رفتن به مطلب

پاسخ به سؤالات فیزیکی

Credo

ارسال های توصیه شده

با سلام خدمت دوستان:icon_gol:

در این تاپیک میتونید هر سؤالی در مورد فیزیک دارید بپرسید و بنده سعی میکنم پاسخگو باشم و مشکلتون رو حل کنم...f14.gif

البته واضحه که منم حق و وظیفه دارم که وقتی چیزی رو نمیدونم،بگم نمیدونم...و واضحه که چیزهایی هم هستن که من نمیدونم...پس انتظار شنیدن این کلمه رو هم داشته باشید در این تاپیک!f34.gif

نکته ی بعدی هم اینکه اینجا قرار نیست تمرینها و سؤالای امتحانای فیزیک حل بشن...بلکه سؤالاتی مدنظر هستن که در جهت درک بهتر فیزیک هستن...سؤالات مفهومی...امیدوارم متوجه منظورم بشید...:icon_gol:

خب...پس منتظر سؤالات شما هستم!f34.gif:icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام علیکم

...توی نسبیت چرا وقتی سرعت و انرژی زیاد بشه جرم زیاد میشه؟؟؟(اثباتشو میدونم منظورم مفهومشه)

یعنی اتم هاش زیاد میشه؟؟:w02:

سلام

w58.gifw58.gifw58.gif

نمیدونم هدفتون چیه از این کار...ولی خب...بالاخره سؤاله دیگه...و درستش اینه که جوابش داده بشه...نه به خاطر شما،چون جوابش رو خوندید قبلا،برای بقیه!!!

البته اگه میخواید صحبتی در موردش بکنید،لطفا اینجا نباشه،و در پروفایلم پیام بدید...

اینم جواب...که البته برای شما جدید نیست!!!

نه،زیاد شدن اتمها درست نیست

فرض کن ناظرهای A و B(که نسبت به هم ساکن هستن) دو تا جسم هم جرم در نظر میگیرن و بعد از اندازه گیری متوجه میشن که جرم هر دو برابره با gif.latex?%20m_0%20 .حالا ناظر B یکی از جسمها رو برمیداره و شروع میکنه به حرکت با سرعت ثابت.نسبیت خاص میگه بین تمام ناظرهایی که با سرعت ثابت نسبت به هم حرکت میکنن،تقارن وجود داره یعنی هیچ فرقی با هم ندارن.پس اگه ناظر A میتونه بگه ثابته،ناظر B هم باید بتونه بگه ثابته ولی اگه افزایش جرم به معنی مثلا افزایش تعداد اتمها باشه(یا هر چیزی که به معنی افزایش واقعی جرم باشه)اون وقت ناظر B وقتی دوباره جرم جسم رو اندازه گیری میکنه،نه gif.latex?%20m_0%20 بلکه gif.latex?%20%5Cgamma%20m_0%20 رو به دست میاره و متوجه میشه که داره حرکت میکنه و این تقارن رو از بین میبره،پس ناظر B اگه دوباره جرم جسم خودش رو(که نسبت بهش ثابته)دوباره اندازه گیری کنه،بازم باید همون gif.latex?%20m_0%20 رو به دست بیاره.فقط اگه ناظر A بتونه یه جوری جرم جسمی که دست ناظر B هست رو در حال حرکت اندازه بگیره،gif.latex?%20%5Cgamma%20m_0%20 رو به دست میاره.در دیدگاه ناظر B هم خودش ساکنه و ناظر A متحرک،پس ناظر B هم با اندازه گیری جرم جسمی که دست ناظر A هست باید gif.latex?%20%5Cgamma%20m_0%20 رو به دست بیاره.

پس در واقع درست نیست که بگیم چرا با افزایش سرعت جرم افزایش پیدا میکنه

باید بگیم چرا اگه جرم جسمی که نسبت به ما ساکن نیست رو اندازه بگیریم،عددی به دست میاریم که با اندازه گیریمون وقتی که جسم نسبت بهمون ساکن بوده،اختلاف داره.

