رفتن به مطلب

بیوگاز و انرژی تجدید پذیر

ارسال های توصیه شده

خیلی جالبه . به نظر من عین این پروژه رو میشه در خود ایران نقاط مختلفش اجرا کرد.

بیوگاز عبارت است از گازهایی که در اثر تخمیر فضولات گیاهی و جانوری دور از اکسیژن و در اثر فعالیت باکتریهای بی هوازی تولید می گردد که حدود % 60 از آن را متان CH4 که یک گاز قابل اشتعال است ، تشکیل می دهد. بقیه آن شامل حدود % 30 دی اکسید کربنCO2 ودرصد کمی از گازهای ازت اکسیژن ، هیروژن وسولفید هیدروژن H2Sو رطوبت است.در برخی موارد بیوگاز شامل ترکیب سیلوکسان نیز میباشد. سیلوکسان در نتیجه تجزیه بی هوازی ترکیباتی که عموما در صابون و مواد شوینده یافت میشوند حاصل میگردد.( بطور کلی میتوان گفت که نسبت متان به دی اکسید کربن در بیوگاز 3 به 2 است) محصول جانبی وپس مانده این فرایند هم کمپوست یا کود آلی مرغوبی است که به دلیل غنی بودن ازت آن در کشاورزی از ارزش و کاربرد خوبی برخوردار است.

در پروژه تحقیقی زیر به این مهم اشاره شده است و در فایل مربوطه یک عدد فیلم نحوه تهیه بیوگاز از یک مرغداری ارائه شده است.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
خب بنظرت چرا در ایران زیاد پیشرفت نداشتن؟

ایران در زمینه انرژی ها ی نو استعداد جغرافیایی عالی داره ولی به دلایلی سرمایه گذاری مناسبی روش نشده.

1: منظقه سهند و سبلان آذربایجان دارای استعداد خوبی در زمینه انرژی زمین گرمایی هست که فقط در حد تحقیقاتی با نصب یک پمپ حرارتی آزمایشگاهی باقی مونده.

2: منطقه سیستان بلوچستان و خود کویر های یزد در زمینه انرژی بادی خیلی مستعد هستند که فعلا هیچ کاری انجام نشده فقط در حد تز های دانشگاهی.

3: ایران دانش خوبی در زمینه انرژی های نو داره ولی بعلت اینکه سازمانی به اینکار نمی رسه وبودجه ای هم بهشون نمی دن یا برای فرصت های تحقیقاتی پول خرج نمی کنند همان خاطر پیشرفت خیلی کمی داریم فقظ دانشگاه شیراز در زمینه انرژی خورشیدی پیشقدم هست که اون هم به بهره برداری کامل نرسیده و بیشتر تو فاز تحقیقاتی هست .

4: در زمینه بیوگاز که نسبت به بقیه ارزانتره و ارزش حرارتی بالایی مخصوص و زیادی داره مخصوصا متان که حدودا 6 برابر ارزش حرارتی گاز طبیعی هست در بعضی جاها یه کارهایی صورت گرفته ولی بیشتر از اینها میشه روش فکر کرد. مثلا کارخانه bmw الان کل سوخت مصرفی خودش رو با زباله های شهری تامین می کنه و تقریبا یه نیروگاه کوچیک برای خودش درست کرده و جالب اینجاست که طی 3 سال کل هزینه صرف شده برمیگرده. انرژی حرارتی در بیوگازها کاملا پاک هست و هیچ منواکسید کربنی هم تولید نمی کنه.

مثلا میشه از فاضلاب شهری یه منطقه هم کل اون منطقه رو گازرسانی کرد.

در کل هزینه مالی برای اینجور کارها نمیشه و سازمانی یا وزارتخانه قدری نیست اینها رو حمایت کنه.

وباید متذکر بشم که هزینه اجرای استفاده از بیوگاز واقعا نسبت به بقیه خیلی خیلی کمه.

لینک به دیدگاه
ایران در زمینه انرژی ها ی نو استعداد جغرافیایی عالی داره ولی به دلایلی سرمایه گذاری مناسبی روش نشده.

