رفتن به مطلب

مکاتب جغرافیایی_ قسمت اول: جبر جغرافیایی

not found

ارسال های توصیه شده

درود دوستان:icon_gol:

یکی از مباحثی که همیشه من و همکلاسیهام مشتاق بودیم سر کلاس در موردش صحبت کنیم مبحث "جبر محیط" یا "جبر جغرافیایی" بود. موضوعی که استادمون همیشه ازش واهمه داشت و اجازه بحث رو به ما نمیداد. خیلی زود پستامون رو پاک میکرد و اخطار میداد! که در نهایت به خاک خوردن تایپیک برای همیشه منجر شد!

کمی در مورد جبرجغرافیایی توضیح میدم:

جبرگرایی، تعین‌گرایی یا دترمینیسم (determinism) یک موضوع فلسفی‌ست که بر طبق آن هر رویدادی از جمله شناخت، رفتار، تصمیمات و کنش‌های آدمی به صورت علی توسط زنجیرهٔ پیوسته‌ای از رخدادهای پیشین تعیین شده‌است. جبرگرایی را به شکل دیگری نیز می‌توان تعریف نمود: فرضیه‌ای که بر طبق آن در هر لحظه یک و تنها یک آیندهٔ فیزیکی ممکن و شدنی وجود دارد. در نتیجهٔ جدال‌های تاریخی بیشماری که بر سر مسالهٔ جبرگرایی صورت گرفته است، دیدگاه‌های فلسفی گوناگونی در این باره وجود دارد. جبرگرایی معمولاً در مقابل اراده آزاد و مسئولیت اخلاقی قرار دارد.

کسانی که نابرابریهای طبقاتی را در ارتباط با عوامل طبیعی یعنی عوامل زیستی و نژادی قرار می‌دهند غالباً با خود از پیروان

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
جبر جغرافیائی بوده و یا از این مکتب الهام گرفته‌اند.

جغرافیاگرایان سعی در این نموده‌اند که رابطه‌ای مستقیم بین زندگی اجتماعی و عوامل اقلیمی نشان دهند و به عبارت دیگر مکتب جبر جغرافیایی تاکید بر این نظریه دارد که رفتار فردی و اجتماعی انسان تابع محیط طبیعی است و بسیاری از پیروان این مکتب مثل فردیک راتزل , آندره , زیکفرید , میشله , هنتینگتون وسایرین در نوشته‌های خود کوشش نموده‌اند تا پیدایش , ترقی یا زوال تمدنها را در ارتباط با عوامل اقلیمی و جغرافیایی تبیین نماید . بعنوان مثال "راتزل" که از جغرافیاگرایان بنام است صاحب کتابی بنام جغرافیای سیاسی است که در سال 1897 آنرا انتشار داده است . در این کتاب اهم نظریات وی مطرح شده است . وی می‌گوید:

یا
بعنوان عامل جغرافیایی است که افراد اجتماعی را به هم پیوند می‌دهد و در حقیقت ارتباط افراد از طریق هم محل بودن اولین رابطه محکمی است که جوامع یکجانشین را به وجود آورده است. راتزل سه ویژگی برای سرزمینها قائل است که عبارتند از :

• موقع یا موقعیت زمین : بدین معنی که بعضی از سرزمینها باز هستند یعنی از خارج می‌توان بدان هجوم آورد ,بعضی دیگر بسته هستند مثل سرزمین سوئیس

• وسعت با محدودیت زمین : به عقیده وی زمینهای وسیع مثال بیابانها حس جاه طلبی و زیاده خواهی و بلند پروازی افراد را افزایش مید‌هد ولی بر عکس کوهستانها افرادی قانع و فاقد بلند پروازی و جاه طلبی ببار می‌آورد.

• مرز یا سرحد : به عقیده وی مرزها که غالباً عوامل جغرافیایی هستند, مثل رودخانه و ستیغ کوه
    ملت ها را از یکدیگر جدا می‌سازند و مانع توسعه فرهنگی در سرزمین مجاور می‌شوند.

