رفتن به مطلب

ترانزیستور تقویت جریان

ارسال های توصیه شده

با سلام خدمت دوستای گلم ببخشید وقتتون رو میگیرم.

من میخوام جریان خروجی میکروکنترلرم رو تقویت کنم و برسونم به 1 آمپر که از atmega16 استفاده میکنم.

میخواستم اگه امکان داره دوستان منو راهنمایی کنن که از چه نوع ترانزیستوری میتونم برای این کار استفاده کنم؟ اگه چند مدل که در بازار هست رو معرفی کنید ممنون میشم.

خیلی ممنون از راهنمایی هاتون.

لینک به دیدگاه
با سلام خدمت دوستای گلم ببخشید وقتتون رو میگیرم.

من میخوام جریان خروجی میکروکنترلرم رو تقویت کنم و برسونم به 1 آمپر که از atmega16 استفاده میکنم.

میخواستم اگه امکان داره دوستان منو راهنمایی کنن که از چه نوع ترانزیستوری میتونم برای این کار استفاده کنم؟ اگه چند مدل که در بازار هست رو معرفی کنید ممنون میشم.

خیلی ممنون از راهنمایی هاتون.

برای تقویت جریان معمولا از ترانزیستورهای دارلینگتون استفاده میکنن . میشه از ترانزیستورهای BC517/NPN و BC516/PNP استفاده کنید.

sxjpn31cxwzi5lmg2yx.jpg

دیتاشیت این ترانزیستورها رو میتونید از لینک زیر دانلود کنید:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

همچنین شما میتونید از یک بافر جهت تقویت جریان استفاده کنید که جریان دقیقتری به شما میده بافرهای ULN2001,ULN2003 که هر کدام دارای 8زوج ترانزیستور دارلینگتون هستند و خروجی جریان 500mA دارند که شما با دو عدد از این ای سی ها میتوانید 8 خروجی 1A داشته باشید.این ای سی ها در بازار به راحتی پیدا میشن. دیتاشیت IC ULN2003 رو میتونید از لینک زیر دانلود کنید:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

سلام

خیلی ممنون از راهنمایی تون. امکان داره در مورد ic که معرفی کردید یه کم بیشتر توضیح بدید یا فایلی یا سایتی را معرفی کنید که مطالعه کنم. ببخشید وقتتون رو میگیرم.

خیلی متشکرم.

لینک به دیدگاه
سلام

خیلی ممنون از راهنمایی تون. امکان داره در مورد ic که معرفی کردید یه کم بیشتر توضیح بدید یا فایلی یا سایتی را معرفی کنید که مطالعه کنم. ببخشید وقتتون رو میگیرم.

خیلی متشکرم.

دیتاشیت این آی سی رو بخونید خیلی چیزا دستگیرتون میشه اگه بازم سوالی داشتید در خدمتم

لینک به دیدگاه

er6wl4zhh1wfmrgt0r.jpg

سلام من اینطوری مدارم رو طراحی کردم ولی نمیدونم چرا نمیتونم جواب بگیرم توی عکس هم نشون دادم با آمپرمتر که هیچ جریانی ندارم. میشه راهنماییم کنید و اشکالاتی که دارم رو برام توضیح بدید.

خیلی ممنون از لطفتون که نمونه صحیح مدار رو هم قرار بدید.

متشکرم.

لینک به دیدگاه

سلام امکان داره منو در مورد طراحی این مدار راهنمایی کنید.

موتورهام هم با 12 ولت کار میکنه که در این موقع 750 میلی آمپر مصرف میکنه ولی در زمانی که با 5 ولت کار میکنه 550 میلی آمپر مصرف میکنه.

خیلی ممنون.

لینک به دیدگاه
er6wl4zhh1wfmrgt0r.jpg

سلام من اینطوری مدارم رو طراحی کردم ولی نمیدونم چرا نمیتونم جواب بگیرم توی عکس هم نشون دادم با آمپرمتر که هیچ جریانی ندارم. میشه راهنماییم کنید و اشکالاتی که دارم رو برام توضیح بدید.

خیلی ممنون از لطفتون که نمونه صحیح مدار رو هم قرار بدید.

متشکرم.

سلام دوست عزیز:icon_gol:

این مداری که گذاشتی رو کامل نکردی!!