1: منظقه سهند و سبلان آذربایجان دارای استعداد خوبی در زمینه انرژی زمین گرمایی هست که فقط در حد تحقیقاتی با نصب یک پمپ حرارتی آزمایشگاهی باقی مونده.

2: منطقه سیستان بلوچستان و خود کویر های یزد در زمینه انرژی بادی خیلی مستعد هستند که فعلا هیچ کاری انجام نشده فقط در حد تز های دانشگاهی.

3: ایران دانش خوبی در زمینه انرژی های نو داره ولی بعلت اینکه سازمانی به اینکار نمی رسه وبودجه ای هم بهشون نمی دن یا برای فرصت های تحقیقاتی پول خرج نمی کنند همان خاطر پیشرفت خیلی کمی داریم فقظ دانشگاه شیراز در زمینه انرژی خورشیدی پیشقدم هست که اون هم به بهره برداری کامل نرسیده و بیشتر تو فاز تحقیقاتی هست .

4: در زمینه بیوگاز که نسبت به بقیه ارزانتره و ارزش حرارتی بالایی مخصوص و زیادی داره مخصوصا متان که حدودا 6 برابر ارزش حرارتی گاز طبیعی هست در بعضی جاها یه کارهایی صورت گرفته ولی بیشتر از اینها میشه روش فکر کرد. مثلا کارخانه bmw الان کل سوخت مصرفی خودش رو با زباله های شهری تامین می کنه و تقریبا یه نیروگاه کوچیک برای خودش درست کرده و جالب اینجاست که طی 3 سال کل هزینه صرف شده برمیگرده. انرژی حرارتی در بیوگازها کاملا پاک هست و هیچ منواکسید کربنی هم تولید نمی کنه.

مثلا میشه از فاضلاب شهری یه منطقه هم کل اون منطقه رو گازرسانی کرد.

در کل هزینه مالی برای اینجور کارها نمیشه و سازمانی یا وزارتخانه قدری نیست اینها رو حمایت کنه.

وباید متذکر بشم که هزینه اجرای استفاده از بیوگاز واقعا نسبت به بقیه خیلی خیلی کمه.

سلام عزیز

ممنون بابت توضیحاتت و منم یکم بهش اضافه کنم

چیزی که باعث میشه کشوری مثل ایران این حرکت ها رو نکنه میادین بزرگ گازیشه!

من با این افراد هر روز دارم سروکله میزنم

واقعا اهمیت به توضیحاتی که شما دادید نمیدن و وقتی این ایده ها رو مطرح میکنی تا تجاریش کنی برمیگردن میگن ای بابا ول کن! این همه گاز! کل دیدش اینه! این همه گاز! برمیگرده میگه ما خط لوله سراسری گاز طبیعی داریم و تو هر جایی که بخوای بهت خوراک میلیون متر مکعبی میدیم! متان میخوای اینم متان !

این دقیقا کل چیزیه که میگن و تا وقتی این همه گاز مفت داریم عملا کسی به فکر واحدهای بیوگاز نمیوفته چون به قول خودش رفتن و اخذ مجوز برای خوراک خیلی بی دردسر تر از ساختن چند تا مخزن تخمیره

اینو افراد عادی میتونن برای خودشون راهندازی کنن و ازش بهره ببرن به شکلی که اصلا بحث اقتصادی کشور مطرح نباشه و به نظرم روستاها و نهایتا کارخونه های گاوداری و لبنیات میتونن انرژی مصرفی روزانه خودشونو تا حدودی از این طریق تامین کنن

شرکت خودرو سازی آلمانی که فرمودید یا خیلی های دیگه تو جهان از این طرح ها استقبال میکنن چون گاز ندارن این همه! از طرفی تامین انرژی هم براشون گرون تموم میشه

