رفتن به مطلب

کوچه تک تیراندازان - وحشتناک ترین قتلگاه در جنگ بوسنی

FARHUD

ارسال های توصیه شده

کوچه تک تیراندازان نامی بود که مردم بوسنی به بلوار مرکزی پایتختشان سارایوو در جریان جنگ بوسنی داده بودند. این بلوار در زمان جنگ 24 ساعت شبانه روز تحت نظر تک تیراندازان صرب بود. این جاده قسمت صنعتی شهر را به قسمت تاریخی و مسکونی آن متصل می کند. در خود بلوار تعداد زیادی ساختمان بلند و نیمه خراب وجود داشت که از آنها به عنوان محلی مناسب برای تیراندازی استفاده میشد و تقریبا بر تمام سارایوو دید داشت. در تمام کوهستان های اطراف شهر نیز تک تیر اندازان صرب جولان میدادند و مردم بی دفاع را شکار می کردند. در حالی که شهر در محاصره تمام وقت صرب ها قرار داشت مردم برای زنده ماندن مجبود به تردد در شهر بودند و جان خود را به خطر می انداختند. در آن زمان دیدن نشانه ها و تابلوهای Пази Снайпэр!!! Пази!!!(مراقب باش! تک تیرانداز!) در تمام نقاط شهر امری مرسوم بود و البته نمای شهر چیزی جز یک شهر خالی از سکنه نبود و هر از گاهی بعد از چند ساعتی رهگذری را می شد دید که چسبیده به دیوار با تمام سرعت میدود و به دنبال آن صدای شلیکی...

مردم معمولا با تمام سرعت از پناهی به پناهی دیگر میدویدند یا منتظر خودروهای زرهی سازمان ملل میماندند تا در پناه آن حرکت کرده و عبور کنند. بر اساس اطلاعات جمع آوری شده در سال 1995 تک تیر اندازان 1030 نفر را مجروح کرده و 225 نفر را کشتند که البته کشته شده های این آمار افراد جا به جا مرده را شامل می شود و مجروحانی که بعد ها مردند در آن لیست نشده اند. تعداد زیادی از ان ها در بعضی روزهای خاص که فعالیت تک تیر انداز ها بسیار شدید بوده کشته شده اند. و در میان کشته شدگان بیش از 60 کودک زیر 12 سال نیز حضور دارند.

خاطره ای از یک خبرنگار که درون شهر گرفتار شده بود وضعیت را به خوبی روشن میکند.

از فرط گرسنگی امانم بریده بود و تصمیم گرفتم بیرون بروم زیرا به من گفته شده بود مامورانن سازمان ملل در قسمت مرکزی شهر غذا پخش می کنندو از زیر زمین مخروبه بیرون امدم و پا به خیابانی گذاشتم که هیچ کس در آن نبود. انتظار حد اقل دیدن یک نفر را داشتم، با نگرانی اطراف را نگاه کردم و دیدم که دور تا دورم پر از ساختمان و پنجره های تاریک و شکسته است که در پشت هر کدام از آن ها ممکن بود یک صرب حضور داشته باشد. پس سرم را پایین گرفتم و با سرعت دویدم. به چهار راه که رسیدم خیز برداشته و به سممت خیابان مقابل در جهت شمال دویدم. صدای شلیکی امد و صفیر گلوله را از نزدیکی ام حس کردم. شانس بد من فهمیدم که همان روز یک روز فعال برای صرب ها بوده است. به دویدن ادامه دادم. هر از گاهی صدای شلیک همه و همه از سمت غرب می امد. به چهار راه بعدی رسیدم دیدم مردی 3 کودک را در پناه خودش گرفته و چسبیده به دیوار دارد حرکت می کند. خواستم بروم سمتش که با دست علامت داد سر جایم بمانم. نشستم و آنها را در آن سوی چهارراه بعدی نگاه میکردم. مرد به زبان روسی چیزهایی میگفت که من متوجه نمیشدم. سپس پشت به من کرد و به حرکت ادامه داد. اینبار ناگهان صدایی از شمال آمد و دیدم که سر مرد نگون بخت ترکید و خونش روی بچه ها پاشید. از ترس جیغ کشیدم و بچه ها را صدا زدم... تک تیرانداز هرکه بود من را نیز میدید. سریعا به پشت یک خودروی سوخته دویدم و از لابلای آهن پاره ها کودکان 7 الی 8 ساله را دیدم که گریه می کنند. مرتب آن ها را صدا میکردم اما عکس العملی نشان نمی دادند.صدای گلوله ای آمد و برخورد آن به بدنه ماشین. من که چشمانم را بسته بودم خیال کردم که ماشین را میزند تا من را بکشد. خودم را جمع کرده بودم و دستانم را روی سرم گرفته بودم. بعد از 3 شلیک شلیک ها قطع شد. با احتیاط از لای اهن پاره ها نگاه کردم و صحنه ای را دیدم که هنور در کابوس هایم میبینم... هر 3 کودک در دریایی از خون غوطه ور بودند و موهای زردشان به رنگ کاپشن قرمزشان در آمده بود. همانجا بالا آوردم و از هوش رفتم. وقتی به هوش آمدم هوا تاریک شده بود. با سرعت به سمت مخفیگاهم دویدم. در مسیر بازگشت با بیش از 6 جسد روبرو شدم که هنگامی که همین مسیر را می آمدم آنجا نبودند. مرد، زن، دختر جوان، و افرادی که چهره شان یادم نیست. همه در سینه تیر خورده بودند به جز دختر جوان مو بلوند بوسنیایی ای که در وسط پیشانی اش سوراخی بود و در خون لخته شده اش غلط زده بود و روی تیشرت سفید خونی اش در بالای عکس یک خرگوش به روسی نوشته شده بود Детский (کودکانه)...

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

منبع قسمت اول : ویکی پدیا و جستارهای متعدد اینترنتی

منبع خاطره: 3 سال پیش به نقل از سایت Antiwar.org

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...