رفتن به مطلب

انتخاب موضوع جدید برای پایان نامه و مقاله

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان

حتما همه شما به این مشکل برخوردید که چطوری میشه واسه پایان نامه یا مقاله یه موضوع جدید انتخاب کنید و اینکه ایا اون موضوع واسه شهرهای کشور میتونه بومی سازی بشه یا نه؟

اصولا پایه همه موضوعات یه سری داده و اطلاعاته که خب اگه وجود نداشته باشه ما هم نمی تونیم سراغش بریم!

البته این مشکل بعد از مشکل اصلی که همون انتخاب موضوع هستش به وجود میاد و هدف این تایپیک هم عبور از مشکل اولیه هستش

از همه شهرسازها و معمارای عزیز انجمن دعوت می کنم که نظراتشون رو بدن

حالا موضوعات جدید رو در حوزه شهرسازی و معماری به صورت مجزا و موضوعات مشترک رو اینجا عنوان کنید

خیلی دوس دارم روی موضوعات مشترکی که میشه توی بحث شهرسازی و معماری کار کرد تمرکز کنیم

معماری و شهرسازی رو نمیتونیم دو رشته منفک از هم بدونیم و مطالعات و تحقیقات و پروژه های اجرایی در این دو زمینه هم باید در راستای ارتقای هم باشه وگرنه ارزشی نداره

خب توی این پست میخوایم تجربیاتمون رو در اختیار هم قرار بدیم

لینک به دیدگاه

سلااام.

آقا موضوع اصلی تاپیک موضوعاتی هست که بین دو رشته شهرسازی و معماری مشترکه؟ یا این فقط یه قسمت از موضوع تاپیکه؟ :ws3:

باهات تا حد زیادی موافقم. اما این مسئله بیشتر شامل موضوعاتی از شهرسازی میشه که به سمت طراحی شهری گرایش داره. مخصوصاً وقتی طراحی یه سری فضاهای خاصی مطرح میشه. طراحی منظر هم اگه بخوایم فیلد جدایی از معماری بدونیم، اونم خیلی مشترک با این دو رشته هستش.

آقا من الان باز واسم سواله، الان یعنی دقیقاً عنوان یه سری موضوعات خاص مشترک رو بگیم؟ :ws38: نگین گیجی، خب نگرفتم دقیق :ws3:

لینک به دیدگاه
سلااام.

آقا موضوع اصلی تاپیک موضوعاتی هست که بین دو رشته شهرسازی و معماری مشترکه؟ یا این فقط یه قسمت از موضوع تاپیکه؟ :ws3:

باهات تا حد زیادی موافقم. اما این مسئله بیشتر شامل موضوعاتی از شهرسازی میشه که به سمت طراحی شهری گرایش داره. مخصوصاً وقتی طراحی یه سری فضاهای خاصی مطرح میشه. طراحی منظر هم اگه بخوایم فیلد جدایی از معماری بدونیم، اونم خیلی مشترک با این دو رشته هستش.

آقا من الان باز واسم سواله، الان یعنی دقیقاً عنوان یه سری موضوعات خاص مشترک رو بگیم؟ :ws38: نگین گیجی، خب نگرفتم دقیق :ws3:

موضوع اصلی تایپیک موضوعات جدید در حوزه معماری به صورت مجزا و شهرسازی به صورت جدا و موضوعاته مشترکه بین دو رشته هستش، یه کم ابهام داره تایپیک اولم که اصلاحش میکنم

شاید طراحی شهری و معماری خیلی نزدیک به هم کار میکنن ولی اگه برنامه ریزی شهری و معماری از هم دور شدن به خاطر ماهیت این دو رشته نیستش! در واقع مشکل از معمارا و شهرسازاست که این رشته ها انقد از هم فاصله گرفتن

من اولش می خواستم کلا عنوان تایپیک بحث و تبادل نظر بین معمارا و شهرسازا باشه ولی فکر کردم اگه با موضوعات و عناوین شروع کنیم یه کم ملموس تره و بعدا در قدم های بعدی میتونیم تایپیک های بهتری رو بذاریم

لینک به دیدگاه
موضوع اصلی تایپیک موضوعات جدید در حوزه معماری به صورت مجزا و شهرسازی به صورت جدا و موضوعاته مشترکه بین دو رشته هستش، یه کم ابهام داره تایپیک اولم که اصلاحش میکنم

