رفتن به مطلب

[بحث] انسان و محدودیت در درک ابعاد بالاتر!

ارسال های توصیه شده

من تاثیر پذیری از بعد دوم رو 2 بعدی بودن میدونم

اگر پاره خطی حرکت کنه با تغییر زمان در بعد یکم جابجا میشه و در نتیجه بعد دوم که اینجا زمان هست بر موجودمون تاثیر میذاره در نتیجه میشه 2 بعدی:a030:

اینو نمیدونم:ws38:

ولی چیز درستی به نظر میاد:ws38:

لینک به دیدگاه
نه دیگه اگه اینجوری باشه 5 بعدی هم میشه چون انرژی داره:ws3:

شما اجازه بده بعد 4 ام رو درک کنیم بعد بریم رو 5

اینجوری گیج و گنگ میمونیم تو دنیای عجیب و غریبمون:a030:

لینک به دیدگاه

درود

بسیار بحث خوب و جالبی بود

من شنیده بودم که ابعاد بالاتر و بیشتری وجود دارن اما نمیدونستم 23 تا!!

منم نظرم این هست که ابعاد دیگه مادی نیستن.

ولی حتما وجود دارن.

تو بحثای دینی و فلسفی به صورت غیر مستقیم بهشون اشاره شده.

درمورد عالم مثل افلاطئن که شنیدید حتما

نمیدونم شایدم ربطی به بحث نداشته باشه

لینک به دیدگاه
درود

بسیار بحث خوب و جالبی بود

من شنیده بودم که ابعاد بالاتر و بیشتری وجود دارن اما نمیدونستم 23 تا!!

منم نظرم این هست که ابعاد دیگه مادی نیستن.

ولی حتما وجود دارن.

تو بحثای دینی و فلسفی به صورت غیر مستقیم بهشون اشاره شده.

درمورد عالم مثل افلاطئن که شنیدید حتما

نمیدونم شایدم ربطی به بحث نداشته باشه

درود بر شما

تو نظریه ی ریسمان ها (تو فیزیک) ابعاد تا حدود 23 تا تخمین زده شدن

میشه منظورتون از ابعاد مادی و غیر مادی رو واضح تر بیان کنید تا روش بحث کنیم؟

لینک به دیدگاه
درود بر شما

تو نظریه ی ریسمان ها (تو فیزیک) ابعاد تا حدود 23 تا تخمین زده شدن

میشه منظورتون از ابعاد مادی و غیر مادی رو واضح تر بیان کنید تا روش بحث کنیم؟

مادی یعنی محدود در زمان و مکان!

غیر مادی یعنی این محدودیت رو نداره.

من خیلی به این بحث ، علمی ندارم

بیشتر از نظر فلسفیش میگم

فقط میدونم به قول افلاطون ما آدمای دست و پا بسته ی درون غار هستیم که از عالم واقعیت فقط نقش سایه ها رو روی دیوار میبینیم.

دست و پا بسته بودن همون مادی بودنه که محصور در زمان هستیم و مکان.

وجود ابعاد دیگه رو میشه با قیاس خواب و بیداری، فکر و عمل تا حدودی درک کرد! البته اینا فقط افکار منه که رفرنس مشخصی نداره ولی توهم هم نیست:ws3:

لینک به دیدگاه
مادی یعنی محدود در زمان و مکان!
زمان محدود ه آیا؟!!!

غیر مادی یعنی این محدودیت رو نداره.

من خیلی به این بحث ، علمی ندارم

هیچکدوم از ما علم زیادی نسبت به این بحث نداریم و هدف استفاده از افکار همدیگه و رسیدن به تکاملی نا چیز نسبت به قبلمون ه:a030:

بیشتر از نظر فلسفیش میگم

فقط میدونم به قول افلاطون ما آدمای دست و پا بسته ی درون غار هستیم که از عالم واقعیت فقط نقش سایه ها رو روی دیوار میبینیم.

دست و پا بسته بودن همون مادی بودنه که محصور در زمان هستیم و مکان.