و بدین ترتیب , تفاوتهای نژادی با تفاوتهای اقلیمی و جغرافیایی در ارتباط قرار می‌دهند. این گروه اختلافات جوامع و گروههای انسانی را با ویژگیهای نژادی تعیین می‌کند

نگاهی به نقشه طبیعی جهان و مقایسه اون با نقشه توزیع ثروت عقاید جبرگراها رو اثبات میکنه اما ادعای گروه دیگه از جمله استاد ما مبنی بر اینکه این عقاید در جهت پیشبرد افکار و سیاست های استعمارگری هست قابل بحث هست.

میخوام بدونم نظر شما چیه؟

آیا واقعا ما انسانها مقهور طبیعت و شرایط جغرافیایی و محیطی هستیم یا آزادیم؟ آیا موفقیت و ثروت عده ای و در مقابل فقر و بدبختی عده ی دیگه از خود انسانهاست یا شرایط ایجاب میکنه؟؟

لینک به دیدگاه

آیا واقعا ما انسانها مقهور طبیعت و شرایط جغرافیایی و محیطی هستیم یا آزادیم؟

تاپیک جالب و ارزشمندی است.

بنظر من این وضعیت یه پارادوکس هست و حالت دو طرفه داره .

آیا موفقیت و ثروت عده ای و در مقابل فقر و بدبختی عده ی دیگه از خود انسانهاست یا شرایط ایجاب میکنه؟؟

بنظرم از خود انسانهاست . شرایط را هم خود انسانها خلق میکنند.

لینک به دیدگاه
آیا واقعا ما انسانها مقهور طبیعت و شرایط جغرافیایی و محیطی هستیم یا آزادیم؟

تاپیک جالب و ارزشمندی است.

بنظر من این وضعیت یه پارادوکس هست و حالت دو طرفه داره .

آیا موفقیت و ثروت عده ای و در مقابل فقر و بدبختی عده ی دیگه از خود انسانهاست یا شرایط ایجاب میکنه؟؟

بنظرم از خود انسانهاست . شرایط را هم خود انسانها خلق میکنند.

مرسی، ولی خیلی تلگرافی جواب دادی.

بالاخره یا طبیعت بر ما مسلط هست یا نیست.

نظر شما چیه و دلیلتون چیه؟

لینک به دیدگاه
مرسی، ولی خیلی تلگرافی جواب دادی.

بالاخره یا طبیعت بر ما مسلط هست یا نیست.

نظر شما چیه و دلیلتون چیه؟

بنظرم چواب مثبته . یعنی طبیعت بقولی مادر گیتی است و تسلطش بر همه احوالات ما ممکن و میسر هست.

هر يك‌ از سيارات‌ منظومة‌ شمسي‌ انرژي‌خاصي‌ دارند. به‌ عنوان‌ مثال ‌مريخ‌ ارتعاشات‌ مربوط‌ به‌ نگرش‌هاي‌ ذهني‌ ومواضع‌ جنگجويانه‌ را دارد. در حالي‌ كه‌ زهره‌ حاوي‌ ارتعاشات‌ مربوط‌ به‌ زيبايي‌،هنر و عشق‌ مي‌باشد. زمين‌ ما هم از انرژي‌هاي‌ مربوط‌ به‌ رشد بهره‌مند است‌. هدف‌اصلي ‌از آفريده‌ شدن‌ آن‌، رشد يافتن‌ چيزهاست‌ و اين‌ موضوع‌ شامل‌ انسان‏ها نيزمي‌شود. انرژي‌زميني‌ ويژه‏اي كه‌ رشد و تكامل انسان‌ را تسريع‌ مي‌كند «كنداليني‌» ناميده‌ مي‌شود.اين‌ انرژي‌ سبب‌ مي‌شود انسان‏ها بسيار سريع تر از آنچه‌ كه‌ بر روي‌ سيارات‌ديگر ممكن‌ است‌ تكامل‌ پيدا كنند. اين‌ موضوع‌ زمين‌ را به‌ مكان‌ ارزشمندي‌ براي‌دستيابي‌ به‌ رشد بالاتر بدل ‌مي‌سازد. يكي‌ از كارهاي‌ خوبي‌ كه‌ مي‌توانيم‌ بازمين‌ انجام‌ بدهيم‌ اين‌ است‌كه‌ كمك‌ كنيم‌ گياهان‌ و حيوانات‌ همانند انسان‌ به‌رشد برسند. به‌ اين‌ترتيب‌ به‌ زمين‌ كمك‌ مي‌كنيم‌ تا به هدف‌ خود برسد.