شاید طراحی شهری و معماری خیلی نزدیک به هم کار میکنن ولی اگه برنامه ریزی شهری و معماری از هم دور شدن به خاطر ماهیت این دو رشته نیستش! در واقع مشکل از معمارا و شهرسازاست که این رشته ها انقد از هم فاصله گرفتن

من اولش می خواستم کلا عنوان تایپیک بحث و تبادل نظر بین معمارا و شهرسازا باشه ولی فکر کردم اگه با موضوعات و عناوین شروع کنیم یه کم ملموس تره و بعدا در قدم های بعدی میتونیم تایپیک های بهتری رو بذاریم

با این حرفت تا حدی مخالفم :ws3:

چون این تفکیک و جدایی تو یه رشته خاص هم هست. مثلاً مکانیک که چندتا گرایشه، شاید بعضی از مباحث یه سری از گرایشا کاملاً متفاوت با بقیه گرایشا باشه و اشتراکات زیادی نداشته باشن. چون کارشون تخصصی شده تو اون زمینه خاص. البته به این معنا هم نیست که به گرایشا و زمینه های دیگه آشنایی نداشته باشه و هیچ توجهی بهشون نداشته باشه. اما نیازم نیست خیلی هم خودشو درگیر کنه. یه جورایی همون قضیه اقیانوسی به عمق یه وجب و اینا.

اگه بخوایم هم بگیم خب انجام کار شهرسازی بدون اطلاع از یه سری دانش های معماری اشتباهه، هستن خیلی از کارای دیگه شهرسازی هم که بدون اطلاع از دانش علوم اجتماعی یا عمران یا .... اشتباهه. تقریباً تمام موضوعاتی که مربوط به حمل و نقل شهری باشه به نحوی با مهندسی ترافیک رشته عمران در ارتباطه. ولی چرا جداس؟

خیلی از موضوعات برنامه ریزی شهری مثل مشارکت مردمی که همچین داغم شده، بدون دانش علوم اجتماعی یه رشته کاملاً مجزا هستش محاله. یعنی بیشتر مربوط به علوم اجتماعیه تا شهرسازی.

یه سری موضوعات زیست محیطی و پایداری زیست محیطی شهرها و .... هست که مشترک با مهندسی محیط زیسته و باید ازش دونست. ولی یه رشته کاملاً مجزاس.

معماری هم یکی از ایناس. یه سری از موضوعات شهرسازی هست که با معماری فیلدای مشترک زیادی دارن. ولی اصلاً دلیل نمیشه که بگیم این دوتا رشته میتونن در اصل یکی باشن یا نباید انقدر فاصله داشته باشن.

ببخشید شاید کلاً به موضوع تاپیک ربط نداشت. اما خب یه جورایی موافق نبودم دیگه :ws3:

اما موضوعاتی که مشترک بین معمارا و شهرسازاس. گفتم طراحی یه سری فضاهای خاص. مثلاً طراحی یه پیاده راه یا فضای شهری نیاز به دانش معماری داره. یا مثلاً طراحی پارک که کار طراحی منظره. ولی شهرسازا و معمارا هم دخالت میکنن و وارد میشن :ws3: یا مثلاً مکانیابی بعضی کاربریا مثل پارکینگ عمومی و ... شاید بگیم کار شهرسازانه هستش اما یه سری اصول معماری واسه طراحی پارکینگا هست که تو مکانیابیه تأثیر میذاره. پس دونستن اونا نیازه.

یا مثلاً موضوع جدیدی که خودم الان دارم واسه پایان نامه روش کار میکنم و کدهای فرم بنیاد هستش که تو شماره اول مجله هم یه توضیحی دربارش به صورت مقاله بود، معماری خیلی توش نقش داره.

لینک به دیدگاه

خب اول اینه بگم از نظر من بزرگتر اشتباه اموزشی تو کشور ما جدا کردن شهرسازی معماری به این دلیل که استادید این دو رشته اصلا نتونستن خب بطور مستقل رشته معماری با علم روز همسان کنن ... حالا توضیحاتش بماند ولی در زمینه طراحی شهری که کلا با معماری در دو جهت مخالف قرار گرفتن

من اگه درست متوجه شد باشم!!! موضوع مثل نما در معماری وبدنه شهری در شهرسازی به نظر من این یه موضوع ساده و رایج هیچوقت بصورت مناسب بین این دو رشته تعامل برقرار نکرده ..