پایه های منیع و زمین و تمام پایه هایی که لازمه رو وصل کن بعد خروجی بگیر:a030:

خروجی که شما گرفتی درست نیست. میکرو تا یه حد کمی جریان میتونه بده. از پایه های میکرو معمولا ولتاژو اندازه میگیرن:a030:

اگه میخوای جریانو اندازه بگیری باید آمپر مترتو بذاری توی خروجی. یعنی بین موتور و آی سی 2003:a030:

من ویندوزمو عوض کردم الان برنامه پروتوس روی سیستمم نصب نیست که مدارشو برات بذارم:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه

سلام خیلی ممنون از راهنمایی شما دوست عزیز

پایه های میکرو که بصورت پیش فرض به زمین و منبع تغذیه وصل هستن میمونه پایه های IC که com رو به زمین وصل کردم جواب نداد به منبع تغذیه مستقیما وصل کردم بازم جواب نداد برای همین از دوستان کمک گرفتم که اگه براشون امکان داره مدارمو کامل کنن برام تا منم اشکالاتم رو متوجه بشم.

خیلی ممنون که وقت میذارید و منو راهنمایی میکنید.

لینک به دیدگاه
سلام خیلی ممنون از راهنمایی شما دوست عزیز

پایه های میکرو که بصورت پیش فرض به زمین و منبع تغذیه وصل هستن میمونه پایه های IC که com رو به زمین وصل کردم جواب نداد به منبع تغذیه مستقیما وصل کردم بازم جواب نداد برای همین از دوستان کمک گرفتم که اگه براشون امکان داره مدارمو کامل کنن برام تا منم اشکالاتم رو متوجه بشم.

خیلی ممنون که وقت میذارید و منو راهنمایی میکنید.

متاسفانه در حال حاضر proteus رو تو سیستم ندارم اما اون چیزی که از مدارتون مشخصه اینه که آمپرمتر تو این مدار نمیتونه نقشی داشته باشه و نباید هم به شما چیزی نشون بده. جریان میکرو در حدی نیست که امپرمتر پروتئوس بتونه نمایش بده در حالتی که هیچ بار اضافه ای نداریم(مقاومت)

مشکل دیگه ای که تو مدارتون مشهوده اینه که ورودی ای سی بافر با خروجی ای سی بافر یکی نیست !!!

لینک به دیدگاه

سلام

احتمالا جای آمپرمتر رو اشتباه گذاشتم ولی اونو فقط برای این گذاشتم که ببینید در زمانی که خروجی میکرو یک هست باز هم جریانی رو نشون نمیده ولی وقتی مستقیما بین میکرو و موتور قرار میگیره 80 میلی آمپر رو نشون میده. برای بافر هم که فرمودید از روی نقشه دیتاشیت آیسی اینکارو انجام دادم همونی که خودتون لطف کرده بودید لینکشو داده بودید. ببخشید اگه تو این قسمت خیلی سوال میپرسم آخه من زیاد با موتورها کار نکردم از وقتی میکرو کار میکنم.

بازم ممنونم که نسبت به من لطف دارین و راهنماییم میکنید.

لینک به دیدگاه
  • 8 ماه بعد...
سلام

دوستان محترم کسی نمیتونه کمکم کنه. خیلی ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

حتما میخواین ترانزیستور باشه؟:ws38:

اگه فقط آمپر بالا میخواین میتونین از درایور هم استفاده کنین:a030:

لینک به دیدگاه
سلام من دیتاشیت این uln2003 رو مطالعه کردم ولی نتونستن ولتاژ مثبت با جریان 500 میلی آمپری بگیرم میشخ لطفا کمکم کنید خواهش می کنم :banel_smiley_4:

سلام:icon_gol:

جریانی که میکشید به باری که بهش وصل میکنید مربوط میشه

حداکثر جریان این آی سی تا 600 میلی امپر هم میتونه باشه

چه باری بهش وصل میکیند که جریان 500 میلی نمیگیرید؟:ws38:

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...
سلام دوستان

من یه ترانس 12ولت 3.5امپر دارم

میخواستم بدونم میشه جریان خروجی این ترانس رو افزایش اد؟

سلام دوست عزیز تا اونجایی که من یادم میاد نه نمیشه افزایش داد به گفته خودتون ولتاژ 12 هست جریان 3.5پس نمیشه افزایش داد

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

سلام.ترانس ازچه نوع هست؟سه سر,یک سر,یا اصلا ترانس نداره,سویچینگه؟دربرخی ازمدارات سویچینگ میشه با دستکاری هوشمندانه ولتاژهارا کم وزیادکرد.عکس منبع تغذیه رو بذارید

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...