رفتن به مطلب

بحث آزاد: آیا مهریه جایگزینی دارد؟

surush

ارسال های توصیه شده

redirect (مهریه)

مهریه که به آن مهر و کابین و صداق نیز می گویند، مالی است که مرد در هنگام عقد، موظف می‌شود به همسرش پرداخت کند. تعیین مهر در عقد دائم واجب نیست و بدون آن نیز عقد صحیح است ولی پس از ازدواج، در صورت مطالبه‌ی زن، باید به او پرداخت شود،

وضع حكم مهريه به‌عنوان يك تاسيس حقوقي پيشينه‌اي بس دراز دارد چنانكه در قوانين بابل كه ماخوذ از تمدن پيش از خود يعني سومر (تمدني مربوط به هزاره چهارم پيش از ميلاد) است،

مهریه در قانون مدنی :

ماده ۱۰۸۲ :به مجرد عقد ، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید . آن ديده مي‌شود و اكثر اديان گذشته به روش‌هاي مختلف جايگاهي براي اين حكم در ميان قوانين خويش قرار داده‌اند.

مهریه ازموضوعات پرفراز و نشیب جامعه ماست و حقیقت انستکه چه قشر زنان و چه مردان هرکدام به فراخور حال خود در صورت ازدواج با ان مواجه اند.

صرفنظر از ضرورت مهریه بعنوان پشتوانه مالی برای زوجه "همواره تعیین میزان ان و نهایتا مطالبه اش با جالش های فراوانی روبرو بوده است.

در این مبحث قصدداریم با مشارکت دوستان نسبت به کلیت موضوع مهریه و ضرورت ان به جمع بندی مطلوبی نائل ائیم.

ایا جایگزینی بجای مهریه زوجه وجود دارد؟پیشنهاد شما چیست؟

ضرورت وجود مهر برای زن صرفتظر از جنبه مالی اش در چیست؟

لینک به دیدگاه

قبل از هر چيز از سروش عزيز سپاسگذارم كه چنين بحث مهمي رو بيان كردند

در جواب به سئوالاتي كه مطرح فرمودين من به شخصه به عنوان يك زن اينگونه پاسخ خواهم داد.

در پاسخ به ان سئوال مي توان بگويم بلي جايگزيني هست و آن چيزي نيست جز برابري زن و مرد در جامع ي كنوني.اگر قوانين تغيير كند و به زن هم همچون مرد بنگرند ما زنان از مهر خود خواهيم گذشت

حال اين برابري به چه مفهوم است؟اگر به جوامع غربي بنگريم مي بينيم كه به زنان بيش از اينجا بها داده مي شود همان بحث تقسيم اموال منقول و غير منقول كه زوجين بايد بعد ازجدايي انجام دهند و زن برابر مرد از زندگي مشتركشان نصيبش خواهد شد.

دادن حق نگهداري فرزند به مادر در اتدا و در صورت نتوانستن و نا مقدور بودن اين مسئله براي مادر حق حضانت به پدر داده خواهد شد.در اين مقوله مادر به خاطر عاطفي بودن بيش از پدر ضربه خواهد خورد كه در ايران شاهد اين هستيم كه فرزند را تا 7 سالگي به مادر مي سپاند و وقتي كه اين رابطه يعاطفي قوي تر شد و كودك به مرحله ي آگاهي رسيد از مادر جدايش مي كنند.

اينها تنها تعدادي از حوق پايمال شده ي زنان جامه ي ماست كه در عوض تمام اينها و 100 ها مورد ديگر مهريه را به آنها داده اند كه در ادامه در اين مورد هم حرفا براي گفتن هست.

سئوال بعدي كه مطرح شده اين است

زن به خاطر عدم حمايت از طرف جامعه و به خاطر اينكه بعد از طلاق مشكلاتش 100 برابر خواهد شد نيازمند پشتوانه ي مالي ست خوب مي دانيم كه پول بسياري از مشكلات را حل خواهد كرد و اينكه به خاطر فقر و نداشتن به كسي تكيه نخواهي كرد به صرف اين كمكي كه در حقت خواهند كرد در اينده چيزي را ازت طلب كنند و به نوعي به آنها وابسته باشي.

اينها از لحاظ مالي بود و از لحاظ غير مالي...

مهر براي زن مثل يك طناب خواهد ماند كه وقتي تمام درها بسته خواهد شد مي تواند آن طناب را بگيرد و شايد خود و زندگي اش را نجات دهد

متاسفانه مقوله ي ازدواج مجدد(چه عقدي و چه صيقه) يكي از چيزهايي ست كه زندگيها را تهديد مي كند.وقتي مردي قصد ازدواج مجدد مي كند و زن مخالفت مي كند و مرد در نهايت با تمام بي رحمي از زن مي خواهد كه برود و زن با استفاده از مهر مي تواند يا از اين گسستن جلوگيري كند چون اگر مقدار مهر قابل توجه باشد مي تواند با تهديد از اجرا گذاشتن از اين كار جلگيري كند يا اينكه با استفاده ازاين كار مرد را تنبيه كند تا بار ديگر با زني ديگر اين كار را نكند

حال ختما مي گوييد اين زندگي به چه دردي مي خورد كه بخواهد اين گونه نگه اش دارد

اما وقتي بحث كودكي در ميان است انسن بايد از خود گذشتگي كند و بعضي از شرايط را تحمل كند با اينكه خودم به شخصه اين نوع زندگي ها رو نمي پسندم

ولي گاهي صبر لازم است خوب هم مي انيم كه بسياري ازمردان كه اينگونه عاشق مي شوند بعد از اندك زماني پشيمان و نادم باز خواهند گشت...