شهرسازی ها و کتب مختلف فقط ایراد میگیرن و کلا راهکار مناسب ارائه نمیدن راهکاری که همسو با روحیه و خواسته معمارها هم باشه ..

خب اگه یه همچین موضوعاتی مد نظر شماست بنظرم خیلی هم نباید راه دور بریم تو بیشتر مسائل مشترک بین این دو رشته جای کار هست و تحقیق مناسبی پیدا نمیشه ..

ا

لینک به دیدگاه
خب اول اینه بگم از نظر من بزرگتر اشتباه اموزشی تو کشور ما جدا کردن شهرسازی معماری به این دلیل که استادید این دو رشته اصلا نتونستن خب بطور مستقل رشته معماری با علم روز همسان کنن ... حالا توضیحاتش بماند ولی در زمینه طراحی شهری که کلا با معماری در دو جهت مخالف قرار گرفتن

من اگه درست متوجه شد باشم!!! موضوع مثل نما در معماری وبدنه شهری در شهرسازی به نظر من این یه موضوع ساده و رایج هیچوقت بصورت مناسب بین این دو رشته تعامل برقرار نکرده ..

شهرسازی ها و کتب مختلف فقط ایراد میگیرن و کلا راهکار مناسب ارائه نمیدن راهکاری که همسو با روحیه و خواسته معمارها هم باشه ..

خب اگه یه همچین موضوعاتی مد نظر شماست بنظرم خیلی هم نباید راه دور بریم تو بیشتر مسائل مشترک بین این دو رشته جای کار هست و تحقیق مناسبی پیدا نمیشه ..

ا

بله ؛ کاملا درسته یه سری شکاف هایی بین دو تا دانش وجود داره ، البته این شکاف بیشتر در کشور ما بدلیل قدمت زیاد معماری ، و نو بودن طراحی شهری ایجاد شده .

واِلا در سایر جاها کسی که کار طراحی شهری میکنه موظف هست یه سری کدهای طراحی (ضوابط طراحی ) ارائه کنه ... البته الان تو ایران هم این کار انجام میشه ولی خوب بصورت ناقص و اکثر کپی برداری ....

لینک به دیدگاه
با این حرفت تا حدی مخالفم :ws3:

چون این تفکیک و جدایی تو یه رشته خاص هم هست. مثلاً مکانیک که چندتا گرایشه، شاید بعضی از مباحث یه سری از گرایشا کاملاً متفاوت با بقیه گرایشا باشه و اشتراکات زیادی نداشته باشن. چون کارشون تخصصی شده تو اون زمینه خاص. البته به این معنا هم نیست که به گرایشا و زمینه های دیگه آشنایی نداشته باشه و هیچ توجهی بهشون نداشته باشه. اما نیازم نیست خیلی هم خودشو درگیر کنه. یه جورایی همون قضیه اقیانوسی به عمق یه وجب و اینا.

اگه بخوایم هم بگیم خب انجام کار شهرسازی بدون اطلاع از یه سری دانش های معماری اشتباهه، هستن خیلی از کارای دیگه شهرسازی هم که بدون اطلاع از دانش علوم اجتماعی یا عمران یا .... اشتباهه. تقریباً تمام موضوعاتی که مربوط به حمل و نقل شهری باشه به نحوی با مهندسی ترافیک رشته عمران در ارتباطه. ولی چرا جداس؟

خیلی از موضوعات برنامه ریزی شهری مثل مشارکت مردمی که همچین داغم شده، بدون دانش علوم اجتماعی یه رشته کاملاً مجزا هستش محاله. یعنی بیشتر مربوط به علوم اجتماعیه تا شهرسازی.

یه سری موضوعات زیست محیطی و پایداری زیست محیطی شهرها و .... هست که مشترک با مهندسی محیط زیسته و باید ازش دونست. ولی یه رشته کاملاً مجزاس.

معماری هم یکی از ایناس. یه سری از موضوعات شهرسازی هست که با معماری فیلدای مشترک زیادی دارن. ولی اصلاً دلیل نمیشه که بگیم این دوتا رشته میتونن در اصل یکی باشن یا نباید انقدر فاصله داشته باشن.

