رفتن به مطلب

معرفی رشته انرژی معماری

ارسال های توصیه شده

معرفی رشته انرژی معماری

گرم شدن زمین، افزایش آلودگی های زیت محیطی، از بین رفتن منابع طبیعی انرژی و... کارشناسان را بر آن داشت تا با چاره اندیشی در زمینه های مختلف، این روند رو به رشد را مهار نمایند.یکی از مهمترین بخش هایی که سهم بسزایی در اتلاف منابع انرژی و افزایش آلودگی های زیست محیطی دارد، صنعت ساختمان است. از این رو طراحی صحیح ساختمان ها و دقت در انتخاب مصالح و ... نقش قابل تجهی در کاهش اثرات زیانبار این صنعت دارد.

معماری سبز و معماری پایدار از جمله راهکارهای ارائه شده در این مورد می باشند.یکی از ارکان هم این معماری، متناسب ساختنساختمان با اقلیم محل احداث پروژه است. انرژی معماری رشته نوپایی است که بری دانشجویان معماری به خوبی شناخته شده نیست. رشته انرژی معماری سعی می نماید با احیا کردن دانش پیشینیان و تلفیق آن با دانش ساختمان سازی جدید، روش مطلوبی راارائه نماید که بتواند جوابگوی نیازهای مادی و معنوی انسان امروزی باشد.

برخی از سرفصلهای مهم ارائه شده در این دوره عبارتند از: آموزش مبانی طراحی اکولوژیک، ممیزی انرژی، کارشناس انرژی، نرم افزارهای محاسباتی (نور و روشنایی، صوت و گرما)، فیزیک ساختمان، مدیریت انرژی و ...

فارغ التحصیلان این دوره با وجود توانایی ها و آموخته هایشان می توانند با عنوان طراح، مشاورانرژی، کارشناس انرژی، محقق و پژوهشگر و در سایر زمینه های مرتبط مشغول به کار گردند.

علاقه مندان به رشته انرژی معماری می توانند از طریق آزمون رشته معماری در دانشگاه علم و صنعت گرایش (معماری پایدار) را انتخاب نموده و به تخصص های مشابه در این گرایش دست یابند.

سیلابس دروس رشته انرژی معماری

تعداد واحد درسی 32 واحد شامل:

20 واحد دروس الزامی و اصلی و تخصصی

6 واحد دروس اختیاری

6 واحد پایان نامه

دروس اصلی و تخصصی

1- طراحی معماری و انرژی(1 و 2)

2- مبانی طراحی اکولوژیک

3- مدیریت انرژی در معماری و شهرسازی

4- فیزیک ساختمان

5- سمینار مباحث ویژه

6- سیستم های اندازه گیری و بهینه سازی ساختمانهای موجود

7- طراحی شهری و انرژی

8- پروژه نهایی

دروس اختیاری

1- مراتب اجرایی ساختمان

2- روش تحقیق

3- برنامه ریزی و روشهای طراحی

دروسی که در آزمون انرزی معماری بایستی پاسخ داده شود:

زبان عمومی و تخصصی با ضریب 2

ایستایی و فن ساختمان با ضریب 3

طراحی فنی و اجزا ساختمان با ضریب 3

تنظیم شرایط محیطی و تأسیسات ساختمان با ضریب 4

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
* v e n o o s * مهمان

در كارشناسي ارشد در دو جا به اين اسم برميخورين( تا سال 89)

1- دانشگاه تهران كه بايد كنكور مديريت بدين و از اين طريق وارد بشين و البته اسم حقيقي اين رشته low energy architecture

2- دانشگاه علم و صنعت كه بايد كنكور معماري بدين و البته به اسم پايداري.مدركي كه ميگيريد مهندسي معماري و هيچ اسمي از پايداري و انرژي نيست. ميشه گفت معماري با رويكرد پايداري ميخونيد.

رشته انرژي كلا حدودا 4 دوره است که داره در ايران دانشجو میگیره و در واقع یک رشته بین رشته ای میشه ازش نام برد. یعنی یک رشته بین رشته معماری و تنظيم شرايط محيطي.هدف اين رشته ایجاد یک طراحی در زمینه درست مصرف كردن انرژی. همون مطلبي كه به صورت كاربردي در شهر مصدر دوبي ميشه ديد. يا در بسياري از طراحي هاي سنتي گذشته.شايد این بحث در ایران بخاطر اینکه انرژي با قيمت پائين در اختيار زیاد کاربرد نداشته باشه ولی خارج از ایران مخصوصا کشور هایی که خیلی سرد یا خیلی گرم هستن طرفدار های زیادی داره و كلا رشته به روزي . در خيلي از طراحي هاي جديد معماراي بزرگ ميشه ديد كه به اين مطلب توجه دارن.