عده ايي هم اززنان هستند كه مهر را با گرتن بچه عوض مي كنند به اين شكل كه مهر را حلال مي كنند و فرزند را در ازاي آن ميگيرند

لینک به دیدگاه

اگه به جای برابری زن ومرد . بگیم عدالت بین زن و مرد من موافقم . حالا باید به تعریف عدالت بپردازیم ....

اما

به نظر من تنها راه و جایگزین برای این مسایل ( مشکلات بین انسانها ) نظام آموزشیه .

اگه افراد به قول انگلیسی ها ( ذهن باز ) open minded بشن . دیگه این جور مسایل کودکانه پیش نمی یاد .

بهتره .افراد جامعه مثلا از 6-7 سالگی بشینن . کتابهای پرمحتوا .مثل داستانهای مولوی .عطار و.... بخونن .به جای این کتاب های اساتیدی که اکثرا گمان می کنن خیلی می دونن .

لینک به دیدگاه
[/LTR]

به نطرم من میشه یه جنبه رمانتیمک داشته باشه اصلشم همین بوده اما این الان مادی شده
منم با حرفای فانوس موافقم مخصوصا علاوه بر مسئله ذکر شده یه زن تنها خونه یا هتل نمیدن و باید اونقدر داشته باشه که از پس اینا بر بیاد همچنین متاسفانه تو جامعه ما یه زن مطلفه رو یه جور دیگه میکنن و طرف مجبور محل سکونتشو به کل عوض کنه و این پول میخاد:icon_pf (34):
[RTL][/RTL]ضرورت وجود مهر برای زن صرفتظر از جنبه مالی اش در چیست؟[LTR]

اینکه اجازه ندی مرده هر ظلمی خواست بکنه:w00:
مخصوصا این مادر شوهرا زیاد دخالت میکنن در این صورت یکم میترسن:w00:
بیشترم برای گرفتن بچه بدرد میخوره و اینکه اگه خیانت کرد بتونه حالشو بگیری:w00:

البته متاسفانه الان قانونایی اومده که هر چقدرم مهرت باشه بیشتر از 200 تا سکه نمیاد و همه جا میگن خانوما مهریه تون کم کنید اما نمیدونم چرا نمیگن اقایون زنا عاطفی ترن بچه رو نگیرید اقایون خیانت نکنید:ws44:
لینک به دیدگاه

بله.

از نظر من فقط زمانی این اتفاق رخ خواهد داد که تفسیر ما درباره جنس مخالف و سپس ازدواج تغییر کند. اگه دیدگاه آقایان نسبت به ازدواج و دیدگاه خانومها نسبت به پیوند زناشویی عوض بشه میتونیم جایگزینی برای مهریه انتخاب کنیم.

رفتار صحیح با فرزندان چه پسر و چه دختر برای نشان دادن راه صحیح زندگی و انتخاب دیدی فراتر از دید جوانان امروزی میتواند کمک کند تا طرز فکرها درباره زن بودن و مرد بودن و با هم بودن کاملا پاک و به دور از مسائل مادی شود. پس از آن نه به اجبار بلکه به انتخاب ،پسر و دختر جایگزینی برای مهریه در ذهن و دیدگاه خود پیدا میکنند.

از نظر من باید افقهای فکری مان را تغییر دهیم و تا زمانیکه مثل امروز فکر میکنیم معنا و مفهوم مهریه همچنان همین است که امروزه در جامعه میبینیم

همچنین در این مورد کاملا با سمیرای عزیز موافقم. اگر حقوق و عدالت به طور کاملا برابر برای خانومها و آقایون اجرا بشه اون موقع ضرورت وجود مهریه از جنبه مادی تغییر خواهد کرد.

اگر آقایون رفتار صحیح و محترمانه با خانومها را از دوران کودکی تا زمانیکه تشکیل خانواده میدن درست آموخته باشند( و همبنطور خانومها) اونوقت در ازدواج هم موفق تر خواهند بود چرا که هم روش محبت کردن به همسر را از راه درستش میدانند و هم نیاز های عاطفی او را کاملا برطرف میکنند. من فکر میکنم اگر مسائل فکری و تربیتی حل بشه اونوقت هست که مهریه صرفا به مهر و صداقه ای برای ابراز محبت مرد به همسرش تبدیل میشه . این همون چیزی هست که جنبه ی غیر مادی و ضروریه این کار است.

و در ضمن فک کنم فرهنگ خانواده ها هم باید بالاتر بره مثلا جایگاه مادر شوهر، مادرزن و... در کل هر دو خانواده.

به نظرم کلن باید یکمی بهتر فکر کنیم ! :icon_redface:

لینک به دیدگاه

پرند باهات موافقم اما اینکه میگی دیدگاه نسبت به مادر شوهر یا مادر زن فرق کنه اول بزرگترا باید یاد بگیرن که الان بچه هاشون گردونندهی یه زندگی ان و به حریمشون احترام بزارنو دخالت بیجا نکنن:ws46:

دخترا هم باید فکر کنن اگه اونا حرفی میزنن از رو خیر خواهی و فکر کنن مادر حقیقی خودشون اینوگفته ایا از مادر خودشون ناراحت میشن؟:w16:

لینک به دیدگاه
پرند باهات موافقم اما اینکه میگی دیدگاه نسبت به مادر شوهر یا مادر زن فرق کنه اول بزرگترا باید یاد بگیرن که الان بچه هاشون گردونندهی یه زندگی ان و به حریمشون احترام بزارنو دخالت بیجا نکنن:ws46:

