رفتن به مطلب
  • 0

کمک در مورد مطالعات تخصصی در مورد میدان

aliravari

سوال

سلام مهندسین عزیز

من یکسری اطلاعات در مورد انواع میدان و چند نمونه خارجی و داخلی جهت مطالعات تطبیقی میخوام.

نظریه های مختلف در مورد میدان و فضای جمعی!و هرچیزی که بدرد بخوره!

با سپاس

لینک به دیدگاه

7 پاسخ به این سوال تاکنون داده شده است

ارسال های توصیه شده

• 0
سلام مهندسین عزیز

من یکسری اطلاعات در مورد انواع میدان و چند نمونه خارجی و داخلی جهت مطالعات تطبیقی میخوام.

نظریه های مختلف در مورد میدان و فضای جمعی!و هرچیزی که بدرد بخوره!

با سپاس

سلام

به کتابهای زیر مراجعه کنید .

Urban Design: Street and Square

Cliff Moughtin

Publisher: Routledge

Language: English

To Scale: One Hundred Urban Plans

Eric Jenkins

Publisher: Routledge

Language: English

میدان های شهری، معماری و طراحی فضاهای باز

مولف: یورگن، کنیرش

مترجم: دکتر فریدون قریب

لینک به دیدگاه
  • 0

1-میدان تیان آن من واقع در شهر پکن چین.

• میدان تیان آن من مانند میدان سرخ مسکو و میدان نقش جهان اصفهان ( میدان امام ) مستطیل شکل است.

• دورتادورمیدان تیان آن من محل عبور و مرور خودرو است .

• فضای میدان برای گرد آمدن همزمان 1 میلیون نفر گنجایش دارد.

• این میدان با 440 هزار متر مربع وسعت (44 هکتار) بزرگترین میدان جهان است.

• نسبت عرض به طول میدان تقریبا 1 به 3 است . اجزای درون میدان :

1- مقبره مائو

2- ستون یادبود قهرمانان ملی

3- برج دیده بانی

4- پرچم ملی

اجزای اطراف میدان :

5- ورودی شهر ممنوعه

6- کنگره خلق چین

7- موزه ملی

8- ایستگاه راه آهن قدیمی

9- برج تیر

دور تا دور میدان محل عبور خودرو است . سه خیابان دور میدان در شبکه شریانی فرعی قرار دارند و خیابان کواین من در جنوب میدان به شبکه راههای اصلی پکن متصل است . ورودی اصلی پیاده میدان از دروازه شهر ممنوعه به صورت زیرگذر وارد میدان می شود و همچنین افراد می توانند از طریق پیاده راه کواین من در جنوب میدان نیز به صورت پیاده به این میدان دسترسی داشته باشند .

دسترسی به میدان از طریق شبکه پیوسته ای از راه ها به سادگی امکان پذیر است.

o تحلیل زیبایی شناسانه میدان به چه صورت است ؟

- ابعاد فرا انسانی ساختمان ها و بناها

- استفاده از تقارن محوری در پلان و نمای بناها

- استفاده از یک آکس و محور درست در مرکز شهر پکن از شمال با جنوب و طراحی عناصر مهم شهر بر روی این محور

- استفاده از فرم های مربع و مستطیل در پلان و نما و پرهیز از پیچیدگی

- ظاهر بسیار مستحکم و با صلابت عناصر میدان

- استفاده از ستون در نمای بناها

- رنگ غالب سفید نما با استفاده از سنگ مرمر

در 2 مورد آخر نشان دهنده نزدیک بودن به سبک نئوکلاسیک است .

استفاده از این سبک معماری به علت القاء احساس شکوه ، عظمت و تمرکز قدرت است که در خور یک میدان تشریفاتی است.

دو بنای مجلس نمایندگان و موزه ملی چین که دقیقاً در مقابل یکدیگر قرار دارند و بسیار شبیه به یکدیگر و تقریباً متقارن هستند. در نمای هر دو از سنگ های مرمر سفید استفاده شده و تقسیم بندی نما توسط ستون های عمودی به صورت مشابه صورت گرفته است. هر دو ساختمان دارای 12 ستون و هم ارتفاع هستند.

لینک به دیدگاه
  • 0

Sergels Torg (sergel`s square واقع در استکهلم سوئد

Sergels torg دارای یک محور شرقی – غربی می باشد و به 3 بخش تقسیم می گردد :

1. میدانچه ای عمومی که برای پیاده ها و پایین تر از سطح خیابان و فلکه ایجاد گردیده که با کفپوش هایی با الگوی مثلثی سفید- خاکستری پوشیده شده است که این میدانچه به وسیله تعدادی پلکان به سمت پیاده راه Drottninggatan هدایت می شود که از جنوب به Gamlastan ( بخش قدیمی شهر ) متصل می گردد.

3. بخش شمالی این گره ترافیکی در مقابل برج های Hötorget که دارای نمای تمام شیشه می باشند قرار دارد که در مقابل این برج ها فضایی کوچک به نظر می رسد.

v در سال 1957، اولین پیشنهاد رسمی توسط Helldén ارائه شد یک میدان تقریبا شبیه به میدان کنونی با این تفاوت که به جای فواره فضای باز با درختان بلند و در سمت غربی، که اکنون پله ها وجود دارد، یک ساختمان که بر روی ستون هایی بنا شده بود، وجود داشت.

در این طرح منتقدین اختصاص دادن زیر خیابان صرفاً به پیاده ها را رد کردند و معتقد بودند که باعث از رونق افتادن فضاهای تجاری بر روی خیابان می گردد، در سال بعد پیشنهادات خود را اینگونه ارائه دادند که فضای خیابان به پیاده ها اختصاص یابد و اتومبیل ها از زیر عبور کنند، انتقاد ها علیه این پیشنهاد در طی 2 ماه ایجاد شد و مهم ترین آن این بود که فضای کافی در زیر زمین نمی توانند به عبور و مرور اتومبیل ها اختصاص دهند با توجه به اینکه خطوط قطار شهری در زیر زمین در آن زمان شکل گرفته بود.

به این ترتیب طرح Helldén رد شد .او در آخرین پیشنهاد خود یک آبنما در مرکز میدان در نظر گرفت که یک المان نیز در آن قرار داشته باشد و قبل از ارائه آخرین طرح خود در سال 1960، الگوی مثلثی شکل برای فضای پیاده در نظر گرفت و پله هایی در سمت غرب میدان تعبیه نمود.

در بخش جنوبی میدان، (1) ساختمان Kulturhuset (house of culture) قرار دارد که سالن تئاتر استکهلم در آن واقع است و همچنین در پشت آن، (2) بانک مرکزی استکهلم در مجاورت Brunkebergstorg ،قرار دارد. و (3) کلیسای کلارا نیز در نزدیکی و شرق میدان در راستای خیابان Klarabergsgatan ،واقع است و (4) در بخش شمالی نیز 5 برج معروف Hötorget Building در راستای خیابان Sveavägen قرار دارند. (5) مرکز تجاری و محل ایستگاه مترو

لینک به دیدگاه
  • 0
بچه ها منم به این پروژه تحلیل چندتا میدون ایرانی و خارجی احتیاج دارم میشه کمکم کنین؟

امیدوارم این لینک هم مفید باشه:

http://www.noandishaan.com/forums/thread60.html

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
پاسخ به این سوال ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...