رفتن به مطلب

ویروس سی هزار ساله زنده شد

ارسال های توصیه شده

ویروس سی هزار ساله زنده شد

دانشمندان فرانسوی ویروسی را که سی هزار سال در زمین‌های یخ بسته سیبری (پرمافراست) غیر فعال بوده با گرم کردن آن، فعال کردند و این ویروس توانایی بیماری‌زایی‌اش را دوباره بازیافته است.

دانشمندان می‌گویند این ویروس غول پیکر برای انسان‌ها و جانوران خطرناک نیست و به آمیب‌، که یک جاندار تک‌سلولی است، حمله می‌کند. با ذوب شدن یخ زمین‌هایی که تا بحال در انجماد دائمی بوده‌اند ممکن است سر و کله ویروس‌های باستانی شان پیدا شود.

این ویروس بزرگترین ویروسی است که تا بحال شناخته شده و در واقع ۱.۵ میکرومتر طول دارد و به عبارت دیگر به اندازه یک باکتری کوچک است.

ژان میشل کلاوری و شانتال ابرگل زن و شوهر زیست‌شناسی که در آزمایشگاه دانشگاه اکس-مارسی به این ویروس جان بخشیدند آن را پیتوویروس سیبریکوم نام گذاشتند.

پیتوس در یونان باستان به غرابه‌های بزرگ شراب گفته می شد و به گفته ژان میشل "ما فرانسوی هستیم پس باید شراب را وارد داستان می‌کردیم." و واژه سیبریکوم هم طبیعتا به محل یافتن آن یعنی سیبری اشاره دارد.

این زن وشوهر پژوهشگر دو سال پیش دریافتندکه دانشمندان روس در زمین‌های منجمد سیبری یک گیاه میوه‌دار باستانی پیدا کردند که سی هزار سال قدمت داشت و توانستند به آن حیات دوباره بدهند.

آنان به فکر افتادند که اگر می‌شود یک گیاه را دوباره زنده کرد، پس شاید بشود به یک ویروس هم حیات دوباره بخشید.

ژان میشل و شانتال نمونه‌ای از این یخ‌های سیبری را از دانشمندان روس گرفتند و از آمیب بعنوان طعمه استفاده کردند. زمانی که آمیب‌ها در حال مرگ بودند، در داخلشان این ویروس عظیم‌الجثه شناسایی شد.

پس از سی هزار سال این ویروس دوباره قربانی تازه‌ای پیدا کرده بود.

این خانواده از ویروس‌ها ده سال پیش شناسایی شدند و به قدری بزرگ هستند که می‌توان آنها را زیر میکروسکوپ دید و پیتوویروس سیبریکوم بزرگترین آنهاست.

پژوهشگران فکر می‌کنند ارگانیسم‌های بیماری‌زای دیگری هم در زمین‌های منجمد سیبری نهفته‌اند.

دکتر ابرگل می‌گوید: "ما این موضوع را با تعیین توالی (sequencing) دی‌ان‌ای موجود در این لایه‌های یخزده مورد توجه قرار داده‌ایم."

به گفته او، "این بهترین راه برای فهمیدن این است که در آنها چه چیز خطرناکی وجود دارد."

خطر

زمین‌های یخزده سیبری از دهه هفتاد میلادی از نظر وسعت و ضخامت یخ کوچکتر شده و با گرم شدن آب و هوا، این اراضی یخزده کوچک و کوچکتر می شوند.

از طرف دیگر اکتشاف و بهره برداری از منابع طبیعی موجود در این اراضی هم باعث شده است دسترسی به این مناطق آسانتر شود.

به گفته دکتر کلاوری هر چه لایه‌های عمقی‌تر به سطح نزدیکتر شوند خطر ظهور و حتی پخش ویروس‌های باستانی بیشتر می شود که می تواند منجر به فاجعه شود. به گفته او "اگر اکتشافات صنعتی در منطقه شروع شود لایه‌های عمقی خاک منجمد جابجا می شود. با حفاری و استخراج معدن‌ راه نفوذ به لایه‌ای قدیمی باز می‌شود و خطر از همین‌جا شکل می‌گیرد."

