رفتن به مطلب

شهریه دکتری دانشگاه شبانه، پردیس، مجازی و غیر انتفاعی 92-93


S a d e n a

پست های پیشنهاد شده

ابوالفضل حسنی مدیرکل دفتر گسترش توضیحاتی در خصوص شهریه دکتری شبانه و دکتری پولی پردیس دانشگاه ها اعلام کرد.وی با بیان اینکه شهریه پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌ها برای سال آینده افزایشی نخواهند داشت، از افزایش شهریه دانشگاه‌های غیرانتفاعی، دوره‌های شبانه، مجازی و واحدهای بین‌الملل دانشگاه‌ها خبر داد.

 

ابوالفضل حسنی در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه شهریه پردیس‌های خودگردان برای سال آینده نیز همان ۴۵ میلیون تومان برای کارشناسی ارشد و ۵۵ میلیون تومان برای دوره‌های دکتری خواهد بود، اظهار کرد: برای سال آینده در دوره‌های شبانه، واحدهای بین‌الملل و مجازی حدود ۲۰ تا ۳۵ درصد افزایش شهریه خواهیم داشت.

وی افزود: پیشنهادی برای افزایش شهریه دانشگاه‌های غیرانتفاعی نیز شده است که پس از بررسی و تصمیم‌گیری نهایی، میزان دقیق آن اعلام خواهد شد.

مدیرکل دفتر گسترش وزارت علوم در پایان خاطرنشان کرد: افزایش شهریه دانشگاه‌ های غیرانتفاعی نیز بین ۲۰ تا ۳۵ درصد خواهد بود.

 

تا پیش از این شهریه دکتری دانشگاه های شبانه پردیس بین المللی مجازی و غیر انتفاعی بدینصورت اعلام شده بود:

واحد بین الملل دانشگاه شهیدبهشتی گرانترین و پردیس شماره ۲ دانشگاه سیستان و بلوچستان ارزانترین شهریه دکتری.

دوره های بین الملل دانشگاهها که برای پذیرش دانشجویان خارجی راه اندازی شده بود اکنون به بهانه جلوگیری از خروج دانشجویان ایرانی و تحصیل در دانشگاههای خارج به محلی برای درآمدزایی دانشگاههای مادر این واحدها تبدیل شده اند و امسال پذیرای خیل زیادی از دانشجویان دکتری داخل هستند.

شهریه این دوره ها گاه از دوره های شبانه و دوره های غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد نیز بیشتر است و در برخی موارد با این دوره ها نیز برابری می کند.

این دوره ها بیشتر مربوط به دانشگاه های دولتی هستند که واحدی را به منظور پذیرش دانشجوی شهریه ای در مکان دیگر راه اندازی کرده اند.

علاوه بر این و دوره های شبانه که شهریه ای هستند،‌ موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی نیز سهم زیادی در پذیرش دانشجویان دکتری دارند که در این موسسات نیز برای تحصیل باید شهریه پرداخت کرد.

 

شهریه واحد بین المللی دانشگاه شهیدبهشتی در دبی :

دانشجویان دکتری واحد بین المللی دانشگاه شهید بهشتی در دبی برای طی دوره دکتری در دو رشته دکترای حقوق و مدیریت با گرایش های مختلف باید حدود ۱۰۰ میلیون تومان شهریه پرداخت کنند.

 

واحد بین المللی دانشگاه صنعتی شریف در کیش:

حداقل طول دوره دکتری در واحد بین المللی دانشگاه صنعتی شریف کیش حدود ۳سال و حداکثر آن ۵٫۴ سال (معادل ۹ نیمسال) است و در رشته های ،مهندسی کامپیوتر،مهندسی مکانیک، مهندسی دریا و مهندسی مواد در سال تحصیلی ۹۲-۹۱ دانشجو پذیرش می کند و با توجه به اینکه هر ترم حدود ۶ تا ۷ میلیون شهریه اخذ می شود در مجموع دانشجویان دوره دکتری این واحد حدود ۴۸ میلیون تومان شهریه در مجموع باید پرداخت کنند.

 

واحد بین المللی دانشگاه تهران در کیش:

واحد بین الملل دانشگاه تهران در کیش در سال تحصیلی ۹۲-۹۱ در حال مصاحبه دانشجویان در رشته های حقوق، حقوق بین‌الملل، حقوق خصوصی،مدیریت شاخه‌های مالی، تولید وعملیات، تحقیق درعملیات، مدیریت رسانه، مدیریت بازرگانی بازاریابی، حسابداری،‌ زبان و ادبیات فارسی، آموزش زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی، تربیت بدنی و علوم ورزشی، شاخه های برنامه ریزی و مدیرت آموزشی، آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، فیزییولوژی ورزشی، است.

شهریه این واحد دانشگاه تهران برای رشته های فنی مهندسی ۵۵ میلیون تومان و برای رشته های علوم انسانی ۴۵ میلیون تومان اعلام شده است اما هنوز شهریه دوره دکتری سال تحصیلی ۹۲-۹۱ هنوز اعلام نشده است.