شما تو این کشورها به هیچ عنوان لوله کشی و دبی بالای گاز به شکلی که تو ایرانه رو نمیبینید . لوله کشی میکنن اما با چه مقدار گاز ؟ اکثرا از ترکیب بوتان و پروپان یا همون ال پی جی برای سوخت و تامین انرژی استفاده میکنن که گرون هم میخرن . گاز طبیعی یا متان صرفا تو پالایشگاهاشون بدست میاد اونم چی ؟ یک مقدار از نفت خامیه که از سایر کشورها وارد میکنن ! یعنی به شکل حل شده تو نفت و الباقی طی فرایندهایی مثل کرکینگ و........ هستند که به عنوان محصول جانبی بدستش میارن

این مقدار گاز چیزی نیست که بشه باهاش از تو کلاه خرگوش در آورد و معمولا ترجیح میدن این گاز رو برای سنتز ترکیبات دیگه تو پلنت ها استفاده کنن تا سوخت خانگی و گاز مایع رو میدن دست خلق الله بسوزونن

و در نهایت اگرم قرار باشه گاز طبیعی به مصرف کننده های خانگی و تجاری برسونن ترجیح میدن این گاز رو از زغال سنگ تامین کنن یا هر روش فرعی که میشه مقداری گاز گرفت

که کل این مقدار اصلا اندازه ای نیست که یک کارخونه ساده ما مصرف میکنه

ما زغال سنگم زیاد داریم اما یدونه به من نشون بده که بیان زغال سنگو گازیش کنن و ازش استفاده کنن ؟

ما داریم واحدهای پتروشیمی (هرچند کوچک) تو کشورهای اروپایی که مثلا متانول تولید میکنن و خوراک پلنتشونم زغال سنگه ! اما همچین چیزی تو ایران نیست ! یک کشور اروپایی خودشو میکشه یک یا دو تا از این واحدها میزنه اونم با ظرفیت چند تا ماشین ! یکی دوتا نهایتا اما تو ایران!

متانول ششم و هفتم هم دارن به بهره برداری میرسونن و همشم خوراکشون گاز طبیعیه

عملا یک مجتمعی مثل زاگرس ایران رو نمیتونید تو هیچ کشوری پیدا کنید

که چند فاز میدون گازی فقط به این خوراک بدن و اینم دو تا واحد خرکی 5500 تن متانول در روز بزنه ( هرماشین 22 تنه)

میدونی این ظرفیت چه قدر گاز میخواد ؟ اما این ارقام برای کشورهای اروپایی رویاست ! چون گاز خوراکش نیست

اما برای مصارف عادی مثل تامین انرژی خانگی و کارخونه هاشون خیلی میان از این بیوگاز استفاده میکنن و جواب کارشونم میده

لینک به دیدگاه

سلام عزیز

ممنون بابت توضیحاتت و منم یکم بهش اضافه کنم

چیزی که باعث میشه کشوری مثل ایران این حرکت ها رو نکنه میادین بزرگ گازیشه!

من با این افراد هر روز دارم سروکله میزنم

واقعا اهمیت به توضیحاتی که شما دادید نمیدن و وقتی این ایده ها رو مطرح میکنی تا تجاریش کنی برمیگردن میگن ای بابا ول کن! این همه گاز! کل دیدش اینه! این همه گاز! برمیگرده میگه ما خط لوله سراسری گاز طبیعی داریم و تو هر جایی که بخوای بهت خوراک میلیون متر مکعبی میدیم! متان میخوای اینم متان !

این دقیقا کل چیزیه که میگن و تا وقتی این همه گاز مفت داریم عملا کسی به فکر واحدهای بیوگاز نمیوفته چون به قول خودش رفتن و اخذ مجوز برای خوراک خیلی بی دردسر تر از ساختن چند تا مخزن تخمیره

اینو افراد عادی میتونن برای خودشون راهندازی کنن و ازش بهره ببرن به شکلی که اصلا بحث اقتصادی کشور مطرح نباشه و به نظرم روستاها و نهایتا کارخونه های گاوداری و لبنیات میتونن انرژی مصرفی روزانه خودشونو تا حدودی از این طریق تامین کنن

شرکت خودرو سازی آلمانی که فرمودید یا خیلی های دیگه تو جهان از این طرح ها استقبال میکنن چون گاز ندارن این همه! از طرفی تامین انرژی هم براشون گرون تموم میشه