یعنی فقط وقتی که یه دستگاه مختصات رو به عنوان دستگاه ثابت انتخاب کردی،سؤال اول معنی پیدا میکنه.وگرنه افزایش جرم یه چیز واقعی نیست.

در واقع این فقط ناشی میشه از حرکت دستگاهها نسبت به هم و برای اینه که پایستگی کانه برای همه دستگاههای مختصات لخت درست باشه.

اما اینکه مفهمومش چیه.یعنی یه دلیل فیزیکی به جز معادلات.

خب وقتی وارد فیزیک میشی،باید بپذیری که معادلات هم جزئی از منطق فیزیکی هستن و اگه چیزی رو اثبات میکنن،باید به عنوان دلیل بپذیریشون.یعنی از یه دیدگاهی،همون اثبات از طریق درست فرض کردن پایستگی تکانه،دلیلش محسوب میشه.

پس الان سؤالت باید این باشه که چی میشه که اینطوری میشه

هیچ کس نمیدونه،این ُسؤال چیزیه که فیزیکدانان الان خیلی بهش نمیپردازن

البته باید بگم نسبیت نسخه های مختلفی داره

بعضیاشون تفسیرهای مکانیکی از این پدیده میدن

بعضیاشون هم اصلا افزایش جرم و اتساع زمان و انقباض طول رو پیش بینی نمیکنن ولی در نسبیتی که عموما مورد پذیرشه،توضیحی برای چگونگی این پدیده وجود نداره و همونطور که گفتم خیلی هم بهش پرداخته نمیشه،چون بیشتر به نظر یه سؤال فلسفیه.

در مکانیک کوانتومی هم همینطوره.پدیده هایی پیش بینی شدن ولی اینکه چطور اتفاق میفتن،هنوز ناشناخته مونده

لینک به دیدگاه
سلام

w58.gifw58.gifw58.gif

نمیدونم هدفتون چیه از این کار...ولی خب...بالاخره سؤاله دیگه...و درستش اینه که جوابش داده بشه...نه به خاطر شما،چون جوابش رو خوندید قبلا،برای بقیه!!!

البته اگه میخواید صحبتی در موردش بکنید،لطفا اینجا نباشه،و در پروفایلم پیام بدید...

اینم جواب...که البته برای شما جدید نیست!!!

نه،زیاد شدن اتمها درست نیست

فرض کن ناظرهای A و B(که نسبت به هم ساکن هستن) دو تا جسم هم جرم در نظر میگیرن و بعد از اندازه گیری متوجه میشن که جرم هر دو برابره با gif.latex?%20m_0%20 .حالا ناظر B یکی از جسمها رو برمیداره و شروع میکنه به حرکت با سرعت ثابت.نسبیت خاص میگه بین تمام ناظرهایی که با سرعت ثابت نسبت به هم حرکت میکنن،تقارن وجود داره یعنی هیچ فرقی با هم ندارن.پس اگه ناظر A میتونه بگه ثابته،ناظر B هم باید بتونه بگه ثابته ولی اگه افزایش جرم به معنی مثلا افزایش تعداد اتمها باشه(یا هر چیزی که به معنی افزایش واقعی جرم باشه)اون وقت ناظر B وقتی دوباره جرم جسم رو اندازه گیری میکنه،نه gif.latex?%20m_0%20 بلکه gif.latex?%20%5Cgamma%20m_0%20 رو به دست میاره و متوجه میشه که داره حرکت میکنه و این تقارن رو از بین میبره،پس ناظر B اگه دوباره جرم جسم خودش رو(که نسبت بهش ثابته)دوباره اندازه گیری کنه،بازم باید همون gif.latex?%20m_0%20 رو به دست بیاره.فقط اگه ناظر A بتونه یه جوری جرم جسمی که دست ناظر B هست رو در حال حرکت اندازه بگیره،gif.latex?%20%5Cgamma%20m_0%20 رو به دست میاره.در دیدگاه ناظر B هم خودش ساکنه و ناظر A متحرک،پس ناظر B هم با اندازه گیری جرم جسمی که دست ناظر A هست باید gif.latex?%20%5Cgamma%20m_0%20 رو به دست بیاره.