وجود ابعاد دیگه رو میشه با قیاس خواب و بیداری، فکر و عمل تا حدودی درک کرد! البته اینا فقط افکار منه که رفرنس مشخصی نداره ولی توهم هم نیست:ws3:

اگر زمان رو هم یکی از ابعاد در نظر بگیریم براش حصاری وجود نخواهد داشت و شامل یه محور نا محدود میشه

و با کنترل این بعد میتونیم رو ابعاد دیگه کاملا تاثیر بذاریم

قسمت آخر حرفتون خیلی جای بخث داره

لینک به دیدگاه
اگر زمان رو هم یکی از ابعاد در نظر بگیریم براش حصاری وجود نخواهد داشت و شامل یه محور نا محدود میشه

و با کنترل این بعد میتونیم رو ابعاد دیگه کاملا تاثیر بذاریم

قسمت آخر حرفتون خیلی جای بخث داره

الان من افکارم پراکنده ست تکلیف چیه؟؟:ws3:

ببین من نمیخوام یه بحث علمی رو با خواب توجیه کنم.

اگر ما بپذیریم که روح وجود داره و خواب رو جدایی رو از جسم بدونیم، خب متوجه میشیم که روح انسان تو خواب از بعد مکان و فضا هم جداست و محدود نیست.

این یه موردش بود.

لینک به دیدگاه
الان من افکارم پراکنده ست تکلیف چیه؟؟:ws3:

ببین من نمیخوام یه بحث علمی رو با خواب توجیه کنم.

اگر ما بپذیریم که روح وجود داره و خواب رو جدایی رو از جسم بدونیم، خب متوجه میشیم که روح انسان تو خواب از بعد مکان و فضا هم جداست و محدود نیست.

این یه موردش بود.

میشه با یه حمله ی گازانبری افکار رو جمعش کرد:a030:

آیا تو خواب روح میتونه اجسام رو حرکت بده؟؟:ws38:

لینک به دیدگاه

سلام دوستان :icon_gol:

چرا قبل از اينكه روي يه موضوع نتيجه بگيريد همينطور ابعاد جديدي به موضوع اضافه ميكنيد ؟؟

تو هر پست يه مبحث جديد وارد بحث ميكنيد و همينطوري ولش ميكنيد، بهتر نيست تمركزتون روي يك موضوع باشه و وقتي به نتيجه رسيدين سراغ باقي مباحث بريد ؟؟

اما نظر من ::

زمان رو نميتونم به عنوان بعد چهارم تصور كنم، چون در اينصورت ابعاد بالاتر هيچوقت قابل درك نخواهند بود !!

اجسام از اتم تشكيل شدن، اتم ها از الكترون و پروتون و نوترون تشكيل ميشن و هر كدوم اينها هم از تار تشكيل ميش. تار ها از جنس انرژي هستن و وجود مادي ندارند !!!!!!!!!

نتيجه اينه كه تمام موجودات از انرژي محض تشكيل شدن. پس فرض اينكه بعد پنجم انرژي باشه هم من قبول ندارم.

تار ها تا جاييكه من ميدونم يازده نوع مختلف ميتونند باشند كه در دنياي ما فقط 3 حالت از اونها وجود داره. به همين خاطر دانشمندان ميگن كه اجسام از سه بعد تشكيل

شدن.

اما بعدهاي پايين تر ::

به نظرم ماها فقط فكر ميكنيم كه اجسام تك بعدي و دو بعدي رو ميتونيم تصور كنيم !!

شما ميگين نقطه تك بعديه، نقطه تا چه حد ميتونه كوچك باشه ؟؟؟ بالاخره از يه چيزي تشكيل شده ديگه !! اون چيز خودش بايد سه بعدي باشه تا بتونيم ببينيمش.

همين مثال در مورد جسم دو بعدي كه ميگيد خط هستش صادقه. كسي ميتونه به من ثابت كنه خط فقط دو بعد داره ؟

اصلا جسم دو بعدي داريم كه اينقدر راحت در موردش صحبت ميكنيم ؟

من اطلاعاتم در اين زمينه بسيار محدوده، البته هيچ انساني نميتونه ادعا كنه در اين زمينه اطلاعات مطمئني داره !

:icon_gol:

لینک به دیدگاه

درود بر شما

سلام دوستان :icon_gol:

چرا قبل از اينكه روي يه موضوع نتيجه بگيريد همينطور ابعاد جديدي به موضوع اضافه ميكنيد ؟؟

تو هر پست يه مبحث جديد وارد بحث ميكنيد و همينطوري ولش ميكنيد، بهتر نيست تمركزتون روي يك موضوع باشه و وقتي به نتيجه رسيدين سراغ باقي مباحث بريد ؟؟

اما نظر من ::

زمان رو نميتونم به عنوان بعد چهارم تصور كنم، چون در اينصورت ابعاد بالاتر هيچوقت قابل درك نخواهند بود !!