دخترا هم باید فکر کنن اگه اونا حرفی میزنن از رو خیر خواهی و فکر کنن مادر حقیقی خودشون اینوگفته ایا از مادر خودشون ناراحت میشن؟:w16:

نه آخه میدونی مونا جون منظورم این بود که کلا همه یاد بگیرن سرشون تو کار خودشون باشه از مادر شوهر گرفته تا بقیه افراد. یعنی کلا همگی یه جورایی فرهنگشون تغییر کنه .:w16:

فرهنگ زندگی کردنشون ، فرهنگ آداب معاشرتشون و حتی دلسوزی هاشون ! :w16:

لینک به دیدگاه

من به شخصه اصلا اعتقادي به مهر زياد ندارم... مهريه طبق آيه 4سوره نساء، هديه و عطيه‌اي هست از طرف مرد به زن (وآتُو النِسأَ صَدُقاتِهِنَّ نَحْلًَْ)

مهريه تنها هديه مرد هست به زن،‌و اينكه خداوند اون رو قرار داده تا زن رو در سطح و مقام بالاتري قرار بده... (چون ذاتا زن از مرد ضعيفتر هست)

اين هديه هم ميتونه هر چيزي باشه، البته يه هديه معقول... به نظر شخصي بنده،‌هر چي كمتر هم باشه قشنگتر هستش :icon_gol:

اضرورت وجود مهر برای زن صرفتظر از جنبه مالی اش در چیست؟

ارزش معنوي مهريه خيلي بالاتر از جنبه‌ي مادياتيش هست

چيزي كه كمتر اين روزا بهش توجه ميشه و تقريبا روي جنبه‌ي مادياتي و چشم و هم چشمي مهر قرار داده ميشه!

همونطور كه گفتم مهريه يه هديه هست از طرف مرد به زن، كه احساسات و لطافت مرد رو بيان ميكنه.... و همانطور كه در قرآن هم ذكر شده،‌نشانه‌ي راستين بودن علاقه‌ي مرد به زن هست

پيشكشي از طرف مرد به زن كه هيچ كدوم از افراد خانواده جز زن نميتونه اونو دريافت كنه (يعني ربطي به اين نداره كه اون دختر چطور بزرگ شده، پدر و مادر چقد زحمت كشيدن و ...)

لینک به دیدگاه
قبل از هر چيز از سروش عزيز سپاسگذارم كه چنين بحث مهمي رو بيان كردند

در جواب به سئوالاتي كه مطرح فرمودين من به شخصه به عنوان يك زن اينگونه پاسخ خواهم داد.

در پاسخ به ان سئوال مي توان بگويم بلي جايگزيني هست و آن چيزي نيست جز برابري زن و مرد در جامع ي كنوني.اگر قوانين تغيير كند و به زن هم همچون مرد بنگرند ما زنان از مهر خود خواهيم گذشت

حال اين برابري به چه مفهوم است؟اگر به جوامع غربي بنگريم مي بينيم كه به زنان بيش از اينجا بها داده مي شود همان بحث تقسيم اموال منقول و غير منقول كه زوجين بايد بعد ازجدايي انجام دهند و زن برابر مرد از زندگي مشتركشان نصيبش خواهد شد.

سئوال بعدي كه مطرح شده اين است

زن به خاطر عدم حمايت از طرف جامعه و به خاطر اينكه بعد از طلاق مشكلاتش 100 برابر خواهد شد نيازمند پشتوانه ي مالي ست خوب مي دانيم كه پول بسياري از مشكلات را حل خواهد كرد و اينكه به خاطر فقر و نداشتن به كسي تكيه نخواهي كرد به صرف اين كمكي كه در حقت خواهند كرد در اينده چيزي را ازت طلب كنند و به نوعي به آنها وابسته باشي.

اينها از لحاظ مالي بود و از لحاظ غير مالي...

حال ختما مي گوييد اين زندگي به چه دردي مي خورد كه بخواهد اين گونه نگه اش دارد

اما وقتي بحث كودكي در ميان است انسن بايد از خود گذشتگي كند و بعضي از شرايط را تحمل كند با اينكه خودم به شخصه اين نوع زندگي ها رو نمي پسندم

ولي گاهي صبر لازم است خوب هم مي انيم كه بسياري ازمردان كه اينگونه عاشق مي شوند بعد از اندك زماني پشيمان و نادم باز خواهند گشت...

عده ايي هم اززنان هستند كه مهر را با گرتن بچه عوض مي كنند به اين شكل كه مهر را حلال مي كنند و فرزند را در ازاي آن ميگيرند

سپاس سمیرای عزیز "

مانند همیشه پاسخت با نگاهی انسان مدارانه وفلسفی حاوی نکات نغز"فراوان و حاوی تحلیل با ارزشی است"

بدین سبب به واژه ای چون برابری زن و مردبعنوان جایگزین مهریه زوجه"پرداخته ای"چرا که احقاق برابری معمولا امال گمشده زنان است وهمواره در پی تحقق انند"با اینکه نگاهت به مهریه صرفا یک نگاه ابزاری نیست چرا که برابری مورد نظرت روح معنوی نهفته درخوددارد تا شکل مادی وملموس ان"..اما با اشاره به تغییر قوانین افزودن جنبه حمایتی از زن را مد نظر داشته ای"واین اندیشه ات که ناشی از عدالت و نه حس برتری جویی زن است ستودنیست"

اما یک نکته:از انجا که غالبامشکلات یک زن در حوزه روابط اجتماعی به مراتب بیشتر از مرد است اما بنظر میرسد:زن ها عمدتا در نوع نگاه وبهره بری از همین مقدار حق و حقوق قانونی خود نیز که برای انان پیش بینی شده دچار نوعی انفعال میباشند " بنابراین با وجود این واقعیت ایا تغییر قوانین واقعا حلال مشکلات است و وسیله ای است برای نیل به برابری زن و مرد؟؟

اگه به جای برابری زن ومرد . بگیم عدالت بین زن و مرد من موافقم . حالا باید به تعریف عدالت بپردازیم ....

