رفتن به مطلب

سی و دومین میزگرد خانواده "دروغ در زندگی مشترک"

afa

ارسال های توصیه شده

همه ما در زندگی هم به نحوی دروغ گفته ایم و هم با دروغگو روبرو شده ایم. عده ای برای دروغ گفتن خود دلیل دارند و عده ای بدون دلیل تمام صحبتها و داستانهایشان دروغ است.

دروغگویی دائمی، یا ریشه در مشکل روانی شخص دارد و یا به صورت عادت در او درآمده است. عده ای برای سرپوش گذاشتن بر روی کمبودهای زندگی شان، عده ای به خاطر حسادت, به خاطر ترس از دست دادن عزیزی یا موقعیتی در زندگی، برای گمراه کردن و اغفال دیگران، برای شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت و یا به منظور برقراری صلح و ایجاد فضایی آرام در محیط خانه، دروغ می گویند.

گاهی ما دروغ می گوییم چون شخص مقابل ما، تحمل شنیدن حرف راست یا حقیقت را ندارد. گاهی نیز دروغهایمان، همان آرزوها و رویاهایی هستند که به آن دست نیافتیم و گاهی دروغ مصلحتی و از روی حسن نیت برای نجات فرد مقابل از شرایط بحران است.

اگر زن و شوهر، حتی برای موضوعات کوچک و پیش پا افتاده, بهم دروغ بگویند، اعتماد متقابل آنها از بین رفته و پایه های زندگیشان سست می شود. شاید تصور کنند که دروغ آنها لو نمی رود، ولی می دانیم که دروغ یک انرژی منفی ست. شاید شخص مقابل مطمئن نباشد که دروغی در کار است یا خیر ولی آن انرژی منفی را احساس کرده و می داند یک جای کار درست نیست.

اگر بخواهیم با دروغ بهانه گیریها را کنترل کنیم، نتیجه اش ایجاد اضطراب, بدبینی و از هم پاشیده شدن محیط سالم خانواده می باشد.

* به نظر شما چه عواملی موجب دروغگویی میشه ؟

*چیکار کنیم با هم صادق باشیم ؟

*صداقت یعنی همه چیز گفتن ؟

*تاثیر دورغ در زندگی چیه ؟

*تفاوت دروغ با پنهان کاری در چیه؟

*اگر شما از روی صلاح مطلبی رو از همسر یا یکی از اعضای خانواده پنهان کرده باشی چطور مطرح میکنی ؟

*اگر از شما دروغی بر ملا بشه چطور اوضاع رو سازماندهی میکنید ؟

لینک به دیدگاه

همه ما در زندگی هم به نحوی دروغ گفته ایم و هم با دروغگو روبرو شده ایم. عده ای برای دروغ گفتن خود دلیل دارند و عده ای بدون دلیل تمام صحبتها و داستانهایشان دروغ است.

دروغگویی دائمی، یا ریشه در مشکل روانی شخص دارد و یا به صورت عادت در او درآمده است. عده ای برای سرپوش گذاشتن بر روی کمبودهای زندگی شان، عده ای به خاطر حسادت, به خاطر ترس از دست دادن عزیزی یا موقعیتی در زندگی، برای گمراه کردن و اغفال دیگران، برای شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت و یا به منظور برقراری صلح و ایجاد فضایی آرام در محیط خانه، دروغ می گویند.

گاهی ما دروغ می گوییم چون شخص مقابل ما، تحمل شنیدن حرف راست یا حقیقت را ندارد. گاهی نیز دروغهایمان، همان آرزوها و رویاهایی هستند که به آن دست نیافتیم و گاهی دروغ مصلحتی و از روی حسن نیت برای نجات فرد مقابل از شرایط بحران است.

اگر زن و شوهر، حتی برای موضوعات کوچک و پیش پا افتاده, بهم دروغ بگویند، اعتماد متقابل آنها از بین رفته و پایه های زندگیشان سست می شود. شاید تصور کنند که دروغ آنها لو نمی رود، ولی می دانیم که دروغ یک انرژی منفی ست. شاید شخص مقابل مطمئن نباشد که دروغی در کار است یا خیر ولی آن انرژی منفی را احساس کرده و می داند یک جای کار درست نیست.

اگر بخواهیم با دروغ بهانه گیریها را کنترل کنیم، نتیجه اش ایجاد اضطراب, بدبینی و از هم پاشیده شدن محیط سالم خانواده می باشد.

*اگر شما از روی صلاح مطلبی رو از همسر یا یکی از اعضای خانواده پنهان کرده باشی چطور مطرح میکنی ؟

*به نظر من یکی از عواملی که میتونه باعث بشه اعضای خانواده بهم دروغ بگن ترسه،ترس از مجازات و تنبیه و توبیخ و سرزنش و ترس از دست دادن کسایی که دوسشون داریم و ترس از اینکه دیگه بهمون اعتماد نکنن.