چرا؟

اجسام از اتم تشكيل شدن، اتم ها از الكترون و پروتون و نوترون تشكيل ميشن و هر كدوم اينها هم از تار تشكيل ميش. تار ها از جنس انرژي هستن و وجود مادي ندارند !!!!!!!!!

نتيجه اينه كه تمام موجودات از انرژي محض تشكيل شدن. پس فرض اينكه بعد پنجم انرژي باشه هم من قبول ندارم.

دوست گرامی اینی که شما میگی نظریه ی ریسمان هاست که هنوز اثبات نشده (شما میتونی اثباتش کنی که با این قطعیت میگی؟)

نظریات آزموده شده ای تو فیزیک ذرات بیان میکنن که الکترون ها پایون هستن و پروتون و نوترون هم ، هر کدوم از 3 کوارک ساخته شدن

تار ها تا جاييكه من ميدونم يازده نوع مختلف ميتونند باشند كه در دنياي ما فقط 3 حالت از اونها وجود داره. به همين خاطر دانشمندان ميگن كه اجسام از سه بعد تشكيل

شدن.

اما بعدهاي پايين تر ::

به نظرم ماها فقط فكر ميكنيم كه اجسام تك بعدي و دو بعدي رو ميتونيم تصور كنيم !!

شما ميگين نقطه تك بعديه، نقطه تا چه حد ميتونه كوچك باشه ؟؟؟ بالاخره از يه چيزي تشكيل شده ديگه !! اون چيز خودش بايد سه بعدي باشه تا بتونيم ببينيمش.

دوست گرامی کسی نگفته نقطه تک بعدی ه

بلکه اونو صفر بعدی در نظر میگیرن

همين مثال در مورد جسم دو بعدي كه ميگيد خط هستش صادقه. كسي ميتونه به من ثابت كنه خط فقط دو بعد داره ؟

اصلا جسم دو بعدي داريم كه اينقدر راحت در موردش صحبت ميكنيم ؟

من اطلاعاتم در اين زمينه بسيار محدوده، البته هيچ انساني نميتونه ادعا كنه در اين زمينه اطلاعات مطمئني داره !

در این مورد آخر هم که گفتین باید عرض کنم طبق سوال و پرسشی که از استاد بزرگوار و گرامی دکتر شفیعی داشتم فرمودند مکعب هم جسمی تک بعدی ه و از اونجایی که درک و فهم بنده در مقابل ایشون در حد زیر صفر ه و یخ بسته هست به استناد سخنان ایشون میگم که 1 بعدی و 2 بعدی و اینا وجود داره:a030:

برای اثباتش هم باید به هندسه ی دیفرانسیلی مراجعه بشه:gnugghender:

لینک به دیدگاه
درود بر شما

در این مورد آخر هم که گفتین باید عرض کنم طبق سوال و پرسشی که از استاد بزرگوار و گرامی دکتر شفیعی داشتم فرمودند مکعب هم جسمی تک بعدی ه و از اونجایی که درک و فهم بنده در مقابل ایشون در حد زیر صفر ه و یخ بسته هست به استناد سخنان ایشون میگم که 1 بعدی و 2 بعدی و اینا وجود داره:a030:

برای اثباتش هم باید به هندسه ی دیفرانسیلی مراجعه بشه:gnugghender:

مهندس جان اگه نظریه ریسمان ها رو قبول نکنیم که اصلا بحث بعدهای بالاتر بی پایه و اساس میشه !

تا جاییکه من میدونم مهمترین مبحثی که وجود ابعاد بالاترو ثابت میکنه همین نظریه تار هاست :ws38:

من هیچ وقت نتونستم زمان رو بعنوان بعد چهارم بپذیرم. به نظظرم زمان چیزیه که داری به صورت موازی با ابعاد حرکت میکنه. مثلا در صورت نبود بعد سوم زمان

میتونه وجود داشته باشه ولی در صورتی که زمان وجود نداشته باشه بعد سوم هم وجود نخواهد داشت. دقت کن نمیگم زمان بایسته، میگم زمان وجود نداشته باشه! که خودمم نمیدونم یعنی چی :ws3:

لینک به دیدگاه
مهندس جان اگه نظریه ریسمان ها رو قبول نکنیم که اصلا بحث بعدهای بالاتر بی پایه و اساس میشه !