اما

به نظر من تنها راه و جایگزین برای این مسایل ( مشکلات بین انسانها ) نظام آموزشیه .

اگه افراد به قول انگلیسی ها ( ذهن باز ) open minded بشن . دیگه این جور مسایل کودکانه پیش نمی یاد .

بهتره .افراد جامعه مثلا از 6-7 سالگی بشینن . کتابهای پرمحتوا .مثل داستانهای مولوی .عطار و.... بخونن .به جای این کتاب های اساتیدی که اکثرا گمان می کنن خیلی می دونن .

سپاس دوست گرامی "

بدیهی است عدالت مورد اشاره شما فراتر از برابری و یا احیانا تساوی بین زن و مرد است.

همچنین از اهمیت توسعه اموزش مطلقا نمیتوان غافل شد"بسیاری از دختران و پسران " پس از اخد دیپلم و یا حتی اتمام تحصیلات اکادمیک متاسفانه کمترین اطلاعی در مورد تعامل سازنده با جنس مخالف و ازدواج و نهایتا شروع یک زندگی زناشویی متعارف راندارند"نگاهی به امار طلاق گویای این واقعیت است "

امایک نکته: ایا واقعا خواندن کتاب های باارزش مولوی و عطار حتی اگر به open minded منجرشود جایگزین مناسبی برای مهریه است؟"بعید میدانم خانم ها با این جایگزینی موافق باشند.

لینک به دیدگاه
سپاس سمیرای عزیز "

مانند همیشه پاسخت با نگاهی انسان مدارانه وفلسفی حاوی نکات نغز"فراوان و حاوی تحلیل با ارزشی است"

بدین سبب به واژه ای چون برابری زن و مردبعنوان جایگزین مهریه زوجه"پرداخته ای"چرا که احقاق برابری معمولا امال گمشده زنان است وهمواره در پی تحقق انند"با اینکه نگاهت به مهریه صرفا یک نگاه ابزاری نیست چرا که برابری مورد نظرت روح معنوی نهفته درخوددارد تا شکل مادی وملموس ان"..اما با اشاره به تغییر قوانین افزودن جنبه حمایتی از زن را مد نظر داشته ای"واین اندیشه ات که ناشی از عدالت و نه حس برتری جویی زن است ستودنیست"

اما یک نکته:از انجا که غالبامشکلات یک زن در حوزه روابط اجتماعی به مراتب بیشتر از مرد است اما بنظر میرسد:زن ها عمدتا در نوع نگاه وبهره بری از همین مقدار حق و حقوق قانونی خود نیز که برای انان پیش بینی شده دچار نوعی انفعال میباشند " بنابراین با وجود این واقعیت ایا تغییر قوانین واقعا حلال مشکلات است و وسیله ای است برای نیل به برابری زن و مرد؟؟

.

خوشحالم كه توانستم به دور از تعصب زنانه ام مطلب مورد نظرم را بيان كنم

در جواب سئوالي كه مي خواهم از شما بپرسم دوست دارم اول در جايگاه يك انسان آزاد اندش و بعد نگاه يه مرد با همان حس دفاعي كه مردان در برابر زنان خواهندگرفت و بعد به عنوان وكيلي كه در اين باره زياد ديده و شنيده ايد.

من با اين حس انفعالي زنان موافق هستم اما دليلش به نظر شما چيست؟

بله زنان زيادي را ديدم كه حتي از همين اندك اختيارات نيز به نوعي استفاده مي كنند كه مردان خواهان اين هستند كه بايستي از زنان همين ميزان حق نيز گرفته شود.

اما به نظر من تمام اين حس تدافعي كه زنان نسبت به مردان دارند در گروي همين قانون است.قانوني كه به جديت خواهم گفت كه 98% آن به نفع مردان است.

در قوانيني كه به زن به عنوان ابزار نگاه شده و به هيچ عنوان به احساس و عواطف و زن بودنش توجه نشده.

وقتي در جايي احساس ضعف و بي پناهي خواهي كرد اگر حتي يك برگ برنده هم در دست داشته باشي از آن به اندازه ي 100 برگ استفاده خواهي كرد.ببينيد چرا زنان از مهرشان بيش از حد استفاده ي ابزاري مي كنند؟

چون تنها چيزي كه در دست دارند همين است

من فكر مي كنم علتش همين است به علت اينكه حقوقشان اندك است اين حس تدافعي را دارند.

شما خودتان را كارمندي تصور كنيد و در شركتي مشغول كار هستيد ان شركت تنها اختياري كه به شما داده است اين باشد كه حق استعفا نداريد مگر اينكه چيز از شما به سرقت رفت در آن صورت بدون حتي دادن استعفا نامه مي توانيد از شركت برويد و در برابر اين مال برده شده از شمامبلغي به شما به عنوان غرامت پرداخت خواهد شد.

وقتي كه در ان شركت به شما احترام نمي گذارند و از حقوقتان نيز ناراضي هستيد.بيش از حد توان هم از شما كار مي كشند پس وقتي كه چيزي از شما به سرقت رفت بي درنگ قصد رفتن مي كنيد و مبلغ مورد قرار هم طلب مي كنيد

غير از اين است؟

پس وقتي زني در خانه ي همسرش احساس رضايت نمي كند در فرصتي كه پيش مي ايد مهر را طلب و قصد طلاق مي كند.

