رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان :icon_redface:

نمی دونم تاپیک رو جای درستی زدم یا نه . بنظرم اومد مهندسای صنایع از همه بهتر بلد باشن SPSS و این چیزا رو

راستش من یه پرسشنامه دارم که واردش کردم تو SPSS، بعد خواستم پایایی ش رو حساب کنم ، درومد 1.6 :w58::w58:

الان من چه گلی به سرم بگیرم ؟ :hanghead:

می دونم که باید سوالاتی که باعث میشن آلفا بره زیر 0.7 رو حذف کنم ولی با این عددی که بهم داده رسما باید همه ی سوالات رو حذف کنم !!!

الان رفتم ببینم کدوم سوالا رو حذف کنم بهتره، برا بعضی از سوالا زده که اگه این سوال حذف بشه، آلفای بقیه ی سوالا میشه 0.3 مثلا ، یا 0.37 بیشتر از این نداره دیگه !

بعد هر چقدر که نگاش کردم، خیلی متوجه نشدم فرق این سوال با بقیه سوالا چیه که اگه حذف بشه آلفا میره بالاتر ، ینی گزینه هاشو نگاه کردم چیز خاصی متوجه نشدم :|

حالا چن تا سوال مرتبط به هم دارم در واقع :

اول اینکه می خواستم بپرسم اصلا چی میشه که آلفا انقد پایین در میاد ؟ به گزینه ها مرتبطه ؟ گزینه ها باید چجوری باشن که آلفا بره بالا ؟

ینی مثلا اگه نخوام سوالا رو حذف کنم و بجاش بخوام گزینه ها رو دستکاری کنم، چجوری باید دستکاری شون کنم که بره بالا آلفا ؟ :|

بعد اصلا یه سوال دیگه ! اینکه آلفا پایین باشه معنیش چیه؟ می دونم ینی پایایی لازم رو نداره پرسشنامه اما خب همین این ینی چی ؟!! :| ینی اعتبار نداره ؟! خب من چیکار کنم مردم اینجوری پر کردن :((((

ممنون میشم کمکم کنید دوستان ، متاسفانه وقتم هم خیلی کمه ::4564:

لینک به دیدگاه

سلام

این دوتا مطلب را بخونید امیدوارم مشکلتون را حل کنه.:a030:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

ممنونم دومی رو قبلا مطالعه کرده بودم اما اولی جالب بود و تاحدودی سوالاتم رو برطرف کرد ، مرسی :icon_gol:

یه سوالی دارم ، اینجا که گفته شده:

منظور از اعتبار يا پايايي پرسش نامه اين است که اگر صفت هاي مورد سنجش با همان وسيله و تحت شرايط مشابه و در زمانهاي مختلف مجددا اندازه گيري شوند، نتايج تقريبا يکسان حاصله شود.

ضريب آلفاي کرونباخ، براي سنجش ميزان تک بعدي بودن نگرشها، عقايد و ... بکار مي رود. در واقع مي خواهيم ببينيم تا چه حد برداشت پاسخگويان از سوالات يکسان بوده است.

در واقع ینی توی آمار هر سوال، جواب باید مشخص باشه؟! ینی مثلا اکثریت به یه گزینه رای داده باشن و اینجوری نباشه که همه گزینه ها رای برابری کسب کرده باشن، درسته یا من بد متوجه شدم ؟ :hanghead:

لینک به دیدگاه

منظور از اعتبار يا پايايي پرسش نامه اين است که اگر صفت هاي مورد سنجش با همان وسيله و تحت شرايط مشابه و در زمانهاي مختلف مجددا اندازه گيري شوند، نتايج تقريبا يکسان حاصله شود.

ضريب آلفاي کرونباخ، براي سنجش ميزان تک بعدي بودن نگرشها، عقايد و ... بکار مي رود. در واقع مي خواهيم ببينيم تا چه حد برداشت پاسخگويان از سوالات يکسان بوده است.

بنظرم ینی اگه جوابای یک پرسش نامه رو هر چند وقت یکبار (مثلا 6بار در دو ماه ) تهیه شده را با هم مقایسه کنید با توجه به شروطی که گفته باید نتیجه یکسانی داشته باشه ( مثلا اونی که بیشترین رای را اورده در هر 6 دوره بیشترین رای را اورده باشه و اینطوری نباشه که ی بار بیشترین رای و ی بار دیگه کمترین رای را بیاره)

لینک به دیدگاه

یا جوابای پرسشنامتو دستکاری کردی یعنی اینکه از روی یه سریشون کپی زدی یا اینکه طیف پاسخ های پرسشنامت دارن به یک عدد مشخصی میل میکنن انگار که توزیع وزنی مشخص دارن یعنی حالت اجبار به پاسخ هست!

تو فایل ورد راهنمایی خیلی خوبی برای این مسئله اومده

(1) هرقدرهمبستگي مثبت بين سوالات بيشتر شود، ميزان آلفاي کرونباخ بيشتر خواهد شدو بالعکس، (2) هر قدر واريانس ميانگين سوالات بيشتر شود آلفاي کرونباخ کاهش پيدا خواهد کرد، (3) افزايش تعداد سوالات تاثيرمثبت و يا منفي (بسته به نوع همبستگي بين سوالات) بر ميزان آلفاي کرونباخ خواهد گذاشت، (4) افزايش حجم نمونه باعث کاهش واريانس ميانگين سوالات در نتيجه باعث افزايش آلفاي کرونباخ خواهد شد.

قسمت اول مربوط به طراحی پرسشنامه هست وفک نکنم دیگه بتونی عوض کنی ولی اگر میتونی شاخص های اصلی مسئلتو باید به صورت پیودیک تو سوالات پرسشنامه توزیع کنی وسعی کنی همشونو بهم ربط بدی جوری که جوابها مشتت نباشن که قسمت سوم هم به نوعی به همین مسئله مربوط میشه

در صورتی که فرصت کافی نداری ومیخوای تقلب کنی(طرف حسابت یه ذره به زیروبم نرم افزار اشنا باشه سه سوته مچتو میگیره!)فقط با افزایش حجم نمونه ودستکاری تو پاسخنامه ها میتونی جواب بگیری وگرنه باید بشینی یه پرسشنامه بهتر وجمع وجورتری ردیف کنی

لینک به دیدگاه

ممنونم از هردوتون :icon_gol:

متوجه شدم که دلیل اصلی ش کم بودن حجم نمونه هام بود، اول برای آزمایش 19 تا رو وارد کرده بودم که ببینم کلا راهم درسته یه وخ تا آخر نرم بعد همه ش اشتباه بوده باشه، در صورتی که کلشون 30 تا بود ( البته اینا نمونه های آزمایشی هستن و اصلش باید بالای 100 تا پر بشه ) . خلاصهف 11 تای بعدی رو که وارد کردم، آلفا 0.659 شد، خداروشکر دیگه نیازی به دستکاری سوالا و جوابا هم نیس :icon_redface:

در هر صورت خیلی ممنونم، اصلا مفهومش برام جا نمی افتاد ، کمک بزرگی کردین :icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 3 سال بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...