به همین دلیل دروغ میگیم.

*برای اینکه دروغ نگیم باید مدام عاقبت دروغ گفتنو برای خودمون مرور کنیم و زمانی که میخوایم دروغ بگیم به این فکر کنیم که اگه روزی دروغمون بر ملا بشه بدتر میشه و باید شجاعت گفتن حقیقتو پیدا کنیم.

و در کل باید رو رفتارهامون کار کنیم تا بتونیم دروغ گفتنو کنار بذاریم.

*تربیت و رفتار والدین میتونه تاثیر زیادی روی این رفتار افراد داشته باشه،گاهی یه رفتار غلط و یه تنبیهی که در ازای گفتن حقیقت اعمال شده ضربه ی بزرگی به روح و شخصیت فرد وارد کرده که تا آخر عمر همراهش مونده و باعث شده که فرد در تمامی عمرش به دروغ گفتن تمایل داشته باشه.

*به نظر من اگه من با طرف مقابلم صادق باشم احتمال اینکه اونم با من صادق باشه خیلی بیشتر از زمانیه که من بهش دروغ بگم.

*صداقت این نیست که همه چیزو بگیم.گاهی یه دروغ مصلحتی میتونه همه چیزو درست کنه در حالی که به هیچ کس لطمه ای نمیزنه.اما باید بدونیم که در چه شرایطی میتونیم دروغ مصلحتی بگیم و در واقع فکر نکنیم هرجا که دلمون خواست دروغ بگیم و اسمشو بذاریم دروغ مصلحتی.

*یکی از تاثیراتی که دروغ روی خود فرد میذاره اینه که همیشه ذهنش آشفتست و نگرانه که نکنه دروغش برملا بشه و عذاب وجدان داره.

دروغ گفتن روی دیگرانم اثر داره باعث میشه که اونا دیگه نتونن به کسی که بهشون دروغ گفته اعتماد کنن و گاهی هم نسبت به همه بدبین بشن و دیگه نتونن به کسی اعتماد کنن.

*به نظرم پنهان کاری هم یه نوع دروغه.اما اگه یه پنهان کاری بتونه اوضاعو بهتر کنه با این شرط که در آینده هم برملا نشه میشه انجامش داد.

*اگه مسئله ی مهمی باشه که نباید پنهانش میکردم مسلما اوضاع خیلی بهم میریزه و خیلی سخت میشه کنترلش کرد یا به حالت اول برش گردون.اما برای گفتن همچین چیزایی باید با آدم عاقلی مشورت کرد کسی که مورد اعتماد هر دو طرف باشه و از اون کمک خواست.اما مسلما روابط افراد بهم میریزه حداقل برای مدتی.

لینک به دیدگاه

ترس از دست دادن ... یه عده هم از بچگی توشون نهادینه شده چون راست گفتن و برخورد نامناسب دیدن

ولی کسایی که ذاتا دروغ گو نیستن و یه جاهایی مجبور به دروغ گفتن میشن به همین علته که دروغ میگن

به همدیگه فرصت بدیم ...طرفمون و لای انتقادا و برخوردای بد وتحقیر کننده خرد نکنیم

حداقل همه حرفای همدیگه رو بشنویم وگاهی خودمون و تو موقعیت طرف مقابل تصور کنیم

نه...از نظر من که اینطوری نیست بعضی چیزا گفتنش مثل آب ریخته شده میمونه دیگه نمیشه جمعش کرد شاید همه تو زندگیشون یه خطاهایی کرده باشن که بهتره حتی خود طرف هم از ذهنش پاکشون کنه ...البته این موضوع در مورد چیزایی صدق میکنه که گذشته و رفته وتاثیرات خطرناک یا دنباله داری هم تو زندگی فعلیش نداره

خب مسلا تخریب زندگی دیگه! چون بالاخره یه روزی یه جایی برلا میشه مخصوصا اگه زیاد وادامه دار باشه

شبیه همن تقریبا

اگه ببینم عواقب گفتنش از نگفتنش بیشتره هیچ وقت مطرحش نمیکنم ولی اگر شرایط جوری باشه که احساس کنم باید بگم،سعی میکنم شرایط اون موقع و برای طرف مقابل توضیح بدم و بگم که قصدم فریب کاری نبوده

طرفم و تو موقعیت خودم قرار میدم

براش توضیح میدم

عذرخواهی میکنم

خلاصه هرطور شده سعی میکنم ناراحتی به وجود آمده رو از دلش دربیارم و جبران کنم

لینک به دیدگاه

دروغ گویی تبدیل شده به یک عادت ، حتی در جایی که نفعی یا ضرری متوجه آدم نیست به راحتی دروغ گفته میشه بنابراین لزومی نداره که به دنبال دلیل خاصی برای دورغ در خانواده بگردیم ، به اصطلاح خانه از پای بست ویران است ، راهشم اینه که مثل جوامع اروپایی که دروغ کمتر دیده میشه از ابتدای کودکی دورغ گفتن رو نوعی بی آبرویی جا بندازیم ، مثل کسی که از برهنه شدن در جلوی جمع خجالت میکشه از دروغ گفتن هم خجالت بکشه

لینک به دیدگاه

دروغگویی اهانت به شخیت خود و اطرافیان است............