به همن خاطر است كه شما مردان بر اين باور هستيد كه زنان از اين ميزان حقشان هم بيش از حد به نفع خود استفاده مي كنند.

لینک به دیدگاه
[/ltr]

به نطرم من میشه یه جنبه رمانتیمک داشته باشه اصلشم همین بوده اما این الان مادی شده

منم با حرفای فانوس موافقم مخصوصا علاوه بر مسئله ذکر شده یه زن تنها خونه یا هتل نمیدن و باید اونقدر داشته باشه که از پس اینا بر بیاد همچنین متاسفانه تو جامعه ما یه زن مطلفه رو یه جور دیگه میکنن و طرف مجبور محل سکونتشو به کل عوض کنه و این پول میخاد:icon_pf (34):

[rtl][/rtl]ضرورت وجود مهر برای زن صرفتظر از جنبه مالی اش در چیست؟[ltr]

اینکه اجازه ندی مرده هر ظلمی خواست بکنه:w00:

مخصوصا این مادر شوهرا زیاد دخالت میکنن در این صورت یکم میترسن:w00:

بیشترم برای گرفتن بچه بدرد میخوره و اینکه اگه خیانت کرد بتونه حالشو بگیری:w00:

البته متاسفانه الان قانونایی اومده که هر چقدرم مهرت باشه بیشتر از 200 تا سکه نمیاد و همه جا میگن خانوما مهریه تون کم کنید اما نمیدونم چرا نمیگن اقایون زنا عاطفی ترن بچه رو نگیرید اقایون خیانت نکنید:ws44:

در اینکه روایط بین همسران هر چقدر رمانتیک باشه زندگی براشون زیباتره تردیدی نیست اما ایا واقعا نگاه رمانتیک به تعهد بزرگی به اسم مهریه کافیه؟

درمورد قسمت اخیر که بولد شده"لازمه اشاره به این موضوع نمایم "که اینچنین قانونی و جود نداردو تعیین میزان مهر در قانون رایج همچنان بر عهده زوجین است"بدون محدودیت.

من به شخصه اصلا اعتقادي به مهر زياد ندارم... مهريه طبق آيه 4سوره نساء، هديه و عطيه‌اي هست از طرف مرد به زن (وآتُو النِسأَ صَدُقاتِهِنَّ نَحْلًَْ)

مهريه تنها هديه مرد هست به زن،‌و اينكه خداوند اون رو قرار داده تا زن رو در سطح و مقام بالاتري قرار بده... (چون ذاتا زن از مرد ضعيفتر هست)

اين هديه هم ميتونه هر چيزي باشه، البته يه هديه معقول... به نظر شخصي بنده،‌هر چي كمتر هم باشه قشنگتر هستش :icon_gol:

ارزش معنوي مهريه خيلي بالاتر از جنبه‌ي مادياتيش هست

چيزي كه كمتر اين روزا بهش توجه ميشه و تقريبا روي جنبه‌ي مادياتي و چشم و هم چشمي مهر قرار داده ميشه!

همونطور كه گفتم مهريه يه هديه هست از طرف مرد به زن، كه احساسات و لطافت مرد رو بيان ميكنه.... و همانطور كه در قرآن هم ذكر شده،‌نشانه‌ي راستين بودن علاقه‌ي مرد به زن هست

پيشكشي از طرف مرد به زن كه هيچ كدوم از افراد خانواده جز زن نميتونه اونو دريافت كنه (يعني ربطي به اين نداره كه اون دختر چطور بزرگ شده، پدر و مادر چقد زحمت كشيدن و ...)

یک نمونه منحصر بفردبانگاه خاص به موضوع مهریه "

هستند دخترانی که مایل به ذکر میزان مهریه و مطالبه ان نمیباشندالبته این خواسته مربوط به قبل از ازدواج است"اینکه این طرز تفکر تا چه اندازه صحیح تلقی میشودو ممکن است جای پشیمانی داشته باشد یانه"ضمن اینکه موضوع کاملا شخصی است جای بحث دارد"

اما میتوان این سوال را مطرح نمود که در ازای نگاه معنوی زن به مهریه و بخشیدن ان "متقابلا مرد"شایسته است چگونه این فداکاری همسرش را جبران نماید؟؟

لینک به دیدگاه
خوشحالم كه توانستم به دور از تعصب زنانه ام مطلب مورد نظرم را بيان كنم

در جواب سئوالي كه مي خواهم از شما بپرسم دوست دارم اول در جايگاه يك انسان آزاد اندش و بعد نگاه يه مرد با همان حس دفاعي كه مردان در برابر زنان خواهندگرفت و بعد به عنوان وكيلي كه در اين باره زياد ديده و شنيده ايد.

من با اين حس انفعالي زنان موافق هستم اما دليلش به نظر شما چيست؟

بله زنان زيادي را ديدم كه حتي از همين اندك اختيارات نيز به نوعي استفاده مي كنند كه مردان خواهان اين هستند كه بايستي از زنان همين ميزان حق نيز گرفته شود.اما به نظر من تمام اين حس تدافعي كه زنان نسبت به مردان دارند در گروي همين قانون است.قانوني كه به جديت خواهم گفت كه 98% آن به نفع مردان است.

در قوانيني كه به زن به عنوان ابزار نگاه شده و به هيچ عنوان به احساس و عواطف و زن بودنش توجه نشده.