ببخشید شاید کلاً به موضوع تاپیک ربط نداشت. اما خب یه جورایی موافق نبودم دیگه :ws3:

اما موضوعاتی که مشترک بین معمارا و شهرسازاس. گفتم طراحی یه سری فضاهای خاص. مثلاً طراحی یه پیاده راه یا فضای شهری نیاز به دانش معماری داره. یا مثلاً طراحی پارک که کار طراحی منظره. ولی شهرسازا و معمارا هم دخالت میکنن و وارد میشن :ws3: یا مثلاً مکانیابی بعضی کاربریا مثل پارکینگ عمومی و ... شاید بگیم کار شهرسازانه هستش اما یه سری اصول معماری واسه طراحی پارکینگا هست که تو مکانیابیه تأثیر میذاره. پس دونستن اونا نیازه.

یا مثلاً موضوع جدیدی که خودم الان دارم واسه پایان نامه روش کار میکنم و کدهای فرم بنیاد هستش که تو شماره اول مجله هم یه توضیحی دربارش به صورت مقاله بود، معماری خیلی توش نقش داره.

من اصلا قصد چنین کاری رو ندارم که نظر خودم رو تحمیل کنم داش محمد

به همین خاطر مخالفتی که داشتی اتفاقا بحثمون رو بهتر پیش می بره و شاید من دارم اشتباه میکنم ولی نظرم رو میگم

اول اینکه هدف من این نیست که بگم نباید تخصص گرا بشیم...اتفاقا علوم هرچی بیشتر پیشرفت میکنن نیازشون به دانش های دیگه بالاتر میره

من دارم در مورد اون بخش از علوم حرف میزنم که باید در ارتباط با هم باشن، معماری یک رشته تخصصیه و من شهرساز نباید توی کار یک معمار دخالتی داشته باشم ولی کار های من شهرساز به شدت روی کارای یه معمار تاثیرگذاره و کارای یک معمار هم به همین شیوه

در واقع تاثیراتی که رشته های مختلف روی هم میذارن ناگزیر بحث های بین رشته ای رو پررنگ تر میکنه

جدیدا اگه شما هم توجه کرده باشید دانش های بین رشته ای به شدت دارن زیاد میشن!

تحقیقاتی که توسط متخصصین چند رشته با هم دیگه جلو میره از اعتبار بیشتری برخورداره و دید تک بعدی رو از بین میبره و جامعیت بیشتری رو همراه با دقت لازم داره

من چند ماه پیش با دکتر شاهین حیدری استاد گروه معماری انرژی صحبت می کردم، ایشون گفتن که منِ معمار یه ساختمون رو با تمام ویژگی های انرژی کارا طراحی میکنم ولی وقتی شهرساز مجوز ساخت یه ساختمون 10 طبقه رو کنار ساختمون طراحی شده من میده کل کار من رو زیر سوال میبره

لینک به دیدگاه

اینجا چه خبره!قراره این تاپیک به کجا برسه....موضوع یا بحث!:ws52:

به نظر من رشته ی شهرسازی بیشتر به عواملی که روی محیط تاثیر میذاره اهمیت میده.منظورم اینه که برای طرح یه مکان موردای زیادیو بررسی میکنه اما معماری فقط به تک بنا فک میکنه و تمام هنر و خلاقیتش روی همون کار در همون زمان پیاده میکنه بدون اینکه به زمینه اهمیت چندانی بده(بر اساس سلیقه و مد و....)در صورتی اگه اینطوری که داریم میبینیم پیش بره اصلا هماهنگی ای بین این دو رشته به وجود نمیاد.و هر کدوم راه خودش پیش میگیره.و هر روز فضاهای شهری بدتری رو شاهد هستیم(البته استثنا هم داره)

من خودم بار ها با صحبت با یه معمار به نتیجه ای نرسیدم چون من دیدم به طراحی یک خیابان با دید معمار در مورد طراحی یک بنا در همون خیابان فرق میکنه.شاید حرف همدیگه متوجه نشیم. ولی باید تدریس ها هدف دار بشه.تا همه مطالب به یک نتیجه دلخواه برسه گرچه ممکنه تخصص ها با هم فرق داشته باشه!

معماری رشته ی متمرکز تری نسبت به شهرسازیه میتونه با شهرسازی تکامل پیدا کنه:ws3:و با هم به یک هدف فک کنند.نظرت؟

به نظرم موضوهایی که میتونه مشترک باشه بین این دو رشته بیشتر در حوضه ی طراحیه شهریه!همین طراحی جداره،و...:ws52:

لینک به دیدگاه
بله ؛ کاملا درسته یه سری شکاف هایی بین دو تا دانش وجود داره ، البته این شکاف بیشتر در کشور ما بدلیل قدمت زیاد معماری ، و نو بودن طراحی شهری ایجاد شده .