شما تو این کشورها به هیچ عنوان لوله کشی و دبی بالای گاز به شکلی که تو ایرانه رو نمیبینید . لوله کشی میکنن اما با چه مقدار گاز ؟ اکثرا از ترکیب بوتان و پروپان یا همون ال پی جی برای سوخت و تامین انرژی استفاده میکنن که گرون هم میخرن . گاز طبیعی یا متان صرفا تو پالایشگاهاشون بدست میاد اونم چی ؟ یک مقدار از نفت خامیه که از سایر کشورها وارد میکنن ! یعنی به شکل حل شده تو نفت و الباقی طی فرایندهایی مثل کرکینگ و........ هستند که به عنوان محصول جانبی بدستش میارن

این مقدار گاز چیزی نیست که بشه باهاش از تو کلاه خرگوش در آورد و معمولا ترجیح میدن این گاز رو برای سنتز ترکیبات دیگه تو پلنت ها استفاده کنن تا سوخت خانگی و گاز مایع رو میدن دست خلق الله بسوزونن

و در نهایت اگرم قرار باشه گاز طبیعی به مصرف کننده های خانگی و تجاری برسونن ترجیح میدن این گاز رو از زغال سنگ تامین کنن یا هر روش فرعی که میشه مقداری گاز گرفت

که کل این مقدار اصلا اندازه ای نیست که یک کارخونه ساده ما مصرف میکنه

ما زغال سنگم زیاد داریم اما یدونه به من نشون بده که بیان زغال سنگو گازیش کنن و ازش استفاده کنن ؟

ما داریم واحدهای پتروشیمی (هرچند کوچک) تو کشورهای اروپایی که مثلا متانول تولید میکنن و خوراک پلنتشونم زغال سنگه ! اما همچین چیزی تو ایران نیست ! یک کشور اروپایی خودشو میکشه یک یا دو تا از این واحدها میزنه اونم با ظرفیت چند تا ماشین ! یکی دوتا نهایتا اما تو ایران!

متانول ششم و هفتم هم دارن به بهره برداری میرسونن و همشم خوراکشون گاز طبیعیه

عملا یک مجتمعی مثل زاگرس ایران رو نمیتونید تو هیچ کشوری پیدا کنید

که چند فاز میدون گازی فقط به این خوراک بدن و اینم دو تا واحد خرکی 5500 تن متانول در روز بزنه ( هرماشین 22 تنه)

میدونی این ظرفیت چه قدر گاز میخواد ؟ اما این ارقام برای کشورهای اروپایی رویاست ! چون گاز خوراکش نیست

اما برای مصارف عادی مثل تامین انرژی خانگی و کارخونه هاشون خیلی میان از این بیوگاز استفاده میکنن و جواب کارشونم میده

ممنون بابت توضیحات خوبتون.

شما یه چیز رو فراموش کردین: تنها عاملی که باعث شده ما به طرف انرژی هسته ای بریم فقط وجود تسلیخات نظامی هسته است وگرنه دنیال این هم نمی رفتیم.

من الان یه پروژه درسی دارم از الان دارم روش کار می کنم . می خام یه موتورخانه بخار صنعتی بزرگ رو با همین بیوگاز طراحی کنم واقعا هم عملی هست ولی به قول شما وقتی گاز مفت و انرژی ارزان داریم به فکر اینجور مسائل هم نمی افتیم.

لینک به دیدگاه

ممنون از تاپیکت به خصوص حرف های زده شده...

عامل همه بدبختی ما نفت و گازمونه...ایرانیا استعدادشون کم نیس که نتونن تکنولوژی به وجود بیارن اما چون نفت و گاز داریم یعنی پول داریم یعنی تکنولوژی با پولش می خریم..

چین نیروگاه آبی داره هر واحدش ، مگاواتش تقریبا برابری میکنه با کل نیروگاه شهید رجایی ما... مصرف سوخت هر دقیقه نیروگاه شهید رجایی یه رقم وحشتناکیه

لینک به دیدگاه
ممنون بابت توضیحات خوبتون.

