رفتن به مطلب

ژله نوشتاری (پايپينگ ژل )

ارسال های توصیه شده

8pofdb78fax2vxx29.jpg

يكي از شيوه هاي تزئين كيك استفاده از پايپينگ ژل هستش. در اين شيوه ما ميتونيم كيكها بيسكويتها تارتها بستني ها ... رو با مايع روان ژل مانندي پوشش بديم يا اينكه با بالا بردن غلظت اين ژل ميتونيم اشكال زيبايي خلق كنيم.

همين نوع ژل به صورت آماده در بازار با نامهاي مختلف به فروش ميرسه كه ميشه از لوازم قنادي ها تهيه كرد. ولي راستش رو بخوايد من هيچوقت نخريدم. نه به اين دليل كه ميتونم سريع و ساده و ارزون تو خونه درستش كنم بلكه به اين دليل كه به نظرم ژلهاي بازاري مزه شربت اكسپكتورانت ميدن! حالا يا من خيلي حساسم (كه هستم) يا اينا همه مزه شيميايي دارن (اگه واستون سوال پيش اومده كه تو كه نخريدي از كجا مزه اش رو ميدوني. اينجا قنادي ها واسه تزئين كيك و شيريني تر ازش استفاده ميكنن. من كه شيريني آماده نميخرم ولي خونه مردم كمي چشيدم)

دو تا رسپي واسه اين مدل ژلها واستون ميذارم. يكيش رو هم مرحله به مرحله توضيح ميدم. ديگه كاربردش تو تزئينها با خودتون.

رسپي پايپينگ ژل شماره يك:

شكر يك سوم ليوان

نشاسته ذرت 1 ق غ

آب ليمو يك چهارم ليوان

آب يك چهارم ليوان

نشاسته رو در دو قاشق از آب حل ميكنيم. شكر رو با بقيه آب مخلوط كرده روي حرارت ملايم قرار ميديم تا كاملا حل شه. آب ليمو و مخلوط نشاسته رو اضافه كرده و هم ميزنيم تا غليظ بشه. از روي حرارت برداشته و اجازه ميديم سرد شه. اسانس و رنگ رو اضافه ميكنيم. براي تزئين ازش استفاده ميكنيم.

رسپي پايپينگ ژل شماره دو:

پودر ژلاتين 2 ق غ

آب 2 ق غ

كرن سيروپ 2 ليوان

اسانس مايع

پودر ژلاتين رو روي آب ميپاشيم. دو دقيقه بهش اجازه ميديم تا بشكفه. توي مايكروفر يا روي بخار آب مخلوط ژلاتين رو ذوب ميكنيم. كرن سيروپ رو روي حرارت قرار ميديم وقتي گرم شد مخلوط ژلاتين رو اضافه ميكنيم. خوب هم ميزنيم. از روي حرارت برداشته اسانس و رنگ رو اضافه ميكنيم. وقتي سرد شد براي تزئين استفاده ميكنيم. يا در ظرفي كه درش محكم بسته ميشه توي يخچال به مدت دو ماه نگهداري ميكنيم

ژلي كه با ژلاتين درست ميشه بعد از تزئين توي يخچال كه رفت سفت ميشه ولي ژلي كه با نشاسته درست ميشه توي يخچال هم به همين شكل خيس و براق باقي ميمونه.

من خودم مدل نشاسته ايش رو ترجيح ميدم. همون شيوه رو هم اينجا مصور توضيح خواهم داد

rosd2gl0hcmt179nupq.jpg

نشاسته رو در دو قاشق از آب سرد حل ميكنيم و خوب همش ميزنيم تا مطمئن شيم كه كاملا حل شده و يه مايع سفيد رنگ بدست بياد

شكر رو با بقيه آب مخلوط كرده روي حرارت ملايم قرار ميديم تا كاملا حل شه.

آب ليمو رو توي مخلوط آب شكر ميريزيم

مخلوط نشاسته رو اضافه كرده و مرتب هم ميزنيم.