پس در واقع درست نیست که بگیم چرا با افزایش سرعت جرم افزایش پیدا میکنه

باید بگیم چرا اگه جرم جسمی که نسبت به ما ساکن نیست رو اندازه بگیریم،عددی به دست میاریم که با اندازه گیریمون وقتی که جسم نسبت بهمون ساکن بوده،اختلاف داره.

یعنی فقط وقتی که یه دستگاه مختصات رو به عنوان دستگاه ثابت انتخاب کردی،سؤال اول معنی پیدا میکنه.وگرنه افزایش جرم یه چیز واقعی نیست.

در واقع این فقط ناشی میشه از حرکت دستگاهها نسبت به هم و برای اینه که پایستگی کانه برای همه دستگاههای مختصات لخت درست باشه.

اما اینکه مفهمومش چیه.یعنی یه دلیل فیزیکی به جز معادلات.

خب وقتی وارد فیزیک میشی،باید بپذیری که معادلات هم جزئی از منطق فیزیکی هستن و اگه چیزی رو اثبات میکنن،باید به عنوان دلیل بپذیریشون.یعنی از یه دیدگاهی،همون اثبات از طریق درست فرض کردن پایستگی تکانه،دلیلش محسوب میشه.

پس الان سؤالت باید این باشه که چی میشه که اینطوری میشه

هیچ کس نمیدونه،این ُسؤال چیزیه که فیزیکدانان الان خیلی بهش نمیپردازن

البته باید بگم نسبیت نسخه های مختلفی داره

بعضیاشون تفسیرهای مکانیکی از این پدیده میدن

بعضیاشون هم اصلا افزایش جرم و اتساع زمان و انقباض طول رو پیش بینی نمیکنن ولی در نسبیتی که عموما مورد پذیرشه،توضیحی برای چگونگی این پدیده وجود نداره و همونطور که گفتم خیلی هم بهش پرداخته نمیشه،چون بیشتر به نظر یه سؤال فلسفیه.

در مکانیک کوانتومی هم همینطوره.پدیده هایی پیش بینی شدن ولی اینکه چطور اتفاق میفتن،هنوز ناشناخته مونده

بسی لذت بردم از جواب شما ...

واقعا جواب جامعی ست و پاسخ خود را دریافت و استفاده ها نمودم ...:w02:

لینک به دیدگاه
  • 5 هفته بعد...

سلام به همگی ...

این خواهرزاده من تازه رفته اول دبیرستان و معلمشون هم 3تا مسئله فیزیک بهش داده و همینط.ر که خودتون میدونید هم کتابا کمی تغییر کرده و هم روش تدریس عوض شده حالا منم که یادم رفته چه جوری بوده!!!

اینا مسئله هاست اگه کسی بلده لطفا دریـــــــغ نکنه!

......................................................................................

شخصی 300 گرم پلو و 200گرم ماهی تن میل میکند با کمک انرژی دریافتی آن ،چند دقیقه میتواند تنیس بازی کند؟

آهنگ مصرفی انرژی بازی تنیس:26.5 KJ/min

انرژی شیمیایی پلو:4.6 kj/gr

انرژی شیمیایی ماهی تن:8.3 kj/gr

......................................................................................