تا جاییکه من میدونم مهمترین مبحثی که وجود ابعاد بالاترو ثابت میکنه همین نظریه تار هاست :ws38:

من هیچ وقت نتونستم زمان رو بعنوان بعد چهارم بپذیرم. به نظظرم زمان چیزیه که داری به صورت موازی با ابعاد حرکت میکنه. مثلا در صورت نبود بعد سوم زمان

میتونه وجود داشته باشه ولی در صورتی که زمان وجود نداشته باشه بعد سوم هم وجود نخواهد داشت. دقت کن نمیگم زمان بایسته، میگم زمان وجود نداشته باشه! که خودمم نمیدونم یعنی چی :ws3:

اولین بار (قبل از نظریه ی ریسمان و این حرفا) آلبرت اینشتین وجود بعد 4 ام و 4 بعدی بودن جهان ما رو بیان کرد و تو نظریه ی نسبیت اونو به دنیای علم عرضه کرد

اگه یه سری به نظریه ی نسبیت عام بزنی و سرانگشتی بهش نگاه کنی یکپارچگی همبافته ی فضا-زمان بیان شده توش

بدین صورت که فضای 3 بعدی و بعد زمان رو به صورت در هم تنیده بیان میکنه!!

اما اینی که میگی زمان موازی مکان به پیش میره رو اصلا نمیتونم درک و قبول کنم!

(به خاطر کندی ای که در سرعت های بالا برای زمان پیش میاد)

____________________________________________________________________________________________________________________

ضمنا شما بیان کردی که نظریه ی ریسمان میگه همه چیز از انرژی تشکیل شده و شما اونو بعنوان بعد نمیشناسی

با این اوصاف چجوری شما میتونی با نظریه ی ریسمان ابعاد بالاتر رو توجیح کنی؟!

لینک به دیدگاه
اولین بار (قبل از نظریه ی ریسمان و این حرفا) آلبرت اینشتین وجود بعد 4 ام و 4 بعدی بودن جهان ما رو بیان کرد و تو نظریه ی نسبیت اونو به دنیای علم عرضه کرد

اگه یه سری به نظریه ی نسبیت عام بزنی و سرانگشتی بهش نگاه کنی یکپارچگی همبافته ی فضا-زمان بیان شده توش

بدین صورت که فضای 3 بعدی و بعد زمان رو به صورت در هم تنیده بیان میکنه!!

اما اینی که میگی زمان موازی مکان به پیش میره رو اصلا نمیتونم درک و قبول کنم!

(به خاطر کندی ای که در سرعت های بالا برای زمان پیش میاد)

____________________________________________________________________________________________________________________

ضمنا شما بیان کردی که نظریه ی ریسمان میگه همه چیز از انرژی تشکیل شده و شما اونو بعنوان بعد نمیشناسی

با این اوصاف چجوری شما میتونی با نظریه ی ریسمان ابعاد بالاتر رو توجیح کنی؟!

خب تو سرعت های بالا مکان هم نامحدود میشه، نمیشه موازی بودنش رو با این مثال رد کرد، میشه ؟ :ws38:

من که ریسمان هارو تخصصی بلد نیستم، ولی تو کلیپ ها و فیلم هایی که دیدم همگی موافق بودن که حالت های مختلف تارها باعث بوجود اومدن بعدهای

بیشتر میشه :ws52:

لینک به دیدگاه
خب تو سرعت های بالا مکان هم نامحدود میشه، نمیشه موازی بودنش رو با این مثال رد کرد، میشه ؟ :ws38:

من که ریسمان هارو تخصصی بلد نیستم، ولی تو کلیپ ها و فیلم هایی که دیدم همگی موافق بودن که حالت های مختلف تارها باعث بوجود اومدن بعدهای

بیشتر میشه :ws52:

مکان نامحدود میشه!؟!

یعنی چی؟!

میشه در مورد این مکان نامحدود و زمان موازی یکم توضیح بدین که منظورتون چیه؟!

آخه تاحالا چنین چیزی به گوشم نخورده!؟

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

بحث خوبیه، استفاده کردم.

ب رسم نی بودن، فقط کتابی معرفی می کنم؛ امیدوارم مفید و راه گشا باشه. کتاب شیوا ست.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

[h=2] راكر، رودي فون بيتر

[/h]

در خدا وعلم ژان گیتون خوندم ک شاید بعد کوارک ها دروازه ما و بعد پایین تر باشن.

اگر کهنه حافظه ام یاری کنه؛ مطرح کرده بود اندازه اونا 10 با توان 18- ه. که ریزتر از این حد رو متصورنمی شن.

البته کتاب هم کهنه است؛ شاید در جدیدی هم این روزها باز شده باشه.

شادکام باشید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...