من معمولا توصيه ميكنم پودينگهاي نشاسته اي و كاستردي رو ويسك نكنيد ولي اينبار فرق ميكنه. با حرارت ميلايم مخلوط رو با حوصله فراوان ويسك ميكنيم تا غليظ بشه.

bb3gpy1wjgk4m30ud23.jpg

در اينجا مشاهده ميفرماييد كه يك ژل شفاف و غليظ داريم

خب يه توضيح بدم:

شما ممكنه نياز داشته باشيد كه ژل رو كمتر يا بيشتر حرارت بديد. بسته به كاربردي كه از ژلتون ميخوايد. مثلا اگر قراره روي يه كيكي كه از قبل خامه كشي كرديد بريزيدش بايد غلظتش رو كمتر بگيريد. اگر قراره با قيف روي شيريني و كيك طرح بندازيد بايد كمي غليظ تر باشه. اگر ميخوايد با قيف و ماسوره روي كاغذ روغني پايپ كنيد و با شيوه ترنزفر كار كنيد يا اينكه مستقيما يك الگوي بيرنگ رو روي كيك ايجاد كنيد بايد خيلي بيشتر روي حرارت بذاريد تا حسابي سفت سفت بشه. مبحث تزئين با اين مدل ژلها خيلي مفصله اصلا جاش اينجا نيست من ازتون خواهش ميكنم سوالهاي مربوط به تزئين كيك با پايپينگ ژل رو تو ذهنتون نگه داريد واسه زماني كه احيانا واسه اش پستي قرار بدم. يا اينكه به سادگي به اينترنت مراجعه كرده و شيوه هاي تزئين رو اونجا مطالعه بفرماييد.

ucds6czh9tnrks3euzy.jpg

از روي حرارت برداشته و اجازه ميديم سرد شه تو اين فاصله از اسانس و رنگ مورد نظرمون استفاده كرده و ژلهايي با رنگهاي مختلف ايجاد ميكنيم.

در مورد اضافه كردن اسانس... من شخصا ترجيح ميدم اينكار رو نكنم. چون معمولا كيكهام خودشون و فيلينگون و كاورشون اسانسدار هستن ترجيح ميدم اين ژل رو ساده استفاده كنم

در مورد رنگ... لازمه تاكيد كنم كه حتما با نوك خلال دندون يه اپسيلون رنگ به ژلتون بزنيد و خوب مخلوطش كنيد و اگر نياز بود باز رنگ اضافه كنيد چون اين ژلها با همون يك اپسلون هم رنگشون قوي خواهد بود

فكر كنم براقيت و شفافيت ژل رو توي تصوير ميبينيد.

البته اين ژل الان غلظتش مناسب تزئين با قيفه. در پاراگرافهاي بالايي توضيح دادم.

2503zq3hgw0s8yghis40.jpg

w2rcsph2j9gzlxc2x6rq.jpg

البته باز يه توضيح اضافي تر هم نيازه: ببينيد اون ميزان آب ليمويي كه بهتون دادم چون خيلي زياده باعث ميشه كه نشاسته مثل مواقع ديگه اي كه داريم دسر درست ميكنيم عمل نكنه و ميزان بستنش كمتر ميشه به همين دليله كه در نهايت يك ژل توليد ميشه كه حتي اگر روزها توي يخچال بمونه باز هم غلظتش همونيه كه از اول ازش خواستيم و اونقدري سفت نميشه. براق هم باقي ميمونه

s7x47rl1qd8bkkwdq2lo.jpg

در مورد طعم ترشش... خب درسته كه اين آب ليموش زياده منتها شكرش هم در حدي زياد هست كه طعمش رو تنظيم كنه. براي تركيب طعمي در كيكهاي مختلف هم اصلا نگران نباشيد چون شما اون لايه ژلي تزئينتون به حدي نازكه كه اصلا هنگام خوردن خودش رو نشون نميده و طعم ليمو تو ذوق نميزنه. حتي كسي متوجه طعم ليموييش هم نميشه فقط خودتون كه درستش كرديد ازش اطلاع داريد و بس! بيخودي وسواس به خرج نديد از اكسپكتورانت كه بهتر

در مورد نگهداريش... تو يخچال هفته ها به خوبي عمر ميكنه ولي من شخصا يك روز هم نگهش نميدارم. چون...والا چي بگم... درسته كه من تنبلم ولي ديگه نه تا اين حد! چيزي كه درست كردنش حتي 5 دقيقه هم وقتم رو نميگيره توجيهي نداره كه تازه اش رو درست نكم. اين اينقدر خوشمزه است كه هر چي اضافه اومد رو آدم در جا ميخوره بعد واسه دفعات بعدش هم لطف ميكنه 5 دقيقه از وقت گرانبهاش رو بهش اختصاص ميده. (البته من فلسفه زندگيم روي تهيه محصولات تازه و با كيفيت براي خانواده است وگرنه نگهداريش تو يخچال هيچ ايرادي نداره)

منبع

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...