لینک به دیدگاه
بنظرم چواب مثبته . یعنی طبیعت بقولی مادر گیتی است و تسلطش بر همه احوالات ما ممکن و میسر هست.

هر يك‌ از سيارات‌ منظومة‌ شمسي‌ انرژي‌خاصي‌ دارند. به‌ عنوان‌ مثال ‌مريخ‌ ارتعاشات‌ مربوط‌ به‌ نگرش‌هاي‌ ذهني‌ ومواضع‌ جنگجويانه‌ را دارد. در حالي‌ كه‌ زهره‌ حاوي‌ ارتعاشات‌ مربوط‌ به‌ زيبايي‌،هنر و عشق‌ مي‌باشد. زمين‌ ما هم از انرژي‌هاي‌ مربوط‌ به‌ رشد بهره‌مند است‌. هدف‌اصلي ‌از آفريده‌ شدن‌ آن‌، رشد يافتن‌ چيزهاست‌ و اين‌ موضوع‌ شامل‌ انسان‏ها نيزمي‌شود.انرژي‌زميني‌ ويژه‏اي كه‌ رشد و تكامل انسان‌ را تسريع‌ مي‌كند «كنداليني‌» ناميده‌ مي‌شود.اين‌ انرژي‌ سبب‌ مي‌شود انسان‏ها بسيار سريع تر از آنچه‌ كه‌ بر روي‌ سيارات‌ديگر ممكن‌ است‌ تكامل‌ پيدا كنند. اين‌ موضوع‌ زمين‌ را به‌ مكان‌ ارزشمندي‌ براي‌دستيابي‌ به‌ رشد بالاتر بدل ‌مي‌سازد. يكي‌ از كارهاي‌ خوبي‌ كه‌ مي‌توانيم‌ بازمين‌ انجام‌ بدهيم‌ اين‌ است‌كه‌ كمك‌ كنيم‌ گياهان‌ و حيوانات‌ همانند انسان‌ به‌رشد برسند. به‌ اين‌ترتيب‌ به‌ زمين‌ كمك‌ مي‌كنيم‌ تا به هدف‌ خود برسد.

توضیحاتت قشنگ بود مرسی ولی جواب من نبود.

شما میگید که هر سیاره ای انرژی خاصی ساطع میکنه. یه جورایی انسان رو مقهور میدونید.

برگردیم روی زمین و انسان و طبیعت(مثل آب و هوا)؛ بالاخره طبیعت حرف اول رو میزنه یا انسان کمک میکنه زمین به اهدافش برسه؟

لینک به دیدگاه
توضیحاتت قشنگ بود مرسی ولی جواب من نبود.

شما میگید که هر سیاره ای انرژی خاصی ساطع میکنه. یه جورایی انسان رو مقهور میدونید.