شما یه چیز رو فراموش کردین: تنها عاملی که باعث شده ما به طرف انرژی هسته ای بریم فقط وجود تسلیخات نظامی هسته است وگرنه دنیال این هم نمی رفتیم.

من الان یه پروژه درسی دارم از الان دارم روش کار می کنم . می خام یه موتورخانه بخار صنعتی بزرگ رو با همین بیوگاز طراحی کنم واقعا هم عملی هست ولی به قول شما وقتی گاز مفت و انرژی ارزان داریم به فکر اینجور مسائل هم نمی افتیم.

:ws28:

راست میگی .

بسیار هم عالیه طرحی که داری

میگم که وقتی قرار باشه یک فرایند رو مشخص و انجامش بدی معمولا به دنبال کمترین هزینه هستیم و صرفه اقتصادی . که درحال حاظر صرفه اقتصادی با گرفتن خوراک آماده هستش تازه اگر هم خوراک گاز رو کنار بذاریم اولویت بعدی زغال سنگه که ایران هم کم نداره زغال سنگ

ممنون از تاپیکت به خصوص حرف های زده شده...

عامل همه بدبختی ما نفت و گازمونه...ایرانیا استعدادشون کم نیس که نتونن تکنولوژی به وجود بیارن اما چون نفت و گاز داریم یعنی پول داریم یعنی تکنولوژی با پولش می خریم..

چین نیروگاه آبی داره هر واحدش ، مگاواتش تقریبا برابری میکنه با کل نیروگاه شهید رجایی ما... مصرف سوخت هر دقیقه نیروگاه شهید رجایی یه رقم وحشتناکیه

سلام دوست عزیزم

من یک چیز بگم !

بدبختی نسیت ! ببین تا حدودی غیر منطقی هم نیست ! همه دنیا همونطوری که به دوست گلمون گفتم اگر قرار باشه کاری یا پروژه ای رو اجرا کنن به دنبال تامین انرژی با کمترین هزینه و بیشترین بازده هستند

و وقتی گاز بسیار زیاد و مفت هست عملا بی معنی میشه من بیام از تخمیر و. استفاده کنم تا انرژی یا خوراک واحدم رو تامین کنم

اما قسمتی که من انتقاد کردم برخورد مسئولین با این ایده هاست!

خب بله به عنوان مثال شما فضایی در اختیار داری که اصلا گاز نداره و ایده بیوگاز خیلی هم عالیه

این که روش کار و شناختش باشه و روش بحث بشه و حتی افرادی هم برن توش فعالیت کنن و یا دوست داشته باشن اینکارو برای خودشون بکنن خیلی هم خوبه

نه اینکه این روش و دانششو کنار بذاریم و بشینیم بگیم میخوایم چیکار بابا!

از طرفی هم اگر امثال صنایع پتروشیمی . وزارت نفت و شرکت ملی گاز اهمیتی به موضوع بیوگاز نمیدن زیاد کار عجیبی نکردن و حتی اینو خدمتت بگم کوتاهی هم تو تولید و بهره بردای گاز میکنن(مثل میدون مشترک پارس!) و اصلا درست نیست بیان در کنار پالایشو بهره برداریشون برن سراغ بیوگاز

چون این منابع بزرگ سود آوره و هزینه ای که میکنن بابتش به مراتب کمتر از مثلا بیوگاز و........ تموم میشه از طرفی راندمان فوق العادس

درست تو نگاه اول یک پالایشگاه گاز پر هزینه به نظر بیاد و بیوگاز فقط جند مخزن! اما وقتی یک پالایشگاه به بهره برداری میرسه واقعا هزینه اولیش پول خرده ! شما این امکان رو نداری میلیونها متر مکعب گاز رو طی روز از طریق بیوگاز بدست بیاری

بیا یک حساب سر انگشتی بکنیم

مصرف خانگی گاز ایران سر به فلک میکشه و مصارف تجاریش هم از اون بدتر ! از طرفی پتروشیمی های قلدر مثل زاگرس هم هستن که روزانه میلیونها متر خوراک میخوان