دروس ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد انرژی معماری در دانشگاه تهران:

ترم ١ :

کامپیوتر تخصصی 1 (٢ واحد ) - اقلیم و معماری بومی و سنتی(٢ واحد ) - طراحی معماری و انرژی 1(۴ واحد )- جزئیات سیستمهای غیر فعال وفعال خورشیدی(٢ واحد ) - تنظیم شرایط سایت(٢ واحد )

كه اگه بخوايم توضيحي در مورد هر درس بديم

اقلیم و معماری بومی و سنتی ( ٢ واحد - جبرانی ) در خصوص نگهداری و استفاده از انرژی طبیعی در معماری سنتی هست

کامپیوتر تخصصی ( ٢ واحد - جبرانی ) نرم افزار های تخصصی محاسبه انرژی در ساختمان شامل نور و صدا و گرمایش رو تدریس میشه

جزئیات سیستمهای فعال و غیر فعال ( ٢ واحد جبرانی ) مستقیما در خصوص سیستمهای ذخیره سازی انرژی هستش .

تنظیم شرایط سایت ( ٢واحد - جبرانی ) در خصوص شناخت سایت طراحی و قابلیتهای انرژِی آن هست

طراحی معماری وانرژی (۴ واحد ) مثل یک طراحی معمولی معماری در خصوص طراحی بر مبنای اصول حفظ و استفاده از انرژی طبیعی هست

ترم ٢ :

سمینار مباحث ویژه(٢ واحد ) - مبانی طراحی اکولوژیک(٢ واحد ) - مراتب اجرایی ساختمان (٢ واحد ) - طراحی معماری و انرژی (2) (۴واحد ) - فیزیک ساختمان (صوت و نور)(٢ واحد ) - روش تحقیق(٢ واحد )

ترم ٣ :

طراحی شهری و انرژی (۴ واحد )- سیستمهای اندازه گیری و بهینه سازی ساختمانهای موجود (٢ واحد )- مدیریت انرژی در معماری و شهرسازی(٢ واحد ) - رساله نهایی( با اخذ مجوز از آموزش ۶ واحد )

ترم ۴ :

رساله نهایی

ورودي هر سال دانشگاه تهران 5 نفرروزانه و 5 نفر شبانه هست. و معمولا ميانگين حدود50%. كه البته در سالهاي مختلف متفاوت.نفر برتر سال گذشته اين رشته خانم پرديس ميرمالكي و سال 87 اقاي علي سروش. علم و صنعت هم معمولا 7-10 نفر روزانه و 7-10 نفر شبانه. ورود به اين رشته مخصوصا دانشگاه تهران در ابتدا مشكل به نظر ميرسه اما محال نيست. فقط كمي تلاش بيشتر ميخواد

از اساتيد مطرح در اين رشته دكتر حيدري- دكتر قائم مقامي- دكتر خان محمدي- دكتر مفيدي و...رو ميشه نام برد.اغلب اساتيد در استرالیا تخصص گرفتن(به جز دكتر حيدري: انگلستان و دكتر مفيدي امريكا)

اما کسایی که به رشته انرژی معماری علاقه دارن و نمیتونن و یا نمیخوان از طریق کنکور این رشته رو بخونن :

دانشگاه تهران هر سال دوره های آزادی رو تحت عنوان دوره تداوم برگذار میکنه که در اون سه رشته انرژیی معماری و تکنولوژی معماری و مدیریت پروژه های ساختمانی تدریس میشه

این دوره ها از یک میلیون و دویست تا دو میلیون تومان هزینه داره و روزهای چهارشنبه و پنج شنبه برگذار میشه

مدتش سه ماه و در آخر هم مدرک دوره عالی آموزش رو میدن.

منبع:

وبلاگhttp://amirhb74.persianblog.ir

لینک به دیدگاه
  • 2 سال بعد...
بچه ها کسی میدونه فرق این رشته با رشته معماری پایدار چیه؟ :4564::4564::4564:

انرژی معماری در مورد ذخیره سازی انرژی تو ساختمان در درجه اول و بعد اون انفجار انرژی صحبت میکنه ...

اینکه چجوری مثلا انرژی رو از محیط بگیره ذخیره کنه و بعد استفاده کنه یا چجوری انرژی ایجاد کنه در درون خود ساختمون بدون واسطه از بیرون یا مثلا میاد در مورد دیوار حرف میزنه که چجوری باعث ذخیره ی انرژی میشه و چه راهکارهایی داره....مبحث خیلی گسترده ای هست مقالات خوبی در موردش کار شده و به نظر من بی نظیره

معماری پایدار اسمش روشه دیگه میاد در مورد اینکه چجوری مصرف انرژی کم بشه ...یا چطوری از عوامل محیطی و اقلیمی به نحو ساختمون استفاده بشه و سازگاری داشته باشه مثلا تو مناطق گرم و خشک میاد یجوری ساختمونو طراحی میکنه که خود گرما نیاز ساختمونو براورده کنه

لینک به دیدگاه
انرژی معماری در مورد ذخیره سازی انرژی تو ساختمان در درجه اول و بعد اون انفجار انرژی صحبت میکنه ...