وقتي در جايي احساس ضعف و بي پناهي خواهي كرد اگر حتي يك برگ برنده هم در دست داشته باشي از آن به اندازه ي 100 برگ استفاده خواهي كرد.ببينيد چرا زنان از مهرشان بيش از حد استفاده ي ابزاري مي كنند؟

چون تنها چيزي كه در دست دارند همين است

من فكر مي كنم علتش همين است به علت اينكه حقوقشان اندك است اين حس تدافعي را دارند.

شما خودتان را كارمندي تصور كنيد و در شركتي مشغول كار هستيد ان شركت تنها اختياري كه به شما داده است اين باشد كه حق استعفا نداريد مگر اينكه چيز از شما به سرقت رفت در آن صورت بدون حتي دادن استعفا نامه مي توانيد از شركت برويد و در برابر اين مال برده شده از شمامبلغي به شما به عنوان غرامت پرداخت خواهد شد.

وقتي كه در ان شركت به شما احترام نمي گذارند و از حقوقتان نيز ناراضي هستيد.بيش از حد توان هم از شما كار مي كشند پس وقتي كه چيزي از شما به سرقت رفت بي درنگ قصد رفتن مي كنيد و مبلغ مورد قرار هم طلب مي كنيد

غير از اين است؟

پس وقتي زني در خانه ي همسرش احساس رضايت نمي كند در فرصتي كه پيش مي ايد مهر را طلب و قصد طلاق مي كند.

به همن خاطر است كه شما مردان بر اين باور هستيد كه زنان از اين ميزان حقشان هم بيش از حد به نفع خود استفاده مي كنند.

انفعال و عدم استفاده قشر زن در جامعه ما از حقوق خود مسلما به خود قانون بر نمیگردد"بنابراین افزایش حقوق حمایتی از زن ضمن اینکه خوب است و لازم ابتدا به ساکن راه مناسبی برای حل مشکل نیست"

البته احقاق حقوق افراد جامعه بر عهده حاکمیت است بعبارت دیگر در فرض اینکه کسی از حقوق خود اطلاع هم ندارد و نمیداند که چه حقی بر او مترتب است وظیفه نظام حاکم (در هر اجتماع انسانی تابع مدنیت )در پیگیری حقوق قانونی وی سلب نمیشود"اما موضوع در روبط شخصی و بخصوص حقوق خانواده کاملا متفاوت است.در اینجا زن و یا حتی مرد باید اول حق خودرا مطالبه کنندسپس یررسی و تعیین تکلیف شود برای مثال دادگاه نمیتواند مرد را بدون اینکه همسرش بخواهد محکوم به پرداخت مهریه کند.

دلیل موضع انفعالی زنان میتواند فقر فرهنگی و تابعیت از هنجارهای جامعه "سطح عمومی سواد واجبارهای شخصی ناشی از روحیات توارث و اکتساب عادات از محیط باشد"

ملاحظه میکنید؟در این پروسه "نقش خود قانون باهمه ایراداتش بسیار کمرنگ است

لینک به دیدگاه

درود

مهریه :مهر+ یه

مال و یا چیزی که از سر مهر و صداقت(واژه ی صداق) به طرف مقابل پرداخت شود

و این نشانه ی پایبندی و عشق فرد پردازنده به فرد گیرنده است

اما امروزه این تعریف دگرگون شده و زوجین ما گمان می کنند که می بایست در هنگام طلاق و به زور قانون(بگذریم که امروزه قانون عملا با قسط بندی و حکم عدم توانایی مالی و غیره به عنوان حامی در نپرداختن مهریه عمل می کند) مهریه را بستانند , که اگر چنین باشد می بایست نام آن را قهریه گذاشت و نه مهریه

اسلام می گوید که زن می تواند پس از عقد مهر خویش را مطالبه کند و مرد موظف است که بپردازد لذا بر این اساس مرد می بایست در حد توان خویش مهریه ببندد و از آن بخش از اموال خویش دندان طمع بکند و بداند که از لحظه ی عقد به بعد عملا صاحب و مالک آن نمی باشد

دوستان من

آنچه امروز شاهد آن هستیم و موجب این معظل و معظلات بسیار دگر گردیده حاصل چندین دهه سیاست است

در گذشته بر خلاف آنچه که امروز گمان می شود مردمان ایران زمین مردمانی فرهیخته و دانا بودند

(منظور پیش از سر کار آمدن سلسله ی منحوس و فلاکت بار قاجار و پسینیان ایشان است) و از سطح سواد اجتماعی بسیار بالایی برخوردار بودن

نمونه ی این سواد اجتماعی را هنوز می توان در روستاها یدور افتاده ی ایران زمین و در میان سالخوردگان مشاهده نمود

سیاست و سیاست گذار جهانی برای دست اندازی بر این خاک به ناچار می بایست این سطح دانش و آگاهی را تا حد امکان تنزل ببخشد و میان نسل های جدید و قدیم فاصله ایجاد کند

بدین منظور نقش متحجرین و افرادی را که دچار جمود فکری هستند روز به روز پررنگ تر می کند و برای پذیرش این افراد از سوی جامعه به ایشان رخت دین می پوشاند

ما حصل اینکه جامعه ی ایران غرق در خرافه های دینی و آموزه های غلط می شود و نه تنها از سواد علمی بی بهره می ماند بلکه سواد و منش اجتماعی خویش را نیز از دست می دهد

در زمان پهلوی خلع سواد علمی احساس می شود لذا جوانان ایران را به کشور های اروپایی میفرستند تا با تحصیل دانش روز دنیا دریچه های پیشرفت و توسعه را بر این کشور باز گشایند اما غافل از ان بودند که این جوانان دارای بنیان های اجتماعی و دانش اندک شخصیتی هستند و بسیار بیشتر از انکه کوله بار علم خویش را پر کنند مظاهر منفی تمدن غرب را به ارمقان می اورند

