رفتن به مطلب

اتصال فاز و نول یک پریز در ساختمان(حیاتی)

ارسال های توصیه شده

سلام من یه تازه واردم اومدم اینجا تا یه سوال بپرسم.جوابش برام خیلی مهمه.هرکی اطلاعات کامل داره لطف کنه و بگه..ممنون از همتون عزیزان.

چند وقت قبل من به طور تصادفی باعث شدم که فاز و نول یک پریز برق به هم وصل بشه.

در همون لحظه جرقه ای زده شد و برق قطع شد.اما خودم نفهمیدم برق از کجا قطع شده چون برق از فیوز های سر راه قطع نشده بود.پس احتمالا برق از کنتور قطع شده بوده.خلاصه اون روز من برقو وصل نکردم و رفتم خونه اما فرداش که برگشتم همونجا دیدم برقو وصل کردن و دارن کار میکنن.

حالا سوال اینه که آیا ممکنه برا برق اون ساختمون مشکلی پیش اومده باشه؟چه مشکلاتی؟

چرا برق از فیوز قطع نشده؟

ممکنه فیوز سوخته باشه؟

اگه فیوز بسوزه برق یکسره میشه یا کلا قطع میشه؟

خلاصه هر مشکلی که احتمال داره رخ بده رو میخام بدونم و بگین چطور میشه فهمید اون مشکل رخ داده یا نه؟

بازم ممنونم از همتون

خدا خیرتون بده

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز :icon_gol:

اگه برق همون لحظه قطع شده باشه به نظر من یا فیوز پریده یا یکی از اتصالات اصلی کنتور یا فیوز آسیب دیده.

مثلا ممکنه قسمتی از کابل ضعیف شده باشه و در اثر جریان زیادی که لحظه اتصال فاز به نول عبور کرده ازش، قطع شده.

ولی اینکه میگید برق قطع شد و فرداش دوباره همه چیز دوباره درست بود، به نظر من ممکن نیست.

اگه فیوز ها پریده باشن که هیچ، اگه نپریده باشن یکی از کابل های اصلی صدمه دیده که در اینصورت برق نباید دوباره راه میفتاده.

مطمئن هستین که فیوزها نپریدن و برق قطع شد ؟؟

لینک به دیدگاه

سلام.

من پرسیدم این جوابو به من دادن امیدوارم کمکتون کنه.

وقتی که فازو نول رو به هم وصل میکنید برق قطع میشه الان هم بیش تر ساختمون ها مینیاتوری هست برق همون قسمت قطع میشه به بقیه ساختمون کاری نداره وقتی که این اتفاق افتاد فقط کلید رابط همون مینیاتور رو از دوباره میزنیم برق وصل میشه و اتفاقی برای برق کشی نیفتاده.

امیدوارم کمک کرده باشم.:ws3:

لینک به دیدگاه
سلام دوست عزیز :icon_gol:

اگه برق همون لحظه قطع شده باشه به نظر من یا فیوز پریده یا یکی از اتصالات اصلی کنتور یا فیوز آسیب دیده.

مثلا ممکنه قسمتی از کابل ضعیف شده باشه و در اثر جریان زیادی که لحظه اتصال فاز به نول عبور کرده ازش، قطع شده.

ولی اینکه میگید برق قطع شد و فرداش دوباره همه چیز دوباره درست بود، به نظر من ممکن نیست.

اگه فیوز ها پریده باشن که هیچ، اگه نپریده باشن یکی از کابل های اصلی صدمه دیده که در اینصورت برق نباید دوباره راه میفتاده.

مطمئن هستین که فیوزها نپریدن و برق قطع شد ؟؟

راستش کاملا مطمئن نیستم چون امکان داره اون قسمت فیوزش جای دیگه ای بوده.

اما من خودم احتمال دادم که از خود کنتور قطع شده باشه.

ینی ممکن نیس از کنتور قطع بشه؟

حالا وقتی قطع شده و فردا دوباره وصلش کردن به نظرتون در همون یه لحظه ممکنه به دستگاه ها آسیب رسیده باشه؟

لینک به دیدگاه
راستش کاملا مطمئن نیستم چون امکان داره اون قسمت فیوزش جای دیگه ای بوده.

اما من خودم احتمال دادم که از خود کنتور قطع شده باشه.

ینی ممکن نیس از کنتور قطع بشه؟

حالا وقتی قطع شده و فردا دوباره وصلش کردن به نظرتون در همون یه لحظه ممکنه به دستگاه ها آسیب رسیده باشه؟

معمولا کنتور آسیب نمیبینه، چون ظرفیت کنتور بالاست و فقط توان عبوری رو اندازه میگیره. به خاطر همین سر راه کابل، بعد از کنتور فیوز میزارن. من احتمال میدم فیوز پریده باشه و یکی زده باشه که شما خبر دار نشدین. یا اینکه از فیوزهای داخلی استفاده شده باشه، مثلا هر قسمت یه فیوز جداگانه داشته باشه مثل خونه که فیووزهای مینیاتوری داره.

در این صورت همونطور که دوستمون هم گفتن ، فقط فیوز اون قسمت باید بپره.

ولی کنتور آسیب نمیبینه. بقیه قطعات هم اگر فیوز به موقع قطع کنه جریانو آسیب نمیبینن. چون شوک خاصی بهشون وارد نمیشه.

این چیزی بود که به ذهن من می رسید :icon_redface:

لینک به دیدگاه
معمولا کنتور آسیب نمیبینه، چون ظرفیت کنتور بالاست و فقط توان عبوری رو اندازه میگیره. به خاطر همین سر راه کابل، بعد از کنتور فیوز میزارن. من احتمال میدم فیوز پریده باشه و یکی زده باشه که شما خبر دار نشدین. یا اینکه از فیوزهای داخلی استفاده شده باشه، مثلا هر قسمت یه فیوز جداگانه داشته باشه مثل خونه که فیووزهای مینیاتوری داره.

در این صورت همونطور که دوستمون هم گفتن ، فقط فیوز اون قسمت باید بپره.

ولی کنتور آسیب نمیبینه. بقیه قطعات هم اگر فیوز به موقع قطع کنه جریانو آسیب نمیبینن. چون شوک خاصی بهشون وارد نمیشه.

این چیزی بود که به ذهن من می رسید :icon_redface:

قربون دستت لطف کردی

لینک به دیدگاه
سلام.

من پرسیدم این جوابو به من دادن امیدوارم کمکتون کنه.

وقتی که فازو نول رو به هم وصل میکنید برق قطع میشه الان هم بیش تر ساختمون ها مینیاتوری هست برق همون قسمت قطع میشه به بقیه ساختمون کاری نداره وقتی که این اتفاق افتاد فقط کلید رابط همون مینیاتور رو از دوباره میزنیم برق وصل میشه و اتفاقی برای برق کشی نیفتاده.

امیدوارم کمک کرده باشم.:ws3:

قربون دستت لطف کردی

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

بعضی اوقات به دلیل عدم انتخاب صحیح فیوز ممکنه فیوز سر کنتور زودتر بندازه و برق قطع بشه... و دلیل دوم اینکه ممکنه حساسیت فیوز سر کنتور بالا بوده و زودتر پریده و اجازه نداده بقیه مینیاتوری ها عمل کنن...

اگر فیوز عمل کنه هیچ اتفاقی نمیوفته ولی اگه عمل نکنه باعث بروز آتش سوزی میشه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...