اینکه چجوری مثلا انرژی رو از محیط بگیره ذخیره کنه و بعد استفاده کنه یا چجوری انرژی ایجاد کنه در درون خود ساختمون بدون واسطه از بیرون یا مثلا میاد در مورد دیوار حرف میزنه که چجوری باعث ذخیره ی انرژی میشه و چه راهکارهایی داره....مبحث خیلی گسترده ای هست مقالات خوبی در موردش کار شده و به نظر من بی نظیره

معماری پایدار اسمش روشه دیگه میاد در مورد اینکه چجوری مصرف انرژی کم بشه ...یا چطوری از عوامل محیطی و اقلیمی به نحو ساختمون استفاده بشه و سازگاری داشته باشه مثلا تو مناطق گرم و خشک میاد یجوری ساختمونو طراحی میکنه که خود گرما نیاز ساختمونو براورده کنه

با این تفاسیر خیلی به هم شبیه اند! فک کنم فقط فرقشون اینه که معماری پایدار یا همون معماری سبز تا حدودی روی رابطه با طبیعت هم کار میکنن! خیلی دنبال فرق سرفصل های آموزشی یا همون چارت این دو رشته بودم ولی پیدا نکردم حتی به تنها دانشگاهی که معماری پایدارو داره که همون علم و صنعت باشه ایمیل زدم جواب ندادن! کلا جفتشون رشته های جدیدین! ولی فک کنم انرژی معماری در سطح دنیا رشته جدید تری باشه نسبت به معماری پایدار

لینک به دیدگاه
با این تفاسیر خیلی به هم شبیه اند! فک کنم فقط فرقشون اینه که معماری پایدار یا همون معماری سبز تا حدودی روی رابطه با طبیعت هم کار میکنن! خیلی دنبال فرق سرفصل های آموزشی یا همون چارت این دو رشته بودم ولی پیدا نکردم حتی به تنها دانشگاهی که معماری پایدارو داره که همون علم و صنعت باشه ایمیل زدم جواب ندادن! کلا جفتشون رشته های جدیدین! ولی فک کنم انرژی معماری در سطح دنیا رشته جدید تری باشه نسبت به معماری پایدار

آفرین درسته دقیقا

تو مباحث درسی یونی تهران و علم و صنعت هستش من یه نگاهی میندازم

آره خوب شما بخواید از ایران برید انرژی بیشتر به دردتون میخوره اما خب نمیشه کاربرد معماری پایدار رو انکار کرد

لینک به دیدگاه
آفرین درسته دقیقا

تو مباحث درسی یونی تهران و علم و صنعت هستش من یه نگاهی میندازم

آره خوب شما بخواید از ایران برید انرژی بیشتر به دردتون میخوره اما خب نمیشه کاربرد معماری پایدار رو انکار کرد

دلیلتون چیه؟ به نظرم پایداری رو گستره ی بیشتری از دانشگاه ها دارن نسبت به انرژی! حتی خیلی از دانشگاه ها اسم رشتشون ترکیبی از این دوتاس! مثلا sustainable architecture and environment energy

لینک به دیدگاه
دلیلتون چیه؟ به نظرم پایداری رو گستره ی بیشتری از دانشگاه ها دارن نسبت به انرژی! حتی خیلی از دانشگاه ها اسم رشتشون ترکیبی از این دوتاس! مثلا sustainable architecture and environment energy

دلیل خاصی ندارم تحقیقات خودم بوده.....من خودم سمت انرژی رفتم چون به روز تره

لینک به دیدگاه
  • 8 ماه بعد...

سلام دوستان

یه سوال داشتم از کسایی که تو این رشته تحصیل می کنن

من الان میخوام موضوع پایان ناممو انتخاب کنم و پروپوزال بنویسم. می خوام که تو زمینه انرژی معماری باشه. مصالح هوشمن، ساختمانهای هوشمند، بازیابی انرژی در ساختمان و...

و البته روش تحقیقم هم یا مدلسازی باشه و یا برآوردهای نرم افزاری و...

ولی هیچ "سوال"ی پیدا نمیکنم. به موضوعی نمیرسم.

پایان نامه های این رشته هم تو اینترنت خیلی کم هست.باید حضوری به دانشگاه ها مراجعه کنم که الان شهرستانم و نمیتونم.

ایا کسی هست بتونه راهنماییم کنه؟

هل من ناصر ینصرنی؟؟

لینک به دیدگاه
  • 4 سال بعد...
در در 10 آذر 1394 در 10:23، آرتاش گفته است :

دلیل خاصی ندارم تحقیقات خودم بوده.....من خودم سمت انرژی رفتم چون به روز تره

سلام وقتتون بخیر. من برای این رشته می خوام اپلای کنم. ممنون میشم اگر بتونم باهاتون مکالمه ای داشته باشم و چنتا سوال ازتون بپرسم.. این ایمیل من هست qazal_mir69@yahoo.com. اگر امکانشون دارید برام پیام بذارید چون این سایت رو اتفاقی پیدا کردم. نمیدونم چطور میتونم جواب پیاممو چک کنم.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...