واِلا در سایر جاها کسی که کار طراحی شهری میکنه موظف هست یه سری کدهای طراحی (ضوابط طراحی ) ارائه کنه ... البته الان تو ایران هم این کار انجام میشه ولی خوب بصورت ناقص و اکثر کپی برداری ....

درسته اما بنظرم استاید این رشته تمایلی به حل مسائل شهری ایران ندارن و فقط از نظریه پردازی صرف خوششون میاد اونم که ...:hanghead:

و اساتید معماریم فقط در زمینه معماری اپدیت شدن و اصلا مسائل جدیدی که شهرسازی بش ایراد میگیره رو بیخیال شدن من وقتی سه چهارتا کتاب در مورد طراحی شهری خوندم و بطور اتفاقی میخواستم یه خونه برای شخصی طراحی کنم کلا دچار تضاد شده بودم و واقعا طراحی واسم سخت شده بود..:w58:

اون ضوابط صراحی بخصوص در مورد نما کلا در تضاد با روحیه معماراست بنظر نمیاد کسی اصلا تمایل به حل این مسائل مثل بدنه شهری تو این کشور داشته باشه

البته من ظوابط طراحی نما رو کامل مطالعه نکردم ولی اساسا ظابطه با مذاق معمارا خوشش نمیاد:hanghead:

لینک به دیدگاه
اینجا چه خبره!قراره این تاپیک به کجا برسه....موضوع یا بحث!:ws52:

به نظر من رشته ی شهرسازی بیشتر به عواملی که روی محیط تاثیر میذاره اهمیت میده.منظورم اینه که برای طرح یه مکان موردای زیادیو بررسی میکنه اما معماری فقط به تک بنا فک میکنه و تمام هنر و خلاقیتش روی همون کار در همون زمان پیاده میکنه بدون اینکه به زمینه اهمیت چندانی بده(بر اساس سلیقه و مد و....)در صورتی اگه اینطوری که داریم میبینیم پیش بره اصلا هماهنگی ای بین این دو رشته به وجود نمیاد.و هر کدوم راه خودش پیش میگیره.و هر روز فضاهای شهری بدتری رو شاهد هستیم(البته استثنا هم داره)

من خودم بار ها با صحبت با یه معمار به نتیجه ای نرسیدم چون من دیدم به طراحی یک خیابان با دید معمار در مورد طراحی یک بنا در همون خیابان فرق میکنه.شاید حرف همدیگه متوجه نشیم. ولی باید تدریس ها هدف دار بشه.تا همه مطالب به یک نتیجه دلخواه برسه گرچه ممکنه تخصص ها با هم فرق داشته باشه!

معماری رشته ی متمرکز تری نسبت به شهرسازیه میتونه با شهرسازی تکامل پیدا کنه:ws3:و با هم به یک هدف فک کنند.نظرت؟

به نظرم موضوهایی که میتونه مشترک باشه بین این دو رشته بیشتر در حوضه ی طراحیه شهریه!همین طراحی جداره،و...:ws52:

حالا اولش بحث می کنیم تا یه کم موضوع واسمون روشن بشه بعدش میریم سراغ هدف اصلی

اتفاقا این بحث ها اگه اولش مطرح بشه خیلی بهتره:a030:

درسته اما بنظرم اساتید این رشته تمایلی به حل مسائل شهری ایران ندارن و فقط از نظریه پردازی صرف خوششون میاد اونم که ...hanghead.gif

و اساتید معماریم فقط در زمینه معماری اپدیت شدن و اصلا مسائل جدیدی که شهرسازی بش ایراد میگیره رو بیخیال شدن من وقتی سه چهارتا کتاب در مورد طراحی شهری خوندم و بطور اتفاقی میخواستم یه خونه برای شخصی طراحی کنم کلا دچار تضاد شده بودم و واقعا طراحی واسم سخت شده بود..w58.gif

اون ضوابط صراحی بخصوص در مورد نما کلا در تضاد با روحیه معماراست بنظر نمیاد کسی اصلا تمایل به حل این مسائل مثل بدنه شهری تو این کشور داشته باشه

البته من ظوابط طراحی نما رو کامل مطالعه نکردم ولی اساسا ظابطه با مذاق معمارا خوشش نمیادhanghead.gif