برگردیم روی زمین و انسان و طبیعت(مثل آب و هوا)؛ بالاخره طبیعت حرف اول رو میزنه یا انسان کمک میکنه زمین به اهدافش برسه؟

بچه ها سئوال کردند : استاد اصولامنطق چیست؟

معلم کمی فکر کرد و جواب داد : گوش کنید ، مثالی می زنم ، دو مرد - پیش من می آیند. یکی تمیز ودیگری کثیف من به آن ها پیشنهاد

می کنم حمام کنند.شما فکر می کنید ، کدام یک اینکار را انجام دهند ؟

هردو شاگرد یک زبان جواب دادند : خوب مسلما کثیفه!

معلم گفت : نه ، تمیزه . چون او به حمام کردن عادت کرده و کثیفه قدرآن را نمی داند.پس چه کسی حمام می کند ؟

حالا پسرها می گویند : تمیزه !

معلم جواب داد : نه ، کثیفه ، چون او به حمام احتیاج دارد.وباز پرسید :

خوب ، پس کدامیک از مهمانان من حمام می کنند ؟

یک بار دیگر شاگردها گفتند : کثیفه !

معلم دوباره گفت : اما نه ، البته که هر دو ! تمیزه به حمام عادت دارد و کثیفه به حمام احتیاج دارد. خوب بالاخره کی حمام می گیرد ؟

بچه ها با سر درگمی جواب دادند: هر دو !

معلم بار دیگر توضیح می دهد : نه ، هیچ کدام !چون کثیفه به حمام عادت ندارد و تمیزه هم نیازی به حمام کردن ندارد!

شاگردان با اعتراض گفتند : بله درسته ،ولی ما چطورمی توانیم تشخیص دهیم ؟هر بار شما یک چیزی را می گویید و هر دفعه هم درست است

معلم در پاسخ گفت : خوب پس متوجه شدید ، این یعنی:منطق !

و از دیدگاه هر کس متفاوت است

بستگی دارد چه چیز را بخواهید ثابت کنید

منطق چیست؟ وقتی که بتوانیم حرکتهای مختلف رو از زوایای مختلف ببینیم و تفسیر و توجیه کنیم.....اگر همه این استدلال

اتهم برای هرکس (طبق تعریف اصولی واژه منطق) مطابق با اصول استدلالی و به کارگیری عقل سلیم باشد، اما به نتایج مختلفی در انتها ختم شود، پس تعریف واژه منطق چه میشود؟

این واژه کذایی است آیا؟

وقتی به کسی میگیم منطقی فکر کن،یا این که نوشتی جواب من نیست , واقعا یعنی چی؟

لینک به دیدگاه

انسان برای زنده بودن باید انرژی بگیره . این انرژی از طریق کاینات و طبیعت به ما میرسه. این معنی تو بحث چاکراها بخوبی توضیح داده شده. ( شما میدونید چاکرا چیه ؟ )

چاکرا در زبان سانسکریتیعنی چرخ در حال گردش(مثل گرداب).یعنی جایی که انرژی آن جا گردش می کند. ما هفتچاکرا داریم،یعنی هفت منبع اصلی انرژی..

چاكراي 7: آگاهي كيهاني.

پي بردن به ارتباط خود باجهان ماوراء و اتصال با كل كائنات، مربوط به اين چاكراست. به چاكراي 7، نيلوفرهزار پر هم مي گويند.

در ضمن انسان و محیط زندگی او و تاثیرات متقابل آن در یه مواردی صحیح هست . بعنوان مثال افرادی که در مناطق کوهستانی زندگی میکنند نسبت به افرادی که تو مناطق شرجی و جنگلی زندگی میکنند از نظر سازگاری با محیط و کلی رفتار های ادراکی و کاربردی و حتی ارتعاشات وجودی سبک خاص خودشونو دارند . ولی این ها نمیتونه به معنی مقهور واقع شدن یکی در برابر دیگری معنی بشه . یه رابطه پارادوکسی است .

