده ی اجرا و امتحان کردن. حتی برای هر الگوریتمی کدهای پیاده سازی شده و یه داکیومت کامل از اون الگوریتم روی سایت قرار گرفته، که همشون به صورت رایگان و بدون نیاز به عضویت قابل استفاده هست. خیلی راحت میشه با الگوریتم های مختلف آشنا شد و عملکردشون رو روی تصاویر مختلف و یا حتی تصاویر خودمون امتحان کرد، با یه مثال بیشتر توضیح میدم.

توی صفحی اصلی یه دسته بندی برای موضوعات مختلف پردازش تصویر وجود داره. موضوعاتی مثل فشرده سازی، حذف نویز، قطعه بندی، لبه یابی و خیلی جیز های دیگه که توی این عکس نمایش داده شده:

6yugctlg2p2wg794b3sg.png

مثلا ما می خوایم الگوریتم های حذف نویزی که روی این سایت قرار داره رو مشاهده کنیم. خب روی Denoising کلیک می کنیم، لیست روش های موجود نمایش داده میشه، خیلی روش های حذف نویز هم توی این لیست قرار داره:

2014-04-03 · Boshra Rajaei

2013-12-20 · Miguel Colom, Antoni Buades

2013-12-17 · Joan Duran, Bartomeu Coll, Catalina Sbert

2013-07-23 · Miguel Colom, Antoni Buades

2013-07-01 · Yi-Qing Wang

2013-06-17 · Marc Lebrun, Antoni Buades, Jean-Michel Morel

2012-08-08 · Marc Lebrun

2012-05-19 · Marc Lebrun, Arthur Leclaire

2012-05-19 · Pascal Getreuer

2011-10-24 · Guoshen Yu, Guillermo Sapiro

2011-09-13 · Antoni Buades, Bartomeu Coll, Jean-Michel Morel

PREPRINT · Laurent Oudre

از این لیست من یکی از الگوریتم معروف حدف نویز تصویر رو انتخاب می کنم: Non-Local Means. مثلا می خوام ببینم عملکرد این الگوریتم چجوری هست، نویز های مختلفی به تصویر اضافه کنم و عملکرد Non-Local Means رو در حذف نویز مشاهده کنم. بعد از انتخابش وارد صفحه ی Non-Local Means میشم. توی تب Article داکیومنت و کدهای این الگوریتم وجود داره:

bliy1a2vwa0zucf63ik.png

برای مشاهده عملکرد این الگوریتم وارد تب Demo میشم:

zpdp7c17xz2he5l3lq18.png

همینطور که مشاهده می کنین، تصاویر متعددی قرار داده شده که من بتونم عملکرد الگوریتم رو روشون ببینم، حتی در پایین گزینه ی آپلود فایل هم قرار داده شده یه این معنی که می تونم تصاویر خودم رو هم به عنوان ورودی به الگوریتم بدم. خب من بین این تصاویر Computer رو انتخاب می کنم، به نظر میاد تصویر مناسبی باشه.

بالای تصویر روش اجرا رو توضیح داده، میگه اول یه نویز گوسی به تصویر اضافه کنین، بعد خروجی حاصل از الگوریتم Non-Local Means رو می تونین مشاهده کنین.

میزان نویز هم همینطور که گفته بر اساس انحراف معیار می گیره، البته این انحراف معیار بر اساس سطح روشنایی هست، یعنی از 255 حساب میشه:

The algorithm is run in 2 steps:

1. a Gaussian noise is added to the input image;
  2. the NLmeans algorithm is used to denoise the image.

First you have to select a level (standard deviation) of additive Gaussian noise: 2 5 10 15 20 25 30 35 40 50 60 70 80 90 100 Now you can run the algorithm on the whole image: Or you can run it after selecting a subimage, by clicking on two opposite corners of the sub-image.

این تصویر اصلی من:

lu6wo2qwlxc2mx1ccckb.png

بهش نویز 30 اضافه می کنم، از توی منوی آبشاری انتخاب می کنم، بعد دکمه Run رو می زنم، به صفحه ی جدید میره، که نشون میده الگوریتم در حال انجام شدن هست (البته الگوریتم Non-Local Means کند هست، یکی از معایبش هم همینه)، بعد از اینکه اجرا تموم شد، تصویر نویزی ورودی، تصویر خروجی Non-Local Means، تصویر اصلی و اختلاف دو تصویر رو هم بهمون میده:

تصویر نویزی ورودی:

2pq1k3kb9df1ombpsya.png

همینطور که مشخصه نویز 30 کم نیست، تصویر خیلی نویز داره، تصویر خروجی Non-Local Means:

zcvl9yqg3oa7hj1h4wjw.png

اینجا هم مشاهده میشه نویز تصویر به طور کامل حذف شده، اما در مقابل مقداری از جزئیات تصویر هم از بین رفته. در زیر تصویر مقدار PSNR و RMSE (معیار های مقایسه دو تصویر) تصویر خروجی رو هم بهمون میده.

در تب Archive هم عکس هایی که کاربرهای سایت آپلود کردن و این الگوریتم رو روش اجرا کردن و خروجی ها رو نشون میده.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...