تجربه خیلی خوبی رو عنوان کردید!اینکه وقتی میخواید نمای یه ساختومن رو با اصول طراحی شهری طراحی کنید ولی وقتی می بینید جداره اطراف از این اصول پیروی نکردن خب یه نوع سردرگمی به وجود میاد، ولی اینجاست که متخصص طراحی شهری هم باید وارد بشه چون به قول خودتون معمار کار خودش رو نهایتا انجام میده، بالاخره ما باید از یه جایی شروع کنیم

مثلا من توی شهر خودمون سنندج یه عمارت قدیمی داریم به اسم عمارت خسروآباد و دوتا ساختمون مسکونی که کنار این عمارت نوسازی شدن بدنشون در عین اینکه مدرن طراحی شده ولی با بدنه عمارت قذیمی در ارتباطه که این هنر معمار رو نشون میده

لینک به دیدگاه

باشه میگم :ws3:

جوزف تا حالا به موضوع فنگ شویی توی منظر و سیمای شهری فکر کردی ؟

یا بحث تاثیر صدا در ادراک ذهنی افراد از فضای شهری

یا بحث تاثیرات گره های اجتماعی در زیبایی بصری شهری به نظر من موضوعات جالب و قابل تامل هستن

لینک به دیدگاه
باشه میگم :ws3:

جوزف تا حالا به موضوع فنگ شویی توی منظر و سیمای شهری فکر کردی ؟

یا بحث تاثیر صدا در ادراک ذهنی افراد از فضای شهری

یا بحث تاثیرات گره های اجتماعی در زیبایی بصری شهری به نظر من موضوعات جالب و قابل تامل هستن

دمت گرم بالاخره شروع شد

فنگ شویی چی چی هست حالا؟:ws3:

من بحث صدا رو خیلی دوس دارم،البته بیشتر آلودگی صوتی رو میگم،ولی دوس دارم با طراحی شهریا کار کنم:w16:

لینک به دیدگاه
دمت گرم بالاخره شروع شد

فنگ شویی چی چی هست حالا؟:ws3:

من بحث صدا رو خیلی دوس دارم،البته بیشتر آلودگی صوتی رو میگم،ولی دوس دارم با طراحی شهریا کار کنم:w16:

یه سر به کتابفروشی پرهام بزن یکی دوتا کتاب خوب درباره فنگ شویی داره

درباره صدا هم خیلی جای کارداره:a030:

لینک به دیدگاه
سلام دوستان

حتما همه شما به این مشکل برخوردید که چطوری میشه واسه پایان نامه یا مقاله یه موضوع جدید انتخاب کنید و اینکه ایا اون موضوع واسه شهرهای کشور میتونه بومی سازی بشه یا نه؟

اصولا پایه همه موضوعات یه سری داده و اطلاعاته که خب اگه وجود نداشته باشه ما هم نمی تونیم سراغش بریم!

البته این مشکل بعد از مشکل اصلی که همون انتخاب موضوع هستش به وجود میاد و هدف این تایپیک هم عبور از مشکل اولیه هستش

از همه شهرسازها و معمارای عزیز انجمن دعوت می کنم که نظراتشون رو بدن

حالا موضوعات جدید رو در حوزه شهرسازی و معماری به صورت مجزا و موضوعات مشترک رو اینجا عنوان کنید

خیلی دوس دارم روی موضوعات مشترکی که میشه توی بحث شهرسازی و معماری کار کرد تمرکز کنیم

معماری و شهرسازی رو نمیتونیم دو رشته منفک از هم بدونیم و مطالعات و تحقیقات و پروژه های اجرایی در این دو زمینه هم باید در راستای ارتقای هم باشه وگرنه ارزشی نداره