مظاهری که در غرب رو به نابودی بود اما با حضور این افراد در سطح جامعه ی ایران رو به رشد نهاد

پس از انقلاب روند تخریب رو به رشد نهاد

افراد در جایگاه هایی قرار می گرفتند که از پتاسیل وجودی ایشان بالاتر بود

از طرفی جنگ فرصت تربیت نسل جدید را از بین می برد

تکیه بر بعد دینی و نفی بعد ملی باعث از بین رفتن تتمه ی باقی مانده ی فرهنگی ایران می شود

آری دوستان من

امروز اگر چه به ظاهر سطح سواد آکادمیک ما افزون شده اما سطح سواد اجتماعی ما به حدود صفر می گراید

امروزه در 90 درصد محافل تک جنسیتی ما( دخترانه یا پسرانه) سخن از مسایل انحرافی است و در وصف اندام و جاذبه های جنس مخالف می گذرد

این حاصل چندین و چند دهه سیاست است که در این مرز و بوم پیاده گشت و ما در خواب بودیم

اما ارتباط این مطالب با این تاپیک:

در فرهنگ ناب ایرانی زن از جایگاه رفیعی برخوردار بوده و همواره از حقوق بسیاری( اگر نگوییم بیش از مردان لا اقل در حد مردان) برخوردار بوده

لذا مهریه به عنوان کالایی محسوب می گردیده که مرد به پاداش اینکه از سوی زن سزاوار مهر خویش شناخته شده بسوی زن پیشکش می گردیده

اما امروزه این موضوع تبدیل به لطفی گردیده که مرد به زن می کند و به کمک قوانین افتضاح ما می تواند به راحتی از زیر بار ان شانه خالی کند

در کشور های پیشرفته (از لحاظ مدنی و ...) این مشکل به این صورت حل گردیده که اموال طرفین را پیش از ازدواج مشخص می کنند و پس از آن تا زمان طلاق هر آنچه بدست آورند بصورت مساوی بین آنها تقسیم می شود

برای جلوگیری از هرگونه سو استفاده حق طلاق بصورت مساوی به طرفین داده می شود

اما در ایران تنها در 12 مورد (بنا بر عقدنامه ها) حق طلاق به زن داده می شود که آن هم کاملا توافقی است و نه اجباری

لذا یک زن از زمانی که با کسی پیمان ازدواج می بندد عملا بخشی از مایملک او محسوب می شود که جان و مالش در اختیار مرد قرار می گیرد و به لطف جمود ذهنی قانون گذاران قانون و شرع نیز پشتیبان مرد است

در این بین تنها یک حربه برای رهایی زن در وقت اضطرار از دست مرد باقی می ماند و آن مهریه ی سنگین است(که باز هم می گویم با قوانین و دید جدید به این موضوع از سوی دادگاه ها عملا این حربه نیز رو به زوال است) و زنان گمان می کنند که با این وسیله می توانند تا حدودی جلوی خودکامگی و خود رایی مردان را در زندگی مشترک بگیرند

اما غافل از آنکه همین موضوع باعث ایجاد حس تدافعی در مردان می شود و نمی گذارد تا آنچنان که باید برای حفظ زندگی مشترک خویش تلاش کنند

در پایان تنها راه گریز از این موضوع ایجاد قوانین جدید بر پایه ی حقوق برابر زن و مرد و نیز آموزش های اجتماعی از سنین پایین و ترویج فرهنگ خانواده ی سالم( از دید علم و نه ....) است

به عنوان یک مرد می گویم تا زمانی که زن را به عنوان اسبابی برای رفع حاجات خویش بنگریم و نپذیریم که ایشان در وهله ی نخست انسن هستند و سپس یک زن مشکلات روز به روز افزون خواهد شد

و نیز دختران نسبت به مردان

لینک به دیدگاه

ولی به نظر من مهریه باید با یه چیز تناسب داشته باشه

اونم فهم و شعور مرده

ببخشیدا ولی مردای بی ادب و... را فقط میشه با پول به دام انداخت وگرنه هیچ چیز قشنگ تر از صداقت یه مرد نیست که مهر زنش کنه. اینکه مهریه یه خانم این باشه که شوهرش صداقت داشته باشه و هیچ وقت بهش خیانت نکنه

ولی افسوس مردای امروزی....

مهر منم چهارده تا شاخه رز بود که خانوادم قبول نکردن

لینک به دیدگاه
درود

مهریه :مهر+ یه

مال و یا چیزی که از سر مهر و صداقت(واژه ی صداق) به طرف مقابل پرداخت شود

و این نشانه ی پایبندی و عشق فرد پردازنده به فرد گیرنده است

اما امروزه این تعریف دگرگون شده و زوجین ما گمان می کنند که می بایست در هنگام طلاق و به زور قانون(بگذریم که امروزه قانون عملا با قسط بندی و حکم عدم توانایی مالی و غیره به عنوان حامی در نپرداختن مهریه عمل می کند) مهریه را بستانند , که اگر چنین باشد می بایست نام آن را قهریه گذاشت و نه مهریه

اسلام می گوید که زن می تواند پس از عقد مهر خویش را مطالبه کند و مرد موظف است که بپردازد لذا بر این اساس مرد می بایست در حد توان خویش مهریه ببندد و از آن بخش از اموال خویش دندان طمع بکند و بداند که از لحظه ی عقد به بعد عملا صاحب و مالک آن نمی باشد

دوستان من

آنچه امروز شاهد آن هستیم و موجب این معظل و معظلات بسیار دگر گردیده حاصل چندین دهه سیاست است