دکتر کلاوری به بی‌بی‌سی گفت ممکن است ویروس آبله که سی سال پیش ریشه‌کن شد به این نحو دوباره ظاهر شود زیرا در واقع "آبله از کره زمین ریشه‌کن نشده بلکه فقط در سطح این کره از بین رفته است."

با اینحال دکتر کلاوری به این نکته اشاره می‌کند که معلوم نیست تمام ویروس‌ها بتوانند پس از این همه سال دوباره فعالیت خود را از سر بگیرند واین به "نوع ویروس" بستگی دارد. وی گفته است "تردید دارم همه آنها اینقدر جان سخت باشند."

پروفسور جاناتان بل ویروس شناس دانشگاه ناتینگهام در بریتانیا می‌گوید ویروس‌هایی مثل اچ‌آی‌وی و انفلونزا که جداری (envelope) از جنس چربی دارند تا حدی حساس تر هستند اما ویروس‌هایی مثل ویروس سرماخوردگی با جداری از جنس پروتئین، مقامت بیشتری دارند.

وی گفته است "بیرون آمدن از حالت انجماد نوعی آسیب فیزیکی ایجاد می‌کند و اگر ویروس ها از این آسیب جان بدر ببرند آنگاه باید یک میزبان پیدا کنند و باید این کار را هم به سرعت انجام دهند."

لینک به دیدگاه
گرچه رو آدم تأثیر نمیذاره

اما باید بگم

بدبخت شدیمicon_pf%20%2834%29.gif

دارن سلاح های اینده رو از الان میسازن

دیگه جنگ مستقیم و اتمی و کودتا و سیاست بازی یه روزی عمرشون به سر میرسه

یه حمله میکروبی و خلاص

کافیه پروسه نظامی سازی همچین برنامه هایی دنبال بشه تا معلوم بشه قدرت ها دنبال چی هستند

لینک به دیدگاه

یه حمله میکروبی و خلاص

کافیه پروسه نظامی سازی همچین برنامه هایی دنبال بشه تا معلوم بشه قدرت ها دنبال چی هستند

خیلی جالبه

ما آدما به خودمون هم رحم نمیکنیم!!!!!!!!!!!!!:w58:

لینک به دیدگاه

یه حمله میکروبی و خلاص

اون که الان هم ساختن

به نظر من سلاح اینده هم کنترل ذهنه نه ویروس و کلا هر نوع سلاح دیگه ای

اگه همه چیز تو یه لحظه تموم بشه به نظرت چی مهمه یعنی اصلا اهمیتی داره :ws38:

لینک به دیدگاه
اون که الان هم ساختن

به نظر من سلاح اینده هم کنترل ذهنه نه ویروس و کلا هر نوع سلاح دیگه ای

اگه همه چیز تو یه لحظه تموم بشه به نظرت چی مهمه یعنی اصلا اهمیتی داره :ws38:

اگه تموم بشه!

لینک به دیدگاه

یه حمله میکروبی و خلاص

مطلب خیلی خوبی بود

مرسی آقا سجاد:icon_gol:

هم جالبه و هم نگران کنندهhanghead.gif

خیلی از شرکت ها میان ویروی تولید میکنن

میندازن به جون مردم

بعد خودشون واکسنش رو ارائه میدن!!!

اتفاقا استادمون هفته پیش میگفت، بیماری سارس رو یه شرکت چینی زحمت کشیده:|||

لینک به دیدگاه
مطلب خیلی خوبی بود

مرسی آقا سجاد:icon_gol:

هم جالبه و هم نگران کنندهhanghead.gif

خیلی از شرکت ها میان ویروی تولید میکنن

میندازن به جون مردم

بعد خودشون واکسنش رو ارائه میدن!!!