خب توی این پست میخوایم تجربیاتمون رو در اختیار هم قرار بدیم

من در ابتدا خدمت همه دوستان واساتید بزرگ عرض ادب می کنم وهمین اول بگم خدای ناکرده قصد توهین به کسی رو ندارم فقط نظر شخصی خودمو عرض می کنم تو مطالب دوستان به مواردی اشاره شده که به نظرم زیاد درست نیست در مورد رابطه معماری وشهر سازی مطمئنا موضوعی که خودتون هم بهش واقفید اینه که از نظر قدمت و اهمیت دو رشته شهر سازی ومعماری قابل قیاس نیستن و سالها پیش از بوجود اومدن شهرها بنا های معماری به قدمت هزاران سال وجود دارن وبعدها با گسترش تجمعات انسانی روستا ها به شهرها تبدیل شدن واما در مورد ضوابط شهر سازی مشکل معمارها نیستن مشکل ایرادات واضح ضوابطه که بعضی بسیار هم غلطه مثلا سصح اشغال اعیانی در عرصه که حتما باید در شمال باشه واصلا مسایل اقلیم ،چشم انداز ،مزاحمتها و....در نظر گرفته نشده برای بهبود فضای شهری بهتر، باید در ضوابط موجود تجدید نظر بشه واینکه نسیم گفته بود من بایه معمار مشورت کردم ولی دیدم ،دیدش فقط محدود به نمای ساختمونه باید عرض کنم اگه نگاهی به طراحی های محوطه های مجموعه های ساختمونی بکنید می بینید که معمارها بسیار در این زمینه موفق عمل کردن وبه قول :حافظ شیرازی

نـه هـر که چهـره بـرافروخت دلـبـری دانـد

نـه هـر کــه آیـنـه سـازد سکنـدری دانـد

نه هر که طرف کله کژ نهاد و تندنشست

کـــلاهـداری و آئــیـــن ســــروری دانــد

هـزار نـکته باریک تـر ز مـو این جـاست :

نه هـر کـه سـربتـراشد قـلنـدری دانــد!

غـلام هـمـت آن رنــد عـافیــت ســوزم

کـه در گـدا صفتـی کیـمـاگـــــری دانـد

تـو بـندگی چو گدایان به شرط مزد مکن

کـه خواجه ، خود روش بنـده پروری دانـد

بازهم شرمنده امیدوارم کسی رو آزرده نکرده باشم(کوچیک شما امید)

لینک به دیدگاه
حالا اولش بحث می کنیم تا یه کم موضوع واسمون روشن بشه بعدش میریم سراغ هدف اصلی

اتفاقا این بحث ها اگه اولش مطرح بشه خیلی بهتره:a030:

تجربه خیلی خوبی رو عنوان کردید!اینکه وقتی میخواید نمای یه ساختومن رو با اصول طراحی شهری طراحی کنید ولی وقتی می بینید جداره اطراف از این اصول پیروی نکردن خب یه نوع سردرگمی به وجود میاد، ولی اینجاست که متخصص طراحی شهری هم باید وارد بشه چون به قول خودتون معمار کار خودش رو نهایتا انجام میده، بالاخره ما باید از یه جایی شروع کنیم

مثلا من توی شهر خودمون سنندج یه عمارت قدیمی داریم به اسم عمارت خسروآباد و دوتا ساختمون مسکونی که کنار این عمارت نوسازی شدن بدنشون در عین اینکه مدرن طراحی شده ولی با بدنه عمارت قذیمی در ارتباطه که این هنر معمار رو نشون میده

عه این جا مونده بود

نه اقا اصول طراحی شهری کمکی نمیکنه اصلا اصولش کجا بود اصلا قدرت تاثیر نظارتش کجا بود اگه به اصول پیش بریم که کل ساختمانا یه شکل میشن

الان چیزی که در عالم واقع رخ میده اینه که معمار هر کاری دلش خواست میکنه .. :whistle:

.............

من دقت کردم چه تو همایش ها چه بحث هایی که بچه های شهرسازی در باب تعامل معماری و شهرسازی یا ایده مشترک در این زمینه میدن اصلا تعامل در کار نیست و کلا موضوعات کاملا مطرح شده در شهرسازی هستند که اساسا رفرنس براشون هست و ادامه میدم تو این مملکت هیچکس حتی درست پژوهش یا تحقیق نمیکنه خلاصه از کتاب های که میخونه میده اونایی هم که میخوان یکار کنن چون خلاف جهت حرکت میکنن گیر میکنن یا بهتر بگم مورد عنایت قرار نمیگرن...

....

پ.ن: من اومدم گفتم ببینم چه موضوعاتی ارائه دادین .. دیدم هیچ خبری نیست .. این همه از پست اول سپاس شده ..