لینک به دیدگاه

بچه ها سئوال کردند : استاد اصولامنطق چیست؟

معلم کمی فکر کرد و جواب داد : گوش کنید ، مثالی می زنم ، دو مرد - پیش من می آیند. یکی تمیز ودیگری کثیف من به آن ها پیشنهاد

می کنم حمام کنند.شما فکر می کنید ، کدام یک اینکار را انجام دهند ؟

هردو شاگرد یک زبان جواب دادند : خوب مسلما کثیفه!

معلم گفت : نه ، تمیزه . چون او به حمام کردن عادت کرده و کثیفه قدرآن را نمی داند.پس چه کسی حمام می کند ؟

حالا پسرها می گویند : تمیزه !

معلم جواب داد : نه ، کثیفه ، چون او به حمام احتیاج دارد.وباز پرسید :

خوب ، پس کدامیک از مهمانان من حمام می کنند ؟

یک بار دیگر شاگردها گفتند : کثیفه !

معلم دوباره گفت : اما نه ، البته که هر دو ! تمیزه به حمام عادت دارد و کثیفه به حمام احتیاج دارد. خوب بالاخره کی حمام می گیرد ؟

بچه ها با سر درگمی جواب دادند: هر دو !

معلم بار دیگر توضیح می دهد : نه ، هیچ کدام !چون کثیفه به حمام عادت ندارد و تمیزه هم نیازی به حمام کردن ندارد!

شاگردان با اعتراض گفتند : بله درسته ،ولی ما چطورمی توانیم تشخیص دهیم ؟هر بار شما یک چیزی را می گویید و هر دفعه هم درست است

معلم در پاسخ گفت : خوب پس متوجه شدید ، این یعنی:منطق !

و از دیدگاه هر کس متفاوت است

بستگی دارد چه چیز را بخواهید ثابت کنید

منطق چیست؟ وقتی که بتوانیم حرکتهای مختلف رو از زوایای مختلف ببینیم و تفسیر و توجیه کنیم.....اگر همه این استدلال

اتهم برای هرکس (طبق تعریف اصولی واژه منطق) مطابق با اصول استدلالی و به کارگیری عقل سلیم باشد، اما به نتایج مختلفی در انتها ختم شود، پس تعریف واژه منطق چه میشود؟

این واژه کذایی است آیا؟

وقتی به کسی میگیم منطقی فکر کن،یا این که نوشتی جواب من نیست , واقعا یعنی چی؟

من منظور بدی نداشتم دوستم ^_^

انسان برای زنده بودن باید انرژی بگیره . این انرژی از طریق کاینات و طبیعت به ما میرسه. این معنی تو بحث چاکراها بخوبی توضیح داده شده. ( شما میدونید چاکرا چیه ؟ )

چاکرا در زبان سانسکریتیعنی چرخ در حال گردش(مثل گرداب).یعنی جایی که انرژی آن جا گردش می کند. ما هفتچاکرا داریم،یعنی هفت منبع اصلی انرژی..

چاكراي 7: آگاهي كيهاني.

پي بردن به ارتباط خود باجهان ماوراء و اتصال با كل كائنات، مربوط به اين چاكراست. به چاكراي 7، نيلوفرهزار پر هم مي گويند.

در ضمن انسان و محیط زندگی او و تاثیرات متقابل آن در یه مواردی صحیح هست . بعنوان مثال افرادی که در مناطق کوهستانی زندگی میکنند نسبت به افرادی که تو مناطق شرجی و جنگلی زندگی میکنند از نظر سازگاری با محیط و کلی رفتار های ادراکی و کاربردی و حتی ارتعاشات وجودی سبک خاص خودشونو دارند . ولی این ها نمیتونه به معنی مقهور واقع شدن یکی در برابر دیگری معنی بشه . یه رابطه پارادوکسی است .

خانم آلن چرچیل سمپل جغرافیدان بزرگ جبرگرا در امریکا، معتقد هست که آب و هوا تعیین کننده جایگاه و موقعیت انسانهاست.