بخصوص که در جو خانواده پیش بیاد

از طرفی طوری رفتار نکنیم که اطرافیان مجبور به دروغ گفتن بشن

لینک به دیدگاه

سلام

خانوم مدیر سابق:ws3:

حداقل اگه میزگرد میزنی جواب و حرفهایی که میشه راجع بهش بحث کرد رو خودت نگو:banel_smiley_4:

به خیلی از موارد خودت تو پست اول اشاره کردی مثلا

به نظرمن بهترین جواب رو دوست مون داده

*به نظر من یکی از عواملی که میتونه باعث بشه اعضای خانواده بهم دروغ بگن ترسه،ترس از مجازات و تنبیه و توبیخ و سرزنش و ترس از دست دادن کسایی که دوسشون داریم و ترس از اینکه دیگه بهمون اعتماد نکنن.

به همین دلیل دروغ میگیم.

آدم جز از روی ترس دروغ نمیگه

کار خاصی نباید بکنیم فقط بهم دروغ نگیم:ws3:

صداقت یعنی همه چیز گفتن ؟

صداقت یعنی واقعیت رو سرجای خودش و به موقع گفتن

تاثیر دورغ در زندگی چیه ؟

من از شنیدن کلمه دروغ یاد جمله ای میافتم که میگه:

من از اینکه به من دروغ میگویی ناراحت نیستم، من از این ناراحتم که دیگر نمیتوانم به تو اعتماد کنم

به نظر من پنهان کاری بهتر از دروغ گفتن است آدم حرفی را نزند بهتر است تا دروغ بگوید

اگه صلاح بوده مخفی باشه که دیگه نمیگم اما اگه زمانی صلاح بر این باشه که بگم خوب میگم:ws3:

جواب من به جز شرمندگی نیست:icon_gol:hanghead.gif

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

* به نظر شما چه عواملی موجب دروغگویی میشه ؟ ۱- وقتی دروغ میگی که در قبالش امتیازیو بدست بیاری. ۲- همانطور که دوستان گفتن ترس از دست دادن

*چیکار کنیم با هم صادق باشیم ؟ اولین دروغو که گفتی آماده دروغهای بعدیم باش از طرفی دروغ نگفتنم اجتناب ناپذیره پس باید سعی کنیم کاری نکنیم که بیشتر دروغ بگیم

*صداقت یعنی همه چیز گفتن ؟ دروغ نگفتن یا کمتر دروغ گفتن

*تاثیر دورغ در زندگی چیه ؟ دروغ واقعا سرآغاز همه گناه هاست پس میتونه یه زندگیو نابود کنه

*تفاوت دروغ با پنهان کاری در چیه؟هیچ فرقی نداره البته از نظر من

*اگر شما از روی صلاح مطلبی رو از همسر یا یکی از اعضای خانواده پنهان کرده باشی چطور مطرح میکنی ؟ در وقت و شرایط ایده آل حالا این ایده آل از نظر هر کس یه چیزهه

خب گرچه هیچ توضیحی دروغ گفتنو توجیه نمی کنه ولی سعی می کنم عذرخواهی کنم و دلایل مو شرح بدم شایدم واسه تاثیرگذاری بیشتر آخرش گریه ام کردم:a030:

لینک به دیدگاه

دروغ

کسی که سخنانش نه راست است و نه دروغ

فيلسوف است

کسی که راست و دروغ برای او يکی است،

چاپلوس است

کسی که پول مي گيرد تا دروغ بگويد،

دلال است

کسی که دروغ می گويد تا پول بگيرد،

گدا است

کسی که پول می گيرد تا راست و دروغ را تشخيص دهد،

قاضی است

کسی که پول می گيرد تا راست را دروغ و دروغ را راست جلوه دهد،

وکيل است

کسی که جز راست چيزی نمی گويد،

بچه است

کسی که به خودش هم دروغ می گويد،

متکبر است

کسی که دروغ خودش را باور می کند،

ابله است

کسی که سخنان دروغش شيرينست،

شاعر است

کسی که علی رغم ميل باطنی خود دروغ می گويد،

همسر است

کسی که اصلا دروغ نمی گويد،

مرده است

کسی که دروغ می گويد و قسم هم می خورد،

بازاری است

کسی که دروغ می گويد و خودش هم نمی فهمد،

پر حرف است

کسی که مردم سخنان دروغ او را راست می پندارند،

سياستمدار است

کسی که مردم سخنان راست او را دروغ می پندارند و به او می خندند،

ديوانه اس

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...