پ.ن2: یه بار با یکی از دوستان در مورد اختلافت رشته های مثل معماری شهرسازی عمران و غیره بحث میکردیم در نهایت به این نتیجه رسیدیم جدا کردن و تخصصی کردن اینا اشتباه محض بوده باید مثل قدیم یه رشته ساختمان فقط می بود .. :icon_razz:

لینک به دیدگاه
من در ابتدا خدمت همه دوستان واساتید بزرگ عرض ادب می کنم وهمین اول بگم خدای ناکرده قصد توهین به کسی رو ندارم فقط نظر شخصی خودمو عرض می کنم تو مطالب دوستان به مواردی اشاره شده که به نظرم زیاد درست نیست در مورد رابطه معماری وشهر سازی مطمئنا موضوعی که خودتون هم بهش واقفید اینه که از نظر قدمت و اهمیت دو رشته شهر سازی ومعماری قابل قیاس نیستن و سالها پیش از بوجود اومدن شهرها بنا های معماری به قدمت هزاران سال وجود دارن وبعدها با گسترش تجمعات انسانی روستا ها به شهرها تبدیل شدن واما در مورد ضوابط شهر سازی مشکل معمارها نیستن مشکل ایرادات واضح ضوابطه که بعضی بسیار هم غلطه مثلا سصح اشغال اعیانی در عرصه که حتما باید در شمال باشه واصلا مسایل اقلیم ،چشم انداز ،مزاحمتها و....در نظر گرفته نشده برای بهبود فضای شهری بهتر، باید در ضوابط موجود تجدید نظر بشه واینکه نسیم گفته بود من بایه معمار مشورت کردم ولی دیدم ،دیدش فقط محدود به نمای ساختمونه باید عرض کنم اگه نگاهی به طراحی های محوطه های مجموعه های ساختمونی بکنید می بینید که معمارها بسیار در این زمینه موفق عمل کردن وبه قول :حافظ شیرازی

نـه هـر که چهـره بـرافروخت دلـبـری دانـد

نـه هـر کــه آیـنـه سـازد سکنـدری دانـد

نه هر که طرف کله کژ نهاد و تندنشست

کـــلاهـداری و آئــیـــن ســــروری دانــد

هـزار نـکته باریک تـر ز مـو این جـاست :

نه هـر کـه سـربتـراشد قـلنـدری دانــد!

غـلام هـمـت آن رنــد عـافیــت ســوزم

کـه در گـدا صفتـی کیـمـاگـــــری دانـد

تـو بـندگی چو گدایان به شرط مزد مکن

کـه خواجه ، خود روش بنـده پروری دانـد

بازهم شرمنده امیدوارم کسی رو آزرده نکرده باشم(کوچیک شما امید)

آقا امید شما سرور مایی و نظرت خیلی محترمه

من فقط چند نکته رو اینجا خدمت شما عرض میکنم

بحث ما توی این تایپیک در مورد قدمت و برتری رشته ها نسبت به هم نبوده و تفاوت در دوره زمانی هم نمیتونه مانع از ارتباط تنگاتنگ این دو رشته با هم باشه

اینکه معماری از شهرسازی قدمت بیشتری داره کاملا مشخصه ولی نکته ای هم که قابل تامل هستش اینه که زمانی معماری اهمیت پیدا کرد که شهرها به وجود اومدن و مسلما در روستاهای باستانی بحث معماری اهمیت اصلی خودش رو پیدا نکرده بود

در مورد این مسئله که فرمودید اعیانی ساختمون باید حتما در شمال باشه من یه کم گیج شدم، این مسئله در مورد همه اقلیم ها صدق نمی کنه! ولی برای اکثر شهرهای ایران صدق میکنه مثلا برای تهران بهترین حالت همینه که فرمودید

این حالت برای شهرهای یزد و کرمان صدق نمیکنه و جهت گیری ساختمون به خیلی مسائل دیگه مثل باد غالب و مطلوب و باد مزاحم هم ربط پیدا میکنه

در مورد بحث نمای ساختمون شما درست می فرمایید، بحث طراحی شهری و شهرسازی هم محدود به نمای ساختمون ها و هماهنگی اونا با همدیگه نیستش و این دید به خاطر اینه که این رشته ها توی ایران خیلی جا نیفتادن!در اینکه خیلی از معمارا در طراحی مجموعه های ساختمونی موفق عمل کردن هیچ شکی نیست و مطمئن باشید این معمارا علاوه بر اینکه معمارای نخبه ای بودن شهرسازهای خوبی هم بودن! خیلی از شهرسازای معروف که امروزه میشناسیم در ابتدا معمار بودن و این مسئله میتونه ارتباط نزدیک این دو رشته رو با هم نشون بده

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...