اتفاقا استادمون هفته پیش میگفت، بیماری سارس رو یه شرکت چینی زحمت کشیده:|||

خواهش میکنم عزیز از تولیدات بنگاه سخن پراکنی انگلیس بود والا ما وقت خوندنشو به زحمت پیدا میکنیم چه برسه به ترجمش!

سارس یا از اون بزرگتر ایدز که فک کنم هیچوقت هویتش کاملا برملا نشه ولی شایعات میگن نتیجه ازمایش های انسانی در افریقا و توسعه اون بوده

سری فیلم های شرمرگبار Resident Evil از این نظر که به بررسی محتوایی این مسئله پرداختن وحجم تخیل رو برای بیان مسئله به کار گرفتن ارزشمند هستند توصیه میکنم فرصت کردی ببینشون

لینک به دیدگاه
خواهش میکنم عزیز از تولیدات بنگاه سخن پراکنی انگلیس بود والا ما وقت خوندنشو به زحمت پیدا میکنیم چه برسه به ترجمش!

سارس یا از اون بزرگتر ایدز که فک کنم هیچوقت هویتش کاملا برملا نشه ولی شایعات میگن نتیجه ازمایش های انسانی در افریقا و توسعه اون بوده

سری فیلم های شرمرگبار Resident Evil از این نظر که به بررسی محتوایی این مسئله پرداختن وحجم تخیل رو برای بیان مسئله به کار گرفتن ارزشمند هستند توصیه میکنم فرصت کردی ببینشون

هیچی از انسان بعید نیس!

برای رسیدن به قدرت حاضرن همو از بین ببرن!

بعضی از آدما از حیوون هم واقعا پست ترن!

قبلنا بازی کامپیوتریش بود

مستند ه یا داستانی ه؟:ws38:

لینک به دیدگاه
هیچی از انسان بعید نیس!

برای رسیدن به قدرت حاضرن همو از بین ببرن!

بعضی از آدما از حیوون هم واقعا پست ترن!

قبلنا بازی کامپیوتریش بود

مستند ه یا داستانی ه؟:ws38:

داستانیه و دقیقا از روی بازیش ساخته شده

فوق العاده جالبه

لینک به دیدگاه
یعنی اگه کامل تموم بشه به نظرت مشکلی نیست؟

نه دیگه اونوقت میشه حکایت یوستین گرودر تو کتاب فک کنم دنیای سوفی از مرگ

اگه همه یهو بمیرن یه لذت بی نهایت همگانی رو تجربه میکنیم و شاید هزاران سال بعد یک نوع موجود متفکری غیر از انسان با دیده شدن اولین اختلاط اسپرم ها در یک محیط مساعد از بزرگترین بلای محتمل سخن بگه

قویترین ویروس هستی در حال زنده شدن!

لینک به دیدگاه
نه دیگه اونوقت میشه حکایت یوستین گرودر تو کتاب فک کنم دنیای سوفی از مرگ

اگه همه یهو بمیرن یه لذت بی نهایت همگانی رو تجربه میکنیم و شاید هزاران سال بعد یک نوع موجود متفکری غیر از انسان با دیده شدن اولین اختلاط اسپرم ها در یک محیط مساعد از بزرگترین بلای محتمل سخن بگه

قویترین ویروس هستی در حال زنده شدن!

اگه همه دنیا اطرافمون فقط تو ذهنمونه نابودیش برابر نابود کل دنیاس(شاید اینطور باشه نظرت چیه؟؟):ws52:

لینک به دیدگاه
اگه همه دنیا اطرافمون فقط تو ذهنمونه نابودیش برابر نابود کل دنیاس(شاید اینطور باشه نظرت چیه؟؟):ws52:

خب من زیاد با فلسفه و نگاه هولوگرافیک به وجود و هستی موافق نیستم البته متاسفانه!