در گذشته بر خلاف آنچه که امروز گمان می شود مردمان ایران زمین مردمانی فرهیخته و دانا بودند

(منظور پیش از سر کار آمدن سلسله ی منحوس و فلاکت بار قاجار و پسینیان ایشان است) و از سطح سواد اجتماعی بسیار بالایی برخوردار بودن

نمونه ی این سواد اجتماعی را هنوز می توان در روستاها یدور افتاده ی ایران زمین و در میان سالخوردگان مشاهده نمود

سیاست و سیاست گذار جهانی برای دست اندازی بر این خاک به ناچار می بایست این سطح دانش و آگاهی را تا حد امکان تنزل ببخشد و میان نسل های جدید و قدیم فاصله ایجاد کند

بدین منظور نقش متحجرین و افرادی را که دچار جمود فکری هستند روز به روز پررنگ تر می کند و برای پذیرش این افراد از سوی جامعه به ایشان رخت دین می پوشاند

ما حصل اینکه جامعه ی ایران غرق در خرافه های دینی و آموزه های غلط می شود و نه تنها از سواد علمی بی بهره می ماند بلکه سواد و منش اجتماعی خویش را نیز از دست می دهد

در زمان پهلوی خلع سواد علمی احساس می شود لذا جوانان ایران را به کشور های اروپایی میفرستند تا با تحصیل دانش روز دنیا دریچه های پیشرفت و توسعه را بر این کشور باز گشایند اما غافل از ان بودند که این جوانان دارای بنیان های اجتماعی و دانش اندک شخصیتی هستند و بسیار بیشتر از انکه کوله بار علم خویش را پر کنند مظاهر منفی تمدن غرب را به ارمقان می اورند

مظاهری که در غرب رو به نابودی بود اما با حضور این افراد در سطح جامعه ی ایران رو به رشد نهاد

پس از انقلاب روند تخریب رو به رشد نهاد

افراد در جایگاه هایی قرار می گرفتند که از پتاسیل وجودی ایشان بالاتر بود

از طرفی جنگ فرصت تربیت نسل جدید را از بین می برد

تکیه بر بعد دینی و نفی بعد ملی باعث از بین رفتن تتمه ی باقی مانده ی فرهنگی ایران می شود

آری دوستان من

امروز اگر چه به ظاهر سطح سواد آکادمیک ما افزون شده اما سطح سواد اجتماعی ما به حدود صفر می گراید

امروزه در 90 درصد محافل تک جنسیتی ما( دخترانه یا پسرانه) سخن از مسایل انحرافی است و در وصف اندام و جاذبه های جنس مخالف می گذرد

این حاصل چندین و چند دهه سیاست است که در این مرز و بوم پیاده گشت و ما در خواب بودیم

اما ارتباط این مطالب با این تاپیک:

در فرهنگ ناب ایرانی زن از جایگاه رفیعی برخوردار بوده و همواره از حقوق بسیاری( اگر نگوییم بیش از مردان لا اقل در حد مردان) برخوردار بوده

لذا مهریه به عنوان کالایی محسوب می گردیده که مرد به پاداش اینکه از سوی زن سزاوار مهر خویش شناخته شده بسوی زن پیشکش می گردیده

اما امروزه این موضوع تبدیل به لطفی گردیده که مرد به زن می کند و به کمک قوانین افتضاح ما می تواند به راحتی از زیر بار ان شانه خالی کند

در کشور های پیشرفته (از لحاظ مدنی و ...) این مشکل به این صورت حل گردیده که اموال طرفین را پیش از ازدواج مشخص می کنند و پس از آن تا زمان طلاق هر آنچه بدست آورند بصورت مساوی بین آنها تقسیم می شود

برای جلوگیری از هرگونه سو استفاده حق طلاق بصورت مساوی به طرفین داده می شود

اما در ایران تنها در 12 مورد (بنا بر عقدنامه ها) حق طلاق به زن داده می شود که آن هم کاملا توافقی است و نه اجباری

لذا یک زن از زمانی که با کسی پیمان ازدواج می بندد عملا بخشی از مایملک او محسوب می شود که جان و مالش در اختیار مرد قرار می گیرد و به لطف جمود ذهنی قانون گذاران قانون و شرع نیز پشتیبان مرد است

در این بین تنها یک حربه برای رهایی زن در وقت اضطرار از دست مرد باقی می ماند و آن مهریه ی سنگین است(که باز هم می گویم با قوانین و دید جدید به این موضوع از سوی دادگاه ها عملا این حربه نیز رو به زوال است) و زنان گمان می کنند که با این وسیله می توانند تا حدودی جلوی خودکامگی و خود رایی مردان را در زندگی مشترک بگیرند

اما غافل از آنکه همین موضوع باعث ایجاد حس تدافعی در مردان می شود و نمی گذارد تا آنچنان که باید برای حفظ زندگی مشترک خویش تلاش کنند

در پایان تنها راه گریز از این موضوع ایجاد قوانین جدید بر پایه ی حقوق برابر زن و مرد و نیز آموزش های اجتماعی از سنین پایین و ترویج فرهنگ خانواده ی سالم( از دید علم و نه ....) است

به عنوان یک مرد می گویم تا زمانی که زن را به عنوان اسبابی برای رفع حاجات خویش بنگریم و نپذیریم که ایشان در وهله ی نخست انسن هستند و سپس یک زن مشکلات روز به روز افزون خواهد شد

و نیز دختران نسبت به مردان

چه زيبا حق كلام را بيان كردي

بسيار بسيار سپاس گذارم امير عزيزم:rose:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...