ایشون معتقدن که تمدن ها در دمای 18 تا 22 درجه شکل میگیرن.

یه نگاه به نقشه همدمای جهان و توزیع صنعت متوجه میشیم که بیراه هم نمیگن.

به عقیده جبرگراها گرم کردن محیط از خنک کردنش راحت تر هست و کار در شرایط سرما راحت تر از گرماست.

این جدی از مبحث انرژی نیست که شما فرمودید؟

لینک به دیدگاه

من چون گرایشم در حوزه جغرافیا هوشیری اتاق عمل هست کامل نمیتونم به این سوال جواب بدم ولی یک جواب ناقص میدم که از صدتا جواب کامل دیگران کاملتر باشه :ws3:

توی فقیرترین کشورها و جوامع هم که شما بگردید ، میتونید افراد فوق العاده موفقی پیدا کنید که بلحاظ جایگاه هم سطح افراد موفق جوامع مدرن و پیشرفته هستند . پس این مثالهای نقض ثابت میکنه انسان مقهور جغرافیا نیست . ولی مطلبی که هست اینه که جغرافیا و شرایط محیطی اثر بسیاری بر شکل گیری مسیر موفقیت افراد میزاره.

با تشکر - نوشته شده توسط یک ادم بی یار:ws3:

لینک به دیدگاه
من چون گرایشم در حوزه جغرافیا هوشیری اتاق عمل هست کامل نمیتونم به این سوال جواب بدم ولی یک جواب ناقص میدم که از صدتا جواب کامل دیگران کاملتر باشه :ws3:

توی فقیرترین کشورها و جوامع هم که شما بگردید ، میتونید افراد فوق العاده موفقی پیدا کنید که بلحاظ جایگاه هم سطح افراد موفق جوامع مدرن و پیشرفته هستند . پس این مثالهای نقض ثابت میکنه انسان مقهور جغرافیا نیست . ولی مطلبی که هست اینه که جغرافیا و شرایط محیطی اثر بسیاری بر شکل گیری مسیر موفقیت افراد میزاره.

با تشکر - نوشته شده توسط یک ادم بی یار:ws3:

ما در مورد جوامع صحبت میکنیم. جوامعی که در شرایط مناسب طبیعی قرار دارن موفق تر و پیشرفته ترن.

با دلیل بگبد که اینطور هست یا نیست.

جدی و بدون .....:banel_smiley_4:

اصلا اگر شرایط طبیعی تو پیشرفت تاثیری نداره پس چرا انسانها به مناطق خوش آب و هوا کوچ میکردن؟

لینک به دیدگاه

میخوام بدونم نظر شما چیه؟

آیا واقعا ما انسانها مقهور طبیعت و شرایط جغرافیایی و محیطی هستیم یا آزادیم؟ آیا موفقیت و ثروت عده ای و در مقابل فقر و بدبختی عده ی دیگه از خود انسانهاست یا شرایط ایجاب میکنه؟؟

محیط تو شخصیت و رفتار و زندگی آدما مهمترین نقش رو داره...به طوری که دوستمون واتسون گفته:

«یک دوجین نوزاد سالم به من بدهید و محیط های تربیتی که من می‌گویم را فراهم کنید، تضمین می کنم هریک از آنها را به صورت تصادفی انتخاب نموده و صرف نظر از اینکه استعداد، علاقه، گرایش، توانایی و نژادش چه باشد، به هر متخصصی که بخواهید، پزشک، حقوقدان، هنرمند، بازرگان و حتی دزد و گدا، تبدیل نمایم.»

شرایط اقلیمی و جغرافیایی که پرسیدی ولی فکر کنم نقش کمی داشته باشه...ولی هیچ کدوم از شرایط باعث محدودیت انسان نمیشه

خودش بخواد میتونه با فقر و بد بختی و مشکلات دیگه که گفتی مقابله کنه..تو هر محیط جغرافیایی:ws37:

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...