و تامین این مقدارها یعنی سود کلان تا جایی که هیچ حسابرسی نمیتونه محاسبش کنه

به مقدار زیادی مردم هم آرامششون بیشتره البته به قیمت و سیاست گذاریش کاری ندارم من فقط تامین و مصرف رو میگم حالا اصلا غیر از ایران شما فرض کن

نفت هم به همین شکله

درستش اینه که بگیم افراد اشتباهشون اینه که چون منابع عظیم داریم دیگه روش و فن کارو رها میکنن و به بیوگاز میخندن

نه خوبه دانشش باشه و عرض کردم اصلا چه اشکالی داره یک گاوداری این کارو بکنه ؟ چون اون چه بخواد چه نخواد روزانه مقدار زیادی گاوهاش حال میدن بهش :ws3:

حالا این اگر بیاد از این طریق مقدار قابل توجهی گاز بدست بیاره و مثلا بوسیله یک ژنراتور برق سالنهاشو تامین کنه کار خیلی عالی کرده که سود آوریش هم برای اون گاوداری بسیار بالاست

اما نه اینکه ما نفت و گاز رو عامل بدبختی بدونیم و ترجیح بدیم بجای این منابع از بیوگاز و امثالش استفاده کنیم!

بیوگاز هم ایده بسیار خوبیه ولی به شرط اینکه تو فضای مناسبش استفاده بشه . واینکه چین یا هر جای دیگه فلان نیروگاه رو داره درسته اما هزینه تمام شده دو واحد رو مقایسه کن ! ببین برق اون چند تموم میشه ؟ مال ما چند ؟ اون برای اینکه هزینه هاشو پایین بیاره به مردمش فشار میاره و ازشون بیگاری شدید میکشه و دستمزدی نمیده بهشون

تکنولوژی عالیه و همونطور که گفتم خوبه در کنار منابع دنبالش هم بریم

ما الان خودون خودمونو قبول نداریم اما ایران تو صنعت پتروشیمی قطبیه برای خودش و اگر اینو به ایرانی های خودمون بگیم طرف میخنده میگه گرفتی مارو ؟ باور نداره و خودمون خودمونو میکوبیم !

اما اگر قسمت شد و مهاجرت کردی متوجه میشی چی میگم ! مهم نیست تکنولوژی هایی که تو ایران استفاده شده متعلق به کیه اصلا همش آلمانی یا هرجا

مهم اینه که یکی بزرگترین تولید کننده های مثلا متانولی! واحدهای زیادی تو اروپا هستند که از اسم پتروشیمی زاگرس حتی میترسن و از طریق واسطه کره ای دنبال خرید محصولشن !

اما خودشونم اینو باور ندارن

به جرات میتونم بگم قسمت بزرگ و اعظم در آمد این کشور از همین پتروشیمیهای قلدر مثل زاگرسه

میدونم الان اولین چیزی که تو ذهنت میاد اینه که چه فایده ! چه فرقی تو اقتصاد یا جیب من داره ؟ این همه منابع ولی مردم درگیر مشکلات اقتصادی هستن

این کاملا درسته و جای تاسف داره و مشکلش هم از جای دیگه هستش و............

به منابع و واحدهای پتروشیمی مربوط نیست

واقعا در این مورد نمیدونم چی باید بگم :sigh:

انشاءالله همتون موفق و شاد باشید

:icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

:icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه

انشاءالله همتون موفق و شاد باشید

:icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

:icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

درود ممنون از صحبتاتون فقط اینکه من منظورم اینه که یه چیز که عامل خوشبختی ممکنه عامل بدبختیه یه ملت بشه...

این شکی نیست اگر ما همین منابع هم نداشتیم دقیقا با کشورهای همجوار به جز اعراب هیچ فرقی نداشتیم...حالا شما میگید واسطه..معلوم نیست چقدر از کشورهای دیگه از این منابع استفاده کردند در عوض اندک پول و اندک تکنولوژی یا اصلا سواستفاده کردند...

مدیریت درست و توجه مسئولین و اهمیت دادنشون به بقیه دانش ..زیر پر و بال گرفتن کسایی که طرحی دارند... منظور حرفام ایناست..