بیبشتر نوع نگاه دکارتی برام قابل قبول هست تا ذهنی دیدن مسائل

تالار ژنتیک رو داریم تبدیل میکنیم به تالار فلسفه

ما هستیم حالا به هرشکلی که قبولش کنیم و میتونیم فک کنیم احساس کنیم و تفاوتمون با انواع موجودات دیگه تو تمایز همین مسئله فکر هست و چون میتونیم فکر کنیم میتونیم همدیگه رو بکشیم و این از اولین عادات حیوانی هست که اول به بقاشون فکر میکنن ولی لزوما انسانها نیازی به کشتن ندارن واین تبدیل میشه به یک پارادوکس و این همیشه تاریخ بوده و نمیشه با نادیده گرفتن یک حس یا قبول یک تز اونو حل کرد

ما متاسفانه دچاریم واین جبر وجودی ما هست بنابراین یک مرگ ناگهانی همگانی به نظرم بزرگترین موهبت به همه خواهد بود ولی احتمال وقوع همچین مسئله ای مثل پیدا کردن قوری راسل در فضاست

لینک به دیدگاه

ما هستیم حالا به هرشکلی که قبولش کنیم و میتونیم فک کنیم احساس کنیم و تفاوتمون با انواع موجودات دیگه تو تمایز همین مسئله فکر هست و چون میتونیم فکر کنیم میتونیم همدیگه رو بکشیم(هنوز که نکشتیم) و این از اولین عادات حیوانی هست که اول به بقاشون فکر میکنن ولی لزوما انسانها نیازی به کشتن ندارن واین تبدیل میشه به یک پارادوکس و این همیشه تاریخ بوده و نمیشه با نادیده گرفتن یک حس؟ یا قبول یک تز؟ اونو حل کرد

ما متاسفانه دچاریم واین جبر وجودی ما هست بنابراین یک مرگ ناگهانی همگانی به نظرم بزرگترین موهبت به همه خواهد بود ولی احتمال وقوع همچین مسئله ای مثل پیدا کردن قوری راسل(منظورتو از تشبیه نفهمیدم) در فضاست

:ws38:

لینک به دیدگاه

دیگه رسما زدیم به حاشیه

من جواب این پستتون رو اینجا میدم اگر بحثی باشه در تالار مرتبط با بحث ادامه میدیم

هنوز که نکشتیم؟ خب تفاوت مسئله همین جاست که ما میتونیم بخوایم که بکشیم! کدوم موجود بجز انسان میتونه خواستار نابودی همنوع خودش برای ارتقای شرایط خودش باشه؟هیچ موجودی...البته به صورت هوشمندانه و برنامه ریزی شده که منظورمون مرتبط با بحث اغازین و ارتقای سلاح های کشتارجمعی هست

این قابلیت و توانایی کشتن از سرچشمه فکرکردن و احساسات ما نشات میگیره

خب دقیقا معنای لغوی پارادوکس هست

حیوانات در چرخه اکوسیستمی خودشون برای بقا همدیگه رو میکشن تا زنجیره غذاییشون حفظ بشه

تو زنجیره غذایی هیچ انسان سالمی غذایی به اسم انسان وجود نداره

اگر پارادوکس نیست شما راهنمایی کنید من لغت بهتری رو به کار ببرم

حس : جاه طلبی انسانی برای دست یازیدن به قدرت بیشتر و بیشتر...تز : این همه ایسم و مکتب و مذهب که احترام و شان انسانی رو گوشزد میکنه و همه به نوعی پیرو نوعی از این مکاتب هستند

احتمال وقوع ؟ به نظرم هیچوقت همچین چیزی به دست بشر رخ نمیده چون همیشه یکسری هستند که دوست دارند زنده بمونند

رجوع کنید به همون پارادوکس

تشبیه؟ بیان امکان وقوع هست

قوری راسل دیگه نیازی به بسط نداره اگر حل شده بود الان راسل زیر خروارها اتهام در تاریخ دفن شده بود

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...