شخصی 300گرم کاهو و 150 گرم گوجه فرنگی میل میکند با انرژی حاصل از آنها چند دقیقه میتواند شنا کند؟

آهنگ مصرفی انرژی شنا:11.5 kj/min

انرژی شیمیایی کاهو:3kj/gr

انرژی شیمیایی گوجه فرنگی:2kj/gr

شخصی صبحانه 50گرم کره ،30گرم سیب زمینی پخته مصرف میکند.این شخص چند دقیقه باید پیاده روی کند؟

آهنگ مصرفی انرژی پیاده روی(به آرامی راه رفتن):16kj/min

انرژی شیمیایی کره:30.2kj/gr

انرژی شیمیایی سیب زمینی پخته:3.9kj/gr

لینک به دیدگاه
سلام به همگی ...

این خواهرزاده من تازه رفته اول دبیرستان و معلمشون هم 3تا مسئله فیزیک بهش داده و همینط.ر که خودتون میدونید هم کتابا کمی تغییر کرده و هم روش تدریس عوض شده حالا منم که یادم رفته چه جوری بوده!!!

اینا مسئله هاست اگه کسی بلده لطفا دریـــــــغ نکنه!

شخصی 300 گرم پلو و 200گرم ماهی تن میل میکند با کمک انرژی دریافتی آن ،چند دقیقه میتواند تنیس بازی کند؟

آهنگ مصرفی انرژی بازی تنیس:26.5 KJ/min

انرژی شیمیایی پلو:4.6 kj/gr

انرژی شیمیایی ماهی تن:8.3 kj/gr

جواب 114.7

شخصی 300گرم کاهو و 150 گرم گوجه فرنگی میل میکند با انرژی حاصل از آنها چند دقیقه میتواند شنا کند؟

آهنگ مصرفی انرژی شنا:11.5 kj/min

انرژی شیمیایی کاهو:3kj/gr

انرژی شیمیایی گوجه فرنگی:2kj/gr

جواب 104.34

شخصی صبحانه 50گرم کره ،30گرم سیب زمینی پخته مصرف میکند.این شخص چند دقیقه باید پیاده روی کند؟

آهنگ مصرفی انرژی پیاده روی(به آرامی راه رفتن):16kj/min

انرژی شیمیایی کره:30.2kj/gr

انرژی شیمیایی سیب زمینی پخته:3.9kj/gr

جواب آخری هم میشه 101.68

کل حلش اینه که انرژی ای که از خوردن بدست میاره و برابر انرژی ای که میخواد صرف انجام کارها بکنه قرار بدی:w58:

اگه طرف بخواد یکم چربی هم بسوزونه میتونی اعداد بدست اومده رو به سمت یه عدد بزرگتر رند کنی:ws28:

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

باسلام خدمت استاد محترم...

من یه سوال مهم داشتم و اونم اینه که همه یکاها رو بهشون احتیاج دارم.همه همشونو.استادمون تو یکی از امتحاناش این سوال رو داده بود....من الان هیچ کدوم رو نمیدونم....:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
باسلام خدمت استاد محترم...

من یه سوال مهم داشتم و اونم اینه که همه یکاها رو بهشون احتیاج دارم.همه همشونو.استادمون تو یکی از امتحاناش این سوال رو داده بود....من الان هیچ کدوم رو نمیدونم....:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

درود بر شما

یکاها به دو دسته ی اصلی و فرعی تقسیم میشن

یکاهای اصلی اونایی هستن که مستقل از دیگر یکاها هستند مثل طول و زمان و شدت جریان الکتریکی و شدت نور و وزن و اینا

یکاهای فرعی اونایی هستن که از یکاهای دیگه مشتق میشن

مثل انرژی و فشار و امثال اون

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

آقایون از فیزیک 2 رشته ی سخت افزار به یه مشکل برخورد کردم استاد یه مسئله داده از مبحث دستگاه مختصات قطبی استوانه ای ، یه دونه استوانه ی تو خالی داریم که یه دونه هم استوانه ی دیگه داخلش قرار داره و سوال گفته که با انتخاب یک دستگاه مختصات مناسب ،حدود تغییرات 22694861656757149048.png را مشخص کنید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

من خودم یه مثالی که فقط یه دونه استوانه بودش رو حل کردم ولی اینو نمیدونم چه جوریه!