الان همین چند وقت پیش مپنا رو نشون میداد که توربین گاز کلاس E ساخت خودشون (:whistle:) نمایش گذاشتن واقعا افتخاره اما الان اینی که ما ساختیم شرکت سازندش تو سایتش کلاس H و یا F تحویل مشتریاش میده..کشوری که اولین ربات دست مصنوعی ساخته که هیچ وقت اسم سازندشم نیوردن الان نباید وضعیتش این باشه

لینک به دیدگاه

به

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
ف ی ل ت ر هم نگاه کنید جالبه یه منبع بیوگازی خانگی درست کرده تو پاکستان.

لینک به دیدگاه

جدول مقايسه ساخت و تكنولوژي دستگاههاي بيوگاز (مدل هندي وچيني)‏

[TABLE]

[TR]

[TD=bgcolor: #c0c0c0, align: center]مورد[/TD]

[TD=bgcolor: #c0c0c0, align: center]مدل چيني[/TD]

[TD=bgcolor: #c0c0c0, align: center]مدل هندي[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]اولويت[/TD]

[TD]كود ـ گاز[/TD]

[TD]گاز ـ كود[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]ساختمان[/TD]

[TD]ساختمان يكپارچه بوده و ايجاد آن در همه جا امكانپذير است [/TD]

[TD]مصالح و روش ساختمان ساده مي باشد [/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]مواد ورودي[/TD]

[TD]عمــوماً از مخلوط كردن فضولات گياهي و حيواني و انساني بهره برداري مي شود[/TD]

[TD]عموماً از كود گاوي استفاده مي شود [/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]مواد خروجي[/TD]

[TD]در بسياري از موارد به وسيله پمپ يا سطــل خــارج مي شوند [/TD]

[TD]مواد به صورت اتوماتيك خارج مي شوند [/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]جمع آوري گاز[/TD]

[TD]نياز به سرپوش جداگانه ندارد و مقدار گاز از طريق فشار گاز و خروج مــواد از حوضچه خــروجي تعيين مي شود [/TD]

[TD]در سرپوشهاي شناور ارتفاع مخزن گاز نشان دهنده ميزان گاز است [/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]فشار گاز[/TD]

[TD]ميزان فشار زياد است (ماكزيمم آن حدود 1000 ميليمتر ستون آب) [/TD]

[TD]فشار زياد نيست (150-70 ميليمتر ستون آب) [/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]هزينه[/TD]

[TD]نياز به هزينه كم است [/TD]

[TD]به علت نياز به اجراي فلزي هزينه زيادي لازم دارد [/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]ظاهر[/TD]

[TD]قسمت اعظم دستگاه در عمق خاك است و محل دستگاه تميز است [/TD]

[TD]قسمت زيادي از دستگاه نمايان بوده و اطراف دستگاه غيربهداشتي است [/TD]

[/TR]

[/TABLE]

لینک به دیدگاه

پتانسیل انرژی زیست توده: منابع زیست توده به 5 منبع مختلف و عمده شامل زباله ها، فاضلاب های صنعتی، زائدات جنگلی – کشاورزی و دامی تفکیک می شود. که فقط بر اساس مطالعات انجام شده برای یکی از این منابع یعنی پسماندهای جامد شهری (زباله ها) آن هم فقط برای شهرهای بالای 250،000 نفر نتایج حاصل شده است.

بر اساس نتایج مذکور پتانسیل حداکثر تولید برق از انواع نیروگاههای زیست توده در سال 86 برای شهرهای بالاتر از 250 هزار نفر (30 شهر) بالغ بر 800 مگاوات به تفکیک 311 مگاوات نیروگاه زباله سوز، 217 مگاوات نیروگاه پیرولیز-گازی سازی، 159 مگاوات نیروگاه هضم بیهوازی و 112 مگاوات نیروگاه لندفیل بوده است. شایان ذکر است به کار گیری پتانسیل های برآورد شده نه تنها به استحصال انرژی بلکه به رفع بخش عظیمی از مشکلات مربوط به آلودگی و مسائل زیست محیطی ناشی از مدیریت پسماندها نیز کمک شایانی خواهد نمود.

2590_orig.png

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...