 

شهریه واحد بین الملل دانشگاه شیراز در قشم:

واحد بین المللی دانشگاه شیراز در سال تحصیلی ۹۲-۹۱ در بیش از ۳۰ رشته گرایش اقدام به برگزاری دوره های دکتری و دکتری تخصصی (ph.D) کرده است طول دوره دکتری در این دانشگاه ۴ سال (معادل ۸ نیمسال) است.

شهریه رشته های دکترای تخصصی دامپزشکی ( فارماکولوژی و …..) در هر نیمسال تحصیلی ۷۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال ،شهریه رشته های علوم انسانی ( تاریخ) ، علوم اجتماعی ( جامعه شناسی ، علوم اقتصادی )در هر نیمسال تحصیلی ۵۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال و شهریه رشته های دکترای گروه مهندسی در هر نیمسال تحصیلی ۷۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال است، که حدودا مجموع شهریه ای که از این دانشجویان اخذ می شود حدود ۴۴ تا ۴۸ میلیون تومان است .

البته شهریه دوره دکتری برای دانشجویان ورودی ۹۲-۹۱ تا سقف ۱۰% بر حسب مصوبه هیأت امنا افزایش خواهد یافت.

 

شهریه واحد بین الملل دانشگاه فردوسی مشهد:

واحد بین الملل دانشگاه فردوسی مشهد از اول مرداد ثبت نام خود را آغاز خواهد کرد ولی در سال های گذشته شهریه ای که از دانشجویان دکتری این واحد بین المللی درهر ترم اخذ شده است حدود ۴٫۵ تا پنج میلیون تومان در هر ترم بوده که شهریه یک دانشجو در ۴ سال (هشت نیم سال) حدود ۴۰ میلیون تومان برآورد می شود.

رشته فنی و مهندسی، علوم ریاضی، علوم اداری و اقتصادی، علوم تربیتی و روانشناسی، ادبیات و علوم انسانی، الهیات، کشاورزی ، تربیت بدنی و علوم ورزشی ،علوم پایه و آموزش مجازی در این دانشگاه ارایه می شود.

 

شهریه پردیس بین المللی دانشگاه تبریز در ارس:

پردیس بین المللی دانشگاه تبریز در ارس در رشته های فنی مهندسی و علوم پایه دانشجوی دکتری پذیرش می کند و بنا به گفته رئیس دانشگاه تبریز دانشجویان در هر ترم تقریبا باید ۴٫۵ میلیون تومان شهریه پرداخت کنند که در مجموع چهار سال باید حدود ۳۵ میلیون شهریه پرداخت کنند.

 

شهریه پردیس شماره ۲ دانشگاه سیستان و بلوچستان:

پردیس بین المللی دانشگاه سیستان و بلوچستان در ۲۸ رشته گرایش دانشجوی دکتری پذیرش می کند که اولویت پذیرش از طریق آزمون سراسری است دانشجویان در رشته های فنی مهندسی، علوم انسانی و علوم پایه تقریبا بین ۱۰ تا ۱۱ میلیون تومان شهریه پرداخت می کنند.

 

شهریه واحدهای بین الملل دانشگاه پیام نور در قشم، دبی و افغانستان:

دانشگاه پیام نور در قشم ، دبی و افغانستان دارای واحد بین المللی است که در حال حاضر فقط واحد قشم این دانشگاه دارای دوره دکتری است که مجموع شهریه آن در دوره دکتری به گفته معاون آموزشی این دانشگاه حدود ۱۷ میلیون برای دانشجویان تمام می شود.

 

شهریه دوره دکتری در موسسات غیر انتفاعی:

شهریه دوره دکتری در رشته های فنی مهندسی، علوم انسانی و علوم تجربی موسسات غیرانتفاعی متغیر است ولی به گفته علی آهوان منش دبیر اتحادیه موسسات و دانشگاه های غیر انتفاعی امسال وزارت علوم شهریه دوره دکتری این دانشگاه را بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون مشخص کرده است.

در دفترچه راهنمای انتخاب رشته تحصیلی آزمون ورودی دوره دکتری p.hd نیمه متمرکز سال ۹۱ با اشاره به شهریه دوره دکتری نوبت دوم آمده است: از کلیه پذیرفته شدگان نهایی کدرشته محل های دوره‌های غیر روزانه شامل دوره های شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی و بین الملل دردانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی طبق تعرفه های مصوب شهریه اخذ خواهد شد.

 

براساس اعلام نظر دفتر گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی میزان شهریه رشته‌های مازاد بر ظرفیت در دوره نوبت دوم (شبانه) گروه آزمایشی علوم انسانی تا سقف چهارصد وپنجاه میلیون ریال ( ۰۰۰ /۰۰۰/ ۴۵۰) و در سایر گروه های آزمایشی تا سقف پانصد و پنجاه میلیون ریال (۰۰۰ /۰۰۰/ ۵۵ ) اعلام شده است، بدیهی است میزان شهریه هر دانشگاه تا سقف اعلام شده با توجه به اختیارات هیأت امنای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تعیین می شود.

 

منبع : ایسنا

لینک ارسال

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...