لطفا یکی راهنمایی کنه.

ممنون

لینک به دیدگاه
آقایون از فیزیک 2 رشته ی سخت افزار به یه مشکل برخورد کردم استاد یه مسئله داده از مبحث دستگاه مختصات قطبی استوانه ای ، یه دونه استوانه ی تو خالی داریم که یه دونه هم استوانه ی دیگه داخلش قرار داره و سوال گفته که با انتخاب یک دستگاه مختصات مناسب ،حدود تغییرات 22694861656757149048.png را مشخص کنید.
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
من خودم یه مثالی که فقط یه دونه استوانه بودش رو حل کردم ولی اینو نمیدونم چه جوریه!لطفا یکی راهنمایی کنه.ممنون
درود بر شما...........برای حل مسئله شما میبایستی اول داده ها رو بدی بعدشم شکل .اضح و خواسته هات رو بدی تا بشه حلش کرد اما شما هیچکدومشو ندادی!!1
لینک به دیدگاه
درود بر شما...........برای حل مسئله شما میبایستی اول داده ها رو بدی بعدشم شکل .اضح و خواسته هات رو بدی تا بشه حلش کرد اما شما هیچکدومشو ندادی!!1

تو مسئله فقط همینا بود ، شکل رو هم که گذاشتم ولی ببخشید کیفیتش بد شده!

لینک به دیدگاه
تو مسئله فقط همینا بود ، شکل رو هم که گذاشتم ولی ببخشید کیفیتش بد شده!

سلام

z و phi که مثل همون قبلیه هست، Ro عوض شده دیگه. Ro هم روی دو بازه مقدار داره.

لینک به دیدگاه

دمت گرم ولی چطوری اینجوری شد یه راه حل بگی حله..!!

اگه از بالا به جسم نگاه کنی یا اینکه یه برش در جهت افقی داشته باشیم، یعنی تغییرات در جهت Z رو حذف کنیم، یه چنین شکلی داریم، که محدوده تغییرات Phi و Ro رو بهمون میده:

attachment.php?attachmentid=15606&stc=1&d=1394086116

F.png

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

چند سال پیش تو مجله دانشمند خوندم که اونایی که تو طبقات بالای ساختمان زندگی میکنن بیشتر عمر میکنن ولی علت نیاورده بود ، از دبیر فیزیکمون پرسیدم ( سال اول دبیرستان ) در جواب ی چیزی در مورد جاذبه گفت که خاطرم نیست ، کسی میتونه علتشو بگه ؟

لینک به دیدگاه
چند سال پیش تو مجله دانشمند خوندم که اونایی که تو طبقات بالای ساختمان زندگی میکنن بیشتر عمر میکنن ولی علت نیاورده بود ، از دبیر فیزیکمون پرسیدم ( سال اول دبیرستان ) در جواب ی چیزی در مورد جاذبه گفت که خاطرم نیست ، کسی میتونه علتشو بگه ؟

این مربوط میشه به نسبیت عام.

طبق این نظریه گرانش نتیجه ی تغییر شکل فضا-زمانه که خودش به خاطر حضور انرژی در اون نقطه س. یکی از اثرات این تغییر شکل فضا-زمان، تفاوت سرعت گذشت زمان بین مناطقی از فضا-زمان با شدت گرانش متفاوته. در این یه مورد، کسی که بالای یه آسمان خراش زندگی میکنه، به خاطر فاصله ی بیشتری که از زمین داره، نیروی گرانش ضعیفتری رو حس میکنه از کسی که در کف اون آسمان خراش زندگی میکنه. و چون گرانش باعث کند شدن زمان میشه، زمان برای اونی که گرانش شدیدتری رو تجربه میکنه، کندتر میگذره. در واقع اونه که از دید شخص بالای آسمان خراش بیشتر عمر میکنه.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...